Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Coasta Amalfi

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am fost de doua ori pe coasta Amalfi. Prima oara a fost acum vreo...4 ani (cred) in februarie si ultima oara anul asta, in vara (sfarsitul lui iulie).

As recomanda de 1000x vizita in extra-sezon. A fost mai putin aglomerat, am putut vizita "pe indelete" zona si am reusit sa gasesc parcare. Si (cel putin eu) am reusit sa prin vreme foarte buna la sfarsitul lui februarie: soare si 18-20 grade ziua.

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 mynameismada, on 18 octombrie 2021 - 16:22, said:

Eu am fost de doua ori pe coasta Amalfi. Prima oara a fost acum vreo...4 ani (cred) in februarie si ultima oara anul asta, in vara (sfarsitul lui iulie).

As recomanda de 1000x vizita in extra-sezon. A fost mai putin aglomerat, am putut vizita "pe indelete" zona si am reusit sa gasesc parcare. Si (cel putin eu) am reusit sa prin vreme foarte buna la sfarsitul lui februarie: soare si 18-20 grade ziua.


Eu am fost in 2017 in luna de miere, 14-21 septembrie, apoi cateva zile in Napoli. A fost aglomerat, dar stiu pe cineva care a fost in aceeasi perioada anul trecut si cu pandemia asta era mult mai lejer.
Ideea e ca mi-am propus si eu sa merg o data macar in extrasezon, sa inchiriez o masina si sa ma plimb pe coasta.
Cum e atmosfera in februarie, exista ceva restaurante deschise, sau esti foarte limitat din pct asta de vedere?
Ca si vegetatie, din cate imi amintesc sunt multi pini in zona, ar trebui sa fie cat de cat verde.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Si eu am fost in februarie, o tura scurta. Sunt restaurante deschise, cafenele, tarabe cu fructe (e sezonul portocalelor pe sfarsite atunci) exista si turisti (dar mai putini). E haios ca sunt inchise toate magazinele alea cu haine de plaja/vara si vezi in spatele usilor ca hainele sunt puse la adapost pentru sezonul urmator. (Nota: am fost inainte de pandemie). In Sorrento stiu ca am intrat intr-un Esprit, deci magazinele “all season” 😁  sunt deschise, doar cele de tip accesorii de plaja nu.

Edited by mdt, 19 October 2021 - 09:56.


#22
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
A nu se rata desertul fantastic, pe care il gasiti doar acolo, DELIZIA AL LIMONE. Se face cu lamaile alea gigant.

Attached Files



#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Sa nu incepem cu mancarea ca ma ia cu transpiratii. Posted Image

#24
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Asta nu e mancare, e drog. Eu eram disperat si am adus si acasa 4 lamai sa incerce sotia o reteta.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 camsonat, on 19 octombrie 2021 - 14:24, said:

Asta nu e mancare, e drog. Eu eram disperat si am adus si acasa 4 lamai sa incerce sotia o reteta.

Eu dupa ce am gustat prajitura aia prima data am spus din start ca e cea mai buna pe care am mancat-o vreodata. Si asa a ramas.

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am programata o saptamana in Napoli+Coasta Amalfi dupa cum urmeaza: de pe 2 pana pe 5 in Napoli (Vezuviu, Pompeii etc) apoi pana pe 9 la pranz coasta Amalfi, cazare la Salerno. Vreau sa ajung si pe insula Capri intr-o zi.
Dupa cele 3 zile in Napoli, e ok sa iau o masinuta din Napoli, sa o folosesc pana la Salerno apoi pe coasta si sa o las in aeroport la plecare sau tren catre Salerno plus autobuze+alte metode de transport local pe coasta? Ma complic daca iau masina, o fi mult mai scump? Pare sa fie vreo 1100 de lei pentru 4 zile plus benzina.

#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
O sugestie: iei trenul de la Salerno la Sorento. Sorento este baza de plecare către Coasta Amalfi și către Insula Capri.
Intr-o zi te duci pe coasta: iei autobuzul din fata gării din Sorento spre Positano. De la Positano ai autobuz spre Amalfi și Ravelllo.
În alta zi te duci în Insula Capri. De la gara din Sorento cobori (la propriu) spre feriboturi și stai la coada la casele de bilete de pe faleza.
Este mult mai ușor decât cu masina închiriată.

#28
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Mi-e greu sa cred ca nu sunt autobuze si din Salerno catre Amalfi/ Ravello. Trebuie cautat si vazut orarul, cat timp, etc.
Pt Capri (nu am inteles daca intra in program), din Sorrento e mai ieftin si mai rapid, dar din/catre Napoli orarul e muuult mai avantajos.
Transport in comun versus masina? Greu de decis. La masina trebuiesc adaugate si costurile cu parcarea, deloc de neglijat. In rest, avantaje si dezavantaje pt fiecare varianta. Eu as opta pt transportul in comun.

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Costurile cu parcarea sunt nimic pe langa bataia de cap de a gasi parcare pe coasta Amalfi in perioada asta plus condusul. Noi am fost in aprilie si era aglomerat pe drum, soferii aia de autobuz sunt niste mari maestri. Am fost si pe Sentiero degli dei, foarte lejer cu autobuzul, ne-a lasat in Bomerano, de acolo pe jos pe Sentiero pana in Nocelle si coborat in Positano de unde am luat pe seara autobuzul inapoi spre Amalfi.

Pe de alta parte ai autobuzul era aglomerat si in aprilie, acum cred ca e si mai si sau poate baga ei mai multe.

Oricum zona e superba, dificultatile logistice fac parte din farmecul situatiei :)

Edited by mdt, 26 July 2023 - 22:20.


#30
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Pai trebuie ales intre trafic aglomerat si problema gasirii unei parcari versus aglomeratie/stat in picioare in bus (poate chiar asteptarea urmatorei curse) si dependenta de un orar.


#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am stabilit că luam trenul spre Salerno și de acolo folosim transportul in comun, într-o zi mergem pe Capri cu feribotul. Toate plecărilor din Salerno vor fi. Masina a ieșit din schema, prea complicat.

#32
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 07.06.2023
Eu am stat in Sorrento si de acolo am facut in fiecare zi coasta cu autobuzul, zero stres in vs masina.
Nu vrei sa stii de cate ori s-a blocat traficul in zona din cauza turistilor care parcau aiurea sau nu stiau cu covrigul, dar cu ajutorul politiei sau cu putina rabdare traficul se debloca.
Transportul in comun era cea mai buna alegere.

#33
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 05.03.2005
si eu tot tranportul in comun recomand. Am stat in Minori si de acolo ori cu barca/vaporul ori cu autobuzul. Trebuie sa recunosc ca cel mai mult am folosit autopingeaua Posted Image

Coasta e afurisit de frumoasa ! Posted Image

Edited by mccrya, 27 July 2023 - 09:00.


#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am stat in Amalfi si il recomand. E singura locatie legata de cea mai faina atractie a zonei, Ravello :) Toate-s frumoase, insa Ravello are ceva unic dupa parerea mea.

Buna decizie sa nu iei masina. Aia care se decid pentru masina in perioada asta nu stiu cum e traficul pe Coasta Amalfi. Absolut infernal. Drumul e lat cat o banda normala si mai trebuie sa iei curbe, treci pe langa autobuze, etc. As inchiria o masina in martie, dar in august cu siguranta nu, e prea mult stress. Si nici ca timp nu iesi mai bine, si crede-ma, parcare nu prea e pentru ca efectiv nu ai loc.  Asa ca daca mergi in perioada asta in zona, mai bine alegi raul cel mai mic, adica transportul in comun. Nici busul cred ca n-o sa fie foarte rapid, dar macar nu conduci tu.

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
In tara am net nelimitat 5G si nu folosesc wi-fi nici macar acasa. Am roaming si vreo 2800MB de date inclusi in abonament. Nu stiu cat de bun este internetul la italieni dar va intreb daca este riscant sa folosesti retelele publice pentru internet. Povesti sunt multe.
Anul trecut in Praga am avut Flex si aparea in timp real consumul de MB, la abonament se actualizeaza o data pe zi. Stiu ca pot pune limita de consum zilnic cu avertizare sau/si oprire dar intrebarea e despre wi-fi, daca e sigur. Nu sunt genul sa postez pe retelele sociale pentru ca nu am dar intreb pentru restul familiei.

#36
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 05.03.2005
riscant este si sa iesi din casa....asa ca tu decizi daca trebuie s-o faci Posted Image

Pentru Gmaps si browsing este suficient acel trafic. Chiar daca depasesti, pretul per mb este f mic in SEE.

Attached Files


Edited by mccrya, 30 July 2023 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate