Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Există contraindicații specifice vaccinului anti-covid?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgeorge_alexandru, on 20 octombrie 2021 - 10:06, said:

E o impresie greșită. Cei anti vaccin sunt foarte vocali iar afirmațiile lor sunt promovate intens de anti vaxxeri, de aici și impresia că reprezintă o majoritate.

Oricum ar fi, un medic anti vaccin se discrediteaza din start din punctul meu de vedere. Adica eu n-as merge la el.

#38
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postgiuliani, on 20 octombrie 2021 - 09:56, said:


Din cate am inteles majoritatea medicilor sunt anti vaccin.
Ai inteles prost ! Pune aici sursa de unde ai luat informatia sau "capu la fund" si nu mai fluturati prostii luate de pe radiosant!

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Excluzând impostorii, evident aia nu au cum să ajungă la nivelul de “ cel mai bun” pt că nici nu știu ce și unde să citească

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postiuliean50, on 20 octombrie 2021 - 10:16, said:

Ai inteles prost ! Pune aici sursa de unde ai luat informatia sau "capu la fund" si nu mai fluturati prostii luate de pe radiosant!

Stiu mai multe persoane care nu se vaccineaza pt ca asa le-a spus medicul de familie. Si vorbim de persoane trecute de 70 de ani.
Nu stiu pe nimeni sa se fi vaccinat la recomandarea medicului de familie, cel mult medici care spun ca ei nu se baga sa dea recomandari.

#41
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
Contraindicații? Ți-aș putea face o listă lungă dar majoritatea de pe aici au decis deja că sunt safe... ce fain, le băgăm pumnul în gură medicilor și oamenilor de știință care au alte păreri, îi facem antivaxeri și conspiraționiști nebuni. Dar mergeți înainte cu Big Pharma, sunteți pe drumul cel bun Posted Image Nu uitați totuși că până nu demult medicii făceau reclame la țigări... chiar nu vă dați seama când ceva pute?

Edited by Comandorul, 20 October 2021 - 10:23.


#42
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021
Aversiunea asta anti-vaccinare din România se datorează exclusiv autorităţilor. Au îndemnat oamenii să se vaccineze în cel mai stupid mod, culminând cu loteria şi cu micii (în ordinea inversă).
Orice om care judecă trage concluzia că vaccinarea este promovată din interes şi nu ca prevenţie.

Ca orice medicament, ca orice vaccin, şi acestea anti-Covid au şi efecte adverse. De aceea, vaccinarea anti-Covid trebuie efectuată în urma unui control medical, primul pe listă fiind testul de anticorpi.
Dacă nu ai anticorpi absolut deloc, înseamnă că n-ai trecut prin boală şi ar fi OK să te vaccinezi, dacă medicul îţi recomandă (sigur îţi recomandă).
Dacă ai anticorpi peste nivelul minim acceptabil, înseamnă că ai trecut prin boală ca asimptomatic, sau ai confundat simptomele cu o răceală banală. Aici, numai medicul este cel care ia decizia şi tu trebuie s-o urmezi.
Dacă ai trecut prin boală şi ai urmat o schemă de tratament (acasă sau în spital), în primul an de la vindecare sigur eşti imunizat natural şi nu ai de ce să te vaccinezi. Totuşi, trebuie să faci un test de anticorpi, odată la 3 luni, ca să vezi cum evoluează sistemul imunitar. În momentul în care nivelul de anticorpi scade sub nivelul minim acceptabil, medicul îţi va recomanda ce trebuie să faci.

Nu înţeleg de ce nu se spune asta clar, de la nivelurile înalte ale statului şi se ţine langa cu vaccinaţi vs. nevaccinaţi, cu stupizenii de genul "ce conţine vaccinul - conţine deplasările cu prietenii" etc.

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Trebuie consultat prospectul: https://www.anm.ro/m...inuri-covid-19/

View PostFreddy12, on 19 octombrie 2021 - 22:10, said:

Regula la orice vaccin este sa nu ai boala infectioasa la momentul vaccinarii.
Exceptie: vaccinul antirabic. Ala nu are contraindicatii dupa expunere cu risc sever.

Edited by Dihorul Razboinic, 20 October 2021 - 11:56.


#44
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Orice om care judecă trage concluzia că vaccinarea este promovată din interes şi nu ca prevenţie.
Pai este promovata si din interes.

Interesul sa mearga economia, nu sa falimenteze naibii, ca unii au firme si nu vor sa ajunga pe butuci, altii au niste economii si nu vor sa ajunga sa ia cu ele cel mult o paine...
Sau au interesul sa nu moara sclavii, ca devin neproductivi iar mortii sunt mult mai greu de pus la munca si taxati.
Altii au interesul sa nu se trezeasca cu 100 de bolnavi in salonul de 10 si sa trebuiasca sa munceasca mai mult.

Tupeisti interesatii astia, domle.
E clar ca-s interese mari si neaparat antagonice intereselor expertei lele Maria din Pravalita din Vale.
Ea vrea sa moara, de ce nu e lasata?

#45
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAlunistul, on 20 octombrie 2021 - 11:03, said:

Orice om care judecă trage concluzia că vaccinarea este promovată din interes şi nu ca prevenţie.
Totusi ce-i opreste sa vada boala si sa faca ceva in legatura cu asta? :huh:

#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostComandorul, on 20 octombrie 2021 - 10:23, said:

Contraindicații? Ți-aș putea face o listă lungă dar majoritatea de pe aici au decis deja că sunt safe... ce fain, le băgăm pumnul în gură medicilor și oamenilor de știință care au alte păreri, îi facem antivaxeri și conspiraționiști nebuni. Dar mergeți înainte cu Big Pharma, sunteți pe drumul cel bun Posted Image Nu uitați totuși că până nu demult medicii făceau reclame la țigări... chiar nu vă dați seama când ceva pute?


Eu iti spun din ce am auzit in afara Romaniei, exista putine contraindicatii , alea puse de Karhu aici. Daca te stii bolnav mergi la medicul de familie sa intrebi, si gata. In mod normal cam orice om fara probleme vizibile ar trebui sa se vaccineze, asa au ajuns Germania, Italia, etc la 80-90% rata de vaccinare.

#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostComandorul, on 20 octombrie 2021 - 10:23, said:

Contraindicații? Ți-aș putea face o listă lungă dar majoritatea de pe aici au decis deja că sunt safe... ce fain, le băgăm pumnul în gură medicilor și oamenilor de știință care au alte păreri, îi facem antivaxeri și conspiraționiști nebuni. Dar mergeți înainte cu Big Pharma, sunteți pe drumul cel bun Posted Image Nu uitați totuși că până nu demult medicii făceau reclame la țigări... chiar nu vă dați seama când ceva pute?
Cand ai vazut medic sa faca reclama la tigari? Eu nu tin minte sa fi intalnit asa ceva.

Mie imi pute covidul. Uite ce face pe la ATI.

#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKarhu, on 20 octombrie 2021 - 10:14, said:

De când cu EBM (evidence based medicine) nu mai prea e valabilă chestia cu “cel mai bun/ cel mai slab” medic.
Se lucreaza după protocoalele internaționale, toți medicii pot sa fie “cel mai bun” dacă urmează protocoale elaborate de cei de la Oxford, Cambridge,  Harvard, Yale, Heidelberg, Karolinska etc etc

Da, du-te tu la un medic in Romania si intreaba-l daca lucreaza dupa protocolul elaborat de aia din Heidelberg sau Oxford, vezi cum te trimite direct la plimbare :)

#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostKarhu, on 20 octombrie 2021 - 10:14, said:


De când cu EBM (evidence based medicine) nu mai prea e valabilă chestia cu “cel mai bun/ cel mai slab” medic.
Se lucreaza după protocoalele internaționale, toți medicii pot sa fie “cel mai bun” dacă urmează protocoale elaborate de cei de la Oxford, Cambridge,  Harvard, Yale, Heidelberg, Karolinska etc etc
Tratamentul este standardizat dar ce ne facem cu diagnosticul? Degeaba il tratezi de covid daca omul are calculi biliari: caz concret de anul trecut al vecinului meu. Sau verisoara mea care acum doua luni s-a dus la UPU cu dureri mari in abdomen, i-au dat un antispastic spunand ca are colica biliara iar peste 2 zile a fost la un spital privat unde diagnosticul real era apendicita in stare grava, aproape de septicemie. Operatia a fost grea, nu au rezolvat-o din prima si au fost nevoie de o a doua operatie.

View PostDihorul Razboinic, on 20 octombrie 2021 - 11:55, said:

Trebuie consultat prospectul: https://www.anm.ro/m...inuri-covid-19/


Exceptie: vaccinul antirabic. Ala nu are contraindicatii dupa expunere cu risc sever.
Antirabicul si antitetanosul se fac in orice conditii daca esti muscat de un animal pe care nu il stii sau te-ai taiat/intepat cu ceva murdar de pamant fiindcă alternativa e decesul in proportie de 100%.

#50
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

View PostDihorul Razboinic, on 20 octombrie 2021 - 12:15, said:

Cand ai vazut medic sa faca reclama la tigari? Eu nu tin minte sa fi intalnit asa ceva.

Mie imi pute covidul. Uite ce face pe la ATI.

ia vezi aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bnKLpO9qhOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și nu vreau să mă bag în discuții contradictorii pe tema covrigului dar există multă manipulare și minciună. Ce arată prin mass media corporatistă de la ATI, într-adevăr, acum cu orice diagnostic te internează bagă covrigul în față... eu nu-s curios să-mi bag în corp așa ceva (inpropriu spus vaccin, nu e nici pe departe) Eu știu ce sistem imunitar am, mănânc sănătos, fac sport, nu fumez, nu consum alcoale... și n-am mai răcit de ani de zile, personal nu merită riscul. Nu sunt anti vaccin, sunt doar anti ACEST vaccin care e o mare vrăjeală... eu știu ce știu, nu vreau să conving pe nimeni, fiecare să facă cum consideră că e mai bine, dar clar multe chestii ridică semne de întrebare, dacă gândești cât de cât logic poți vedea.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgiuliani, on 20 octombrie 2021 - 12:30, said:


Da, du-te tu la un medic in Romania si intreaba-l daca lucreaza dupa protocolul elaborat de aia din Heidelberg sau Oxford, vezi cum te trimite direct la plimbare Posted Image
Protocoalele sunt elaborate de grupuri mai mari de specialiști și apoi publicate sub numele de “European Guidelines for…”.
Nu-s de la o singură universitate…

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2021 - 12:34, said:

Tratamentul este standardizat dar ce ne facem cu diagnosticul?
Există și protocoale de diagnostic…

View PostComandorul, on 20 octombrie 2021 - 12:35, said:

…dacă gândești cât de cât logic poți vedea.
În jur de 90% din decese sunt la pacienții nevaccinați…

View PostComandorul, on 20 octombrie 2021 - 10:23, said:

…care au alte păreri…

Nu “alte păreri” contează ci protocoalele medicale elaborate pe baza studiilor științifice și a trialurilor clinice.
Medicina sec.XXI nu mai e una a părerilor ci e o EBM (evidence based medicine) solidă.

#52
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021

View PostKarhu, on 20 octombrie 2021 - 13:01, said:

Protocoalele sunt elaborate de grupuri mai mari de specialiști și apoi publicate sub numele de “European Guidelines for…”.
Nu-s de la o singură universitate…


Există și protocoale de diagnostic…


În jur de 90% din decese sunt la pacienții nevaccinați…



Nu “alte păreri” contează ci protocoalele medicale elaborate pe baza studiilor științifice și a trialurilor clinice.
Medicina sec.XXI nu mai e una a părerilor ci e o EBM (evidence based medicine) solidă.

asta e, fiecare și-a format o opinie, pot să demontez tot ce ai spus dar e pierdere de vreme... e și ultima mea intervenție pe subiectul acesta, oricum puterea negării e superbă la cei ce au ales calea înțepării cu acest ser experimental... Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#53
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2021 - 12:34, said:

Antirabicul si antitetanosul se fac in orice conditii daca esti muscat de un animal pe care nu il stii sau te-ai taiat/intepat cu ceva murdar de pamant fiindcă alternativa e decesul in proportie de 100%.
Sau daca gasesti un liliac in dormitor. Pt. ca e foarte greu de gasit o muscatura de liliac. In SUA e o situatie tipica, acolo rabia e transmisa in special de lilieci. Au fost destule cazuri urate (e o boala foarte urata si apoi cam mori). Rata de supravietuire e infima odata aparute simptomele bolii; la nivel mondial sunt zeci de mii de cazuri de rabie cunoscute pe an si cam 1-2 supravietuitori.

Edited by Dihorul Razboinic, 20 October 2021 - 13:29.


#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostComandorul, on 20 octombrie 2021 - 13:15, said:

….
AstraZeneca are câteva probleme cu coagulopatiile, le-am menționat in prima mea intervenție pe topic.
Oricum corelație nu înseamnă cauzalitate, și nici invers.
Plus că un caz/ niste cazuri nu sunt relevante statistic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate