Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

trebuie sa deschid firma pentru asa ceva?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Sau deschizi in Estonia, iti iei cod de TVA de Romania daca tot vei avea vanzari in tara.

#20
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Și totuși eu presimt că vânzările marelui brand Fendi de România vor fi cu mult sub plafonul de 12 salarii minime brute (28,000 lei), caz în care cel mai simplu este să le declari prin ca venituri din activități independente la anul.

Probabil speța e simplă, faci o activitate conexă (e.g. vlogging) și acum mai câștigi un ban vânzând marfă cu branding.

#21
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Da, a crește imaginea pe net e același lucru cu banii în buzunar...bre, eu zic că e mai degrabă la fel cu jdemiile de prieteni virtuali care se jură că partikipă și ei la vreo demonstrație, ceva...

#22
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 britneysbitch, on 16 octombrie 2021 - 16:18, said:

Și totuși eu presimt că vânzările marelui brand Fendi de România vor fi cu mult sub plafonul de 12 salarii minime brute (28,000 lei), caz în care cel mai simplu este să le declari prin ca venituri din activități independente la anul.

Probabil speța e simplă, faci o activitate conexă (e.g. vlogging) și acum mai câștigi un ban vânzând marfă cu branding.

EXACT asta am vrut sa aud, Deci daca prin activitatea respectiva fac mai putin de 5.500 euro pe an, pot sa continui fara sa deschid firma?
(sunt student si fac treaba asta pentru o linie de venit in plus, nu full time)

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 internet_nomad, on 16 octombrie 2021 - 16:28, said:

EXACT asta am vrut sa aud, Deci daca prin activitatea respectiva fac mai putin de 5.500 euro pe an, pot sa continui fara sa deschid firma?
(sunt student si fac treaba asta pentru o linie de venit in plus, nu full time)
Intreaba la ANAF, e cel mai sigur. Da-le un telefon, poate raspund

Edited by radu103, 16 October 2021 - 16:38.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 internet_nomad, on 16 octombrie 2021 - 16:07, said:

imaginea brandului, nu am vrut sa investesc si sa vand fara sa imi fac o audienta prima data
ce te face sa crezi ca daca ai audienta cineva da si banul?

#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 internet_nomad, on 16 octombrie 2021 - 16:28, said:

EXACT asta am vrut sa aud, Deci daca prin activitatea respectiva fac mai putin de 5.500 euro pe an, pot sa continui fara sa deschid firma?
(sunt student si fac treaba asta pentru o linie de venit in plus, nu full time)

Nu mere vere,nu vei plati Cass si eventual impozit poate foarte mic dar trebe sa dai declaratie la ANAF ca ai venituri.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu sunt curios cum de ditamai brandu internațional a fost crescut cu câteva laicuri pe Instagram
Si de ce nu ar cumpara lumea de la shopul oficial.

#27
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 waterman, on 16 octombrie 2021 - 19:07, said:

Eu sunt curios cum de ditamai brandu internațional a fost crescut cu câteva laicuri pe Instagram
Si de ce nu ar cumpara lumea de la shopul oficial.
cine a zis ditamai si despre ce shop oficial vorbim? nu fac bisnita, tricourile sunt produse de mine. (ma rog, de fabricant)

 EMPP, on 16 octombrie 2021 - 18:04, said:

ce te face sa crezi ca daca ai audienta cineva da si banul?
pentru ca am vorbit cu mai multi oameni care lucreaza pe aceeasi nisa


zici ca v-am intrebat daca o sa imi iasa treaba sau nu :)) se vede ca majoritatea care comentati habar nu aveti ce se intampla si cum functioneaza lucrurile in domeniul asta, ce-i drept n-am dat nici eu prea multe detalii despre ce fac. Ma intreb cati dintre voi chiar aveti afaceri. Dar cred ca vorbesc cu niste oameni trecuti de 40 de ani care nu pot sa conceapa ca o afacere poate functiona si online

#28
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
Stiu ca or sa imi sara unii in cap dar ...

Fa sa mearga vinzarea, vezi ce iese, ce venituri ai si dupa aceea faci firma, cind ai incasari iti poti permite sa deschizi firma in ce tara vrei tu

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și noi ne întrebam, de fapt eu, nu sunt sigur de colegi, ce mare brand internațional inexistent si anonim ai ridicat tu, fără produs pe piața, fără acte, fără vreo forma concretă, luând in considerare inabilitatea de a utiliza vestitul si lăudatul google
Te mai lauzi ca ai discutat și cu alți “biznișțari” din nisa, dat probabil și aia tot la negru fac comerțul asta online de care noi n-am auzit
Dar mai stai oleaca pe aici ca după 12 vine Jeff Bezzos, el saracu e pe alt fus orar, acum e la nani, și te iei cu el de gât puțin ca noi nu suntem de anvergura ta de inventator
Mai spre dimineața vine și Musk, deci ai cu cine sa te tragi de sireturi
de biznis cu tricouri printate și dropshipuite

Multe succesuri

Prevăd chiar niște apariții in Forbes, e o afacere la care nu s-a mai gândit nimeni, ești solo
Ar fi fost mai greu dacă mai erau câteva zeci de mii de alte chestii identice

Și deși n-ar trebui, dar hai treacă de la mine, preîntâmpin eventuala întrebare și prezic :
N-o sa meargă !

Edited by waterman, 16 October 2021 - 21:02.


#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Modemuri3G, on 16 octombrie 2021 - 19:53, said:

Stiu ca or sa imi sara unii in cap dar ...

Fa sa mearga vinzarea, vezi ce iese, ce venituri ai si dupa aceea faci firma, cind ai incasari iti poti permite sa deschizi firma in ce tara vrei tu
ce zici tu merge pe olx
daca faci site si-ti cer factura ca am 10 angajati si decontez tu ca vanzator ce faci?
si de ce te fresti sa pui o poza si aici?ti-e rusine?tu zici de online si chiar tu te ascunzi de online

99%din cei ce comanda de pe net se uita la firma,sediu social,date de contact ,cum iei legatura si dupa aceea marca banul.vezi aici pe forum cati au fost tepuiti de firme fantoma de pe net ca ei au gasit chestii frumoase si ieftine si de firma.
eu de exemplu nu comand numai cu plata la livrare.a venit marfa dau banul.te codesti pa.nu am vreme sa umblu dupa banii mei inapoi cu cereri si rugaminti.banii sunt la mine si n-am chef de caciuleli cu nimeni

Edited by EMPP, 17 October 2021 - 06:46.


#31
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 Modemuri3G, on 16 octombrie 2021 - 19:53, said:

Stiu ca or sa imi sara unii in cap dar ...

Fa sa mearga vinzarea, vezi ce iese, ce venituri ai si dupa aceea faci firma, cind ai incasari iti poti permite sa deschizi firma in ce tara vrei tu
mersi, asta ma gandeam sa fac


 EMPP, on 17 octombrie 2021 - 06:54, said:

ce zici tu merge pe olx
daca faci site si-ti cer factura ca am 10 angajati si decontez tu ca vanzator ce faci?
si de ce te fresti sa pui o poza si aici?ti-e rusine?tu zici de online si chiar tu te ascunzi de online

99%din cei ce comanda de pe net se uita la firma,sediu social,date de contact ,cum iei legatura si dupa aceea marca banul.vezi aici pe forum cati au fost tepuiti de firme fantoma de pe net ca ei au gasit chestii frumoase si ieftine si de firma.
eu de exemplu nu comand numai cu plata la livrare.a venit marfa dau banul.te codesti pa.nu am vreme sa umblu dupa banii mei inapoi cu cereri si rugaminti.banii sunt la mine si n-am chef de caciuleli cu nimeni
pai cine a zis ca publicul tinta sunteti voi, nenea? eu fac haine pt adolescentii americani de 14-22 ani. Si asa ca idee, aproximativ 10-20% din urmaritorii pe care ii ai in domeniul asta pe instagram, o sa cumpere de la tine cand dai drop la colectie.

Edited by RealThing, 17 October 2021 - 12:28.
editat jignire


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
URMARITORII? ma faci sa rad de urmaritorii care-ti cumpara ,,colectia,,

vino in viata reala si acolo vinde produsele si atunci vezi cum este

te las cu urmaritorii.am crezut ca chiar faci ceva

pai da drop-ul ala odata colectiei  sa bem si noi sampania.ce astepti?

#33
internet_nomad

internet_nomad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.12.2019

 EMPP, on 17 octombrie 2021 - 08:41, said:

URMARITORII? ma faci sa rad de urmaritorii care-ti cumpara ,,colectia,,

vino in viata reala si acolo vinde produsele si atunci vezi cum este

te las cu urmaritorii.am crezut ca chiar faci ceva

pai da drop-ul ala odata colectiei  sa bem si noi sampania.ce astepti?
pai vino tu in viata reala din 2021 ca nu mai e ca acu 40 de ani pe vremea dumitale

#34
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Decât să jignești colegii de forum care sunt aici fie să te ajute, fie să-ți critice slaba informație pe care o oferi, ia mai bine plătește un contabil și te îndrumă ăla cum poți să-ți vinzi produsele imaginare.

Nobody gives a shit.

#35
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

 internet_nomad, on 17 octombrie 2021 - 08:46, said:

pai vino tu in viata reala din 2021 ca nu mai e ca acu 40 de ani pe vremea dumitale

Daca vei continua in ritmul asta iese cu suspend pe langa punctul primit.

#36
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 internet_nomad, on 16 octombrie 2021 - 16:28, said:

EXACT asta am vrut sa aud, Deci daca prin activitatea respectiva fac mai putin de 5.500 euro pe an, pot sa continui fara sa deschid firma?
(sunt student si fac treaba asta pentru o linie de venit in plus, nu full time)

Daca un client nemultumit de brandul international depune plangere si statu' afla ca tu ai activitati comerciale "ilicite", well, pe scurt ... ai pus-o!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate