Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Artroza ciobanesc german

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021
Buna tuturor ,

As dori niste sfaturi in urmatoarea speta:
- ciobanesc german , femela , face 6 ani in martie (sper) si diagnosticata cu poliartroza . Cainele se ridica fff greu de jos , picioarele sunt foarte slabite , are o atrofie musculara evidenta si avansata pe picioarele din spate , nu prea mai vrea sa manance (mancare uscata , mancarea gatita o haleste imediat) , si are o stare generala fff  nasoala (lancezeste tot timpul, rare ocazii cand se plimba sau latra ). Chestiune este de 5 luni , a facut tratament cu antiinflamatoare (onsior , rycarfa) , acum are injectii Alflutop. Analizale au iesit ok , radiografia este ok .
Am consultat doctori , am mai intrebat .. poate aveti un sfat care se potriveste .. din pacate cred ca se indreapta spre un singur drum.

Multumesc,

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ar fi mai multe de zis ! De unde esti ? Ce greutate are femela ? La ce medici/cabinete ai fost ? Ce boabe ii dai ? Va jucati si voi cu ea , o provocati la joaca sau asteptati sa alerge singura ?
Nu e foarte ieftin dar acum exista un tratament numit Librela , poti sa il incerci 3 luni sa vezi daca functioneaza . Recomandabil , in paralel si alte terapii , fizioterapie , acupunctura , hidroterapie .
In cele din urma poti folosi si carut , chiar si pentru antrenament , exista multi catei fericiti :
https://www.pinteres...59767260608175/

#3
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 gte72, on 21 octombrie 2021 - 17:17, said:

Buna tuturor ,

As dori niste sfaturi in urmatoarea speta:
- ciobanesc german , femela , face 6 ani in martie (sper) si diagnosticata cu poliartroza . Cainele se ridica fff greu de jos , picioarele sunt foarte slabite , are o atrofie musculara evidenta si avansata pe picioarele din spate , nu prea mai vrea sa manance (mancare uscata , mancarea gatita o haleste imediat) , si are o stare generala fff  nasoala

E in faza terminala nu prea mai ai ce sa-i faci.. vorbeste cu preotul...  Am avut si eu un astfel de caine si tot asa a sfarsit la finalul vietii.. dar a trait vreo 14 ani.. Din pacate e boala cainilor de acest tip, apare mai devreme sau mai tariziu.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Sunt curios daca sta la apartament sau  la casa cu curte.Macar il duci de 2 ori pe saptamana sa zburde in vreun parc lasat liber,sau tot timpul legat?

#5
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021
Cainele sta numai in curte.. are loc berechet de alergat si de joaca.. si de latrat la poarta..nu a fost legat niciodata si eu nu am legat in viata mea un caine. A sarit pe gard si pe poarta de nu mai stia de ea ..nu a dormit nicioadata in cotet , numai afara , se adapostea de ploaie si ninsoare dar dormea numai afara..
A slabit fff mult , avea 34-36 kg , acum nu stiu daca mai are 25... de jucat pur si simplu nu mai poate sa alerge ... doar merge..are si zile mai bune ce-i drept.  Actualmente tratamentul i-a fost dat de la FMV .. am cerut pareri si de la alti doctori , dar un tratament care sa aiba rezultate evidente nu mi-au dat.

#6
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021
Am cautat pe net ceva info despre Librela , nu prea am gasit pret si unde il gasesc.. are cineva vreun pont?

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
ce-i drept e cam devreme vârsta de 6 ani... :(
câți medici veterinari au fost consultați?

#8
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021

 gushpi, on 22 octombrie 2021 - 09:10, said:

ce-i drept e cam devreme vârsta de 6 ani... Posted Image
câți medici veterinari au fost consultați?

Am intrebat 4 doctori ..pana la urma am urmat tratamentul celor de la FMV.

#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 gte72, on 22 octombrie 2021 - 09:59, said:


Am intrebat 4 doctori ..pana la urma am urmat tratamentul celor de la FMV.

Cainele e pe duca si nu stiu daca va supravietui iarna.. trebuie sa te gandesti daca are un loc mai cald unde sa stea daca va fi foarte frig, ca nu va supravietui cu artroza aia pe frig.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 gte72, on 22 octombrie 2021 - 08:11, said:

Am cautat pe net ceva info despre Librela , nu prea am gasit pret si unde il gasesc.. are cineva vreun pont?
Toate informatiile le poti gasi la orice medic veterinar minim de serios , inclusiv pretul . Nu e un medicament pe care il gasesti la liber ci doar la medicii veterinari .
La aproape 6 ani femela e foarte tanara , daca o iubesti , merita orice efort posibil .
Daca mananca mancare gatita , mergi pe aceasta pana isi mai revine cu greutatea , la 25 de kg cu siguranta nu are nici energia necesara .
Cum ai alerga tu dupa ce nu mananci 5 luni ?

Edited by Alltrack, 22 October 2021 - 13:13.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Bine, bine, are artroza dar de ce nu mananca?  Am avut si eu caine cu artroza, avea 14 ani dar manca bine. Nu cumva are altceva? Analize pentru ficat, rinichi i-au facut? Cum sta cu hemoglobina?

#12
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021
Analizele au iesit foarte ok, am spus ca nu e prea entuziasta la boabe (Royal sau Britt) , mananca mancare gatita in schimb, eu nu i-am prea dat pana acum , sa vedem cum o duce mai incolo..
Si eu am aceeasi dilema, ok, e artroza , te misti greu , dar macar mananci  si esti prezenta . O sa ma interesez de Librela , poate-poate..
Sunt absolut convins ca este un singur drum , dar macar cat exista o sansa (daca exista ) am zis sa fac tot posibilul..

Edited by Dany_Darke, 22 October 2021 - 21:02.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si al meu a avut o perioada cam pana pe la 6 ani cand a fost foarte mofturos (acum e opusul, de a ajuns sa intre in bucatarie si  sa fure tot ce gaseste la indemana) si ii puneam peste boabe ori supa cu bucati de carne ori diluam o conserva cu apa calda. Cred ca toate inflamatoarele pe care le-a luat in ultimele luni i-or fi afectat stomacul. Ce culoare are scaunul? Daca are o culoare brun-inchis ar fi un semnal de alarma. Nu ti-a spus veterinarul sa-i dai un protector gastric?

#14
gte72

gte72

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2021
A facut tratament strict ce a spus doctorul, adica 3-4 5 zile antiiinflamattor + protector (omeran) . Mai mult nu i-am dat. Dar AINS-urile nu rezolva problema..din pacate. Ele doar amelioreaza durerile si implicit miscarea , e ca la oameni..De asta am si deschis subiectul , daca exista vreo alta cale ..din pacate stiu ca nu ar fi..

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cainelui cu artroza ii dadeam un produs pe baza de midii cu buze verzi din Noua Zeelanda. Nu a facut minuni dar i-a ameliorat simptomele. Nu mai tin minte cum se numea, erau sub forma de tablete. Dar am vazut la zooplus sub forma de pudra, nu strica sa incerci mai ales ca nu afecteaza stomacul asa cum fac anti inflamatoarele clasice.
https://www.zooplus....ase/dibo/529485

Edited by Freddy12, 23 October 2021 - 22:36.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mancare naturala bogata in colagen si cartilaj? Ca tot nu-i plac boabele... eu i-as da oase de vita sa le roada cartilajul, toti cainii pe care i-am avut le adorau. Din  busteni de oase ramaneau doar niste aschii.

Urechile de porc tot au foarte mult cartilaj si nu-s atat de grase.

Eu nu prea am incredere in boabe pentru caini. La cat costa ingredientele, niste boabe de calitate ar costa enorm. Pentru un caine fara probleme si care mananca orice sunt bune si boabele, nu zic nu, dar pentru unul care mai fragil care are nevoie de atentie deosebita pe plan alimentar l-as hrani cu mancare gatita bogata in nutrienti si lipsita de aditivi.

Niste ulei de peste sau chiar peste gras, de doua-trei ori pe saptamana tot n-ar strica. Stiu ca nu-i om cainele, sper sa nu spun prostii.

Edited by vinciun, 28 October 2021 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate