Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Bunicul se lasa de fumat

  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Bunicul s-a lasat de fumat de vre-o 2-3 saptamani si ii e destul de greu. El e si singur acasa.
Mi-a zis ieri ca a incercat o data inca o jumatate de tigara dar apoi s-a lasat iar.
I-am cumparat un spray de la Nicorette, si zice ca da cam 10 pufuri pe zi. El spune ca e greu cu sevrajul asta.
Link-ul la spray https://www.catena.r...-1-flacon-132ml

Din cate am citit eu cred ca e o strategie in legatura cu depedenta de nicotina. Asa dupa capul meu as zice sa rareasca spraiul respectiv cu cate un puf pe luna, adica treptat sa incerce sa dea mai putin.

Eu cred ca nu e numai sevrajul e si partea asta cu obiceiurile si cu faptul ca el e la pensie singur acasa.

Care ar fi strategiile de urmat, are vointa, dar nu merge "cold turkey" adica dintr-o data sa nu mai foloseasca spray-ul.
Sunt ceva fundatii sau ngo-uri care se ocupa de asta? Cred ca in alte tari exista servicii care sa te sune in mod regulat sa te incurajeze ca nu ma fumezi... sau poate am vazut eu asta prin filme.

In orice caz, eu pot sa investesc ceva banuti in servicii platite, daca or exista care sa-l ajute sa se lase complet de fumat.
Pneumoloaga de la regina maria nu i-a dat nici o idee despre strategiile de lasat de fumat, cu toate ca bunicul a intrebat-o...

Va multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se fac aproape 3 ani de cand am renuntat la fumat
N-a functionat absolut nimic
Am luat toate felurile de Nicorette (guma, plasturi, spray) + pastile pentru reducerea dependentei de nicotina + participat la un program STOP FUMAT organizat de un ONG
Pistol cu apa
Chiar si acum simt nevoia sa trag un fum

Doar vointa ma tine departe de tigari

Asta-i tot

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca ai cum sa il ajuti.

 Naijax, on 30 octombrie 2021 - 17:47, said:

Se fac aproape 3 ani de cand am renuntat la fumat
Felicitari. Esti tare ! Sper sa reusesti pana la final.

Nu trebuie sa raspunzi, dar as fi curios cat timp ai fumat si cate tigari pe zi.

Edited by pasilla, 30 October 2021 - 17:51.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai am renuntat - GATA
A fost foarte greu sa ma las de tutun si nu vreau sa o iau de la capat

#5
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Si eu am fumat pana saptamana asta, si m-am lasat, am renuntat. Nu mai suportam sa ramana gustul de tigara in gura. Nici nu sunt sanatoase. Un prieten de a lui fratele meu e dependent de tigari, fumeaza in fiecare zi, daca nu are o zi tigari, face spume la gura.

#6
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Am uitat sa mentionez ca bunicul fuma de 30-40 de ani sau poate chiar si mai mult, si in ultimul timp fuma doar 10 tigari pe zi de LM.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florinpopa1, on 30 octombrie 2021 - 17:54, said:

Si eu am fumat pana saptamana asta, si m-am lasat, am renuntat.

Felicitari, dar deocamdata e o gluma.
Si eu m-am lasat, maine implinesc o zi Posted Image

 Naijax, on 30 octombrie 2021 - 17:53, said:

Pai am renuntat - GATA
A fost foarte greu sa ma las de tutun si nu vreau sa o iau de la capat
Sunt curios daca ai incredere in tine sa fumezi o tigara acum.

#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Eu nu cunosc pe nimeni care s-a lasat de tigari mai mult de 1 luna, cunosc vreo 4-5 persoane care au incercat, una din ele cred ca de vreo 5-6 ori. Au incercat si cu vapat 2 din ele, dar degeaba.

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
ca idee de principiu, orice simplifică homeostazia - starea de echilibru relativ pe care organismul încearcă continuu să o mențină, lărgește zona proprie de confort.
Atunci depășirea unei dependențe devine mai ușoară, oricare ar fi ea.
Simpla renunțare la ulei, făină, zahăr și alimente (super)procesate, poate schimba situația cu... 150 de grade Posted Image Iar asta din cauză că scade inflamația.

Ar merita folosite serrapeptase, sunt niște enzime care curăță reziduurile din organism. Când vezi deodată urina închisă la culoare, este confirmarea unui proces de purifcare.
Pe discuția cealaltă am scris câteva detalii.

Aș avea în vedere și vitamina C (eventual tamponată) câteva grame pe zi pentru a sprijini suprarenalele, Betaina HCL pt a crește aciditatea gastrică.
Adică astea sunt probleme arzatoare pentru vârsta a treia, și complică orice dependență.

Edited by NelsonMandela, 30 October 2021 - 18:11.


#10
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012

 Naijax, on 30 octombrie 2021 - 17:53, said:

Pai am renuntat - GATA
A fost foarte greu sa ma las de tutun si nu vreau sa o iau de la capat

Exact asa se procedeaza, la fel m-am lasat si eu in urma cu 5 ani.
La inceputul perioadei simteam si eu nevoie de un fum ceva, imi era dor, dar in momentul de fata pot sa zic ca am si uitat ca am fost fumator (10 ani).
Asta este cea mai eficienta metoda de a te lasa de fumat : Incepi din acest moment, indiferent cat ai fumat, cum ai fumat si ce vasrta ai, doar asa se poate...restul e "cancan"

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 jimmyy, on 30 octombrie 2021 - 17:55, said:

Am uitat sa mentionez ca bunicul fuma de 30-40 de ani sau poate chiar si mai mult, si in ultimul timp fuma doar 10 tigari pe zi de LM.

 jimmyy, on 30 octombrie 2021 - 17:55, said:

Am uitat sa mentionez ca bunicul fuma de 30-40 de ani sau poate chiar si mai mult, si in ultimul timp fuma doar 10 tigari pe zi de LM.
cauta la farmacie tigari din plante.cand  are chef de fumat aprinde una.cu un pachet din acesta de tigari si cu unul de palsturi m-am lasat de fumat dupa 20 de ani a cate un pachet de tigari in ultima parte.de atunci n-am mai dorit  tigara niciodata dar nici cafea

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 pasilla, on 30 octombrie 2021 - 17:50, said:

...
Nu trebuie sa raspunzi, dar as fi curios cat timp ai fumat si cate tigari pe zi.

Pfai ...
Am fumat 34 de ani si in ultimul timp erau zile cand dadeam gata 3 pachete/zi
Mi-am propus sa nu ajung la 4
Am reusit

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Eu nu pot spune ca m-am lasat de fumat, pentru ca folosesc exclusiv tigara electronica din 2012 sau 13.
La mine a fost cumva alta situatie - pur si simplu nu imi mai placeau tigarile, Nevoia o simteam, dar nu ma saturam cu 2 pachete pe zi. Spre finalul "carierei" de fumator am folosit pipa, tutun de rulat cam cate un an. Cu astea ma saturam mai mult, dar tot nu era OK.
Nu stiu daca as putea fara electronica, dependenta de nicotina exista, insa am slabit concentratia foarte mult.

Sincer, fiind fumator pasionat, ma temeam ca ma voi chinui cu electronica o saptamana-doua si apoi cedez. Asa ca mi-am luat masuri. Am aruncat/ascuns tot ce insemna brichete, scrumiere, pipe, rollere. Nu am iesit cu prieteni fumatori cam o luna.

Am fumat in acesti 8-9 ani de 2 ori. O data la o nunta, mi se stricase tigara electronica. Am fumat in sila si nu era deloc gustul ce mi-l aminteam (sau o fi dar eram eu dezobisnuit, nu stiu);.
A doua oara am vazut o ruda fumand o marca de tigara pe care nu o vazusem de foarte multi ani si am zis sa incerc.
Niciodata nu am fost tentat sa-mi iau un pachet de tigari.

Putinele persoane care s-au lasat, din cele cunoscute de mine, tot doar prin cold turkey au reusit.
Este foarte greu o perioada, dar raritul tigarii (sau in cazul bunicului, raritul sprayului) nu am auzit sa mearga la nimeni.

#14
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Bre, da vrei sa-l omori pe bunicu'? Cine l-a pus sa se lase de fumat la varsta asta, dupa ce a fumat atatia ani? Daca se chiar lasa de fumat, mental va fi distrus si va muri foarte repede. Nu are cu ce sa compenseze, mai spui ca e si singur acasa, va avea mai mult timp sa contemple cum are sa vina moartea.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 30 octombrie 2021 - 18:00, said:

Sunt curios daca ai incredere in tine sa fumezi o tigara acum.
daca puteam  fuma ca la inceput cate-o  tigara cand si cand nu m-as fi lasat de fumat niciodata.nici n-as fi dorit sa ma las

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am  o electronica de vapat cu arome de "desert" si am tigaretele mele rulate la volum mic  (cam 1/2 din una normala).
cand am timp mai mult de 5-7  min bag o tigareta...., cand sunt pe fuga trag ceva pufuri cu aroma.
Nu am depasit 8 mini tigarete pe zi.
Inainte  (prin 2014) bagam lejer un pachet pe zi. de tigarete normale.

Edited by keta, 30 October 2021 - 18:16.


#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Nu te lasi de fumat asa simplu. Renuntand cold turkey dupa 2-3 zile de sevraj incepi sa te simti bine o vreme ca si cum ai scapat de o povara, dar dupa o vreme incep diverse efecte negative cauzate de lasatul de fumat si ajungi sa te simti mai rau decat ca atunci cand fumai
Eu stiu ca m-am lasat de zeci sute de ori :)

#18
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Acum vreo 2 ani am trecut exclusiv pe iqos, țigările clasice îmi produceau un fel de îmbâcseală în plămâni și gât, în afară de asta aș fi fumat orice ca dracii ăia răi :)
Speram să scap repede și de astea încălzite, dar tot o întindeam, nu mai aveam problema cu reacția la fum. Acum o lună însă mi-am zis că-i destul, și după o istorie de aproape 30 de ani am scăpat de fumat, ca mai sus, doar folosind cuvântul magic GATA!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate