Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Parc comercial - Certificat verde

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Administrez un punct de lucru secundar, cu activitate Comerț cu ridicata nespecializat Caen 4690, situat într-un parc comercial (Doraly Expo Market), iar astăzi am primit o notificare din partea conducerii parcului prin care ni se cere nouă, chiriașilor, să respectăm prevederile din Hotărârea Guvernului nr. 1161/2021, și anume:

art. 6 alin. 1:
„activitatea cu publicul în centrele și parcurile comerciale, definite potrivit art. 4 lit. o) și q) din Ordonanța Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2. (...)",

iar la art. 6 alin. 3 prevede:
„activitatea cu publicul a operatorilor economici care au ca obiect principal de activitate comercializarea produselor nealimentare este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2. Măsura nu se aplică unităților farmaceutice
dispuse în afara centrelor și parcurilor comerciale, precum și benzinăriilor;"


Prin urmare, vă rugăm să vă organizați activitatea, accesul persoanelor și programul de lucru în conformitate cu prevederile legale. Nerespectarea obligațiilor legale anterior menționate poate atrage aplicarea de sancțiuni de către autorități, atât în plan contravențional, cât și penal. în ceea ce privește pavilioanele W, P, P1, P3, P5, P6 și P7 (exceptând zona ocupată de DCNEU), DORALY va lua măsuri pentru implementarea prevederilor legale.

Punctul de lucru nu se află într-unul dintre pavilioanele enumerate mai sus, ci într-un pavilion situat tot pe proprietatea parcului comercial, dar unde fiecare comerciant are intrare separată.
Mă lămuriți, vă rog, dacă am obligația de a cere clienților, la intrarea în magazin, a unui certificat verde? Această verificare nu trebuie să aibă loc la intrarea în parcul comercial?

Mulțumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă notificarea ai primit-o din partea conducerii parcului comercial, evident că trebuie să o respecți pt că ești chiriașul lor. Și ei știu bine ce și cum.

Edited by dorin_2k, 26 October 2021 - 18:38.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Legea nu precizează nimic de locul ușii.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Daca e intrare separata atunci trebuie sa te conformezi.

Edited by Leo2006, 26 October 2021 - 18:44.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aiulianctin, on 26 octombrie 2021 - 18:29, said:

Punctul de lucru nu se află într-unul dintre pavilioanele enumerate mai sus, ci într-un pavilion situat tot pe proprietatea parcului comercial, dar unde fiecare comerciant are intrare separată.
Esti obligat, pentru ca ai intrare separata.
Daca erai in acele pavilioane, se ocupa proprietarul de verificare.

Edited by pasilla, 26 October 2021 - 18:44.


#6
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 aiulianctin, on 26 octombrie 2021 - 18:29, said:

Salutări,

Administrez un punct de lucru secundar, cu activitate Comerț cu ridicata nespecializat Caen 4690, situat într-un parc comercial (Doraly Expo Market), iar astăzi am primit o notificare din partea conducerii parcului prin care ni se cere nouă, chiriașilor, să respectăm prevederile din Hotărârea Guvernului nr. 1161/2021, și anume:

Daca ai intrare separata, norocul tau.. respecti legea, aducand omului produsele la usa.  La tara sau in orasele mici, tot asa se face... Vine omul nevacinat la usa, spune ce vrea si cel care vinde i le aduce la usa.  Sau lasa o lista si vine peste jumatate de ora si le are pe toate in cutii si pungi.

Si uite asa, impacam si capra si varza..  Sa moara de ciuda sistemu !

Edited by Rav_885, 26 October 2021 - 19:13.


#7
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Mulțumesc pentru răspunsuri. Chestiunea nu e că nu vreau să verific clienții care-mi trec ușa, dar oamenii sunt tare dificili și iau unele chestii personal. Chiar și în această perioadă, îmi trec ușa magazinului oameni fără mască care devin irascibili când le atrag atenția și-i invit afară dacă refuză purtarea măștii. Ar fi fost mai convenabil dacă verificarea s-ar fi făcut de către administrator, la intrarea în parcul comercial.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aiulianctin, on 26 octombrie 2021 - 19:16, said:

Chestiunea nu e că nu vreau să verific clienții care-mi trec ușa, dar oamenii sunt tare dificili și iau unele chestii personal. Chiar și în această perioadă, îmi trec ușa magazinului oameni fără mască care devin irascibili când le atrag atenția și-i invit afară dacă refuză purtarea măștii. Ar fi fost mai convenabil dacă verificarea s-ar fi făcut de către administrator, la intrarea în parcul comercial.
Ai o problema. Nu ai nici o vina, dar trebuie sa gasesti solutii.

#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 aiulianctin, on 26 octombrie 2021 - 19:16, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Chestiunea nu e că nu vreau să verific clienții care-mi trec ușa, dar oamenii sunt tare dificili și iau unele chestii personal.

Ii spui omului, politicos, ce prevede legea iar cei care nu au certiicat de vaccinare vor sta afara, nu cred ca vor da buzna in magazin.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Rav_885, on 26 octombrie 2021 - 19:31, said:

nu cred ca vor da buzna in magazin.
Sigur ca nu. Avem cetateni civilizati, ce naiba !

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Vezi că poate vine unul undercover. Sau un "binevoitor" face o reclamație anonima la tel verde.
Scanează qr la toți și ești legal acoperit.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand pune un afis mare la intrare ca sa nu zica vreunul ca nu stie.
Daca face vreunul scandal ii arati afisul.

#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Daca nu ai produse alimentare la vanzare ar fi bine sa aduci. Magazinele alimentare mici nu trebuie sa ceara certificatul verde.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Citește art 6 al 3 de mai sus.
Scrie ceva de interior sau ușa? Nu!

#15
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 dorin_2k, on 27 octombrie 2021 - 09:12, said:

Citește art 6 al 3 de mai sus.
Scrie ceva de interior sau ușa? Nu!

N-ai cum sa scanezi codul in exteriorul buticului, prietene, omul e pe domeniul public, nu e in magazin, nu ti-a solicitat sa intre, nu ai niciun drept. Omul are nevoie de un produs din magazin.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Pai el nu vinde nimic afara.
E chiriaș in interior.
Conducerea parcului l-a notificat sa respecte HG.
Clienții intra in magazin. Așa a scris.

#17
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
În afara magazinului nu este spațiu public, ci spațiu privat al administratorului parcului. Cale de acces, parcare auto. Pot vinde, ținând clientul fără certificat verde, la ușă?
Alimente nu pot vinde, e nevoie de alt cod Caen, alte autorizații.

Am avut astăzi mulți clienți, niciunul nu a avut certificat verde până la această oră. Antivacciniști sinucigași.

Edited by aiulianctin, 27 October 2021 - 12:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate