Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Problema pete albe zidarie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014
Buna ziua,
Am o zidarie de BCA ytong si un acoperis plat, casa a stat neizolata termic doua ierni iar dupa a doua iarna au aparut pete albe pe peretii exteriori in principal, dar si pe tavan. Structura acoperisului este: placa de beton armata/ emulsie bituminoasa/ polistiren taiat in panta (35cm>15cm)/ sapa de beton armata/ izolatie intermediara membrana bituminoasa 4mm. Vara aceasta am hidroizolat acoprisul cu stratul final de membrana EPDM 1.5mm dintr-o bucata, iar recent am termoizolat peretii cu multipor 130mm. Atasat se poate vedea in poze acele pete care din documentarea mea sunt saruri din blocurile de BCA dar pot fi si din mortar sau ciment in cazul tavanului. Intrebarea mea este cu ce solutie sa curat peretii, solutie ce trebuie sa fie compatibila cu BCA. Din cate am inteles daca nu intepartezi acele saruri, o sa iasa prin straturile de finisaj, si asta urmeaza ca si lucrare, finisarea peretilor. Multumesc!

Attached Files



#2
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Cel mai simplu mod e razuirea cu spaclu . Depinde si ce adancime au acele pete. Un strat mai gros de tencuiala ar impiedica migrarea catre noua suprafata.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
Daca zici ca sunt saruri, adica o substanta cristalizata , atunci se indeparteaza cu apa. E surprinzator ca ai sesizat asta acum in perioada asta racoroasa si umeda.

#4
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014

View PostLeo2006, on 28 octombrie 2021 - 11:03, said:

Daca zici ca sunt saruri, adica o substanta cristalizata , atunci se indeparteaza cu apa. E surprinzator ca ai sesizat asta acum in perioada asta racoroasa si umeda.
Sigur sunt saruri cristalizate datorita umiditatii, peretii fiind expusi la ploaie timp de 2 ani. La nivelul peretelui este un strat de praf foarte asemanator cu sarea fina. Nu stiu daca apa rezolva problema, la fatade de caramida aparenta mai apar saruri si din cate am citit se curata cu solutii acide, dar nu stiu daca merg si la BCA.

#5
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
https://www.google.r...tament salpetre

#6
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014

View PostAnnoying, on 28 octombrie 2021 - 11:44, said:

Mersi, nu stiam ca se numeste saltpetru. Sika 905 pare singura solutie pe piata pentru problema asta si care se gaseste usor.

Edited by dayaccus, 28 October 2021 - 12:18.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Incearca cu un flex mare pe care sa pui o perie rortativa.Parerea mea ,daca petele se intind pe o adancime mai mare de 3mm nu merita sa te chinuiesti cu flexul.Trebuie o substanta cu care sa sigilezi peretele.Eventual poti incerca intr-un colt de perete cu finisarea sa vezi daca patrunde sarea aia prin el.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Daca nu se usuca bine ce ai construit, vor aparea in continuare petele respective. Vorbeste cu aia de vand mat. constructii si cu un ,,bustean,, constructor care te poate sfatui fara interes de lucrare viitoare pt. el.  SFAT DEZINTERESAT! Bafta.   Usuca, lasa la uscat peretii pana sa te apuci de alte alea.

#9
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014

View PostKean, on 28 octombrie 2021 - 13:04, said:

Incearca cu un flex mare pe care sa pui o perie rortativa.Parerea mea ,daca petele se intind pe o adancime mai mare de 3mm nu merita sa te chinuiesti cu flexul.Trebuie o substanta cu care sa sigilezi peretele.Eventual poti incerca intr-un colt de perete cu finisarea sa vezi daca patrunde sarea aia prin el.
Substantele care sigileaza peretii nu opresc si trecerea vaporilor de apa prin ele? Am ales zidarie BCA+ Multipor tocmai pentru permeabilitatea la vapori.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Si umezeala existenta in zidarie unde se duce daca tu izolezi trecerea vaporilor?  De fapt era pt Kean intrebarea.

Inclin sa  cred ca de la ,,acoperisul ala plat,, iti vin problemele.  Ai stat prea mult pana sa definitivezi (din cve zici 2 ani ,cu toamna/iarna/primavera si ploi/zapada).  Acum daca ai terminat,lasa la zvantat toata constructia.   Nu recomand lucrari ample tencuiri si alte alea pe timp rece.  Sau cauti prognoza meteo pt zona ta pt 20/30 zile si mai vezi tu.

#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.07.2020
Si cand vad dezvoltatorii ca lauda Ytong, sa nu mai aud de BCA!

#12
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMariusEXxTREME, on 29 octombrie 2021 - 15:15, said:

Si cand vad dezvoltatorii ca lauda Ytong, sa nu mai aud de BCA!
Atunci poti sa nu mai auzi nici de caramida si nici de beton. Problema asta apare la toate elementele din constructie care contin ciment si ajunge umiditate mare in ele. Uitate la pozele pe care le-am pus, si tavanul din beton are problema asta si nu este BCA acolo.

#13
dayaccus

dayaccus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.09.2014
Update. Am spalat peretii cu otet dupa ce am citit ca aceasta sare este neutralizata eficient de acizi, iar cel mai accesibil acid este otetul. Dupa spalare cu bidineaua, peretii au ramas curati si la o saptamana dupa, nu au aparut alte pete. Sper ca asta a rezolvat problema definitiv si cu exteriorul izolat cu multipor + plasa si doua straturi de adeziv, cred ca pot trece iarna si sa aplic la primavara tencuiala decorativa.

Edited by dayaccus, 07 November 2021 - 23:40.


#14
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 MariusEXxTREME, on 29 octombrie 2021 - 15:15, said:

Si cand vad dezvoltatorii ca lauda Ytong, sa nu mai aud de BCA!
La caramida apare mult mai des!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate