Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ușã balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
affiliatenetwin

affiliatenetwin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2018
Salut domnilor
Se pot monta mânere de ușã normale în sistemul de închidere la o ușã de balcon, idea este sã pot avea acces din ambele pãrți (dormitor, terasã)
Vã mulțumesc anticipat pentru rãspuns și vã urez tuturor o zi buna

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Da, se poate, asa am și eu la ușa balconului. Știu pe cineva care avea mâner la ușa doar pe interior și a rãmas blocata o ora pe balcon, dupã ce copilul (micuț ca vârstã) a închis ușa în urma ei și nu mai putea/știa s-o deschidã.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Si eu am tot asa.
balconul e inchis, practic e ca o camera.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu trebuie sa fie prevazuta usa din start cu asemenea feronerie. Nu merge modificat dupa ce a fost deja facuta, fiindca din cate stiu feroneria si sistemele de inchidere difera drastic intre cea pentru usi, cu manere pe ambele parti, si cea pentru geamuri.

 corinadaniela, on 19 octombrie 2021 - 06:43, said:

Da, se poate, asa am și eu la ușa balconului. Știu pe cineva care avea mâner la ușa doar pe interior și a rămas blocata o ora pe balcon, după ce copilul (micuț ca vârstă) a închis ușa în urma ei și nu mai putea/știa s-o deschidă.
Fix asa a patit si o cunostinta. A ramas blocata iarna pe terasa chiar mai mult de o ora, si pitica se amuza, credea ca e doar o joaca.

Edited by Hider141, 19 October 2021 - 07:48.


#5
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Da, se poate.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
si eu vreau asa, nu o pot deschide daca stau in balcon, noaptea mintii

#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Se poate, am schimbat eu. Initial am avut maner doar spre camera, mi-au explicat aia cand au montat de ce se pune asa, atunci mi s-a partut logic, dupa ce ma inchis nevasta in balcon o ora, nu avem nici telefonul cu mine, noroc ca am un dulap cu carti vechi in balcon. A doua zi am pus clanta normala.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu am pus clanta normala de la inceput. nu de alta, dar ai mei aveau experienta cand eu ii incuiam in diverse locuri cand eram mic asa ca din start mi-au spus sa pun maner pe ambele parti ca aceasta "abilitate" se mosteneste si s-ar putea la randul meu sa fiu si eu incuiat prin balcon.

ca fapt divers daca sunteti incuiati in balcon si pana la urma trebuie sa fortati/spargeti usa ca sa intrati inapoi, loviti in partea de jos unde e plasticul alb opac: acela e doar un polistiren intre 2 folii de plastic prins pe margine cu niste stinghii de plastic. daca il loviti mai tare fie se indoaie si iese din rama de plastic, fie sar afara stinghiile care il tin pe margine. in ambele cazuri il puteti pune la loc cu daune minime.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 sergiuop, on 19 octombrie 2021 - 09:49, said:

...dupa ce ma inchis nevasta in balcon o ora, nu avem nici telefonul cu mine, noroc ca am un dulap cu carti vechi in balcon. A doua zi am pus clanta normala.
Ce-ai facut, ai uitat ziua nuntii? Posted Image

Edited by Hider141, 19 October 2021 - 10:53.


#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

 Hider141, on 19 octombrie 2021 - 10:53, said:

Ce-ai facut, ai uitat ziua nuntii? Posted Image
Nuuu... a zis ca nu si-a dat seama. Oricum trebuia sa o ajut prin bucatarie asa ca mi-a picat bine. Cand a dat de mine tot ea era imbufnata, ca am lasat-o singura cu treburile ma bine de o ora, ca trebuia sa strig.Posted Image

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 affiliatenetwin, on 19 octombrie 2021 - 06:37, said:

Salut domnilor
Se pot monta mânere de ușă normale în sistemul de închidere la o ușă de balcon, idea este să pot avea acces din ambele părți (dormitor, terasă)
Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns și vă urez tuturor o zi buna
Se poate, dar nu în orice condiții.

Dacă ai cercevea de fereastră(îngustă) la ușa de balcon, nu se poate decât înlocuind cerceveaua și sticla. Gaura mânerului din interior lovește în toc pe exterior.

Dacă ai deja cercevea de ușă, se poate monta broască, dar la fabrică, pentru că trebuie găurită și armătura. Vor rămâne niște găuri de la vechiul mâner.
Dacă pui și niște poze, ar ajuta.

Edited by Digix, 19 October 2021 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate