Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cluj-Napoca va ajunge la 1 milion de locuitori în 10 ani

  • This topic is locked This topic is locked
980 replies to this topic

#1
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
https://stirileprotv...-in-10-ani.html

Eu cred ca nici un alt oras din Romania se poate compara cu ritmul de crestere al Clujului. Voi ce parere aveti?

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
In 10 ani nu, in 30-40 poate ... acum e pe la 600.000 (vorbesc de zona metropolitana) si creste cu vreo 10.000 pe an.

In primul rand are nevoie de infrastructura care sa suporte 1 milion in zona metropolitana, adica centura metropolitana, metrou, tren metropolitan, autostrada completa spre vest.

Insa milionul ala e doar o cifra, cu nimic mai importanta decat sa zicem 750.000 ... relevant e nivelul de trai al populatiei din zona, nu faptul ca a atins sau nu milionul. Cat timp se pastreaza la cel mai inalt nivel de trai in Romania, e irelevanta populatia.

Edited by utopium, 25 October 2021 - 09:15.


#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Posibil intr-adevar ca ritmul sa scada in timp. Cresterea Clujului se alimenteaza si cu populatie tanara din alte zone/regiuni, unde are loc un fenomen de imbatranire rapida a populatiei. In urmatorii ani rezervele de populatie tanara si educata din aceste regiuni vor scadea.

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Știm cu toții (unii se feresc să o spună) că o să fie capitala Ardealului sau cum s-o numi! Deci și prețuri "pe măsură".

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Vor locui tot asa, la pachet? https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Vor locui in functie de buget ... cei cu buget mic, vor locui in Floresti/Baciu/Apahida/Chinteni/Jucu in blocuri mai ieftine, cum sunt alea pe care le-ai pus. Cei care au bugete medii in Cluj, in locuinte tipice. Cei cu bugete mai mari in zone rezidentiale mai scumpe in locuinte de calitate mai ridicata ... la fel cum e peste tot in lume, te intinzi cat iti permiti.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
La asa numar de oameni, e clar ca-i nevoie de noi locuinte. Dilema e: vor aparea alte noi cartiere ca cele de mai sus, sau se va construi ceva cu aspect decent?

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

 Sidorin, on 25 octombrie 2021 - 12:41, said:

Știm cu toții (unii se feresc să o spună) că o să fie capitala Ardealului sau cum s-o numi! Deci și prețuri "pe măsură".
Game of Thrones: The Rise of Cluj... :)
[ https://cdn.cluj.com/cluj/got-cluj-2-750x380.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://cluj.com/art...alizat-in-cluj/

 dani.user, on 25 octombrie 2021 - 12:56, said:

La asa numar de oameni, e clar ca-i nevoie de noi locuinte. Dilema e: vor aparea alte noi cartiere ca cele de mai sus, sau se va construi ceva cu aspect decent?
Da, e deja unul in pregatire
Imagini cu orășelul de 10.000 de apartamente care se construiește la Cluj

"Ieri, Consiliul Local Cluj a aprobat PUZ-ul pentru Transilvania Smart City, viitorul mini-oraș, construit pe dealul Borzaș din Municipiul Cluj-Napoca, pe o suprafata de 350.000 mp."
"Acesta este cel mai mare proiect imobiliar din Europa de Sud-Est."
"Dezvoltarea imobiliară de mare anvergură are proiectate 10.000 de apartamente, un mall, hoteluri, restaurante, un parc de 2 ha, creșă, grădiniță, școală, dar și un heliport.
Transportul spre aeroport și spre oras se face cu telegondola, livrările în interiorul cartierului se fac cu drona, fiind stabilite stații de încărcare a mașinilor electrice"

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 25 octombrie 2021 - 12:56, said:

La asa numar de oameni, e clar ca-i nevoie de noi locuinte. Dilema e: vor aparea alte noi cartiere ca cele de mai sus, sau se va construi ceva cu aspect decent?
Sunt mai multe cartiere noi in pregatire ... unul e cartierul Sopor, care e gandit de la zero de arhitecti in urma unui concurs international de proiectare si care e planificat pentru 70.000 de locuitori, plus alte zone private care se duc pana la 10.000 de locuinte noi, gen Transylvania Smart City (spre 30.000 de locuitori). Unele zone sunt in afara orasului, gen Colina noua, un proiect rural privat de mare anvergura si de calitate superioara, dar aflat tot in zona metropolitana.

Nu cred ca urbanismul haotic de la inceputul anilor 2000 din Floresti mai e relevant pentru ce se intampla in ziua de azi.

#10
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
Cresterea asta a clujului cred ca va fi si decaderea lui. Deja e prea aglomerat, poluat, oamenii tot mai stresati, deci anticipez ca va mai creste cativa ani dupa care va stagna dpdv al populatiei. Milionul ala mi se pare utopic in 10 ani

Edited by Powerup, 25 October 2021 - 14:40.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
In 10 ani am zis deja ca nu e realist, in 30-40 e posibil insa. Am spus deja de ce proiecte de infrastructura are nevoie ca sa poata creste in continuare fara probleme. Majoritatea dureaza ceva pana vor putea fi livrate ...

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Proiectele de infrastructura sunt in derulare...
Metroul din Cluj va avea de 10 ori mai puţini angajaţi decât cel din Bucureşti. Trenurile vor fi complet automatizate, iar proiectul e inspirat de Paris şi Londra

"La final, după ce va fi realizată întreaga investiţie, metroul clujean va avea 515 angajaţi, de 10 ori mai puţini decât în Bucureşti. Trenurile vor fi complet automatizate, la fel cum sunt deja pe unele linii de metrou din Paris şi Londra, astfel că nu vor avea nevoie de mecanici urmând să fie implementat sistemul driverless. Pentru asta se va apela la soluţii pentru sisteme de semnalizări automate, transmisie de date, sisteme de supraveghere centralizate şi integrarea generală a sistemului de transport."
"metroul din Cluj ar trebui să fie la fel de eficient ca şi cel din capitala Israelului, Tel Aviv. Dacă la Cluj schema de personal cuprinde 515 angajaţi pentru cei 21,1 kilometri şi 160.000 de călători estimaţi zilnic, la Tel Aviv metroul are 631 de angajaţi la o linie de 28 de kilometri şi la circa 170.000 de călători. Bucureştiul, în schimb, are 4.445 de angajaţi care deservesc o linie de 21 de kilometri."

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Zici tu ca va avea Clujul metrou mai lung ca Bucurestiul?

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Probabil o greseala de scriere in articol.

Trenurile automatizate sunt o idee foarte buna, vor micsora masiv costurile de operare.

#15
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
@Wotan - tu ai citit articolul ala macar?

„În acest moment, în miezul zonei metropilitane Cluj, mai exact Cluj-Napoca, comunele Florești, Baciu, Apahida și Gilău putem vorbi de o populație de 500.000 de locuitori. Dacă adăugăm și studenții vom ajunge la 550.000 de locuitori, în timp ce alți 40-50.000 de cetățeni vin în Cluj-Napoca pentru deplasările cu avionul sau la spitale”, a declarat Zoltan Coroian, directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Cluj.

Mai lipseste sa puna la calcul si pasarile calatoare. Practic, zona ar trebui sa atraga 500 000 locuitori in urmatorii 10 ani ca sa fie valabil ce spui tu si ce scrie in titlu. Ceea ce e imposibil. Si daca mai si calculezi cu procentul ala de 5% care numai real nu e, in 10 ani tot nu ajungi la 1 milion, ci la vreo 800 000. Dar asta inseamna sa creasca in medie cu 30 000 pe an. Ceea ce nu cred ca s-a intamplat niciodata si nici nu prea are cum sa se intample in viitor, atata timp cat tara pierde in medie 130-150 000 locuitori anual, de aproape 15 ani.

Da, Clujul a fost si e un pol de atractie, insa nu la nivelul asta.


In schimb vad ca v-a lipsit mult un topic de laudat Clujul. :))

#16
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
In general tara pierde masiv locuitori, dar emigrarea e predominant din regiunile sarace din sud si din est. Intre timp, Clujul creste masiv. Are cea mai mare rata de crestere din tara. Dsicutia e despre unde va ajunge, si pe la ce numar va incepe sa se stabilizeze. Deocamdata nu sunt semne de incetinire a cresterii populatiei.

#17
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
ia uite...asa, primul rezultat de pe google, articol din ianuarie 2021:

Cluj-Napoca, al treilea pe țară la numărul de locuitori
Iași, Cluj-Napoca și Oradea au avut cele mai puternice creșteri ale numărului de locuitori. În 2020, Cluj-Napoca a înregistrat 327.272 locuitori. Numărul a crescut considerabil față de acum 20 de ani când erau 319.333 de locuitori.


E masiva de tot cresterea!

#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Asa. Si pentru care dintre ele exista previziuni ca se va apropia de un milion de locuitori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate