Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Care sunt criteriile de calitate pentru birouri din containere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Salutari.

Avem de ales intre mai multe oferte de la producători de containere pentru un ansamblu de birouri. As vrea sa știu care sunt criteriile principale de calitate pentru containere. De exemplu un producător mi-a subliniat ca vopsește in câmp electrostatic si altii nu fac aceasta. Ma gândesc ca poate la fel, grosimea tablei si cum e tratat materialul poate face o diferenta semnificativă in calitate, sau alte criterii importante de care eu nu stiu, nefiind implicat in domeniu.

Ce alte aspecte sunt importante si sa fiu atent la ele cand compar diversele oferte, cu preturi foarte diferite intre ele, desi sunt pentru acelasi ansamblu si pentru acelasi proiect? Care sunt producătorii de top calitate din Europa, a căror produse sunt testate in timp.

Mentionez ca pretul NU este aspectul principal pentru ca vom utiliza birourile 10 ani, deci rezistența in timp si confortul in utilizare (izolație termică si fonica etc) sunt importante pentru noi. De asemenea dorim un aspect estetic decent, nu containerele clasice de pe Șantiere cu ferestre mici si interior anost.

Aștept si apreciez opinii de la persoane cu experienta in domeniu, care dețin cunostinte din practica sau din pregătirea profesională.

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 kym, on 19 octombrie 2021 - 10:24, said:

Mentionez ca pretul NU este aspectul principal pentru ca vom utiliza birourile 10 ani, deci rezistența in timp si confortul in utilizare (izolație termică si fonica etc) sunt importante pentru noi. De asemenea dorim un aspect estetic decent, nu containerele clasice de pe Șantiere cu ferestre mici si interior anost.

suplimentar aș întreba de perioada de garanție.

Și așa o idee, dacă stați 10 ani acolo, nu e mai bine să construiți birourile pe sistemul clasic ?
Ălea din containere sunt așa provizorii, hai 3-5-12 luni, nu 10 ani.

Părerea mea

#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Vezi sa nu existe vreo lege care sa limiteze durata de folosire a containerelor. Spun asta pentru ca am avut biroul o perioada in ceva container (insa in alta tara) si stiu ca utilizarea acelui container era limitata la 4 sau 5 ani.
N-as putea sa spun daca intervalul ala depindea de tipul de container, de ceva autorizatie, spun doar sa te interesezi si de treaba asta.

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Nu este nicio reglementare care sa impiedice utilizarea containerelor de birouri pentru un termen indelungat. Se recomanda inregistrarea lor la finante pentru a se plati impozit. Si, la 3 ani, reevaluare.
Containex e unul dintre cei mai mari producatori din europa.
Izolatie fonica - nu prea au daca mergi pe standardul lor (tabla, vata minerala - cam subtire stratul dupa parerea mea) si placa aglomerata din lemn cu furnir pe ea).
Izolatie termina - destul de ok - un ac de 9k btu face fata fara probleme la incalzire pe timp de iarna.
Nu recomand AC de la ei sau caloriferul electric (consuma de rupe dar nu face cald). Eu am pus un AC inverter de 9k si e mult mai ok.
De 5 ani nu a ruginit, doar vopseaua s-a matuit.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
containerul este unul singur-acela care are o structură aproape indestructibilă iar la colțuri are acele găuri pentru interconectare.ce fac ăștia de vânzare  numai arată ca și containerul așa că atenție mare.
pe cel original îl ridici cum vrei iar cel făcut se îndoaie la colțuri și se răsucește toată structura

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am lucrat la o asa firma care facea conteinere.De obicei le inchiriaza dar o data am intrebat si mai si vindeau din alea second hand.Incearca-ti norocul.Cat despre calitate n-are rost sa vorbim.Eu sudam ramele din fata si spate si un sarb suda longeroanele dintre ele.Pe urma trecea la sectia de tamplarie si echipare dupa dorinta clientului.Vezi in linkul mai jos.Firma e in Austria daca va convine transportul.E o linie de terminal de containere pe sine nu depatrte de firma poate ar fi mai economic asa.

https://www.gfoellne...-mobile-spaces/

#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
@EMPP - Containex poate sa-ti livreze containerul asamblat sau pe bucati (vine echipa care il monteaza la fata locului) si are acele prinderi de care poate fi agatat cu o macara. Garantat ala nu se torsioneaza. Nu stiu cele facute in RO cum sunt.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Site dezvoltator imobiiar-  Acum ceva ani in urma.   Cred ca am ,,dat un test,, in ceva facut din containere pe un nivel si total erau cca 20 buc interconectate.  Tre sa fii atent la toate conexiunile dintre ele. Apa/current/apa neagra/izolatie.  Asta la prima strigare.  Dupa ,la izolatii fono hidro termo(e la fel de important de fapt).  Mai pe sfarsit calitatea finisarilor interioare.  Ca fapt divers-  se termina treaba in ,,Dorohoi,, se demonteaza tot si plecam la ,,Vama Veche,,.    Merita daca ai continuitate in timp la locul faptei/muncii.  Sau birouri.  Daca e pe termen scurt nu recomand mai mult de 3/4 unitati.  Logistica/transportul te omoara.

#9
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Multumesc pentru răspunsuri, mai ales cele cu informatii concrete. Care ar fi topul si ordinea criteriilor de calitate, mai ales dpdv al fiabilității si confortuluif?

#10
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Dintre Containex și Algeco, care sunt top producători la nivel european, aveti careva referințe, feedback de la persoane care au apelat la ei sau experiențe reale pe care puteti sa le împărtășiți?

Mulțumesc anticipat.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am un containex din 2016. Varianta standard a lor - izolatie vata, cu panou de lemn la interior. Pardoseala in zona scaunelor s-a uzat dar nici nu a fost protejata. Am montat un AC pentru incalzire/racire, nu am luat de la ei.
Fata de cele facute din panouri sandwich pare mai ok, mai placut.

#12
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Despre producatorul Sodacma de la Recas aveti ceva feedback? Mulțumesc.

#13
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Pentru altii care poate vor cauta aceleasi informatii, scriu mai jos concluziile mele in urma researchului.

Indicatorii de calitate pentru containere sunt:
1. materialul din care este realizată structura de rezistența si grosimea lui. O grosime de 3 mm este o grosime corecta (in Romania producătorii de buget folosesc si 1.5 mm iar uneori in fisa tehnica este trecut altceva)
2. Grosimea tablei de pe panourile sandwich - o grosime corecta este de 0.5 mm, producătorii de buget folosesc 0.25 - 0.3 mm, caz in care daca se atinge panoul cu scaunul de la birou, aceasta se va deforma iremediabil
3. Densitatea materialului din panourile sandwich - cea corecta este de 42 kg/mc, la producătorii de buget se folosește si 23-25 kg/mc
4. Procesul tehnologic de vopsire - Sodacma de exemplu folosește un compus de curățare special utilizat in industria automotive, cost 3.000€ per 180 litri, pentru pregatirea corecta a suprafetelor pentru vopsire. Inainte de aceasta, au avut si ei provocari cu vopseaua. Producătorii de buget … nu au buget pentru asa ceva.

Ca si concluzii, in Romania si in domeniul acesta se trage teapa. Se utilizează materiale ieftine si se fac compromisuri insa in fisa tehnica sau clientului i se spune altceva. Astfel se ajunge la pretul “mic” de care se bucura clientul neinformat si care nu isi face researchul serios, adica majoritatea departamentelor de achizitie…


Noi am avut cateva containere de la firma Bial in care a inceput sa ploua dupa cateva luni si a trebuit sa schimbam tâmplăria din motive de calitate. Producatorul a recunoscut defectul dar NU l-a remediat, clar … teapa.

De data aceasta am facut serios researchul, inclusiv ne-am deplasat la Tinca unde un client german are peste 200 de containere de la Sodacma dintre care unele au 5 ani de exploatare, pentru a verifica in realitate calitatea si afirmațiile producătorului. Am fost si personal la Sodacma si am vizitat halele si dl director Samir ne-a explicat detaliile procesului de fabricare si mi-a răspuns la toate întrebările. Am decis ca furnizor sa mergem cu Sodacma.

Stiu ca postul suna ca si un articol de reclama, dar nu este. Este postat pentru ca altii care vor cauta ca si noi informatii si referințe pentru alegerea unui furnizor de containere, sa NU isi ia teapa de la producătorii cu “pret mic” si “îmbârligători” si sa stie ce sa întrebe si mai ales ce sa verifice, criteriile de calitate pe care sa ia decizia. Sper sa fie de folos odata cuiva …

#14
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Verificati si aceste containere:

http://www.corimec.c...ilitary-49.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate