Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bicicleta nu este un mijloc de transport sezonier

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 26 octombrie 2021 - 20:05, said:

Cum sa nu tina, tine perfect, nu suntem singura tara din UE care protejam biciclistii, trotinetistii, mopedistii si motociclistii de ei insisi Posted Image

Asta mi se pare o afirmație așa de dubioasă încât nici nu mai are sens să polemizez pe seama ei.

Să îți spun eu de ce te protejează statul român: de nimic!

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:08, said:

Este un gunoi de lege mioritică, nu are de a face cu UE.
S-ar putea sa ma insel dar nu e o idee rea pentru ca la noi nu sunt piste dedicate si sunt nevoiti sa mearga pe strazi cauzand pericole soferilor cand se imprastie.

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:08, said:

Sunt curios cum ține asta referitor la dreptul la liberă circulație. Dacă nu am mașină și nici mijloc alternativ de transport, cum ține treaba asta în instanță.
Transportul alternativ e un privilegiu, la noi neexistand retele de piste dedicate care sa nu coincida cu carosabilul. Si cum transportul normal functioneaza (pe jos sau transport public daca n-ai masina) atunci nu e o problema. Tu crezi ca n-au fost destui ciclisti care au incercat sa fenteze legea...

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:11, said:

Asta mi se pare o afirmație așa de dubioasă încât nici nu mai are sens să polemizez pe seama ei.
E putin sarcasm acolo. Am scos mesajul sa nu cauzeze confuzii.

Edited by andreic, 26 October 2021 - 20:18.


#21
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pe de alta parte... iarna in Romania, este cum este.

Poza de pe 1 Ianuarie 2021, Brasov.

Attached File  IMG_20210101_160838-01.jpeg   668.48K   64 downloads

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt si exceptii de la vreme intr-adevar.

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
Romanul e prea comod ca sa se suie pe bicicleta.
De ce nu merg romanii cu bicicleta, motive in ordinea importantei:

1. Se fura. Si se fura in draci. Nu ai unde sa lasi bicicleta. Ti-o fura de pe casa scarii, din fata usii, din beci, din sufragerie, de sub pat. Stai la o terasa, te-ai uitat dupa o gagica, cand te uiti la bicicleta, ia-o de unde nu-i.
2. Comoditatea. Afara e prea frig, prea cald, prea aglomerat, prea mult praf. Se transpira si cand ajungi la lucru devii dracu in persoana pentru ceilalti. In plus in masina ai caldura, poti sa iti pui ce numar vrei, masina iti reflecta personalitatea si pozitia sociala. Bicicleta e prea comunista, nu poate sa arate luxul si valoarea ta.
3. Infrastructura ... cand ai multi comozi, care merg dupa paine cu masina, cine sa-ti faca infrastructura? Cine cunoaste nevoile unui biciclist, trebuie sa fi mers macar in studentie cu bicicleta, dar ala e hipster si nu are ce cauta in administratie.

#24
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,621
  • Înscris: 15.01.2017

dan1980_25 said:

1635270183[/url]' post='28385917']
Occidentalii e saraki.
Romanii bogati merg doar cu masina
Iarasi prostia asta de mit rural?
Romania e pe ultimul loc la numarul de masini raportat la populație in toata uniunea. Ca si aia au hipsterii lor care adora sa mearga pe bicicleta, e adevarat.
https://www.digi24.r...pulatie-1678281

Edited by Epdm, 26 October 2021 - 20:33.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBursul, on 26 octombrie 2021 - 20:29, said:

Romanul e prea comod ca sa se suie pe bicicleta.
Absolut. Aici e de fapt cheia...

Edited by andreic, 26 October 2021 - 20:37.


#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:04, said:

Știu. Totuși, am circulat destul de mult iarna pe bicicletă și nu am avut probleme. Mă îndoiesc că legea ține în fața unei instanțe deoarece interzice accesul la liberă circulație.

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:08, said:

Este un gunoi de lege mioritică, nu are de a face cu UE.



Sunt curios cum ține asta referitor la dreptul la liberă circulație. Dacă nu am mașină și nici mijloc alternativ de transport, cum ține treaba asta în instanță.
tu chiar esti sincer cind spui aberatia asta, adica chiar crezi in ea? de indicatoarele de ciculatie cre interzic accesul pe o strada ce parere ai? si ce presupui tu ca inseamna ''libera circulatie''?

Edited by tytysor, 26 October 2021 - 20:38.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 19:18, said:


Foarte frumos...dar, e o problema...aia din clip nu sunt romani :))

#28
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
http://www.carexit.org/ro/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eGfaEeWOtf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostEpdm, on 26 octombrie 2021 - 20:33, said:


Iarasi prostia asta de mit rural?
Romania e pe ultimul loc la numarul de masini raportat la populație in toata uniunea. Ca si aia au hipsterii lor care adora sa mearga pe bicicleta, e adevarat.
https://www.digi24.r...pulatie-1678281
E vorba de detinere. A detine nu inseamna folosi zilnic.
Pana una alta noi nu avem piste de biciclete ci doar orase sufocate de trafic pe orice ruta, orice cartier, orice straduta.
Pana si ungurii sunt inaintea noastra din acest punct de vedere al infrastructurii bike.

#30
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postonisifor12, on 26 octombrie 2021 - 20:46, said:

Romanii e bogati, n-au nevoie de propaganda de asta eco, daca mai insisti o sa inceapa vreun popa sa explice de ce dumnezeu a facut masina pentru a duce gunoiul si cum bicicleta e antena 5G.

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poate este cineva in domeniu , am o intrebare :
Daca mergi iarna cu bicicleta  si ai asigurare de sanatate privata ....si cazi si iti rupi gatul , asigurarea deconteaza ceva ? Stiu sigur ca nu exista cauciucuri de iarna pentru bicicleta si mai stiu la fel de sigur ca asigurarile nu despagubesc daunele auto daca cel care le-a provocat are iarna anvelope de vara .

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostJurasikMan, on 26 octombrie 2021 - 21:01, said:

Poate este cineva in domeniu , am o intrebare :
Daca mergi iarna cu bicicleta  si ai asigurare de sanatate privata ....si cazi si iti rupi gatul , asigurarea deconteaza ceva ? Stiu sigur ca nu exista cauciucuri de iarna pentru bicicleta si mai stiu la fel de sigur ca asigurarile nu despagubesc daunele auto daca cel care le-a provocat are iarna anvelope de vara .

Cauciucuri de iarna exista, dar nu sunt legale pentru drumurile publice. Si la fel, nu este legal sa mergi cu bicicleta pe zapada in Ro. Este foarte probabil sa nu deconteze asigurarea, deoarece vatamarea a survenit in urma savarsirii unei activitati ilegale in mod constient si voluntar.

#33
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postbenis, on 26 octombrie 2021 - 20:08, said:

Este un gunoi de lege mioritică, nu are de a face cu UE.



Sunt curios cum ține asta referitor la dreptul la liberă circulație. Dacă nu am mașină și nici mijloc alternativ de transport, cum ține treaba asta în instanță.
Ai gandit o mult pe asta. Urmeaza sa militezi pentru mersul pe schiuri,intre Militari si Cotroceni,tot in deplina conformitate cu dreptul la libera circulatie.
Bai,baiatul...la noi e greu uneori si pentru masina de deszapezire si tu visezi bicicleta in februarie.
Suntem in Romania,nu in Insulele Canare.

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Intreb si eu, nu transpiri cand mergi cu bicicleta? Ce faci apoi la munca? Puti?

#35
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Pentru initiator: nu crede tot ce ti se serveste, mai ales daca e vorba de "ecologisti". Sfatul meu e sa nu te dai iarna asta cu bicicleta pe gheata, mai ales cand spitalele sunt pline de bolnavi de covid 19.

"In alte tari" exista asigurari de sanatate care te faulteaza de nu te vezi cand faci voluntar, fara a-ti fi necesar, ceva foarte riscant (spre exemplu sari in cascade sau te dai cu bicicleta pe gheata).

Am cunoscut multi oamenii care se ambitionau sa faca naveta cu bicicleta - toti au ceva in comun, spitalizari. Eu iti arat mii de soferi la 70 de ani, tu cati biciclisti de varsta asta poti sa imi arati?

Bicicleta e un mijloc de transport pentru oameni normali daca ai infrastructura construita special pentru asta. Daca n-ai, e pentru teribilisti.

#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbobitad, on 26 octombrie 2021 - 19:52, said:

bai frate, vin astia cu niste fumegatoare, de iti da sah mat.

Cine îţi dă şah mat ? Ăştia ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate