Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cluj-Napoca va ajunge la 1 milion de locuitori în 10 ani

  • This topic is locked This topic is locked
980 replies to this topic

#19
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Pai ce previziune e aceea daca in articolul respectiv sunt date cifre mai mult din burta!? Ti-am zis, o crestere exista, ceea ce e extrem de benefic. Dar sincer, nici nu stiu (personal nu cred) daca va ajunge vreodata zona metropolitana la 1 milion de locuitori. Nu prea are cum. In ritmul actual, Ro va pierde inca 4-5 milioane de locuitori pana in 2050. Clujul va continua sa atraga, insa asta se va intampla si la Brasov, Sibiu, Oradea, Timisoara, Iasi. Astfel ca nu va avea de unde sa mai atraga atat de multi locuitori. De unde sa ii ia? Poate daca vin vreo 400 - 450 000 din Sri Lanka.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
E o mare diferenta intre cati oameni au buletin de Cluj si cati oameni locuiesc efectiv in zona metropolitana. O cifra realista in zona metropolitana e 550-600.000 de oameni care isi petrec cea mai mare parte din an in zona (inclusiv studenti) - doar Floresti are deja 50.000 de locuitori, Clujul undeva intre 400 si 450.000 cu tot cu studenti, apoi mai sunt celelalte localitati. Pana la urma nu te intereseaza cati oameni au acte de Cluj, ci cati circula efectiv in zona in mod normal (inclusiv cei care fac naveta de la Turda/Gherla/etc), ca pentru ei pregatesti infrastructura.

Despre populatia Iasiului s-a tot vorbit, acolo a fost o infuzie de cetateni din Republica Moldova care locuiesc fictiv la Iasi doar ca sa-si poata obtine cetatenia romana ... respectivii au plecat de fapt in vest dupa ce au obtinut cetatenia romana. Recensamantul va lamuri problema cat de cat ... la recensamantul anterior Iasiul a avut o scadere destul de semnificativa ... deci datele din acte sunt una, realitatea e alta.

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 11:57, said:

Dar sincer, nici nu stiu (personal nu cred) daca va ajunge vreodata zona metropolitana la 1 milion de locuitori. Nu prea are cum. In ritmul actual, Ro va pierde inca 4-5 milioane de locuitori pana in 2050.
Momentan ritmul de crestere al zonei metropolitane e estimat a fi undeva pe la 10.000 de locuitori pe an. Deci in ritmul asta, ar ajunge spre milion in 40 de ani. Dar ritmul poate creste sau poate scadea. In ultimii 10 ani el s-a accelerat ... dar desigur ca e greu de estimat ce se va intampla in continuare.

Oricum e irelevant ca ai 750.000 sau 1 milion, pentru ambele ai nevoie de infrastructura extra, inclusiv metrou, asta daca vrei sa fie mobilitatea buna in zona.

Edited by utopium, 27 October 2021 - 12:04.


#21
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Si cifra aia realista tu de unde o ai? Ca vad ca ai scazut realist populatia Iasiului si ai crescut-o la fel de realist pe cea a Clujului. Dar nu stiu pe ce realitate iti bazezi afirmatiile. Adica INS-ul ala laudat de tine si in care ai incredere oarba, zice ca Clujul are 327 000 tu spui ca are 450 000 realist..pai? presupun ca ai ceva la mana.

Edited by MixMaster, 27 October 2021 - 12:04.


#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 11:57, said:

Clujul va continua sa atraga, insa asta se va intampla si la Brasov, Sibiu, Oradea, Timisoara, Iasi
Oamenii vor merge mai mult acolo unde vor putea castiga mai bine, vor avea mai multe de facut, etc. Iar din punctul asta de vedere Clujul s-a detasat deja de Brasov, Sibiu, Timisoara, Oradea, Iasi:
[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/25326/20306858/1/2-salarii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt e singurul oras unde media salariala e deja la nivelul Bucurestiului (ce vedem mai sus e media pe judet, pe oras e evident mai mare).

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 12:04, said:

Adica INS-ul ala laudat de tine si in care ai incredere oarba, zice ca Clujul are 327 000 tu spui ca are 450 000 realist..pai? presupun ca ai ceva la mana.
INS-ul numara populatia cu domiciliul in acte aici ... Clujul are 70.000 de studenti de exemplu, adica mult peste Iasi, Timisoara, etc, iar majoritatea evident nu sunt clujeni si nu au acte de Cluj. Plus multe zeci de mii de oameni fara acte de Cluj.

Eu am prieteni care stau de 20 de ani la Cluj si inca nu au acte de Cluj, deci despre ce vorbim? Dintre colegi la fel, o gramada nu au acte de Cluj. Stau in chirie inca si au buletine de Alba, Bistrita, Maramures, Bihor, Mures, Suceava, etc.


Dimensiunea reala a populatiei o poti estima dupa mai multi indicatori: numarul de angajati, cat de mult se construieste, cat de multi se prezinta la vot (la alegerile care nu cer buletin de Cluj, gen prezidentiale/europarlamentare), etc. Iar Clujul bate rau celelalte orase la capitolele astea ...

Edited by utopium, 27 October 2021 - 12:13.


#23
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Toate astea sunt povesti, nimic mai mult. Mai reala e centura aia imaginara decat cresterea asta. Degeaba e salariul cu 1000 lei mai mare la cluj daca si chiria e cu 500 mai mare, costul vietii cu 30% mai ridicat, iar familia celui care se muta e la 35-40 km de Brasov. El se va muta la Brasov. Exact cum te-ai dus tu la Cluj si nu la Timisoara, Iasi sau Bucuresti.

Legat de cei 70 000 de studenti, care in articolul dat de Wotan sunt 50 000, probabil nu stie nimeni cati sunt cu exactitate, nu sunt locuitori permanenti. Dar da, raman anual cativa dintre ei, ceea ce e foarte bine, deoarece sunt tineri si educati. O mare parte din ei se mai prezinta si la vot acolo, deci de-asta si cifrele alea mari la capitolul asta.

Legat de prietenii si colegii tai, care locuiesc de atatia ani fara forme legale, ei se reflecta oricum in nr de angajati. Dar la fel se reflecta in nr de angajati si cei care lucreaza de acasa din Lehliu Gara, dar angajati in Cluj fiind. Sau de exemplu unul care face naveta din Turda e clujean ziua iar noaptea e din Turda? Bine, daca noaptea e acasa si nu e pe la Untold, ca atunci tot clujean e si in noaptea aia. Nu mai pun la socoteala faptul ca sunt consternat ca acei colegi ai tai care castiga toti mii si zeci de mii de euro lunar, stau in chirie si nu sunt "mandrii proprietari", cum spunea odata colegul Wotan.

Si lasand la o parte comparatiile, care nu fac subiectul discutiei, nu am zis ca nu creste populatia. Deocamdata creste. Insa foarte departe de acele prognoze aruncate asa, la misto si dupa cum am zis, nici nu cred ca va ajunge vreodata la un milion. Poate doar daca le faci tuturor cate doua buletine.


Ia uite, tot pe prima pagina a acelei cautari pe google:

https://ebsradio.ro/...resti-si-baciu/

Edited by MixMaster, 27 October 2021 - 13:25.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 13:14, said:

Nu mai pun la socoteala faptul ca sunt consternat ca acei colegi ai tai care castiga toti mii si zeci de mii de euro lunar, stau in chirie si nu sunt "mandrii proprietari", cum spunea odata colegul Wotan
Pai destui colegi de-ai mei au inca bine sub 30 de ani, nu sunt pregatiti inca de un "commitment" pe termen lung ... asa ca stau in chirie. Lumea isi cumpara apartamente cand are familie de obicei, mai rar inainte de a avea o familie. Iar pana nu au propriul apartament nu isi fac acte de Cluj (unii nici dupa, din diverse motive, de exemplu unii prieteni aveau PFA pe alte orase, unde norma de venit in IT e mai mica, deci si impozitul anual pe care trebuie sa-l plateasca e mai mic). Asa ca multi ajung sa fie de mai mult de 10 ani in Cluj (din care 3-4 de facultate) si sa nu aiba inca acte de Cluj.

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 13:14, said:

Degeaba e salariul cu 1000 lei mai mare la cluj daca si chiria e cu 500 mai mare, costul vietii cu 30% mai ridicat, iar familia celui care se muta e la 35-40 km de Brasov. El se va muta la Brasov. Exact cum te-ai dus tu la Cluj si nu la Timisoara, Iasi sau Bucuresti.
Fata de 2019 chiriile nu sunt mai mari, eventual mai mici. Costul vietii da, a crescut, mai ales anul asta cand a fost inflatia mai mare, dar asta e valabil in toata Europa datorita scumpirilor la energie in primul rand, e un caz mai particular.

In rest lumea vine si de la 500+ km distanta la Cluj, sigur, majoritatea sunt de pe o raza de 200 de km.

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 13:14, said:

Legat de cei 70 000 de studenti, care in articolul dat de Wotan sunt 50 000, probabil nu stie nimeni cati sunt cu exactitate, nu sunt locuitori permanenti.
Cifra oficiala e 70.000 (cu masteranzi/etc). E irelevant ca nu sunt locuitori permanenti, in cea mai mare parte dintr-un an sunt aici.

View PostMixMaster, on 27 octombrie 2021 - 13:14, said:

Ia uite, tot pe prima pagina a acelei cautari pe google:

https://ebsradio.ro/...resti-si-baciu/
Au aparut 34.000 de locuinte noi in oras din anii '90 incoace ... Iar in zona metropolitana au aparut vreo 45.000 ... deci aproximativ 80.000 de locuinte, cu o medie de 2.5 locuitori pe locuinta inseamna ca s-a creat o capacitate pentru 200.000 de locuitori extra in zona metropolitana. Iar zona metropolitana avea in anii '90 400.000 de locuitori ...

Ca si comparatie, in Timisoara au aparut doar 12.000 de locuinte noi, iar in Iasi 21.000, deci in Cluj au aparut mai multe decat in cele doua la un loc.

Edited by utopium, 27 October 2021 - 21:01.


#25
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Aveau băieții, nevoie de alt topic pt a se întinde. Le-a fost închis cel original, despre orașul Cluj-Napoca și acu au aici cu ce să frece lumea la cap, de acum. No, bine. Sunt curios cât de lung va fi și cârnatul ăsta de topic.

Edited by Vlad_22, 28 October 2021 - 00:46.


#26
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
pai cat de lung sa mai fie? Mie mi se pare destul de clar ca nu are cum sa ajunga la 1 milion. Articolul ala e o porcarie. As zice ca se si poate inchide topicul.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de creşte aşa de mult Clujul? De ce nu cei 3 Mari ai Vestului: Timişoara, Arad, Oradea. Alea-s şi pe teren mai plat, deci mai uşor de extins.

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Un oras nu creste doar pentru ca are teren plat in jur ... un oras creste daca e capabil sa fie atractiv pentru populatia din alte parti. Clujul o face datorita salariilor mai mari, joburilor mai multe/calificate, universitatilor mai bune, evenimentelor de nivel mai inalt, conexiunilor internationale mai bune, nivelului mai ridicat de educatie al populatiei ...

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002

View Postdjl, on 28 octombrie 2021 - 14:21, said:

Dar de creşte aşa de mult Clujul? De ce nu cei 3 Mari ai Vestului: Timişoara, Arad, Oradea. Alea-s şi pe teren mai plat, deci mai uşor de extins.
Cresc si acestea constant. Doar ca Clujul are un ritm foarte rapid de crestere.

Pentru Dezmir, un sat de la marginea Clujului care in trecut avea vreo mie de locuitori, a aparut de curand o filmare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JTh78-eHba4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numarul persoanelor mutate in ultimii ani depaseste marcant pe cel al celor care stau acolo de o viata...

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Prea înghesuite, casele alea, sincer.

#31
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
In comparatie cu ce, un cartier de blocuri de exemplu?

#32
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu, pai asta e o strutocamila. Nu stai la bloc, dar tot te muti într-o zonă relativ înghesuită, departe de magazine, servicii etc. Nu mai zic că n-ai vreo vedere la vreun lac sau munte, ceva.

#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
E o suburbie clasica, asa cum gasesti de zeci de ani pe la marginea majoritatii oraselor americane.
[ https://homeownershipmatters.realtor/wp-content/uploads/2020/07/Suburb-1200.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dezmir e situat chiar la marginea Clujului, iesi din el ai intrat in Cluj. Nu e o zona izolata aflata la zece km distanta. Despre aspect, zona in care e situat Clujul mi se pare frumoasa, esti inconjurat de dealuri si zone impadurite. Orasele plasate in campie sunt mult mai plicticoase, acolo chiar n-ai nimic de vazut.

#34
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,444
  • Înscris: 02.09.2016

View PostVlad_22, on 28 octombrie 2021 - 00:44, said:

Aveau băieții, nevoie de alt topic pt a se întinde. Le-a fost închis cel original, despre orașul Cluj-Napoca și acu au aici cu ce să frece lumea la cap, de acum. No, bine. Sunt curios cât de lung va fi și cârnatul ăsta de topic.

Exact si foarte bine spus/scris ...
Un bluf total inca din titlu:
Cluj-Napoca va ajunge la 1 milion de locuitori în 10 ani.
Cluj Napoca dupa recensamant populatie:
1977: 262.858
1992: 328.602
2002: 317.953
2012: 324.576

Sunt considerate ca făcând parte din zona metropolitană localitățile aflate pe o rază de până la 30 de kilometri față de principalul oraș (conform art.11 din Legea nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului național - Secțiunea a IV-a Rețeaua de localități).
Au fost mai multe topice cu si despre Cluj Napoca ! pana nu se termina cu clonele ! sa daschid/inchid fara numar si periodic.

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostWotan, on 31 octombrie 2021 - 15:59, said:

E o suburbie clasica, asa cum gasesti de zeci de ani pe la marginea majoritatii oraselor americane.

Doar ca suburbiile americane, la o masuratoare rapida, au aproape dublu distanta de la peretele casei tale la cel al vecinului de peste drum. Plus faptul ca n-au gard le face sa para si mai aerisite.

Edited by dani.user, 31 October 2021 - 21:03.


#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostWotan, on 31 octombrie 2021 - 15:59, said:

E o suburbie clasica, asa cum gasesti de zeci de ani pe la marginea majoritatii oraselor americane.
[ https://homeownershipmatters.realtor/wp-content/uploads/2020/07/Suburb-1200.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dezmir e situat chiar la marginea Clujului, iesi din el ai intrat in Cluj. Nu e o zona izolata aflata la zece km distanta. Despre aspect, zona in care e situat Clujul mi se pare frumoasa, esti inconjurat de dealuri si zone impadurite. Orasele plasate in campie sunt mult mai plicticoase, acolo chiar n-ai nimic de vazut.
Comparam kitsch-urile alea cu astea americane, tip "cul de sac"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate