Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce tipărituri vechi colecționați?

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View PostKarhu, on 28 octombrie 2021 - 20:12, said:

Vedeți că există secțiune separată pt obiecte tehnice, aparate etc, nu le amestecați pe toate aici.

Colegule, spre că nu te superi pe mine dacă am să-i răspund lui pisoiu_22 aici. Totuşi va fi parţial on-topic.
Da, am unele frustări. Însă nu e vorba numai de frustrări. Îmi place şi modul în care erau făcute produsele (ha, îmi plac unele publicaţii vechi şi datorită aspectului, tipăriturii) şi mă gândesc cum făceau oamenii anumite lucruri având mai puţine la dispoziţie. Când au apărut diverse minunăţii nici nu existau calculatoare (dar păi computere) sau erau la început de drum computerele. Şi cu toate astea făceau unele lucruri foarte avansate sau complicate la vremea lor, uneori chiar inventând de la 0. Chestiile mecanice de exemplu. O casă de marcat (ce era în ea...), o locomotivă (chiar şi Diesel), un linotip.
Şi în plus, ni se prezintă unele chestii şi idei ca fiind noi, deci ia uite că e tehnologie nouă, nou fiind bine, avansat, deci trebuie să cumperi. Şi când de fapt e ideea veche. Poate să zică cineva că un filmuleţ poate e fals, dar ia să vii cu ceva tipărit pe hârtie, care se vede că e vechi. Mai uşor de convins.
Iar unele informaţii în tipărituri ai mai mari şanse să le găseşti.

Din păcate omaneii consideră inutile cărţile de telefon. 3 ani am căutat una pentru Prahova din maxim  1997. Pentru Constanţa/litoral caut încă la preţ acceptabil. Îmi plac alea care au şi reclame   Posted Image

Edited by djl, 28 October 2021 - 20:25.


#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Nu ma pot da mare cu colectii, din lipsa de spatiu si chiar de interes pentru multe chestii pomenite mai sus. Dar am o gramada de carti, unlee ramase de la tata (anbii 60-80), altele cumparate de mine (de ex. am aproape toata colectia de carti aparuta cu Cotidianul in anii apostrof zero zero zero. Multe sunt maculatura, dar sunt si carti foarte faine.

Cred ca a mai veche carte pe care o am e un manual frantuzesc de geografie dinainte de primul razbel mondial, in care Transilvania era inca la austro-ungari si "istoria" data de ei era ca ungurii sunt sefi iar romanii erau trecuti la "si altii".

A, mai am destule numere din Stiinta si tehnica, seria noua, pana acum vreo 2-3 ani, cand m-am saturat in sfarsit de balariile comuniste ale lui Mironov. Il mai urmaresc online pe Cristian Roman de la revista respectiva, care e chiar OK si foarte documentat, dar ce sa-i faci, limita are si ea o rabdare :P

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
La ce ar mai fii utila o carte de telefoane din 1990, in ziua de azi? Si atunci aveam o vorba pentru cine se plictisea si nu isi gasea cate o preocupare: ,, Daca te plictisesti, pune mana si citeste o carte de telefoane. Are multe personaje."

#22
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Carte de telefon, dar nu exista si carte de smartfon, carte de adrese email, carte de situri web.

Sa fie un aparat unde formezi adresa web si merge la situl respectiv.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Aparat la care sa tastezi adresa web si sa te duca la situl respectiv, cica ar exista.Posted Image  Unii ii zic calculator conectat la internet.Posted Image

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut colectie de Science & Vie Hors-Serie Special Aviation, si intra la vechi pt. ca prima o am din 1967.
Ultima e din 2013 cand au marit formatul, dupa care nu le-am mai gasit.

Legat de FSB, si Athlon a avut 100 si 133Mhz, dar era double pumped cu 200 si 266 MT/s, si in plus avea si BSB cu chace level 2 la 50/40/33% din frecventa procesorului care era deja mare din 1999, si in 2000 a urcat pana la 1,2Ghz.

Edited by loock, 28 October 2021 - 21:31.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbaribalu, on 28 octombrie 2021 - 20:42, said:

La ce ar mai fii utila o carte de telefoane din 1990, in ziua de azi? Si atunci aveam o vorba pentru cine se plictisea si nu isi gasea cate o preocupare: ,, Daca te plictisesti, pune mana si citeste o carte de telefoane. Are multe personaje."

Îţi găseşti rude. Faci statistici. Vezi ce instituţii existau, vezi unde era deexemplu un magazin.

#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca o sa ajung sa citesc carti vechi de telefon, insemna ca imi trebuie ajutor de specialitate, inteleg sa citesc o carte de beletristica, dar cartea de telefon.... Cu ce m-ar interesa unde era un anumit magazin? Sau institutii defuncte? Sa fac statistici? Prefer sa ascult muzica, sa vad un film in 4K cu sonor in Dolby Atmos, sa calatoresc, sa merg la poligon, sunt o gramada de chestii de facut in viata.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă pe tine nu te pasionează istoria/trecutul, e treaba ta. Pe mine mă pasionează unele chestii, aşa că iau informaţie de unde se poate.
Iar unele cărţi au reclame   :)

Edited by djl, 28 October 2021 - 22:59.


#28
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
https://www.ebay.com...kp:BFBMtOrckZlf


Militari si tarani valahi in timpul razboiului ruso-turc. Ziarul e din 1853, cind fotografiile nu erau ceva obisnuit. Ziarul trimetea artisti pe front,care faceau schite care mai tirziu erau transformate in gravuri la Londra.

Edited by rigmarole, 29 October 2021 - 01:00.


#29
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdjl, on 28 octombrie 2021 - 19:26, said:

Eu scanez parte din ele. Ca să nu se piardă informaţia. Dar m-am cam lăsar de treabă pentru că văd că lumea nu e interesată...
Almanahe au mai fost scanate (şi din astea colecţionez, dar numai anumite almanahuri).
Pai unde le-ai pus? Almanahuri Scanteia ai?
Poti sa le uploadezi pe scribd, sa fie disponibile pentru toata lumea.

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am in "colectie" vreo 10-15 numere din revistele Autoshow (cred ca si primul numar, cand era supliment la Ziarul Financiar), cateva numere din Chip, PC Practic.

#31
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Alea pc practic si chip sunt noi, eu am vazut pe la tara cand eram mic teancuri de reviste uniunea sovietica magazin istoric urss autoturism. Erau in ultima perioada inainte de a fi aruncate. Toate dinainte de 90 cred ca si dinainte de 80 unele. Colorate aproape 100%, poze color majoritatea, hartie lucioasa de calitate. Si tehnium cred ca am vazut. Rasfoiam alea autoturism, pe spate erau prezentate la fiecare revista cate 4 autoturisme color evident nu neaparat din fostul lagar estic ci de la producatorii mondiali. Gaseai acolo skoda 1000mb lansata nou alaturi de ultimul tip de mazeratti si de ultimul tip de gordini si de ultimul tip de mustang sau lotus. Ma uitam si pe la cele uniunea sovietica ca erau cu poze cu masinarii utilaje, cele autoturism erau cu poze si prezentari ale masinilor de atunci concursuri automobilistice si altele. Serii intregi, teancuri de zeci e kg. Imi amintesc si acum o revista din seria magazin istoric de prin anii 70 cred, cand era ceausescu in ascensiune, poza lui ceausescu de varsta medie undeva cu o tenta albastra color undeva pe prima pagina sau coperta si intrebam ce scrie pe acolo, era o tenta de dezvoltare economica si bunastarea perpetua in crestere. Mi-a ramas imaginea aia asociata cumva anilor 68-70 desi nu am prins nici aia.

Imi doream sa ma nasc tot mai in viitor sau mai tarziu ca sa prind tot mai multe inovatii tehnologice. Si cumva erau inovatii adevarate, azi e un fel de stagnare totala si se considera inovatie doar ca poti scana un cod sau sa ai whatsapp sau ca poti plati bani pe internet, desi colonizarea spatiului cosmic stagneaza, lumea se impiedica la modul grosier de un virus, cancerul face ravagii si e in crestere, poluarea si incalzirea globala distrug tot mai mult.

Edited by pisoiu_22, 29 October 2021 - 13:10.


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
GAZETA DE DUMINECA o am pe multi aniplus multe plus alamuri

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cataloage vechi, din alea de livrare produse    :naughty:
Dacă are cineva cataloage Româneşti (în principal 1997-2007) în care apar preţuri la televizoare, chestii video, electrocasnice, dar se dau şi preţurile, rog să dea de veste.

#34
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 02.09.2014
Cumparam reviste despre muzica (rock cu preponderenta) si despre arta foto (ma uitam la poze, foarte bine realizate de fotografi profesionisti, erau si descrieri si reclame la aparate foto, dar nu aveam eu bani pentru alea).

Cumpar inca reviste de istorie, romanesti si straine. Aveam si o minuscula colectie de Playboy (doar cateva numere, ca am dat repede de site-urile deocheate si nu m-au mai interesat revistele... Posted Image desi in Playboy erau si interviuri cu scriitori sau actori celebri, nu doar poze cu fete dezbracate).
Aveam si reviste de film (Cinema, Noul Cinema, Pro Cinema) dar s-au pierdut cu timpul din cauza mutarilor, renovarilor etc.

Edited by Costel2014, 04 March 2022 - 23:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate