Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ce tipărituri vechi colecționați?

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În primul rând slavă colegului Karhu că a luptat să avem colţul colecţionarului!   Posted Image
Eu am să fiu primul care deschide un subiect la Tipărituri:
ce tipărituri vechi colecţionaţi? Pe mine mă pasionează publicaţiile tehnice din anumite domenii,
dar şi partea legată de georgrafie şi hărţi cu diverse locuri + albume,
poligrafie (că doar e domeniul tipăriturilor), modă veche, arhitectură şi amenajarea locuinţei,
unele aspecte ale istoriei (doar mă pasionează trecutul per ansamblu),
anumite aspecte legate de comerţ + cataloage vechi,
manuale şcolare vechi (eh, unele explică chiar foarte bine!).
Problema că e unele chestii nu le găseşti nem în România şi nici în format digital. Iar uneori transportul face cât publicaţia. Că unele chestii nu au fost publicate vreodată în Română şi deci nu ai cum să găseşti informaţii despre ele în Română. Şi nici pe internet în format digital nu sunt.

Edited by Karhu, 28 October 2021 - 16:14.
corectat nume: Karhu, nu Kahrul


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Manuale vechi, multe din interbelic, am avut si eu, din familie. Din pacate, cu mutarile succesive, unele s-au distrus, altele s-au pierdut, altele au ramas in tara. O sa postez, cu timpul,  dintre ele.
Mai am si ceva carti vechi.
Cel mai mult imi plac insa diplomele vechi de studii, am cateva, tot asa din interbelic, mari, frumos ornamente, pe hartie pergament.

Edited by Karhu, 28 October 2021 - 16:17.
typo


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Pe mine ma pasioneaza tipariturile astea vechi:
Attached File  US100000dollarsbillobverse.jpg   80.4K   77 downloads
Cine vrea sa scape de ele, fac eu un efort si ma deplasez sa il ajut.

Edited by baribalu, 28 October 2021 - 16:11.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsandu222, on 28 octombrie 2021 - 16:06, said:

iar nepotii tai le vor vinde pe bani frumosi.
Probabilitatea cea mai mare este sa le puna pe foc.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am colectionat reviste Chip la inceputul anilor 2000. Am cateva sute de exemplare unele in tipla, nedesfacute.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGroot, on 28 octombrie 2021 - 16:45, said:

Am colectionat reviste Chip la inceputul anilor 2000. Am cateva sute de exemplare unele in tipla, nedesfacute.
Cam 50 de ani e vechimea minima necesara pt ca o tiparitura sa poata fi numita ''veche''

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu si la reviste de computere. 20 de ani e antichitatea antichitatilor Posted Image

Adica e un deliciu sa citesti despre pentium 133 Mhz "blazing fast" :)

Edited by Groot, 28 October 2021 - 17:01.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pifuri si Rahane.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Vad ocazional pe la ghenele de gunoi carti, reviste si viniluri vechi lasate de oameni afara langa tomberoane, nu le culege nimeni insa, stau cate o saptamana, iar apoi cand vin gunoierii le salta si ajung la groapa.

Edited by Aldulescu, 28 October 2021 - 18:00.


#10
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Reviste: Tehnium, Sport, Sport si Tehnica, Cinema.
Manuale din anii '70 si '80, dar si din anii '60.
Almanahuri de pana in 1990. Cred ca am cam 80 % din ce a aparut.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKLMN, on 28 octombrie 2021 - 18:14, said:

Reviste: Tehnium, Sport, Sport si Tehnica, Cinema.
Manuale din anii '70 si '80, dar si din anii '60.
Almanahuri de pana in 1990. Cred ca am cam 80 % din ce a aparut.

Scaneaza-le si pune-le online, sa nu se piarda...

#12
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Illustrated London News 1850-1900

Time Magazine 1920-1950

tot soiul de alte hirtii.


Nu le colectionez propriu-zis, le cumpar sa le citesc, dupa care ajung in vreun dulap sau biblioteca. In sensul ca nu sint colectionar pasionat, ci doar interesat in ele ca material istoric si artistic in cazul ILN.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu scanez parte din ele. Ca să nu se piardă informaţia. Dar m-am cam lăsar de treabă pentru că văd că lumea nu e interesată...
Almanahe au mai fost scanate (şi din astea colecţionez, dar numai anumite almanahuri).
Personal caut, dar sunt scumpe de cumpărat şi adus sau nu le găseşti în format digital. Vorbesc în general de chestii străine.
1) Dacă e despre tipărituri, anumite cărţi despre domeniul poligrafie. Era un procedeu color R.O.E., despre care e o carte, care însă trebuie adusă din S.U.A. Mi-ar plăcea să am şi ceva despre diverse utitaje poligrafice, precum line casting machines (linotipuri, intertipuri) sau despre cea mai avansată maşină de matriţat litere de Plumb, monotipul (care avea partea de peforat banda ce făcea calculul şi partea de turnare, care putea fi înlocuită cu o parte de fotosetare).
În România au fost publicate unele chestii (cred că am 60-65% din titlurile publicate în domeniu), dar nu îndeajuns pentru toată curiozitatea mea. Am una în Germană care a fost şi material bibliografic pentru ceva tipărit în Română, dar are chestii off... topic faţă de offset.
Caută revista "Poligrafia" la vânzare... nu o găseşti;
2) Nu am reuşit să găsesc în vreo carte despre telefonie publicată la noi cum ştia centrala telefonică când să transmită telefonului public că e gata perioada de taxare şi trebuie să introduci altă monede. Plus alte chestii... , inclsuiv vreo lista abonaţilor telex din ţări capitaliste (anii '70-'80);
3) La noi când s-au apucat să publice despre centrale electrice, deja nu mai erau la modă Centralele Diesel-Electrice. Şi deci nu găseşti publicat nimic. Volmul III al unui titlu pe care-l am are şi despre ele (e dedicat centralelor electrice, hidro, termo şi Diesel), dar nu am găsit volumul în România. Numai în Germania şi... Turcia. Nu cunosc eu Germana, dar o mai dreg.
Sunt curios cum funcţionau pe vremurile controarele care făceau tarifare zi-noapte (alea vechi, cu 0 electronică).
Şi poate şi alte subiecte pe tema electricitate;
4) Maşinile de spălat automate au apărut în România destul de târziu, cred că prin anii '70, fiind de import. Caută documentaţie despreaşa ceva în România. Mă interesează cele Italieneşti, cele Germane şi parte din cele Britanice. Caracteristici, dar şi să văd modul de funcţionare. În materie de aparatură electrocasnică sunt cele mai complexe maşini;
5) Nu o să înţeleg chiar aşa de mult despre LaserDiscuri, dar sunt o tehnologie interesantă şi îmi place să mai citesc despre ele;
6) Despre autobuze s-a publicat şi în Română. Dar am o super-carte scrisă de un Englez (au adus 2 exemplare la o librărie, ştiu cine l-a luat pe celălalt). Dar despre tramvaie la modul general... construcţie, carcateritici nu a fost publicat nimic, afară de ceva despre tramvaiele V3A.
Şi despre anumite vagoane de călători caut informaţii.
Iar în nici o carte din România nu a fost publicat ceva despre cutiile de viteză preselectoare (cutii Wilson). În principiu am înţeles cum funcţionează, dar aş vrea să ştiu mai mult. Şi despre ansamblul total montat pe unele autovehicule nu am reuşit să găsesc informaţii consistente nici măcar pe internet;
7) Cataloage de anumite produse... şi astea-s greu de găsit, fie că-s de la noi sau din afară.


View Postpasilla, on 28 octombrie 2021 - 16:42, said:

Probabilitatea cea mai mare este sa le puna pe foc.

Din păcate da   :(    Cine ştie cât chestii pe care le caut nu le găsesc pentru că au fost distruse...
Bunica unui cunoscut a pus pe foc sau a dus la gunoi ceva documentaţie despre proiectul de metrou din anii '30...

View PostGroot, on 28 octombrie 2021 - 16:45, said:

Am colectionat reviste Chip la inceputul anilor 2000. Am cateva sute de exemplare unele in tipla, nedesfacute.

View PostKarhu, on 28 octombrie 2021 - 16:48, said:

Cam 50 de ani e vechimea minima necesara pt ca o tiparitura sa poata fi numita ''veche''

View PostGroot, on 28 octombrie 2021 - 17:01, said:

Nu si la reviste de computere. 20 de ani e antichitatea antichitatilor    Posted Image

Adica e un deliciu sa citesti despre pentium 133 Mhz "blazing fast"     Posted Image

Are dreptate Groh. Iar alea de computere nu sunt singurele care devin vechi după scurt timp. Cred că vechi pot fi considerate şi de 10-20 de ani dacă informaţia a devenit perimată. Ce băleam la unele televizoare care nu mai sunt de top acuma...

#14
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Postbaribalu, on 28 octombrie 2021 - 16:09, said:

Pe mine ma pasioneaza tipariturile astea vechi:
Attachment US100000dollarsbillobverse.jpg
Cine vrea sa scape de ele, fac eu un efort si ma deplasez sa il ajut.
parca ar fi iohannis pe bancnota

View PostKLMN, on 28 octombrie 2021 - 18:14, said:

Reviste: Tehnium, Sport, Sport si Tehnica, Cinema.
Manuale din anii '70 si '80, dar si din anii '60.
Almanahuri de pana in 1990. Cred ca am cam 80 % din ce a aparut.
cred ca generatiile actuale nu vor aprecia alea, nici nu vor fi interesati, nici eu nu sunt de fapt, dar e de apreciat ca sunt o parte din istorie.

View PostGroot, on 28 octombrie 2021 - 17:01, said:

Nu si la reviste de computere. 20 de ani e antichitatea antichitatilor Posted Image

Adica e un deliciu sa citesti despre pentium 133 Mhz "blazing fast" Posted Image
depinde cine citeste, de regula tehnica a avansat asa mult si e atat de accesibila incat acele sa zic inceputuri nu mai conteaza, decat sunt poate un paragraf dintr-un curs de istoria calculatoarelor.

Romania oricum nu mai prea are oameni setati pe tehnica hardcore, adica disecat la nivel de electronica it-ul, sunt mai mult superficiali si prefera softul si partea mai simpla si mai usoara.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostGroot, on 28 octombrie 2021 - 17:01, said:

Nu si la reviste de computere. 20 de ani e antichitatea antichitatilor Posted Image

Adica e un deliciu sa citesti despre pentium 133 Mhz "blazing fast" :)

Poate FSBul de la intel era inca ramas de caruta la 133Mhz la nceputul anilor 2000.
P III 800 Mhz cu FSB 100 a aparut in 1999, f. scump, dar in in 2000 deja de gasea P III 800 cu FSB de 133 si suficient de ieftin cat sa-si cumpere si saracii - am avut un coleg care manca doar doua portii de piure de cartofi la moxa si si-a luat PIII 800. E drept ca a luat cu o MB cu chipset VIA si cred ca nici nu a configurat bine UDA si driverele ca avea un lag absurd de mare.
Anul 2000 a prins AMD si intel cu procesoare noi de 800  - 1500 Mhz, P III, P4,
Vechi erau in oferta de 450-550 Mhz, dar noi erau Athlon, Duron la 700Mhz -1,2 Ghz, P III 800-1150 Mhz., si P4 la 1,4 si 1,5Ghz care erau scumpe dar cu performanta nu doar sub P3 de top dar si sub duronul AMD entry level...

#16
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Ar vrea el... Numai ca este Woodrow Wilson. Si bancnota este chiar reala, a fost tiparita pentru Rezerva Federala.
https://www.business...eserves-gold-13

#17
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Laser discurile au fost ceva scump si de lux intradevar, putini le-au avut, dar nu inseamna ca acum avand asa ceva esti boss sau in rand cu lumea.

Ma uit bine ca si la mine e asemanator, mi-am luat un pentium 4 ca n-am avut asa ceva acasa niciodata si nici athlon xp, eu debutand cu ceva mai nou cand alea erau vechi deja. Iar cand alea erau lux eu nu aveam deloc, iar cand aveam ceva mult mai nou si mai bun altii inca mergeau pe alea mai vechi inca. Nu eram in ton cu ei nicicum. O chestie de subconstient.

Masini de spalat in epoca comunista din ce am auzit se aduceau din R S F Iugoslavia. La noi se faceau cele simple albalux.

Edited by althea, 29 October 2021 - 08:28.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Vedeți că există secțiune separată pt obiecte tehnice, aparate etc, nu le amestecați pe toate aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate