Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14004 replies to this topic

#7093
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,059
  • Înscris: 24.11.2006

 ericmario, on 19 mai 2022 - 16:42, said:

Mai e o chestie care e eternă...

Unii nu se pot trezi din chestia aia orice ai face.. :lol:

Edited by un_el, 19 May 2022 - 17:22.


#7094
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
A venit apa caldă. Oricum, ciudat şi instantul meu de apă caldă... Luni abia am reuşit să obţin apă caldă puţin peste călâie. Şi cât m-am chinuit, lăsat să curgă şi la Veta (la maxim) ca să obţin apă caldă... 45 de minute în loc de 15, cât stau eu de obicei; nici măcar iarna nu a fost aşa... Marţi, cam la fel, da' la un moment dat după ce descolăcesc furtunul de la duş, hop, apă FIERBINTE. A trebuit să dau la maxim spre dreapta maneta ca să mă pot spăla, să nu fie prea fierbinte. A fost spălare mai rapidă.
Băi, da' ăia de la casă (care nu au avut încălzire centralizată) nu pot pune "puţele" alea spre coş, ca arată ca urâtu' ieşite aşa.   :disgust:

#7095
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,059
  • Înscris: 24.11.2006
@djl - Priveste partea buna a lucrurilor, esti eco, logic ca esti! :lol: Acu' o sa apara bugetarul esential pentru care ziua de vineri e libera din oficiu si o sa-ti explice ce si cum. Putzele alea fumegatoare nu le montezi cum vrei tu, sa stii ca exista niste reguli.
Normal ca ai asteptat cat ai asteptat, din patru puncte de incalzire in momentul de fata functioneaza doar doua, daca ar functiona toate ar fi risipa, s-ar produce prea mult si nu s-ar consuma. Asta sustin cei de la RADET, ca au sau nu dreptate habar n-am, cert este ca rezultatul se vede. Ai aruncat cu banii pe fereastra, apa rece ai platit-o drept apa calda. Daca asta-i civilizatie, pentru unii e clar. Mai degraba puneai si o incalzeai pe aragaz, aveai mai multe sanse sa iesi mai ieftin.

#7096
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djl, on 20 mai 2022 - 13:16, said:


Băi, da' ăia de la casă (care nu au avut încălzire centralizată) nu pot pune "puţele" alea spre coş, ca arată ca urâtu' ieşite aşa.   Posted Image
Asta-i o întrebare sau o afirmație?
Dacă-i întrebare, atunci răspunsul e nu, nu se poate.
Pentru că kit-ul de evacuare la centralele cu tiraj forțat e format din 2 tuburi concentrice.
Prin tubul exterior se trage aer din atmosferă, iar prin tubul interior se evacuează gazele arse.
Deci nu merge să racordezi kit-ul de evacuare la coșul casei.

#7097
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010

1 mc de apă caldă la radet a crescut de la 1 aprilie de la 13,06 lei/mc (martie 2022) la 17,89 lei/mc. În aprilie 2021, 1 mc a fost 11,41 lei/mc, că să fie comparația cât mai exactă.

Edited by aris86, 25 May 2022 - 19:19.


#7098
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,059
  • Înscris: 24.11.2006

 aris86, on 25 mai 2022 - 19:18, said:

1 mc de apă caldă la radet a crescut de la 1 aprilie de la 13,06 lei/mc (martie 2022) la 17,89 lei/mc. În aprilie 2021, 1 mc a fost 11,41 lei/mc, că să fie comparația cât mai exactă.

1 mc, dar nu-i tocmai corect ce spui, uiti un lucru: cat din metrul ala cub de apa calda e rece? Stai la etajul 8 sa zicem, cat astepti pana ajunge apa calda? Bineinteles ca apa rece o platesti drept calda. Asta-i civilizatia pe care unii tot o sustin, platesti, si nu putin, pentru ceva de care nu beneficiezi.

#7099
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
La etajul 6 pe luna aprilie am consumat 8,36 mc, estimez ca cca 50% a fost apă rece și călâie.

#7100
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Azi pe la pranz a oprit iar Radet-ul apa calda in bloc.
Ce zici tovarase @kopac? Sau a fost cald si nu mai e nevoie de apa calda? Este aproape ora 22, s-a racorit, apa calda tot nu e.

#7101
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,294
  • Înscris: 31.07.2017
Sunt extrem de incalzit de la apa. Am o sotie capsomana pe apa calda, nu am mai avut avarii de saptamani bune.

#7102
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,059
  • Înscris: 24.11.2006

 aeon, on 25 mai 2022 - 20:46, said:

Azi pe la pranz a oprit iar Radet-ul apa calda in bloc.
Ce zici tovarase @kopac? Sau a fost cald si nu mai e nevoie de apa calda? Este aproape ora 22, s-a racorit, apa calda tot nu e.

aeon vezi ca te inseli, domnul kopac e doamna kopac: https://https://foru.../page__st__3942 vezi postul #3953.
Acu' c-o posta sotul de pe contul doamnei habar n-am. Asadar si prin urmare vezi cum te porti cu o doamna care a nascut de trei ori in maternitatile de stat. In rest vesnica poveste: sistemul centralizat e perfect, aceiasi poveste repetata la infinit.

Edited by un_el, 26 May 2022 - 05:15.


#7103
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kopac, on 25 mai 2022 - 21:10, said:

Sunt extrem de incalzit de la apa. Am o sotie capsomana pe apa calda, nu am mai avut avarii de saptamani bune.
Ai descoperit apa caldă? În sfîrșit? WoW!
E un pas în față! Bravo!
Acum gândește-te cum e să ai apă caldă oricând, la un preț modic!
Adică da, vei putea să te speli oricând, nu când nu va mai fi avarie.

ps. Ținând cont de situația ta, ba am apă caldă - ba nu am, eu nu mi-aș aduce soția în discuție.

#7104
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 aeon, on 25 mai 2022 - 20:46, said:

Azi pe la pranz a oprit iar Radet-ul apa calda in bloc.
Ce zici tovarase @kopac? Sau a fost cald si nu mai e nevoie de apa calda? Este aproape ora 22, s-a racorit, apa calda tot nu e.

vara te poți obișnui cu duș cu apă rece
știi sigur că RADET? poate făcea vreun vecin vreo lucrare și a oprit apa pe coloană

#7105
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,294
  • Înscris: 31.07.2017
gresesti grav, sotia mea exista si este inteligenta. nu isi doreste batai de cap si bombe prin casa. ahh, dar stiu voi, aveti apa calda, macar atat!

#7106
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,059
  • Înscris: 24.11.2006

 Flat, on 26 mai 2022 - 08:09, said:

vara te poți obișnui cu duș cu apă rece
știi sigur că RADET? poate făcea vreun vecin vreo lucrare și a oprit apa pe coloană

 kopac, on 26 mai 2022 - 08:20, said:

gresesti grav, sotia mea exista si este inteligenta. nu isi doreste batai de cap si bombe prin casa. ahh, dar stiu voi, aveti apa calda, macar atat!

Sigur, poti face dusuri scotiene (doar cu apa rece)! "Inteligneta" solutie Flatule, ca deobicei vine din partea ta, din putul gandirii umane! Posted Image Ai mult timp liber, asa este? Biroul ala, gemuletul mic si baietii de la Jamdarmerie! Daca ceva nu merge, impozitam, taxam, dam solutii de noaptea mintii. Cate salarii medii pe economie ziceai ca iei in 30 de zile? Nu de alta dar poate mai sunt si altii care ar vrea sa fie bugetari esentiali. Hai ca maine e vineri, zi libera din oficiu, cum e fiecare dealtfel.

Pai esti doamna kopac sau domnul kopac? In alt topic ziceai ca ai nascut de trei ori in maternitatile de stat, ti-am dat si linkul respectiv. Ori esti intre cele doua? Nu-i nimic sunt tolerant, e democratie. Sarind peste acest aspect: ce facusi? Stii ca un aragaz polueaza mult mai mult fata de o centrala termica? La o centrala termica arderea gazelor e mult  mai completa ca sa folosesc un pleonasm fata de un aragaz. Naspa solutie ai ales, cum ramane cu poluarea pe care tot o trambitezi? Daca iti scapi tu sau doamna kopac ceaunul de douj' de kile cu apa oparita peste picioare? Doamne fereste de asa ceva, nu doresc raul nimanui! Bombe in casa? Da' ce vecinii tai are mai multe centrale? Eu stiu ca una singura e de ajuns sa-si faca treaba pentru un apartament obisnuit. Daca e sa faca bum face bum cu sau fara o centrala in plus. Ori a inceput sa te bata un gand? Iti incolteste cumva vreo idee necurata? Sa fie vorba de o centrala termica cumva? Posted Image
LE: de ce nu va luati instant pe curent electric? Ala nu-i "poluant", da' o sa coste curentul electric, ala nu-i asa de subventionat precum gigacaloria, gazele este mai ieftine, tot mocaciune vreti.

Edited by un_el, 26 May 2022 - 09:14.


#7107
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kopac, on 26 mai 2022 - 08:20, said:

gresesti grav, sotia mea exista si este inteligenta. nu isi doreste batai de cap si bombe prin casa. ahh, dar stiu voi, aveti apa calda, macar atat!
Nu știu unde-i inteligența în cazul ăsta...

 Flat, on 26 mai 2022 - 08:09, said:

vara te poți obișnui cu duș cu apă rece

iarna la fel

Ce drec, dacă nu a ieșit afacerea cu apartamentul ăla, acum ești fan radet!

#7108
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 28.12.2005

 kopac, on 26 mai 2022 - 08:20, said:

gresesti grav, sotia mea exista si este inteligenta. nu isi doreste batai de cap si bombe prin casa. ahh, dar stiu voi, aveti apa calda, macar atat!

doar ca sa ne dam seama de nivelul de inteligenta, ai o statistica la nivelul romaniei despre cate bombe d-astea au explodat si cate victime au rezultat ca urmarea a deflagratiilor?

#7109
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,294
  • Înscris: 31.07.2017
asa empiric..comuna galati un bloc, kaput..face cat 10 statistici, studii aratate privind poluarea bolnava...cine doreste, afla si are dubii, cine e disperat sa polueze stie sa-si argumenteze parerea.

#7110
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 28.12.2005
si mersul pe strada e periculos, mai bine nu mai iesi din casa.
fii inteligent!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate