Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Bicicleta nu este un mijloc de transport sezonier

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

View Postcarturarulobosit, on 26 octombrie 2021 - 21:29, said:

Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?
vezi ca pe canalul ala iti si arata cum sunt bicicletele olandeze. sunt biciclete in care stai relativ confortabil si drept si in care mergi incet. sunt in cele mai multe cazuri biciclete cu un pinion.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aESqrP3hfi8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

bine, ideea e sa ai si oarecum drum drept. dar totusi acum sunt biciclete cu baterie care te ajuta sa nu dai asa ”greu” la pedale, deci sa nu transpiri. oricum in Romania e haiducie daca vrei sa te duci pe bicicleta. cei care o fac cel mai probabil s-au saturat  sa stea in trafic cu orele. personal sa pedalez in Bucuresti mi s-ar parea horror, dupa cum stiu orasul si ce am vazut la bucharestbiketraffic. pentru orasele mari o sa fie din ce in ce mai naspa. mai ales ca visul ”umed” al multora e sa aibe casa in nu stiu ce sat de langa un oras mare, deci o sa fie dependenti de masina pe viata, deci mai mult trafic.

@terratec astia cu masinile care scot fum excesiv, efectiv funingine da-ia neagra sau era unul cu fum albastru. in ultima vreme parca-s tot mai multe. si efectiv e foarte naspa, lasa un nor de fum cand trec pe langa tine care ma ineaca pe mine, dar cand ma uit la copii ce sa mai zic.

Edited by bobitad, 26 October 2021 - 21:41.


#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
romanii sunt prea snobi, nu e de ei bicicleta ci cazanul tdi. Nici Olanda, Germania, Finlanda etc. nu sunt Insulele Canare si totusi acolo oameni cu salarii de 10000 eur/luna merg cu bicicleta la -8 grade, pe vant sau ploaie. Iar femeile isi duc copii cu bicicleta la gradinita sau scoala, in remorca sau cu biciclete speciale, cu cos pe mijloc, la fel, pe ploaie sau ninsoare.

La noi nu e infrastructura, greu de mers cu bicicleta prin orase; nefiind biciclisti multi, pe primar il doare la basca de ei, ioc infrastructura in viitor = cerc vicios.
Sunt bulevarde si strazi nou facute la care 1m in plus pentru biciclete era usor de facut dar ... au pus borduri mai late

Edited by aeon, 26 October 2021 - 21:42.


#39
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
N-avem noi cultura asta. intram cu masina pana in supermarket

#40
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Post220v, on 26 octombrie 2021 - 19:33, said:

are dreptate colegul.
La serviciu este un angajat care pe ploaie sau pe zapada,nu conteaza vine cu bicicleta vreo 5km...

View Postflorinpopa1, on 26 octombrie 2021 - 20:09, said:

Si la mine in oras am vazut acum 3 ani un biciclist iarna, pe zapada, era pe pista
- Aș putea fi eu, așa fac de peste 25 de ani. Nu merg pe jos decît cînd sînt troiene, vreo trei zile pe iarnă, dar numai pentru că n-am putere să dau la pedale. Chestia e că nu merg pe străzile circulate intens, ci pe pavelele colorate în roșu de pe trotuare (și dinainte de ele), dar merg încet și cu mîinile pe ambele mînere de frînă cînd trec pe lîngă pietoni.

Edited by silverflower, 26 October 2021 - 21:57.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaeon, on 26 octombrie 2021 - 21:39, said:

La noi nu e infrastructura, greu de mers cu bicicleta prin orase; nefiind biciclisti multi, pe primar il doare la basca de ei, ioc infrastructura in viitor = cerc vicios.
Sunt bulevarde si strazi nou facute la care 1m in plus pentru biciclete era usor de facut dar ... au pus borduri mai late
In Germania si alte tari se conduce si altfel, se protejeaza mai bine ciclistii, la nu nu se prezuma vina soferului ca in alte tari, ciclistul trebuie sa dovedeasca.
Abia au reusit zilele astea nu stiu daca ati vazut, sa modifice codul rutier si sa oblige soferii sa depaseasca prin trecerea a jumatate din masina peste linia mediana in caz ca drumul permite sau daca e mai ingust macar sa o incalce, adica sa lase totusi mai mult de 1m ca nu stii cum cade ala si ajunge cu capul sub roata masinii. Eu respect noile prevederi ale codului rutier desi nu e usor intotdeauna banda 2 fiind deseori ocupata.

View Postcarturarulobosit, on 26 octombrie 2021 - 21:29, said:

Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?
O sa vina un hipster cu fitze dinalea sa zica daca ai serviciu serios au dusuri acolo Posted Image

Edited by andreic, 26 October 2021 - 22:12.


#42
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclorel_utnapishtim, on 26 octombrie 2021 - 21:30, said:

Eu iti arat mii de soferi la 70 de ani
Pui degetul pe harta Romaniei.


View Postclorel_utnapishtim, on 26 octombrie 2021 - 21:30, said:

tu cati biciclisti de varsta asta poti sa imi arati?
Pe harta Romaniei?

Ce comparatie e asta Clorele, te-ai molipsit de la antivaccinisti?
:D

#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttytysor, on 26 octombrie 2021 - 20:37, said:

tu chiar esti sincer cind spui aberatia asta, adica chiar crezi in ea? de indicatoarele de ciculatie cre interzic accesul pe o strada ce parere ai? si ce presupui tu ca inseamna ''libera circulatie''?
Ocolești strada aia și gata. Eu zic că postarea ta este așa de slab argumentată că nici nu merită contraargumente.

View PostJurasikMan, on 26 octombrie 2021 - 21:01, said:

Stiu sigur ca nu exista cauciucuri de iarna pentru bicicleta
Știi prost. Evident că există cauciucuri pentru iarnă, există inclusiv cauciucuri cu crampoane. Există chiar și lanțuri!

View Postcarturarulobosit, on 26 octombrie 2021 - 21:29, said:

Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?

Nu, am ebike. Când nu aveam, aveam șervețele umede și deodorant plus eventual tricou de schimb.

#44
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postandreic, on 26 octombrie 2021 - 20:16, said:

S-ar putea sa ma insel dar nu e o idee rea pentru ca la noi nu sunt piste dedicate si sunt nevoiti sa mearga pe strazi cauzand pericole soferilor cand se imprastie.
Ce pericole? Zgârie bara?

#45
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 22:12, said:

Nu, am ebike. Când nu aveam, aveam șervețele umede și deodorant plus eventual tricou de schimb.
Pai deodorantul il dai inainte, nu dupa. Oricum transpiri si cu ala, esti lipicios, etc

#46
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAnn0nyym0us, on 26 octombrie 2021 - 20:21, said:

Pe de alta parte... iarna in Romania, este cum este.

Poza de pe 1 Ianuarie 2021, Brasov.

Attachment IMG_20210101_160838-01.jpeg
Desarmalizarea!

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDigix, on 26 octombrie 2021 - 22:15, said:

Ce pericole? Zgârie bara?
E vorba de viata nu de bare... vezi cum a patit-o trotinetistul ala acu o luna si ceva care n-a mai scapat.

Edited by andreic, 26 October 2021 - 22:18.


#48
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDigix, on 26 octombrie 2021 - 22:16, said:


Desarmalizarea!

Mai mult dependența si nevoia de a începe anul așa cum trebuie :D

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 26 octombrie 2021 - 22:16, said:

E vorba de viata nu de bare... vezi cum a patit-o trotinetistul ala acu o luna si ceva care n-a mai scapat.

Nu compara puța de roată de trotinetă cu aia de bicicletă. La bicicletă, repet, ai roți de zăpadă, roți cu crampoane, lanțuri.

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcarturarulobosit, on 26 octombrie 2021 - 21:29, said:

Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?
Dar cand mergi cu autobuzul nu transpiri?
Zici ca in masina v-ati nascut unii...

#51
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postandreic, on 26 octombrie 2021 - 22:16, said:

E vorba de viata nu de bare... vezi cum a patit-o trotinetistul ala acu o luna si ceva care n-a mai scapat.
Din propozița ta am înțeles că bicicliștii le-ar cauza pericole șoferilor. Poate nu am înțeles bine. Eu am două accidente ca biciclist accidentat cu auto, inclusiv mână ruptă.

Legea zice că bicicletele sunt vehicule, da aici reies multe consecințe, cum ar fi că bicicliștii pot ocupa complet (și legal) o bandă.

Edited by Digix, 26 October 2021 - 22:30.


#52
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdan1980_25, on 26 octombrie 2021 - 22:24, said:

Dar cand mergi cu autobuzul nu transpiri?
Zici ca in masina v-ati nascut unii...

In Cj au aer conditionat

#53
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAnn0nyym0us, on 26 octombrie 2021 - 19:56, said:

,
,Caci pe carosabil ud poti prinde viteza. Prin zapada, e mai greu.

Chiar am vazut ca se inghesuie la mers iarna si la mine in Austria astia cu bicicletele cand e zapada.Mereti ma cu ideile voastre crete.Vara-i pentru biciclete cand fac cate un tur de 40km cu placere si iarna-i sa-ti pazesti oasele nu sa faci cascadorii pe zapada.

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostKean, on 26 octombrie 2021 - 22:39, said:

Mereti ma

Nu merem. Și nu considerăm că este normal să ne impună cineva unde să merem sau să nu merem atâta timp cât nu deranjăm pe nimeni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate