Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Bunicul se lasa de fumat

  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 EMPP, on 30 octombrie 2021 - 18:08, said:

cauta la farmacie tigari din plante.cand  are chef de fumat aprinde una.cu un pachet din acesta de tigari si cu unul de palsturi m-am lasat de fumat dupa 20 de ani a cate un pachet de tigari in ultima parte.de atunci n-am mai dorit  tigara niciodata dar nici cafea

Si tigarile din plante o sa-i reduca nevoia de fumat? sau sa-i ofere o alternativa mai putin periculoasa? ca apoi daca fumeaza din plante pasul la fumatul din tigari normale e mic...

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
In 2004,deci de 17 ani,am zis ca nu mai fumez.Inca nu-mi permit sa zic ca m-am lasat Posted Image
N-am luat nimic,totul a fost de pe o zi pe alta.Ani de zile am fumat minim 60 de bucati pe zi.Si apoi brusc pauza.Si inca tine.Este singurul lucru de care-mi pare rau ca l-am facut in viata mea,Ca am pus tigara in gura.

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 jimmyy, on 30 octombrie 2021 - 18:27, said:

Si tigarile din plante o sa-i reduca nevoia de fumat? sau sa-i ofere o alternativa mai putin periculoasa? ca apoi daca fumeaza din plante pasul la fumatul din tigari normale e mic...
fumatul este 90% obicei nu dorinta.cel putin eu asa am constatat.nu doream tigara dar imi cautam locul unde sa ma asez dupa ce faceam o activitate.
tigara de la farmacie nu are niciun gust si te enerveaza s-o fumezi.nu ajungi la jumatatea ei si nu-ti mai trebuie.cand iti vine pofta de fumat este important sa nu o aprinzi imediat ci s-o tot amani cat mai mult posibil

mie nu-mi pare rau ca am fumat.imi pare rau ca am exagerat.in liceu de exemplu fumam cate o tigara buna dar mi-era  greata cand simteam fumul celor care fumau in wc

Edited by EMPP, 30 October 2021 - 18:35.


#22
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Naijax, on 30 octombrie 2021 - 18:08, said:


Pfai ...
Am fumat 34 de ani si in ultimul timp erau zile cand dadeam gata 3 pachete/zi
Mi-am propus sa nu ajung la 4
Am reusit

Pai la cat tutun ai beut..nu-i nici o smecherie ca te-ai lasat acu'. Cam tot aia e..

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 30 octombrie 2021 - 18:34, said:

N-am luat nimic,totul a fost de pe o zi pe alta.
Interesant este ca asta e povestea tuturor. Nu am auzit pe nimeni care s-a lasat treptat.
Pare ca e nevoie de un scurt circuit, sau o bata in moalele capului.

#24
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 Municipalwaste, on 30 octombrie 2021 - 18:04, said:

Eu nu cunosc pe nimeni care s-a lasat de tigari mai mult de 1 luna, cunosc vreo 4-5 persoane care au incercat, una din ele cred ca de vreo 5-6 ori. Au incercat si cu vapat 2 din ele, dar degeaba.
Am fumat peste 45 de ani iar inainte de a renunta fumam 60-65 de tigari/24 ore. Am hotarit sa renunt dupa ce am sarit in fata masinii unui amic sa-mi dea o tigare. La cca.1/2 ora am realizat grozavia/fatalitatea gestului si am hotarit sa renunt. Nu am nici un drept sa bag oamenii in necaz ca vreau eu sa fumez. Daca ai vointa poti renunta oricind dar daca te tot gindesti la tigari sau mai tragi "un fum" din cind in cind - nici o sansa sa te lasi!

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 30 octombrie 2021 - 18:39, said:

Interesant este ca asta e povestea tuturor. Nu am auzit pe nimeni care s-a lasat treptat.
Pare ca e nevoie de un scurt circuit, sau o bata in moalele capului.

Nu te poti lasa treptat.Pisica tre' rupta in doua.Ori te lasi,ori nu te lasi.

N-a fost chiar de pe o zi pe alta.Dar decizia am luat-o luni si ultima tigara am tras-o joi,deci 4 zile.

Edited by adisz, 30 October 2021 - 18:44.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 iuliean50, on 30 octombrie 2021 - 18:40, said:

Am fumat peste 45 de ani iar inainte de a renunta fumam 60-65 de tigari/24 ore.     Am hotarit sa renunt.....
Esti un invingator. Felicitari si tie.

Edited by pasilla, 30 October 2021 - 18:52.


#27
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Pap cam 2 ++ pachete pe zi .
M-am lasat de 2 ori cate 1 an .
Odata , de buna voie ...si m-am apucat la peste ca ma mancau tantarii si a venit un var cu carpati ...ca facem fum si ne mai lasa , si a doua oara ...fortat de imprejurari . Ma-am reapucat fix din plictiseala ..

In ambele situatii ...m-am reapucat de dobitoc .
Mi-am propus sa incerc si a 3-a oara ...poate o fi cu noroc .
( Insumez cam 30 ani de papacioace )


Pap cam 2 ++ pachete pe zi .
M-am lasat de 2 ori cate 1 an .
Odata , de buna voie ...si m-am apucat la peste ca ma mancau tantarii si a venit un var cu carpati ...ca facem fum si ne mai lasa , si a doua oara ...fortat de imprejurari . Ma-am reapucat fix din plictiseala ..

In ambele situatii ...m-am reapucat de dobitoc .
Mi-am propus sa incerc si a 3-a oara ...poate o fi cu noroc .
( Insumez cam 30 ani de papacioace )


Pap cam 2 ++ pachete pe zi .
M-am lasat de 2 ori cate 1 an .
Odata , de buna voie ...si m-am apucat la peste ca ma mancau tantarii si a venit un var cu carpati ...ca facem fum si ne mai lasa , si a doua oara ...fortat de imprejurari . Ma-am reapucat fix din plictiseala ..

In ambele situatii ...m-am reapucat de dobitoc .
Mi-am propus sa incerc si a 3-a oara ...poate o fi cu noroc .
( Insumez cam 30 ani de papacioace )


Pap cam 2 ++ pachete pe zi .
M-am lasat de 2 ori cate 1 an .
Odata , de buna voie ...si m-am apucat la peste ca ma mancau tantarii si a venit un var cu carpati ...ca facem fum si ne mai lasa , si a doua oara ...fortat de imprejurari . Ma-am reapucat fix din plictiseala ..

In ambele situatii ...m-am reapucat de dobitoc .
Mi-am propus sa incerc si a 3-a oara ...poate o fi cu noroc .
( Insumez cam 30 ani de papacioace )


#28
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu te lași de fumat.
Hotărăști că nu vei mai fuma, ceea ce e altă discuție.
Tot bălești la o țigare, dar te abții.

#29
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Wtf ! ...cu a iesit postul :)))))

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 jimmyy, on 30 octombrie 2021 - 17:38, said:

Din cate am citit eu cred ca e o strategie in legatura cu depedenta de nicotina. Asa dupa capul meu as zice sa rareasca spraiul respectiv cu cate un puf pe luna, adica treptat sa incerce sa dea mai putin.

Să știi că nu e la fel la toată lumea. Fiecare avem motive diferite pentru care fumăm.

M-am lăsat de doi ani. Nu a fost ușor, dar, în retrospectivă, nici greu. Totuși, am avut zeci, poate chiar sute (fără să exagerez) de zile, în care, am pus capul pe pernă și am spus "gata, asta a fost ultima țigară". Cu toate astea, a doua zi, făceam ce făceam, ajungeam cu țigara în gură. Totuși, nu am renunțat, chiar dacă am eșuat de atâtea ori, iar, până la urmă, ceva a făcut "clic" și am reușit să le las. Poveștile cu plasturi, țigări electronice, redus treptat, nu cred că au funcționat la mine, le-am încercat pe toate, dar, până la urmă, tot cold turkey m-am lăsat, am trecut de la un pachet pe zi direct la zero, fără electronică, fără Nicorette, fără nimic altceva.

Edited by SmurfK, 30 October 2021 - 19:04.


#31
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Eu am fumat vreo 20 ani numai mahoarca de calitate, Carpați. Pana cand am zis sa ma las, asa ca am redus treptat numarul pana la 10 pe zi, dupa care a urmat asaltul final, tratamentul cu Zyban. Culmea, chiar a functionat, fara sevraj, fara nimic. Pur si simplu, mi-a disparut orice dorinta de a fuma. Sigur, mai am si acum vise cand imi spun in vis ”doamne, ce cosmar am avut... auzi, ca ma lasasem eu de fumat!”, dupa care ma trezesc.

#32
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 08.01.2011
Salutare
Sa particip si eu cu experienta mea ca fumator: m-am apucat de fumat de la 14 ani (in 1988) putin cate putin pana a devenit viciu in toata regula. Am fumat toate tigarile posibile ce se gaseau pe piata, cu sau fara filtru: nationale, bucegi, plugarul, carpati (lux), snagov (super lux), nu mai spun de cele straine, care erau delicatese. Singurul fumator din familie, fumam doar pe ascuns si am mestecat tuia ca sa nu miros a tigara ca nu se gasea guma ca azi sau era scumpa. Am fumat si floare de fan sau matase uscata de porumb … bleah.
In facultate pe la 19 ani fumam deja minim pachetul pe zi. Usor, usor am ajuns sa fumez cate 2 pachete pe zi, iar cand mergeam la pescuit bagam chiar si 4 pachete la o zi de pescuit. Practic imi cumparam un cartus de tigari (kent nanotek black) cam la 5-6 zile.
A venit anul 2011 cand am fost in excursie in insula Corfu unde m-am deplasat cu masina. 4 adulti din care 3 fumatori. Tot drumul dus - intors practic cineva fuma in masina. Puteam ca dihori a tutun. Si atunci am descoperit tigarile electronice. Cu vointa si hotarare, dupa ce am terminat ce imi ramasese din cele 2 cartuse cumparate pentru excursie, am trecut la vapat. De atunci nu am mai pus tigara in gura. Am purtat bricheta in buzunar inca vreo cateva luni, visam ca fumez, de la cine fuma langa mine mirosea a ciocolata parca, indiferent cat de proaste erau tigarile lor. A fost cumplit cam 2 luni. Dupa cativa ani pur si simplu am lasat si electronicele. Desigur ca lasatul de fumat a venit la pachet cu vreo 15 kg in plus, adunate cam in un an de la eveniment.
Am devenit un antifumator inrait.
Deci cred ca doar fff multa vointa este solutia la renuntarea acestui obicei scump si nociv. Asa ca ii recomand bunicului sa isi gaseasca ceva de facut care sa ii alunge gandul de la fumat, sa elimine din anturaj macar temporar pe cei cu acest obicei si sa aiba vointa.

#33
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Alooo... aici era vorba de bunicu' si cum i-a fost lui impus sa se lase de fumat, nu de cat de greu v-a fost voua sa va lasati de fumat!
Ca asa... pot sa zic si eu. M-am lasat de fumat acu' vreo 30 si de ani. Dar eram in clasa intai, a doua, cam asa... Am vazut eu ca tigarile sunt mare smecherie si m-am apucat si eu de pufait. Insa nu mi-a placut si nu am devenit fumator inrait, le-am lasat imediat. Mai tarziu, insistau amicii, ia si fumeaza, e fain, mai ales la cate o betie... Fumam de insistentele lor, dar atat. Apoi spalam cu alcohol. Alea au fost aventurile mele cu tigari. M-am lasat imediat si nu regret in nici o zi ca nu fumez sau sa gandesc vai, ce as trage un fum...

#34
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Tu de la 14 ani. Eu am inceput la 18 ani, in 2015. Acum am 24, eu am renuntat la ele

#35
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 bc74abs, on 30 octombrie 2021 - 19:22, said:

sa elimine din anturaj macar temporar pe cei cu acest obicei si sa aiba vointa.
Bah tu ej nebun?! N-auzi ca e singur in casa?! Pe cine sa mai elimine... pisica?! Lasati-i dom'lea sa fumeaza! Si pe bunicu' si pe pisica!
Atat sa ai grija numai: sa n-o fumeaza bunicu' pe pisica!

Edited by Mike1alike, 30 October 2021 - 19:39.


#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florinpopa1, on 30 octombrie 2021 - 19:34, said:

Eu am inceput la 18 ani, in 2015. Acum am 24, eu am renuntat la ele
Bine ca te-ai trezit, felicitari,  dar nu se pune.
Nu joci in liga cu bunicul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate