Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13979 replies to this topic

#19
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 EMPP, on 17 octombrie 2021 - 11:29, said:

daca vreti subventii va spalati la lighean
N-ai cum sa tii fara subventii sutele de mii de angajati pe salarii mici din capitala.

 addumi, on 17 octombrie 2021 - 11:16, said:

centrala nici nu se pune problema la ce preturi sunt la gaz
Eu deja am dat drumul la centrala. Am auzit la asociatie care sunau sa se intereseze de cand se da drumul la caldura pe scara lor, cica in noiembrie dupa cum a votat majoritatea de proprietari, cam nasol.
Stai la termoficarea centralizata daca nu tii la sanatatea ta.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 persona695, on 17 octombrie 2021 - 11:46, said:

N-ai cum sa tii fara subventii sutele de mii de angajati pe salarii mici din capitala.

Si ii obligatoriu ca tot saracu' sa stea la capitala?

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
La blocurile serioase exista repartitoare si nu voteaza nimeni nimic... Restul e beleaua asociatiilor nu a lui Mucusor. S-a dat drumul de mult la caldura, ca sa lamurim initiatorul inca odata!

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

 addumi, on 17 octombrie 2021 - 11:16, said:

Probabil sunt cca. 45 de zile de cand ma spal cu apa incalzita pe aragaz si incalzesc casa cu aparatura electrica.
Si cred ca in mod asemanator procedeaza si alte mii de locuitori ai maretei capitale.

In acest tabel, de la o zi la alta se modifica doar termenul de "remediere" si mai nou apare drept cauza "Parametrii insuficienti de furnizare a agentului termic". Cine este responsabil de furnizare!? Cine este responsabil ca nu se produce, daca neproductia este cauza?

Am facut reclamatie scrisa la "furnizorul" tabelului de mai sus si am primit raspuns ca "o echipa de tehnicieni a verificat la fata locului temperatura apei calde si aceasta se afla in parametri". Ce sa mai zici, te lasa fara replica.

Personal sunt hotarat sa nu achit niciun leu pentru sutele de litri de apa "calda" consumata prin lasarea robinetului deschis in speranta ca "vine" apa calda. Despre caldura, nici nu se mai pune problema. Incalzesc electric, atat cat o sa-mi permita bugetul si mai ales majorarea pretului la kWh.

Ce naiba facem? Constat ca este o amorteala la propriu in atitudinea oamenilor.
Nimeni, sau cel putin asa pare, nu misca nimic. Nici cei care ar trebui sa produca/furnizeze, dar nici beneficiarii.

Ne apucam de lucrari prin casa? Ne apucam sa montam boilere, instanturi, ca centrala nici nu se pune problema la ce preturi sunt la gaz, sau cine mai stie ce dracii ca sa putem avea o locuire decenta?
Asta ne-ar mai lipsi, sa inceapa sa ia foc, sa sara in aer, ca nu ne ajung nenorocirile din spitale.

Vai steaua noastra!

Sa va raspunda Flat si Kopac, apostolii incalzirii centralizate si ai RATB

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

 persona695, on 17 octombrie 2021 - 11:46, said:

Eu deja am dat drumul la centrala

mergind pe reciprocitate, deh, caldura circula in ambele sensuri, cu cit te plateste asociatia pentru ca-i incalzesti tevile care trec prin apartamentul tau, pentru ca si tu ai platiti caldura data de tevi, cind acestea erau calde .. Posted Image Posted Image Posted Image

 marius.bunu, on 17 octombrie 2021 - 11:51, said:

si ai RATB

cu scuzele de rigoare daca produc disconfort intelectual, dar al ratb-ului sunt .. al incalzirii .. mi se fractureaza hidraulic, am centrala de peste 15 ani Posted Image

Edited by r_murphy, 17 October 2021 - 11:55.


#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 addumi, on 17 octombrie 2021 - 11:16, said:

Ce naiba facem? Constat ca este o amorteala la propriu in atitudinea oamenilor.

Amorţeala oamenilor are 31 de ani şi trebuia observată atunci când au privit cu nepăsare distrugerea industriei româneşti.
Toate problemele actuale sunt legate de distrugere iar problemele agentului termic sunt printre ultimele ecouri ale acesteia.

Câd vei mai obseva români-troli care se bucură de dispariţia industriei energofage, să cauţi o varianta pentru a-i pune pe ei să încălzească apa şi să repare reţelele.

#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Am renuntat de peste 10 ani la apa calda furnizata de Radet, stateam jumatate de ora dimineata, sa vina apa calda. Am un boiler pe curent electric si sunt foarte multumit, costurile sunt aceleasi sau poate un pic mai mici decat cand eram la Radet, sper sa crape de tot in iarna asta Radetul si fiecare sa isi faca apa calda si caldura cum doresc.

Edited by baribalu, 17 October 2021 - 11:56.


#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Pai cum, pe alt topic se spunea ca e oras european, indata ajung preturile la 5000e mp Posted Image  5000e sa te speli cu ibricul in vana?

#27
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 edy_wheazel, on 17 octombrie 2021 - 11:48, said:


Si ii obligatoriu ca tot saracu' sa stea la capitala?
Asta zic si eu, sa se mute pe langa statiile de tren si autobuz din jurul capitalei ca sa ajunga usor la munca. Da vezi tu ca si caldura la casa costa mult. La bloc mai dau vecinii prin pereti.

 r_murphy, on 17 octombrie 2021 - 11:52, said:

cu cit te plateste asociatia pentru ca-i incalzesti tevile care trec prin apartamentul tau
Cu zero lei. Eu platesc pentru ca trec tevile alea prin baie si bucatarie, 20-30 de lei pe luna iarna.

#28
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 terratec, on 17 octombrie 2021 - 11:54, said:


Amorţeala oamenilor are 31 de ani şi trebuia observată atunci când au privit cu nepăsare distrugerea industriei româneşti.
Toate problemele actuale sunt legate de distrugere iar problemele agentului termic sunt printre ultimele ecouri ale acesteia.

Câd vei mai obseva români-troli care se bucură de dispariţia industriei energofage, să cauţi o varianta pentru a-i pune pe ei să încălzească apa şi să repare reţelele.

Cine-i om harnic, gospodar si hotarat isi face singur si nu astepata de la altii sa-i "dea" incalzire, sa-i repare retelele sau sa-i reinfiinteze "industria energofaga"!
Chiar, cum te incalzea industria energofaga? Aveai minim o primavara eterna in oras?!

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Industria energofaga o mers atat de bine incat caloriferele in bloc nou n-au vazut niciodata apa calda.

#30
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 BaXXXon, on 17 octombrie 2021 - 11:36, said:


Nu mai bine iti pui un instant pe GN si lasi in pace " reteaua cu sbventie " la o parte ?!
Totusi despre ce oras e vorba ?

N ai citit tu atent, e in "măreața capitală ".

Ăia care stăteau cu geamurile deschise iarna pt că era căldura subvenționată in timp de necivilizații ăia din provincie își montau centrale termice individuale.

Acu, de, au crăpat țevile pt că banii de reparații s au dus în subvenții.
Csf, ncsf...

Da e bine că au multe magazine de bricolaj și găsesc ligheane de diferite dimensiuni. Și oale la fel, pt încălzit apa pe aragaz. Ca mamare în timpul războiului.

#31
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Nu uitați că mai trebuie să mai și deschideți geamurile ,altfel se face condens și apoi mucegai. Mai ales blocurile vechi

#32
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 addumi, on 17 octombrie 2021 - 11:16, said:

Probabil sunt cca. 45 de zile de cand ma spal cu apa incalzita pe aragaz si incalzesc casa cu aparatura electrica.
Si cred ca in mod asemanator procedeaza si alte mii de locuitori ai maretei capitale.

In acest tabel, de la o zi la alta se modifica doar termenul de "remediere" si mai nou apare drept cauza "Parametrii insuficienti de furnizare a agentului termic". Cine este responsabil de furnizare!? Cine este responsabil ca nu se produce, daca neproductia este cauza?

Am facut reclamatie scrisa la "furnizorul" tabelului de mai sus si am primit raspuns ca "o echipa de tehnicieni a verificat la fata locului temperatura apei calde si aceasta se afla in parametri". Ce sa mai zici, te lasa fara replica.

Personal sunt hotarat sa nu achit niciun leu pentru sutele de litri de apa "calda" consumata prin lasarea robinetului deschis in speranta ca "vine" apa calda. Despre caldura, nici nu se mai pune problema. Incalzesc electric, atat cat o sa-mi permita bugetul si mai ales majorarea pretului la kWh.

Ce naiba facem? Constat ca este o amorteala la propriu in atitudinea oamenilor.
Nimeni, sau cel putin asa pare, nu misca nimic. Nici cei care ar trebui sa produca/furnizeze, dar nici beneficiarii.

Ne apucam de lucrari prin casa? Ne apucam sa montam boilere, instanturi, ca centrala nici nu se pune problema la ce preturi sunt la gaz, sau cine mai stie ce dracii ca sa putem avea o locuire decenta?
Asta ne-ar mai lipsi, sa inceapa sa ia foc, sa sara in aer, ca nu ne ajung nenorocirile din spitale.

Vai steaua noastra!
Nu sunt mii, sunt sute de mii, iti spun sigur. Aproape tot vestul orasului e in situatia asta (zone bune din Drumul Taberei, care cred ca are 2-300 de mii de loc); sunt sute de blocuri, de cateva saptamani. Practic in ultima luna, vreo 2-3 saptamani (din 4) nu a fost apa calda. Eu am crezut la inceput ca e de la revizia de vara, cum scria la ei pe site. Listele alea sunt "la misto" efectiv, termenele se modifica in fiecare zi, se rostogolesc. Si cand dispare unul apa e tot rece, sau devine calie (nu te poti spala cu ea), apoi apare a doua zi alt termen. Vedem cine isi asume viroze, pneumonii in perioada asta...

Stau si ma gandesc ca nu are cum sa se fi degradat reteaua atat de mult intr-un an, altceva se intampla acolo... Erau avarii, intreruperi de 1-2 zile, dar la 2-3 luni, mult mai rar...

#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
inițiator pe ce strada ești de nu ai apa calda de 45 de zile ??!?!

Spoiler

Edited by Mihai_3, 17 October 2021 - 12:29.


#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
tineti minte ce va spune profetul din mine. nu exista solutie pentru reabilitarea termoficarii in Bucuresti. sau, exista, dar efortul care trebuie facut e asa de mare ca nimeni nu il poate gestiona. termoficarea trebuie regandita din temelii, distanta dintre centrale si ultimul bloc a crescut foarte mult, ar trebui construite centrale in afara orasului care sa impinga caldura in interior, cu puncte de echilibrare.
si ar trebui refacuta din temelii reteua de transport si distributie, asata inseamna rascolit tot orasul, cu blocat de bulevarde, cu sapat pe sub case/magazine de cartier (ca unii si-au construit case/dughene/magazine pe magistralele de transport) un cosmar al traficului ;i al vietii cum nu s-a mai vazut.
termoficarea in oras o sa moara in chinuri, cu zona din ce in ce mai mari fara caldura, cu reparatii care de fapt doar adauga o gaura la teava, cu proteste, cu bani sifonnati catre firmele prietenilor, sub pretextul binelui, imi e foaret clar tabloul si nu vad solutia...chiar nu cred ca exista oameni care sa implementeze o solutie...
30 de delasare isi spun cuvantul. toti, dar absolut toti sunt vinovati.

Edited by strongsss, 17 October 2021 - 12:32.


#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 edy_wheazel, on 17 octombrie 2021 - 11:39, said:



Cuuum? Centrala de apartament? Unealta Satanei care subtiaza stratu' de ozon cu 2 centimetrii pe minut? Noooooo, nu se poate asa ceva... In plus, cum dai mokangeli la centrala de apartament? Vrei sa plateasca fiecare cat consuma? Unde te crezi, in provincie?

Centralele pe gaz sunt periculoase, poluatoare și inestetice

Pot.exploda sau pot sa te omoare in somn cu monoxid de carbon scăpat.. puțele din afara blocurilor sunt și ele inestetice și strică fațada și arhitectura clădirilor și emana un miros neplăcut

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 aaaa4567, on 17 octombrie 2021 - 12:25, said:

Stau si ma gandesc ca nu are cum sa se fi degradat reteaua atat de mult intr-un an, altceva se intampla acolo... Erau avarii, intreruperi de 1-2 zile, dar la 2-3 luni, mult mai rar...
nu s-a degradat intr-un an, s-a degradat in 30 de ani. avariile sunt serioase de vreo 3-4 ani, a facut cineva ceva ? s-au facut doar carpeli, nici o reabilitare.
nici politic n-au actionat, ca nu-i duce capul. i-a explodat bomba in fata lui Firea, si Nicusor nu face nimic, crezand ca o sa scape. n-o sa scape nici el, pentru ca nici el nu face nimic.
pur si simplu nu da semne ca intelege complexitatea problemei.

Edited by strongsss, 17 October 2021 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate