Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Coasta Amalfi

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
In vara vrem sa ajungem si noi in zona aceea.
Nu am fost niciodata asa ca intreb si eu pe unde ar fi bine sa ne cazam in zona aceea,unde ar fi si plaja,ceva de vizitat,etc,etc.
Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Nu vreau sa cobesc,dar cum evolueaza lucrurile,la anu' coasta Amalfi cred ca va fi inaccesibila.

Cred ca ajung Posted Image
https://www.tripadvi...otel-Deals.html
https://www.hometogo...vD_BwE&hl=en_GB
https://www.booking....;auth_success=1
nu exista sa nu gasesti ceva convenabil.

#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este incredibil cat de cautata a ajuns aceasta zona, superba de altfel care, pana acum cetava decenii, era saracia Europei Posted Image

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 razor01, on 18 octombrie 2021 - 08:17, said:

Este incredibil cat de cautata a ajuns aceasta zona, superba de altfel care, pana acum cetava decenii, era saracia Europei Posted Image

Zona asta a fost cautata dintotdeauna, a facut parte din Le Grand Tour inca de acum cateva sute de ani. Toata aristocratia lumii, practic singurii oameni care isi permiteau sa calatoreasca pe vremea aia, venea la Napoli si pe coasta Amalfi. Daca mergem si mai departe, Republica Amalfi a fost una dintre cele mai puternice republici maritime din Italia, deci si din lume.
Si zona n-a fost niciodata saraca, poate doar prin secolul XX cand a ratat oarecum startul dezvoltarii industriale, ceea ce de fapt nu e un lucru chiar atat de rau.

 Groh, on 17 octombrie 2021 - 19:15, said:

Salutare,
In vara vrem sa ajungem si noi in zona aceea.
Nu am fost niciodata asa ca intreb si eu pe unde ar fi bine sa ne cazam in zona aceea,unde ar fi si plaja,ceva de vizitat,etc,etc.
Multumesc.

Am fost pe acolo, am si cautat enorm de mult inainte, si pentru a-ti putea raspunde te intreb:
1. Mergi cu copil? Daca da, cat de mic?
2. Cate zile stai, cu ce si unde ajungi si cat de mobil esti?
3. In ce perioada vrei sa mergi?

Dpdv al transportului public Amalfi e cea mai buna optiune. E hub de transport terestru, marin, ai ce face in oras, ai cazari de toate felurile si pt toate buzunarele, viata de noapte, restaurante bune, plaja, etc.
Multi opteaza pt Positano care in primul rand e mai scump, mai aglomerat, si pentru a ajunge in alte locuri deseori ai nevoie de schimbat autobuze in Amalfi.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Este o zona hiper mega aglomerata, merita vazuta, nu merita stat acolo, totul devine mai putin placut. Nu este o zona de recomandat pentru plaje, unele arata excelent in fotografii, dar le omoara pur si simplu aglomeratia. Multe sunt si asa mici si inghesuite. Probabil era locatia ideala acum multe zeci de ani, inainte de a fi "descoperita". Cazare in Napoli si cateva ore pe drum, cu cazare in Salerno la sfarsitul zilei cred ca ar fi suficient ca sa arunci o privire asupra peisajelor superbe de pe coasta.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 mannick, on 18 octombrie 2021 - 08:36, said:

Este o zona hiper mega aglomerata, merita vazuta, nu merita stat acolo, totul devine mai putin placut. Nu este o zona de recomandat pentru plaje, unele arata excelent in fotografii, dar le omoara pur si simplu aglomeratia. Multe sunt si asa mici si inghesuite. Probabil era locatia ideala acum multe zeci de ani, inainte de a fi "descoperita". Cazare in Napoli si cateva ore pe drum, cu cazare in Salerno la sfarsitul zilei cred ca ar fi suficient ca sa arunci o privire asupra peisajelor superbe de pe coasta.


Din contra, eu cred ca merita stat 100% acolo. Mergand si venind doar stai in aglomeratie, seara dupa 18 pleaca majoritatea lumii si ramane totul mai liber.  Sa nu mai spun ca intr-o zi nu vezi nimic, eu as recomanda minim 7 zile doar pe Coasta Amalfi ca sa simti zona.

Dar sunt si zone care nu-s deloc aglomerate, gen Cetara, una dintre cele mai faine locatii din zona desi nu-i deloc cunoscuta.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 giuliani, on 18 octombrie 2021 - 08:34, said:


Zona asta a fost cautata dintotdeauna, a facut parte din Le Grand Tour inca de acum cateva sute de ani. Toata aristocratia lumii, practic singurii oameni care isi permiteau sa calatoreasca pe vremea aia, venea la Napoli si pe coasta Amalfi. Daca mergem si mai departe, Republica Amalfi a fost una dintre cele mai puternice republici maritime din Italia, deci si din lume.

Exagerari! Posted Image

#8
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

 Groh, on 17 octombrie 2021 - 19:15, said:

Salutare,
In vara vrem sa ajungem si noi in zona aceea.
Nu am fost niciodata asa ca intreb si eu pe unde ar fi bine sa ne cazam in zona aceea unde ar fi si plaja,ceva de vizitat,etc,etc.
Multumesc.
Noi am stat la B&B il Nespolo. Super ieftin, curat si linistit. Doar ca e la 15 min cu autobuzul de Amalfi. Sunt si pe Booking. Nu e de inchiriat sau de mers cu masina pt ca nu scapa neavariata.

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Se parcheaza haotic?

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 razor01, on 18 octombrie 2021 - 10:10, said:

Se parcheaza haotic?

Nu neaparat, insa locurile de parcare sunt foarte putine, vorbim totusi de drumuri cu doua benzi avand impreuna latimea unei benzi normale de circulatie.

#11
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 giuliani, on 18 octombrie 2021 - 08:34, said:



Zona asta a fost cautata dintotdeauna, a facut parte din Le Grand Tour inca de acum cateva sute de ani. Toata aristocratia lumii, practic singurii oameni care isi permiteau sa calatoreasca pe vremea aia, venea la Napoli si pe coasta Amalfi. Daca mergem si mai departe, Republica Amalfi a fost una dintre cele mai puternice republici maritime din Italia, deci si din lume.
Si zona n-a fost niciodata saraca, poate doar prin secolul XX cand a ratat oarecum startul dezvoltarii industriale, ceea ce de fapt nu e un lucru chiar atat de rau.



Am fost pe acolo, am si cautat enorm de mult inainte, si pentru a-ti putea raspunde te intreb:
1. Mergi cu copil? Daca da, cat de mic?
2. Cate zile stai, cu ce si unde ajungi si cat de mobil esti?
3. In ce perioada vrei sa mergi?

Dpdv al transportului public Amalfi e cea mai buna optiune. E hub de transport terestru, marin, ai ce face in oras, ai cazari de toate felurile si pt toate buzunarele, viata de noapte, restaurante bune, plaja, etc.
Multi opteaza pt Positano care in primul rand e mai scump, mai aglomerat, si pentru a ajunge in alte locuri deseori ai nevoie de schimbat autobuze in Amalfi.

Copilul va avea un an la acel moment.
Perioada 26 Iunie-1 Iulie
Vom merge cu masina.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In conditiile astea se schimba foarte mult datele problemei, in sensul ca sunt relativ putine locuri unde poti merge cu un carucior. Ma gandesc in special la Minori si Maiori, partial Amalfi. Positano e de evitat clar daca mergi cu copil mic, e super aglomerat si strazile sunt de fapt doar scari in genul asta.
https://www.google.c...QMygJegUIARC0AQ

Am stat la Villa Adriana in Amalfi si ca sa ajung acolo intram pe aici, urcam 150 de trepte, si gata :)
https://www.google.c...84!8i8192?hl=en

Daca mergi cu masina, nu stiu daca utilozarea ei pe coasta Amalfi e un avantaj sau nu, strazile sunt inguste (maxim cat o banda normala) si pe ele mai circula si oameni. Drumul principal pe coasta e aglomerat iar la curbe trebuie mereu sa te orientezi dupa lumini(noaptea) sau claxoanele celui de pe cealalta parte a curbei pe care deseori nu il vezi din cauza stancilor. Despre condusul pe acolo gasesti mii de clipuri pe youtube, sa stii la ce sa te astepti. Vitezele sunt oricum mici, gen 10-15kmh. nu e diferenta mare intre bus si masina. Dar poti cauta cazare cu parcare si lasi masina nemiscata plimbandu-te doar cu busul.
Cand alegi locatia de cazare intreaba exact unde e parcarea, multi specifica faptul ca au, dar aia poate fi de fapt un loc de parcare la 2-3km de locatie. In conditiiöle astea iti ofera un serviciu shuttle de bagaje, vin dupa tine la parcare cu niste masinute in genul Ape sau chiar mai mici https://www.google.c...=3d9HU1iTwZICjM

Cum spuneam, dupa mine, cea mai child friendly locatie mi se pare Maiori , doar ca acolo pierzi mult din farmecul care ti-l da o cazare in Amalfi, de exemplu :) Dar poate cu copil n-ai nevoie de forfota aia....

In concluzie, ai nevoie de o documentare serioasa, mai ales ca esti cu copil mic intr-o zona unde accesul e relativ limitat.

Citeste si pe aici, sunt o gramada de tipsuri
https://www.walksofi...ast-towns-guide

#13
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 giuliani, on 18 octombrie 2021 - 11:47, said:

In conditiile astea se schimba foarte mult datele problemei, in sensul ca sunt relativ putine locuri unde poti merge cu un carucior. Ma gandesc in special la Minori si Maiori, partial Amalfi. Positano e de evitat clar daca mergi cu copil mic, e super aglomerat si strazile sunt de fapt doar scari in genul asta.
https://www.google.c...QMygJegUIARC0AQ

Am stat la Villa Adriana in Amalfi si ca sa ajung acolo intram pe aici, urcam 150 de trepte, si gata :)
https://www.google.c...84!8i8192?hl=en

Daca mergi cu masina, nu stiu daca utilozarea ei pe coasta Amalfi e un avantaj sau nu, strazile sunt inguste (maxim cat o banda normala) si pe ele mai circula si oameni. Drumul principal pe coasta e aglomerat iar la curbe trebuie mereu sa te orientezi dupa lumini(noaptea) sau claxoanele celui de pe cealalta parte a curbei pe care deseori nu il vezi din cauza stancilor. Despre condusul pe acolo gasesti mii de clipuri pe youtube, sa stii la ce sa te astepti. Vitezele sunt oricum mici, gen 10-15kmh. nu e diferenta mare intre bus si masina. Dar poti cauta cazare cu parcare si lasi masina nemiscata plimbandu-te doar cu busul.
Cand alegi locatia de cazare intreaba exact unde e parcarea, multi specifica faptul ca au, dar aia poate fi de fapt un loc de parcare la 2-3km de locatie. In conditiiöle astea iti ofera un serviciu shuttle de bagaje, vin dupa tine la parcare cu niste masinute in genul Ape sau chiar mai mici https://www.google.c...=3d9HU1iTwZICjM

Cum spuneam, dupa mine, cea mai child friendly locatie mi se pare Maiori , doar ca acolo pierzi mult din farmecul care ti-l da o cazare in Amalfi, de exemplu :) Dar poate cu copil n-ai nevoie de forfota aia....

In concluzie, ai nevoie de o documentare serioasa, mai ales ca esti cu copil mic intr-o zona unde accesul e relativ limitat.

Citeste si pe aici, sunt o gramada de tipsuri
https://www.walksofi...ast-towns-guide

Multumesc frumos!

#14
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pensiunea unde am fost noi avea parcare in curte. In perioada aia, cu copil de 1 an nu recomand deloc. E f cald si umed. In autobuze e aglomeratie si nu prea e loc de carucior. Ar merge sa folositi un marsupiu daca e unul dintre voi mai sportiv de cursa lunga. Nu va veti descurca in schimb cu somnicul de pranz fara carucior.

#15
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ok,prin urmare un no-go zona aceea cu un copil mic.
Atunci o zona in Italia,cu plaje ok,nisip fin,curatenie,pretabila pentru copil mic?
Bugetul ar fi vreo 2000 euro pentru 6 zile.
Evident,daca se poate mai ieftin,este ok,dar copilul fiind mic prefer sa platesc mai mult pentru conditii bune.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Din punctul meu de vedere orice zona e pretabila pt copil mic daca nu e plina de scari si alte elemente de relief care fac deplasarea dificila.

1. Puglia - am fost in Otranto, oras super frumos, atmosfera, tot ce vrei. Apa clara, nisip, intrare lina, mancare senzationala. Cauta si alte zone, sunt o gramada in Puglia care merita. Zbori la Bari cam de oriunde , deci se ajunge lejer.
2. Sicilia - am fost in Cefalu, oras frumos, atmosfera, etc, nisip fin,apa clara, intrare lina, mancare si mai senzationala. Zbori fie la Palermo (ideal pt Cefalu), fie Catania caz in care cauti ceva in zona. Oricum, Sicilia ade plaje faine cu nisip gramada.
In ambele dintre aceste doua regiuni ai tot ce vrei, poti merge sa vizitezi zilnic, poti sa te si relaxezi in cate o zi.  Eu de exemplu as aloca fara exagerare cam 1 luna pt Sicilia, cel putin, si tot ar mai ramane chestii de vazut.

3. Sardinia - e scumpa in anumite zone, eu am fost la Alghero si a fost chiar ieftin. Oras frumos, apa clara, limpede, intrare lina, nisip, etc. Aici probabil daca te deplasezi mult creste pretul mai tare decat in primele doua regiuni. Eu, spre deosebire de celelalte doua excursii (Otranto si Cefalu) cand am calatorit prin alte zone, in Sardinia am stat o saptamana doar la Alghero fara nicio plictiseala.

Pt mine e important ca locatia aleasa sa fie un oras cu ceva de vazut, atmosfera, restaurante bune, etc. Nu te pot ajuta in cazul in care te intereseaza hoteluri pe plaja si alte chestii fiindca noi am stat mereu la apartamente, mai ales cu copil mic mi se pare imposibil sa stau la hotel intr-o camera. Vara asta de exemplu a fost ok cu un apartament de 3 camere, sa aiba loc sa se joace Posted Image

PS:
Daca totusi vrei cu masina iti recomand Liguria (de trei ani merg in Liguria, si o sa merg o data in fiecare an, daca s-o putea). Gasesti mai mult plaje cu pietre, insa sunt si locuri super faine cu nisip. Iti recomand Sestri Levante, din Heidelberg ai pana in 8h30 cu masina, e de luat in seama.  Pe langa asta, s-ar putea sa nu fie asa cald, desi acum 2 ani cand am fost tot in zona, la Rapallo cu copil mai mic decat al tau acum am prins 35 de grade.
Oricum, indiferent unde mergi fara AC la mare nu prea merge, mai ales cand ai copii.

Edited by giuliani, 18 October 2021 - 15:00.


#17
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Caut exact ce ai spus.Nu doar plaja,vreau sa si vizitez una,alta.De obicei,pe unde am ajuns la mare,o zi era pentru plaja,urmatoarea zi pentru vizitat.
Asa vreau sa fac si acuma.
Clar vom merge cu masina.Nu ma car cu toate acaretele in avion-))

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am expus mai multe variante fiindca cu bebe de 8 luni noi am zburat in Mallorca, de ex. Se poate, dar si eu prefer masina chiar daca eu conduc 8-10h.
Atunci ramane Liguria, pana in Puglia te apuca dracii :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate