Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Numismatica - între studiu, hobby și investiție

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Ideea acestui subforum, Colectii si colectionari, ma tenta de mai multa vreme.
Am apelat deci la ''organele competente si superioare''  Posted Image si iata, avem un loc unde sa discutam, sa schimbam impresii, sa ne prezentam unele piese mai deosebite etc
Sa discutam deci decent, organizat, fara patimi, ca intre oameni educati, despre pasiunile noastre comune.
La Numismatica vom discuta evident despre monede, bancnote, asignate, semne premonetare, ponduri, medalii etc
Acesta fiind mesajul inaugural, propun spre vizionare niste piese frumoase, in clipul unei licitatii numismatice care are loc chiar astazi, online

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YycoUI5mOkc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Karhu, 28 October 2021 - 15:18.


#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 12.10.2005
Foarte tare initiativa! Sunt convins ca exista multi colegi de forum pasionati, sper sa vedem acest sub-forum cat mai activ!

#following!

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Intamplarea face ca ma cunosc de vreo 20 de ani cu cel ce prezinta in clipul de mai susPosted Image
Care sunteti din Bucuresti, probabil il stiti si voi...

#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
Uniunea monetara latina.

Aceasta uniune ne arata cat de importanta a fost Romania in Europa la momentul respectiv.
Un leu era egal cu un franc belgian, elvetian, francez, o drahma, o leva.
Aveam aceasi paritate in aceasta uniune. Puteai merge la Paris sa cumperi cu moneda de 20 lei exact ce cumparai cu moneda de 20 de franci.

Très magnifique!

in acelasi timp, ma gandesc cat a decazut Romania de atunci pana in prezent si nu pot sa nu ma intreb pana unde vom mai decadea. fara numar i guess :)

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Numismatica are si un soi de  " dark side " , din pacate , si anume interpretarea legislatiei atunci cand piesele tranzactionate  au o legatura cu patrimoniul. Acum vreo cativa ani, mai precis in 2014  , Primaria Brasov a organizat cu ajutorul directiei Patrimoniu din cadrul Politiei Brasov o expozitie de monede vechi ( cu vanzare ), in cladirea muzeului din Piata Sfatului  , la care au fost invitati sa participe toti cei care detineau astfel de monede. Cativa naivi s-au si dus cu galbenul de la bunica , cu moneduta lasata din bunic in tata in fiu .....si minune , toate monedele care nu aveau acte de provenienta au fost confiscate si s-au intocmit dosare penale posesorilor . Inainte sa va cuprinda pasiunea , puneti-va la curent cu legislatia , ca va treziti cu cazier de traficant de antichitati . Nu pun eu link , dar rezultatele apar daca cautati pe " google " " expozitie numismatica Brasov confiscari ".  Cunosc fenomenul indeaproape , la vremea respectiva facand detectie autorizata de metale ( pe mine ma pasionau meteoritii , dar stiti cum e ...cauti meteoriti si te impiedici de bratari dacice , cosonei , sexterti ...si sabia lui Attila ). Numai iubitor de astronomie sa nu fii in Romania .

Edited by JurasikMan, 28 October 2021 - 15:46.


#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Hehe, subiectul care imi mananca zilnic multe ore. Si lunar foarte multi bani.
Am colectionat cand eram copil, de la o varsta mica, ma pasionau "banii straini" si banii vechi.
Internetul mai avea mult pana sa fie bun de larg consum, de cataloage nu auzisem. Orasel foarte mic, un singur colectionar mai semi-profi exista in el, de-o seama cu tata. Stiu ca mai faceam schimburi. In avantajul cui, va dati seama.
Nu plateam cand luam o piesa, colegii si prietenii stiindu-ma pasionat imi mai dadeau cand gaseau, faceau rost si parintii mei. Mai faceam shimburi cu alti copii.

M-am reapucat in forta acum 7-8 ani. Eram in Mall si era targ de antichitati (impropriu spus). Am avut un moment de "ma stai asa, am si eu de-astea pe la parinti).
Mi-am recuperat albumele, le-am rasfoit cu drag si am inceput sa studiez.

Scopul meu a fost sa incropesc o colectie cat mai completa Romania. Fara probe (niciodata nu m-au pasionat), fara aur (cel putin deocamdata, desi uneori ma gandesc sa fac o aroganta si sa cumpar un 20 lei 1883 sau 1890) si fara raritatile extreme pentru ca oricat de mare e dorinta, e mai mic buzunarul. Cu rabdare, si un pic de sansa, am reusit sa ajung la un nivel mai bun decat ma asteptam.
Chiar si la bancnote, unde o colectie completa este o utopie. Nu la nivelul de monede, dar am reusit si acolo.

Stiam despre licitatia de la ArtMark. Nu strica sa-ti mai clatesti ochii cu un 2 lei 1901, dar parerea mea e ca unele preturi nu sunt realiste, la alte piese. Evident, parerea mea.
Pentru cine urmareste numismatica romaneasca in ultimii 2-3 ani, preturile o iau in sus puternic. Si nu vorbesc de aUNC/UNC, unde niciodata o piesa buna nu e ieftina.
Vad monede si bancnote slabe si nu extrem de rare pe grupurile de profil Facebook vandute la preturi care acum 3-4 ani ar fi fost considerate glume bune. Dar asta e, numismatica nu e un hobby ieftin decat daca o mentii la nivel foarte amator, strict hobby pe care sa nu platesti. Nici notafilia, desi eu prefer cumva sa includ notafilia ca termen in numismatica desi nu e 100% corect.

Pentru orice colectionar incepator - cititi, informati-va. E primul pas. Sunt destule resurse pe net.
In domeniul asta daca treci de nivelul entuziasmului ca uau, o piesa de argint cu Mihai, trebuie studiat. Trebuie inteles de ce 20 lei 1930 ("Hora", desi incorect numita asa - una din monedele mele preferate romanesti) e scumpa. Si de ce in functie de monetarie, poate fi si mai scumpa :) si asta e un exemplu usor.
Si cum imi spunea cel care m-a invatat, practic, numismatica - nu tot ce-i vechi costa bani (sunt destui care cred ca daca o piesa ruginita si calcata de tren e din 1900 face o avere). Si daca un vanzator spune ca o piesa e "foarte rara" nu e obligatoriu sa fie adevarat.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 JurasikMan, on 28 octombrie 2021 - 15:45, said:

Numismatica are si un soi de  " dark side " , din pacate , si anume interpretarea legislatiei atunci cand piesele tranzactionate  au o legatura cu patrimoniul. Acum vreo cativa ani, mai precis in 2014  , Primaria Brasov a organizat cu ajutorul directiei Patrimoniu din cadrul Politiei Brasov o expozitie de monede vechi...
Totusi acum dupa 7 ani de la ce spui, avem deja licitatii numismatice care respecta rigorile legii.
In mod cert nu monedele moderne si nici bancnotele nu sunt in vizorul celor de la Patrimoniu ci piesele antice si medievale, mai ales cele provenite din sapaturi ilegale.
Ca se mai fac abuzuri, ori din nestiinta, ori din rea credinta, nu ma indoiesc...

 ambr0zie, on 28 octombrie 2021 - 15:53, said:

Trebuie inteles de ce 20 lei 1930 ("Hora", desi incorect numita asa - una din monedele mele preferate romanesti) e scumpa.
Ca veni vorba, uite aici o Hora frumoasa, s-a dat la 130 euro.

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Imi amintesc situatia aceea, din vorbe.
Printre altele confiscasera un restrike Maria Theresa.
E usor de aflat cam care e anul in care s-a batut acel taler, chiar daca pe el scrie 1780. Dar de, "e de argint" si "e mare", trebuie sa coste macar cat un apartament cu 3 camere semicentral, nu?
Si 100.000 lei 1946. Alta raritate.

 Karhu, on 28 octombrie 2021 - 15:59, said:

Ca veni vorba, uite aici o Hora frumoasa, s-a dat la 130 euro.
Nu ma pasioneaza gradatele si sincer singurul avantaj (pentru mine) ar fi ca in capsula moneda e mai protejata.
Desigur, e alegerea fiecaruia. Cunosc si colectionari care se axeaza exclusiv pe gradate. Si bineinteles, grade mari.
Pacat ca nu e un KN acea Hora, dar ar fi fost si alt pret Posted Image

Edited by ambr0zie, 28 October 2021 - 16:07.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 ambr0zie, on 28 octombrie 2021 - 16:01, said:

Pacat ca nu e un KN acea Hora, dar ar fi fost si alt pret Posted Image
Varianta fara sigla, precum si H-ul le am cam in starea monedei din poza respectiva. KN-ul e putin mai uzat, in sensul ca nu mai are luciu de batere.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Karhu, este o treaba serioasa interpretarea legii Patrimoniului , de aia am si postat . Incepatorii in numismatica poti achizitiona dincolo de conditiile impuse de lege anumite monede , care nu trebuie sa fie antice pentru a intra in potrimoniul national . De aceea , cred ca ar fi foarte util ca dincolo de exprimarea pasiunii , sa se faca si un fel de educatie vis-a-vis de cadrul legislativ . Anumite " obiecte " nu trebuie sa fie mai vechi de 100 de ani pentru a fi incadrate " de patrimoniu". Un pasionat poate cumpara de buna credinta o moneda , fara sa stie ce acte suplimentare sunt necesare pentru a o detine legal.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 JurasikMan, on 28 octombrie 2021 - 16:15, said:

Anumite " obiecte " nu trebuie sa fie mai vechi de 100 de ani pentru a fi incadrate " de patrimoniu".
Posibil, legea e ambigua, insa cunosti vreo piesa numismatica sub 100 de ani care sa fie incadrata la patrimoniu? :habarnam:

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,095
  • Înscris: 30.04.2007

 JurasikMan, on 28 octombrie 2021 - 15:45, said:

Inainte sa va cuprinda pasiunea , puneti-va la curent cu legislatia , ca va treziti cu cazier de traficant de antichitati .

hai ca mi-ai dat batai de corason .. am de la bunica-mea, medalia din link. normal ca nu am nici un act, cum nici ea nu cred ca avea, din cite am inteles, a "primit-o" de la o vecina, doctoritza, cam pe la inceputul anilor 50, cind cu teroarea stalinista, mai bine zis, respectiva a aruncat-o de frica sa nu-i fie gasita in casa si acuzata ca regalista .. in fine, povesti, povesti. este vre-o problema detinerea ei ?

https://artcolect.ro...ei-cu-ferdinand

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Nu este, e o medalie modernă care în mod cert nu a fost găsită în pământ în urma unor săpături neautorizate

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
O chestie simpaticã, de pe Reddit:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate