Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motanul meu a dispărut

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
corina3332121

corina3332121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2021
Locuiesc la curte și am un motanel cam de 6-7 luni care era ținut afara(ai mei nu erau de acord sa îl țin in casa) cu toate ca eu îl mai bagam noaptea pe ascuns. Stătea doar in curte și doar pe lângă casa, niciodată nu a ieșit din curte . Ieri seara pe la 9 i-am dat sa mănânce ,totul era ok, însă la 10 30 când am ieșit sa îl iau in casa motanul nu era nicăieri . De obicei venea imediat când îl strigam ,am început sa îl caut și nici urma de el. L-am căutat și a doua zi și nu am găsit absolut nimic. Credeți ca mai sunt șanse sa se întoarcă ? Se poate sa fi mers la împerechere așa de mic cum era? Adică încă nu îmi părea sa fie destul de dezvoltat ,încă puteam sa îl numesc pui. Aveam de gând sa îl sterilizez însă am vrut sa mai aștept puțin sa fie cât de cât bine dezvoltat sa nu am probleme cu el mai târziu . Nu cred ca ar fi putut sa îl ia cineva deoarece in afara de mine și de mama mea nu stătea la nimeni, fugea și se ascundea  de orice străin care se apropia de el .

#2
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 corina3332121, on 17 octombrie 2021 - 02:08, said:

Se poate sa fi mers la împerechere așa de mic cum era?
Nu este asta perioada de imperechere la pisici...

Edited by arisel, 17 October 2021 - 04:23.


#3
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013
Daca nu l-a calcat vreo masina se va intoarce

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Poate alt vecin are parinti mai intelrgatori si l a primit in casa. Posibila si varianta cu masina sau caine ... dar e mai constructiv sa fim optimisti.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
In aceasta perioada vulpile vaneaza orice misca noaptea...Posted Image
Atentie mare, cei care locuiti la marginea oraselor, comunelor sau satelor.
Mai bine gazduiti pisicutele sau motaneii in casa pana la primavara.Posted Image

#6
gico04

gico04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.01.2016
Eu zic sa mai astepti pentru ca cel mai probabil se va intoarce, poate a mai gasit un loc unde primeste atentie si mancare si mai sta pe-acolo.
Asa ca idee generala cu cat il castrezi mai repede cu atat mai bine.

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
1 - Macar avea culcus facut afara?
2 - Poate l-au gasit ai tai in casa si l-au dat.
3 - Probabil se va intoarce, pisici daca nu sunt invatati cu alte persoane sunt speriosi, deci slabe sanse sa-l ia careva.
4 - Probabil se incalzeste pe undeva.

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Poa` sa se intoarca si dupa o saptamana, poate si sa nu se mai intoarca...

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si unul din gemenii mei a disparut de vreo 5 saptamani. Din pacate nebunii astia se bat pana la moarte pentru o boarfa de matza, plus ca mai sunt cainii si masinile. Astalalt nu mai iese din curte decat prin fata portii, acum vreun an a luat o bataie de la unul de i-a rupt dintii in gura, si s-a lecuit de femei, abia si-a revenit dupa trei zile de oblojeli.

Edited by daniMMM, 17 October 2021 - 09:01.


#10
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
L-ai mai cautat azi dimineata?

#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Posibil ca motanul tău să fie un explorator dornic să vadă și altceva decât casa și curtea ta. Deci, partea bună e că nu-i retardat.
Se va întoarce singur când i se face dor de tine.

#12
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
Ce varsta are ? Toti motanii dispar cateva zile, se duc la pisicute.

#13
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
6-7 luni, a zis in primul post.

Depinde de noroc. In cel mai bun caz e explorator.
Nițel mai grav, l a prins unul mai mare și i a rupt cocoașa, vine înapoi rănit din luptă.
Mai grav.... :(

#14
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 DarthBane, on 17 octombrie 2021 - 12:08, said:

6-7 luni, a zis in primul post.

Depinde de noroc. In cel mai bun caz e explorator.
Nițel mai grav, l a prins unul mai mare și i a rupt cocoașa, vine înapoi rănit din luptă.
Mai grav.... Posted Image
Daca era calcat de masina ... ar fi prin zona casei tale. Deci nu cred. Ori l-a prins cineva si l-a luat acasa....ori se va intoarce, daca ii este bine la tine si cu tine.

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
De aia eu le-am amenajat la pisicile mele un spatiu de vreo 10mp, inchis si SUS, la partea de acoperis, cu plasa, ca sa le elimin orice posibilitate de evadare.
Le-am pus inauntru doua trunchiuri de copac, o creanga mai groasa si am plantat iarba.In rest bantuie pe un hol si doua poduri- au spatiu de "cercetat" si alergat.
Am avut si eu experiente neplacute cu 3 pisici disparute (una calcata de masina, alta rupta de un caine si a treia ( mama celor pe care le am acum)  a disparut pur si simplu.
Posibil ca motanul sa se intoarca...

Edited by rinaldoparaipan, 17 October 2021 - 14:58.


#16
corina3332121

corina3332121

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2021
Din păcate revin cu vesti proaste . După 2 zile de căutări intense , varul meu mi-a spus ca a trecut cu bicicleta in seara când a dispărut in jurul orei 9 seara in fata casei mele și a văzut un motan zăcând pe marginea drumului lovit de mașina, din descrierea ce mi-a făcut-o am dedus ca era chiar el. Încă nu îmi explic cum a ajuns in drum pentru ca avem poarta înaltă de tabla și nu putea sa se cațere pe ea.
Ideea e ca eu cam la 10 30 seara am ieșit sa îl caut și m-am uitat cu lanterna pe marginea drumului și nu era nimic . Nici nu avea cine sa îl ia la ora aceea deoarece este un sat mic și majoritatea oamenilor dorm la ora aia și casele din imediata apropiere nu sunt locuite .
Credeți ca este posibil cu ultimele puteri sa se fi ridicat și sa se fi ascuns undeva de la șocul acela bietul de el? Ma omoară gândul ca s-ar fi chinuit .

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Imi pare rau pentru el!
Stiu ce simti, si eu am trecut prin asta acum doi ani cu o pisica care ......am tinut la ea foarte mult.Devenise un membru al familiei.
De aia acum tin cele doua flocoase inchise.
Chiar daca rad vecinii de mine.
Asta e soarta matelor- caini sau masina.

#18
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View Postcorina3332121, on 20 octombrie 2021 - 22:20, said:

Din păcate revin cu vesti proaste . După 2 zile de căutări intense , varul meu mi-a spus ca a trecut cu bicicleta in seara când a dispărut in jurul orei 9 seara in fata casei mele și a văzut un motan zăcând pe marginea drumului lovit de mașina, din descrierea ce mi-a făcut-o am dedus ca era chiar el. Încă nu îmi explic cum a ajuns in drum pentru ca avem poarta înaltă de tabla și nu putea sa se cațere pe ea.
Ideea e ca eu cam la 10 30 seara am ieșit sa îl caut și m-am uitat cu lanterna pe marginea drumului și nu era nimic . Nici nu avea cine sa îl ia la ora aceea deoarece este un sat mic și majoritatea oamenilor dorm la ora aia și casele din imediata apropiere nu sunt locuite .
Credeți ca este posibil cu ultimele puteri sa se fi ridicat și sa se fi ascuns undeva de la șocul acela bietul de el? Ma omoară gândul ca s-ar fi chinuit .


De obicei nu mai revin, si chiar daca il gasesti si il aduci acasa, o sa plece din nou.
Sfatul meu e sa-ti iei un caine, e mai loial si mai la casa omului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate