Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

rupere capilaritate perete chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
Salut aveti cumva vreun sfat in privinta ruperii capilaritatii din pereti? Peretele in cauza are structura  ciment/pamant/ciment - podea beton / fara fundatie. Culmea este ca peretele in cauza este unul interior, cei exteriori nu au absolut nimic ... Afectarea nu este majora (max 20 cm de la nivelul podelei).

Am gasit sikamur, koster, mapei (as prefera sa nu pt ca este exorbitant). Produsele pt ruperea capilaritatii se aplica prin gaurirea zidariei in rosturi la intervale de 12-20cm  iar in functie de produs se merge cu lungimea gaurii pana la 93% din grosimea peretelui.  Produsul se injecteaza / picura in gauri si actioneaza asupra betonului/mortarului, rezultand o pelicula / zona care rupe capilaritatea.


Marea intrebare este: ce ar rupe capilaritatea pamantului? Adica ... daca produsul nu actioneaza asupra pamantului, in mod sigur apa va urca in timp prin pamant deasupra "barierei" si e posibil sa ude peretele fix mai sus .... sa nu mai zic de bani cheltuiti si munca aiurea ...

La extrem, as putea sa hidroizolez peretele pe ambele fete, dar as prefera sa nu stiu apa in perete.

Multumesc frumos

Nu stiu daca are vreo importanta, dar umidometrul arata max 1.2 % in zona cea mai afectata.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doresti rezolvare pe termen lung cu rezultat 100% se foloseste metoda subzidirii , efectiv se taie peretele din aproape in apropape , se toarna o fundatie din beton, se acopera cu o membrana de bitum (carton asfaltat) se zideste peste si se combina cu peretele de desupra sanatos dupa care vin finisajele .
Intradevar este o lucrare migaloasa, cere protectia muncii, spraituiri, asigurari dar e singura solutie viabila

#3
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View Postldpe, on 26 octombrie 2021 - 07:17, said:

Daca doresti rezolvare pe termen lung cu rezultat 100% se foloseste metoda subzidirii , efectiv se taie peretele din aproape in apropape , se toarna o fundatie din beton, se acopera cu o membrana de bitum (carton asfaltat) se zideste peste si se combina cu peretele de desupra sanatos dupa care vin finisajele .
Intradevar este o lucrare migaloasa, cere protectia muncii, spraituiri, asigurari dar e singura solutie viabila

multumesc, stiam si eu asta Posted Image dar nu vreau sa triplez valoarea casei.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Tai peretele , pui pe jos carton bitumat, zidesti peste , repari - na , solutie care doar dubleza  valoare, nu ma bagi bani in fundatie Posted Image

#5
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postvictorvvv, on 25 octombrie 2021 - 23:01, said:


Nu stiu daca are vreo importanta, dar umidometrul arata max 1.2 % in zona cea mai afectata.

Nu ne-ai spus cam cat de mare e zona afectata, la ce înălțime se vede, dacă afectarea e doar aparentă, la suprafață sau in profunzime, daca camera respectiva e încălzită sau nu iarna.

Ca idee, dacă afectarea nu e foarte profundă, poți încerca să decopertezi stratul afectat (var, tencuiala) apoi aplici Sika Gard 905 w prin pulverizare, cat absoarbe, apoi o amorsa minerala Ceresit CT17, urmată de tencuire, glet, var lavabil.
Eu așa aș încerca întâi pe o suprafață mica. Solutiile cu gauri la baza peretelui sunt scumpe.

#6
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View PostRav_885, on 26 octombrie 2021 - 07:49, said:

Nu ne-ai spus cam cat de mare e zona afectata, la ce înălțime se vede, dacă afectarea e doar aparentă, la suprafață sau in profunzime, daca camera respectiva e încălzită sau nu iarna.

Ca idee, dacă afectarea nu e foarte profundă, poți încerca să decopertezi stratul afectat (var, tencuiala) apoi aplici Sika Gard 905 w prin pulverizare, cat absoarbe, apoi o amorsa minerala Ceresit CT17, urmată de tencuire, glet, var lavabil.
Eu așa aș încerca întâi pe o suprafață mica. Solutiile cu gauri la baza peretelui sunt scumpe.

este vorba de 2 pereti interiori - lungime totala 15m. Portiunile mari sunt 40 cm lungime 20 inaltime iar cealalta 20 cu 20. Pe langa ele, mai sunt din loc in loc, dar nimic major. Cand pui mana, nu se simte ud, cel mult umed si nici macar ..

La solutia cu CM 17 m-am gandit si eu. Aveam in cap cm 17 + plasa preparat cu apa de sticla (20-30%). Problema este alta cu cm 17 ... am racait una din "zone", si efectiv nu ai cum sa incarci cu cm 17 si sa mai pui ceva peste fara sa depasesti nivelul .... deci practic ... trebuie facut peretele de sus pana jos ... bine, la ce preturi am vazut la mapei, chestia asta ar fi un mizilic.

casa este incalzita si se locuieste in ea

Edited by victorvvv, 26 October 2021 - 08:04.


#7
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
La pereți din chirpici ar trebui să elimini sursa de umezeală și să-i permiți uscarea naturală. În general e o idee foarte proastă să combini pământul cu materiale cimentoase (inclusiv tencuieli) deoarece ăstea sunt foarte impermeabile și se poate produce o acumulare de apă în pământ cu pierderea în timp a rezistenței mecanice. Deci eliminare surse de umezeală / ventilare / tencuieli pe bază de var.

#8
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View Postmihand75, on 26 octombrie 2021 - 08:08, said:

La pereți din chirpici ar trebui să elimini sursa de umezeală și să-i permiți uscarea naturală. În general e o idee foarte proastă să combini pământul cu materiale cimentoase (inclusiv tencuieli) deoarece ăstea sunt foarte impermeabile și se poate produce o acumulare de apă în pământ cu pierderea în timp a rezistenței mecanice. Deci eliminare surse de umezeală / ventilare / tencuieli pe bază de var.

de eliminat stiu si eu ca trebuie ... cum ... aia e problema Posted Image

[ https://i.postimg.cc/1z63t73h/20211026-090720.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.postimg.cc/zvPrpTGF/20211026-090737.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.postimg.cc/k4T3XWKP/20211026-090849.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu au aparut peste noapte ... e treaba de 3-4 ani Posted Image  - doar ca nu am avut timp de ele ...

#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postvictorvvv, on 26 octombrie 2021 - 08:05, said:

Problema este alta cu cm 17 ... am racait una din "zone", si efectiv nu ai cum sa incarci cu cm 17 si sa mai pui ceva peste fara sa depasesti nivelul .... deci practic ... trebuie facut peretele de sus pana jos ... bine, la ce preturi am vazut la mapei, chestia asta ar fi un mizilic.

Eu am zis Ceresit CT17, adica amorsa minerala pentru perete, aplicabila prin pulverizare.  Ideea e ca trebuie incercat pe o suprafata, dupa decopertare, lasat o saptamana si vazut cum se prezinta, apoi plasa, tencuiala si toate celelalte.

View Postmihand75, on 26 octombrie 2021 - 08:08, said:

La pereți din chirpici ar trebui să elimini sursa de umezeală și să-i permiți uscarea naturală. În general e o idee foarte proastă să combini pământul cu materiale cimentoase (inclusiv tencuieli) deoarece ăstea sunt foarte impermeabile și se poate produce o acumulare de apă în pământ cu pierderea în timp a rezistenței mecanice.

Nu sunt deloc impermeabile, iar la chirpici chiar nu prea ai solutie, ca sa poti aplica un var pe deasupra.
Ideea e ca o camera locuita, aerisita periodic si incalzita iarna nu are de ce sa ajunga asa cum se vede in pozele alea.

@victorvvv  - nu are rost sa te complici cu apa de sticla si alte combinatii la un perete interior.  Exista Ceresit CR 90, o tencuiala speciala, gata preparata care cristalizeaza in perete si absoarbe umezeala, dar e scump - 120 lei sacul de 25kg la Dedeman. Am rezolvat un mic beci, cu 2 saci in vara in combinatie cu amorsa CT17.. tot asa, curgeau peretii pe toata suprafata lor.  O varianta un pic mai ieftina e CR65.  Ambele merg aplicate direct cu bidineua pe perete umed, dupa decopertare si curatare cu matura / perie aspra

Edited by Rav_885, 26 October 2021 - 08:45.


#10
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View PostRav_885, on 26 octombrie 2021 - 08:43, said:


@victorvvv  - nu are rost sa te complici cu apa de sticla si alte combinatii la un perete interior.  Exista Ceresit CR 90, o tencuiala speciala, gata preparata care cristalizeaza in perete si absoarbe umezeala, dar e scump - 120 lei sacul de 25kg la Dedeman. Am rezolvat un mic beci, cu 2 saci in vara in combinatie cu amorsa CT17.. tot asa, curgeau peretii pe toata suprafata lor.  O varianta un pic mai ieftina e CR65.  Ambele merg aplicate direct cu bidineua pe perete umed, dupa decopertare si curatare cu matura / perie aspra

Mai aveam 2 saci cm 17 (am si amorsa Posted Image ) si ma gadeam ca asa il mai si "intaresc" un pic . Mersi pentru sfat cu cr 90. In mintea mea, tot sper sa nu ajung la decopertat 3 pereti pe ambele fete Posted Image Posted Image Posted Image

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postvictorvvv, on 25 octombrie 2021 - 23:01, said:

Salut aveti cumva vreun sfat in privinta ruperii capilaritatii din pereti? Peretele in cauza are structura  ciment/pamant/ciment - podea beton / fara fundatie. Culmea este ca peretele

Este nevoie de o mică precizare în expunere.

Termenul corect este "întrerupere", nu "rupere".

Pentru a rezolva o problema tehnică este important să se înţeleagă de la început despre ce este vorba.
Problemele complexe sunt rezolvate de ingineri. Ei gândesc soluţia iar muncitorii o aplică.
Este greşit să apeleze la limbajul muncitorilor pentru că aceştia nu văd problema în ansamblu şi folosesc noţiuni care sunt pe înţelesul lor.

#12
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View Postterratec, on 26 octombrie 2021 - 09:39, said:


Este nevoie de o mică precizare în expunere.

Termenul corect este "întrerupere", nu "rupere".

Pentru a rezolva o problema tehnică este important să se înţeleagă de la început despre ce este vorba.
Problemele complexe sunt rezolvate de ingineri. Ei gândesc soluţia iar muncitorii o aplică.
Este greşit să apeleze la limbajul muncitorilor pentru că aceştia nu văd problema în ansamblu şi folosesc noţiuni care sunt pe înţelesul lor.

Mersi de sfat, m-a ajutat enorm!

In fine .. trecand peste whatever that was ... am sunat la sika, koster si mapei. Se pare ca nu exista nici un material minune care sa poata fi folosit pt chirpici. Toti mi-au recomandat hidroizolatia pe exteriorul peretelui... asa ca ma apuc de decopertat Posted Image  Mai sper totusi ... poate poate ma scoate cineva la liman Posted Image

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postvictorvvv, on 26 octombrie 2021 - 09:47, said:

Mersi de sfat, m-a ajutat enorm!

Sfatul este direcţionat către cei care te pot ajuta, care au studiat domeniul construcţiilor şi cunosc soluţii tehnice funcţionale.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu stiu ca argila,daca la aia ii zici chirpici e impermeabila adica nu trece apa prin ea deci nu poate avea nici capilaritate.Inseamna ca acolo intre peretii de beton e alta compozitie.Eu am o casa din chirpici dar la a mea nu exista capilaritate desi e de 100 de ani.Mai repede absoarbe betonul apa decat un perete din chirpici.

Edited by Kean, 26 October 2021 - 10:47.


#15
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View PostKean, on 26 octombrie 2021 - 10:44, said:

Eu stiu ca argila,daca la aia ii zici chirpici e impermeabila adica nu trece apa prin ea deci nu poate avea nici capilaritate.Inseamna ca acolo intre peretii de beton e alta compozitie.Eu am o casa din chirpici dar la a mea nu exista capilaritate desi e de 100 de ani.Mai repede absoarbe betonul apa decat un perete din chirpici.

mama .... nu m-am gandit asa ... nevasta-mea tot spunea ... nu a fost nici o umezeala aici pana nu a fost beton. ii spuneam ca e nebuna... dar ... hmm.. oare sa scap asa usor? mersi de sfat

#16
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

 Rav_885, on 26 octombrie 2021 - 08:43, said:


@victorvvv  - nu are rost sa te complici cu apa de sticla si alte combinatii la un perete interior.  Exista Ceresit CR 90, o tencuiala speciala, gata preparata care cristalizeaza in perete si absoarbe umezeala, dar e scump - 120 lei sacul de 25kg la Dedeman. Am rezolvat un mic beci, cu 2 saci in vara in combinatie cu amorsa CT17.. tot asa, curgeau peretii pe toata suprafata lor.  O varianta un pic mai ieftina e CR65.  Ambele merg aplicate direct cu bidineua pe perete umed, dupa decopertare si curatare cu matura / perie aspra

m-am tot gandit ... chestia asta cu izolarea peretilor pe exterior ... e fix ca si cum ai baga gunoiul sub pres chiar daca le faci pana sus... nu cred ca scap de taiat zid ... si sincer nu cred ca vreau sa fac asta. am sa incerc la primavara sa fac un drenaj ascuns cu pietris pe toata lungimea trouarelor ...

din nefericire, am apucat sa decopertez destul din perete ... vreo 30cm ... oricum nu puteam sa il las asa....

am o mare intrebare ... nu prea imi e clar din fisa tehnica ... deci, curat pana la tencuiala cu flex + perie toloni (merge usor, dar face un praf ceva de speriat) ... umezesc (pulverizator) ... aplic cr 90 cu pensula - 2 straturi ... astept sa se usuce ... si dupa nu imi e clar ...dau cu ct 17 si apoi glet?

Edited by victorvvv, 02 November 2021 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate