Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Arhiva Vaccinuri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Ma gandisem sa verific ce vaccinuri am facut (eram in special interesat de vaccinul ptr hepatita A/B). Am reusit sa gasesc "Fisa de consultatii medicale copii" care e veche de vreo 23 de ani, deci nu prea inteleg mare lucru si nu stiu cum naiba sa intru in contact cu doctorita pe care am avut-o atunci ca sa ma lamureasca.

Vad ca este o coloana pentru "Vaccin Antitifoidic", pe care l-am facut in 3 doze. Completat cu pixul scrie "A / B". Deci sa-nteleg ca am facut un vaccin care ma imunizeaza contra hepatitelor A, B, si febrei tifoide?

Ma gandeam sa ma vaccinez iar decat sa fiu nelamurit, ca ma indoiesc sa fie toate detaliile astea trecute intr-o baza de date electronica a CNAS care poate fi imediat accesibila cetateanului roman.

Attached Files



#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,718
  • Înscris: 14.10.2008
Imi amintesc de cateva facute la scoala, in clasele primare, unde multi se speriau si eu mergeam pe ce-o fi o fi. Dar mi-a dat odata cu un ac gros si o miscare brusca in pulpa mare a piciorului de am paralizat, injunghiere curata. Posted Image

Apoi in 2008 la 23 de ani vreo 7-8 doze cu vaccin anti stafilococ auriu preparat la Institutul Cantacuzino Bucuresti. Drept urmare au fost fleac acum cele 3 doze de Pfizer BioNtech. Posted Image

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019
Înainte de bazele de date electronice, evidențele se țineu pe antica hârtie. Ca atare, la vremea respectivă, unitatea sanitară în care se năștea copilul întocmea ”carnetul de vaccinări” și îl preda părinților la externare. Toate vaccinurile se treceau în acel carnet. Dacă părinții nu ți-au păstrat acel carnet va fi greu să mai aflii ce vaccinuri ai făcut.
Nu există vaccin pentru hepatita A iar cel pentru hepatita B a părut prin 1996 și cred că a intrat în schema de vaccinare ceva mai târziu, prin 2000 sau cjiar ulterior.

Edited by exqusit_drunk, 27 October 2021 - 05:01.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am primit foaia de vaccinare de la școală. A făcut parte din dosarul de înscriere la liceu. Apoi am luat-o la absolvire și am dus-o la universitate. La absolvire am primit-o din nou. Acum e la mine.

Și în ziua de azi, tot pe suport hârtie se păstrează evidență vaccinurilor efectuate de copii. Ei nu au card.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Vaccinul hepatic oricum trebuie repetat, nu iti ofera imunitate pe viata.
In rest, arhiva e pe hartie.

#6
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Stii ce contine acel vaccin hepatic? Cine iti garantează că peste 2-3 ani nu va avea reacţii adverse?
etc, etc. restul il cam stiti

Luati ca pe o glumă.

#7
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostVillefort, on 27 octombrie 2021 - 00:58, said:

Ma gandeam sa ma vaccinez iar decat sa fiu nelamurit, ca ma indoiesc sa fie toate detaliile astea trecute intr-o baza de date electronica a CNAS care poate fi imediat accesibila cetateanului roman.

Nu sunt dar.. daca mai tii minte locul in care te-ai vaccinat, sunt niste registre vechi in care s-au notat aceste vaccinuri si un medic iti poate elibera o adeverinta din care sa rezulte ce vaccinuri ai facut.
E un pic de bataie de cap dar aceste registre s-au predat de la unii la altii si, in principiu exista fizic undeva

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019

View PostVOC, on 27 octombrie 2021 - 09:51, said:

Stii ce contine acel vaccin hepatic? Cine iti garantează că peste 2-3 ani nu va avea reacţii adverse?
etc, etc. restul il cam stiti

Luati ca pe o glumă.
Și ăsta dă sterilitate pe 3 generații?

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Nu mai stiu ce vaccinuri am facut la viata mea, dar tin minte o vaccinare in principal. Trebuia sa facem un vaccin pe partea din fata a coapsei. aproape de zona inghinala. Ce masa doamna asistenta locul inainte si dupa...

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Mersi de raspunsuri. Cred ca voi repeta pana la urma vaccinul, ma verificasem recent si vad ca nu sunt imun / nu am anticorpi.

@exqusit_drunk Pentru hep A+B se poate face vaccinul TWINRIX.

#11
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019
Nu știam de existența vaccinului pentru a iar pentru b știam de ”engerix b” ca fiind primul apărut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate