Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Refolosire turbină auto

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
De multă vreme mă întreb.. Dacă se poate refolosi cumva o turbină auto, fie partea de compresor, fie partea de turbină, pentru a genera energie din abur sau orice alt gaz.
Problema este în schimb turația imensă, de 250 rpm și am impresia ca în regim de amator nu se poate face nimic în acest sens. Sau mă înșel și există o soluție?

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
scuze, 250.000 RPM.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se poate refolosi, dar ai presiunea necesara?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbenis, on 20 octombrie 2021 - 23:02, said:

De multă vreme mă întreb.. Dacă se poate refolosi cumva o turbină auto, fie partea de compresor, fie partea de turbină, pentru a genera energie din abur sau orice alt gaz....

ce fel de energie doresti sa generezi?
"turbina auto" este de fapt un torbocompresor, nu face decat sa comprime un gaz folosind energia provenita din presiunea altui gaz.
poti genera energie mecanica cu ea (daca o modifici)
oricum, randamentul ansamblului rezultat o sa fie foarte mic; scopul constructiv al "turbinei auto" aduce niste limitari  (ex: dimensiunea) care nu-l fac potrivit pentru generarea de energie.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbenis, on 20 octombrie 2021 - 23:02, said:

De multă vreme mă întreb.. Dacă se poate refolosi cumva o turbină auto,


Se poate, la alt automobil. Altfel este un simplu obiect oarecare.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Post_Smiley_, on 21 octombrie 2021 - 06:27, said:


ce fel de energie doresti sa generezi?
"turbina auto" este de fapt un torbocompresor, nu face decat sa comprime un gaz folosind energia provenita din presiunea altui gaz.
poti genera energie mecanica cu ea (daca o modifici)
oricum, randamentul ansamblului rezultat o sa fie foarte mic; scopul constructiv al "turbinei auto" aduce niste limitari  (ex: dimensiunea) care nu-l fac potrivit pentru generarea de energie.

Știu. Turbina este de fapt formată din 2 componente, turbina de evacuare, care este antranată de gazele de evacuare și turbochargerul, partea care comprimă aerul.

Poți folosi partea de turbină ca în loc de gazele de evacuare să folosești abur încălzit într-un boiler?

Poți folosi partea de turbocharger separat, de exemplu antrenată de un motor electric?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu cred ca intelegi prea bine
"turbina auto" are 2 componente: turbina in sine si compresorul. "turbocharger" este denumirea intregului ansamblu, nu doar a unei parti din el.
teoretic cele 2 componente pot fi separate si folosite individual, dar practic sunt integrate in aceeasi carcasa.

partea de turbina se invarte destul de usor, deci teoretic poate fi actionata cu orice sursa de gaz sub presiune. dar turatia va depinde de presiunea acelui gaz.
legat de folosirea compresorului, da, il poti cumva actiona cu un motor electric, daca spargi carcasa turbinei auto si reusesti sa conectezi motorul la axul compresorului. dar exista compresoare electrice care deja pot face asta, mai ieftine si cu randament mult mai bun.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Post_Smiley_, on 21 octombrie 2021 - 21:33, said:

nu cred ca intelegi prea bine
"turbina auto" are 2 componente: turbina in sine si compresorul. "turbocharger" este denumirea intregului ansamblu, nu doar a unei parti din el.
teoretic cele 2 componente pot fi separate si folosite individual, dar practic sunt integrate in aceeasi carcasa.


Am înțeles acest aspect de la început.
https://summitcounty...rbocharger-car/

View Post_Smiley_, on 21 octombrie 2021 - 21:33, said:


legat de folosirea compresorului, da, il poti cumva actiona cu un motor electric, daca spargi carcasa turbinei auto si reusesti sa conectezi motorul la axul compresorului. dar exista compresoare electrice care deja pot face asta, mai ieftine si cu randament mult mai bun.
Este adevărat că exista astfel de turbochargere electrice însă nu sunt chiar așa de ieftine. Pleacă de la 2500 de dolari cele care chiar fac ceva, nu doar de formă.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7a_J2X88fSE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Totuși, ce motor electric merge la turația respectivă?

View Post_Smiley_, on 21 octombrie 2021 - 21:33, said:



partea de turbina se invarte destul de usor, deci teoretic poate fi actionata cu orice sursa de gaz sub presiune. dar turatia va depinde de presiunea acelui gaz.

Oare merge orice gaz fără probleme? Cum se face ungerea? Ce generator aș putea folosi care să meargă la turația respectivă?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate