Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Bicicleta nu este un mijloc de transport sezonier

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Vă propun un video în care se vorbește despre mersul pe bicicletă iarna și de ce în unele țări se merge la fel de mult pe bicicletă iarna în ciuda zăpezii și a frigului.
Postez acest video deoarece am citit de nenumărate ori pe forum cum că bicicleta ar fi un mijloc de transport sezonier.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uhx-26GfCBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totul ține de modul în care autoritățile se preocupă de infrastructură.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
haha. rad fiindca de curand cred ca am devorat fiecare video de pe canalul ala. am zis mai demult ca nu poti sa ai aer curat + sa ajungi repede unde vrei, fara sa redai strazile bicicletelor si pietonilor si sa-i obligi pe oamenii cu masini sa se considere in plus pe strada. cunosc oameni care merg efectiv 100 de metrii cu masina sa duca copilul la gradi sau la scoala, dupa care se intorc acasa.

amsterdamul este un exemplu bun de oras fain. la noi nu cred ca se va intampla asta. am ramas mirat ca totusi si in oraselul meu mic se inchide sambata si duminica, buleverdul. si primarul e de la PSD si batran. dar na...exista speranta.

Edited by bobitad, 26 October 2021 - 19:34.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici in Romania nu e sezonier, exceptand [poate] marile orase.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pasilla, on 26 octombrie 2021 - 19:29, said:

Nici in Romania nu e sezonier, exceptand [poate] marile orase.
are dreptate colegul.
La serviciu este un angajat care pe ploaie sau pe zapada,nu conteaza vine cu bicicleta vreo 5km...

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Occidentalii e saraki.
Romanii bogati merg doar cu masina

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ani lumina ne despart de asemenea civilizatie si aer curat, aici in Romania va fi india europei, toate rablele vor fi folosite chiar daca merg cu uleiul taras, oamenii merg sa duca gunoiul cu masina, gunoiul fiind ei.

Edited by _-AppleS-_, 26 October 2021 - 19:50.


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
În România este sezonier. Legea interzice deplasarea cu bicicleta pe drumurile acoperite cu gheață și zăpadă.

https://www.gherlain...ata-sau-zapada/

Edited by Digix, 26 October 2021 - 19:47.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
si totusi, prin 83-85, cine-si mai aduce aminte de iernile de atunci, aveam un locotenent (in armata) care venea pe zapada cu bicicla (tohan, ucraina, cum era la tzara pe vremea aia, deci nu semicursa sau ceva mai spalat) din ciorogirla pina la intrarea in domnesti, dinspre bucuresti - e un pod in curba...

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017

 _-AppleS-_, on 26 octombrie 2021 - 19:44, said:

Ani lumina ne despart de asemenea civilizatie si aer curat, aici in Romania va fi india europei, toate rablele vor fi folosite chiar daca merg cu uleiul taras, oameni merg sa duca gunoiul cu masina, gunoiul fiind ei.
sa stii ca asta e mai grav din cate am observat. oarecum stau intr-un orasel verde, in care imi trebuie 40 de minute sa-l traversez pe jos de la un capat la altul. ma duc la market si cam oriunde pe jos. ma plimb cu copii si viata-i frumoasa. dar in ultima vreme parca e naspa sa mergi si pe trotuar. bai frate, vin astia cu niste fumegatoare, de iti da sah mat. eu as da lege ca inspectorii ITP sa faca puscarie daca trec toate tampeniile. deci nu vorbesc de mirosul diesel la rece sau chestii cat de cat obisnuite, vorbesc efectiv de nori de fum, de fum negru, fum albastru. se innegreste cerul cand trec astia pe langa tine.

si ai dreptate, se considera sarakie sa nu te duci cu masina. am serviciu la 15 minute, l-am avut si la 30, mergeam pe jos. bai frate, altii il au la 2 minute de mers si isi iau masina. dupa care vin seara si nu gasesc loc de parcare si stau 5 minute sa dea ”tarcoale”. nu e normal sa misti o tona-2 de fier pentru a a fi in randul lumii. si la mine e ca la mine, un orasel mic, in orasele mari efectiv nu poti sa te plimbi ca sunt masini parcate pe trotuar, sunt masini dupa masini si mii de noxe, mi-ar fi ”frica” sa scot si copilul la plimbare.

oricum in Amsterdam nu au tras cu carioca pe asfalt si au facut ”piste” de bicicleta, acolo tot orasul e facut sa fie pentru biciclisti. Daca va mai uitati la alte clipuri de pe canalul ala o sa vedeti ca sunt separate pistele si rar mergi pe langa masini, automobilele dau prioritate bicicilistilor, sunt limitatoare peste limitatoare de viteza pentru masini, s.a.m.d.

Edited by bobitad, 26 October 2021 - 19:57.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Digix, on 26 octombrie 2021 - 19:46, said:

În România este sezonier. Legea interzice deplasarea cu bicicleta pe drumurile acoperite cu gheață și zăpadă.
Legea interzice multe.... in plus nu inseamna ca daca e iarna si zapada, pe carosabil e neaparat zapada si polei.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pai cand esti tanar mai poti risca o ruptura de picior,femur dar io la 65 de ani daca-mi rup bazinul cu o cazatura sunt "sigilat" in carje pana la sfarsitul vietii.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
O ruptura de femur n-o poti risca nici la 6 luni nici la 6 ani nici la 16 sau 26.

Cand stii sa controlezi bicicleta (insemnand pozitie, viteza adaptata) si ai echipament corespunzator (a se citi anvelope), poti diminua suficient de mult riscul de mers pe zapada pentru ca transportul sa fie lipsit de probleme.

Ba chiar as zice ca e mai riscant pe carosabil ud decat pe unul acoperit cu zapada. Caci pe carosabil ud poti prinde viteza. Prin zapada, e mai greu.

Edited by Ann0nyym0us, 26 October 2021 - 19:58.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E bine de stiut ce e bicicleta.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 benis, on 26 octombrie 2021 - 19:18, said:

Postez acest video deoarece am citit de nenumărate ori pe forum cum că bicicleta ar fi un mijloc de transport sezonier.
Pai ai citit bine, legea nu permite in UE in tarile cu iarna usoara pe 2 roti pe gheata zapada sau polei, si foarte bine face... n-ai vrea sa-i vezi cum se izbesc, cum cad samd...
In tarile alea nordice e alta cultura si alta educatie... chiar si asa o patesc si aia cateodata.

Edited by andreic, 26 October 2021 - 20:04.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 Digix, on 26 octombrie 2021 - 19:46, said:

În România este sezonier. Legea interzice deplasarea cu bicicleta pe drumurile acoperite cu gheață și zăpadă.

https://www.gherlain...ata-sau-zapada/

Știu. Totuși, am circulat destul de mult iarna pe bicicletă și nu am avut probleme. Mă îndoiesc că legea ține în fața unei instanțe deoarece interzice accesul la liberă circulație.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Ann0nyym0us, on 26 octombrie 2021 - 19:56, said:

Ba chiar as zice ca e mai riscant pe carosabil ud decat pe unul acoperit cu zapada. Caci pe carosabil ud poti prinde viteza. Prin zapada, e mai greu.
E vorba de zăpadă batucită, tasată, înghețată (asta cel puțin aici la mine, la nord de Oulu). Foarte alunecoasă, însă cu anvelope cu crampoane nu ai treabă. Circulă lumea și la -35°…

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 andreic, on 26 octombrie 2021 - 20:04, said:

Pai ai citit bine, legea nu permite in UE in tarile cu iarna usoara pe 2 roti pe gheata zapada sau polei, si foarte bine face... n-ai vrea sa-i vezi cum se izbesc, cum cad samd...

Este un gunoi de lege mioritică, nu are de a face cu UE.

 andreic, on 26 octombrie 2021 - 20:05, said:

Cum sa nu tina, tine perfect, nu suntem singura tara din UE care protejam biciclistii, trotinetistii, mopedistii si motociclistii de ei insisi Posted Image

Sunt curios cum ține asta referitor la dreptul la liberă circulație. Dacă nu am mașină și nici mijloc alternativ de transport, cum ține treaba asta în instanță.

Edited by benis, 26 October 2021 - 20:09.


#18
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Si la mine in oras am vazut acum 3 ani un biciclist iarna, pe zapada, era pe pista

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate