Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

The Last Duel (2021)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,523
  • Înscris: 10.04.2009
Bazat pe evenimente reale, filmul analizează ipotezele cunoscute despre ultimul duel consimțit din Franța între Jean de Carrouges și Jacques Le Gris, doi prieteni care devin aprigi rivali.

Carrouges e un cavaler respectat, reputat pentru curajul și priceperea pe câmpul de luptă. Le Gris este un nobil normand, faimos pentru inteligența și elocvența sa.

Soția lui Carrouges, Marguerite, acuză că a fost agresată de Le Gris, acuzație pe care acesta o neagă; ea insistă să facă publice detalii despre presupusa agresiune, ceea ce este văzut ca un act extrem de curaj și, totodată, de sfidare, care îi pune viața în pericol.

Așa se ajunge la duel, o soluție crudă care le pune tuturor viața în mâinile Domnului.

LINK IMDb


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DgebtDqVeFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006
Orice film regizat de Ridley Scott,un regizor respectat,cu foarte multe filme foarte bune,adept al actiunii,indiferent de genul filmului,este intotdeauna binevenit.
Sa nu uitam ca Ridley Scott a mai dat o capodopera exact pe aceiasi tema si anume The Duellists (Duelistii),in 1977.
Iar distributia filmului de fata este si ea la nivel select.
Iata doua atuuri care motiveaza spectatorii sa vizioneze acest film.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
Toti balim dupa urmatorul film din seria Aliens, el o arde cu dueluri. Pai nu-ti vine sa-l iei la palme?

#4
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,112
  • Înscris: 03.12.2005
franciza a murit cu "Aliens", asa ca sa lase mortul sa se odihneasca, sa nu-l mai dezgroape atat ca pute din ce in ce mai tare.

Edited by takillya, 15 October 2021 - 10:47.


#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBursul, on 15 octombrie 2021 - 10:41, said:

Toti balim dupa urmatorul film din seria Aliens, el o arde cu dueluri. Pai nu-ti vine sa-l iei la palme?

Attached File  crop.jpg   68.76K   33 downloads

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,904
  • Înscris: 12.03.2010
Noroc cu filmul asta, ca altfel murea lumea crezind ca Tyrion e singurul judecat prin trial by combat.

Altfel bun filmul, lung al dracu' da' bun. Cred ca cei care se asteptau la vreun Kingdom of Heaven s-au tot mutat de pe-o buca pe alta pina s-a terminat.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.eonline....box-office-flop
Eu zic ca are ceva dreptate.
Ce mai trebuie istorie? Fenomenul de cancel culture e dizgratios de imens si periculos.

#8
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 22.05.2011
Un film foarte bun, medieval/raw, brutal, jucat impecabil. Se vede mana lui Scott, flavors din Gladiator sau Kingdom of Heaven;  costume, machiaj, sange si noroi buluc , detalii interesante despre justita vremii.

(Nu dau 2 bani gauriti pe E! sau ratinguri onlain.)

Edited by jakota, 01 December 2021 - 21:40.


#9
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
un film in care o femeie (foarte instigatoare Posted Image ) e violata de 3 ori. deducem ca ii placea mult. Posted Image

boierii aia imi aduc aminte de cei de azi. suntem sclavagiti la fel.

cam plictisitor jumatate din film fiindca se cam repeta. plus tot timpul vreme de iarna, nori...mai pe pc asa...

eu am inteles ca a cam cerut-o, dar probabil a gasit ala urme si o omora daca nu zicea viol. foarte trist ca nu e copilul sotului, dupa cum se deduce.

in versiunea ei, l-a cam facut cu otet pe sot, ba chiar era ok sa moara el dar nu si ea. femeile astea..

mi-a adus aminte de un serial care era jumate cu versiunea lui si jumate cu versiunea ei..concluzia femeile vad diferit si gresit. Posted Image

cel mai mult mi-a placut trailerul, parea ca e film sf dupa stil...

Edited by 207cc, 02 December 2021 - 10:50.


#10
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
si o chestie foarte kinky, o pune sa-l sarute pe ala (wtf?!!)....si dupa ce ii spune ca a fost violata ii zice vino fa incoa ca nu vreau sa fie ala ultimul....simt o legatura...cuckold medieval?

Edited by 207cc, 02 December 2021 - 11:07.


#11
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 23.05.2003
S-a inventat tag-ul spoiler man. Stii noi astia care inca nu l-am vazut am prefera sa nu stim dinainte chestii...

Attached File  spoiler.jpg   8.88K   12 downloads

#12
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
nu stiu unde sa apas. si oricum e versiunea mea, poate altii, mai ales femeile, au vazut altceva. :)

#13
preslee

preslee

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.07.2021
Eu am apreciat în mod deosebit discreta tentă SF care face trimitere spre călătoria în timp.
Altfel nu se poate explica ce caută, în ultimele câteva secunde ale filmului, autoturismul de culoare deschisă ce circulă pe șoseaua din spate, ascunsă de liziera de verdeață. Posted Image

Attached File  1.png   209.01K   60 downloads

Attached File  2.png   212.38K   50 downloads

Attached File  3.png   210.6K   40 downloads

Attached File  4.png   206.56K   47 downloads

Attached File  5.png   188.99K   49 downloads

Attached File  6.png   186.86K   56 downloads

Dacă descărcați capturile și le deschideți într-un vizualizator de imagini cu next-next (în ordinea numerotării) se vede foarte clar.
De altfel mai apare unul cu vreo 20 de secunde mai înainte de asta, dar acela e mai neclar.Posted Image

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
De unde stii ca e o masina? Daca e o nava spatiala?

#15
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 12.09.2021
Filmul e de excepție, de asemeni e făcut și după fapte reale ale acelor timpuri, relatate și de cronicile de atunci. După vizionare te pune pe gânduri... practic este vorba de o întâmplare dar povestită de trei protagoniști, fiecare expunând lucrurile din punctul lui de vedere. Oare cineva a mințit? Sau toți au spus adevărul? A fost ceva planificat? Pot exista mai multe teorii. Personal consider că filmul e o mică bijuterie, gen Rashomon. Planific să-l revăd peste vreo două săptămâni, la a doua vizionare mă voi concentra și pe alte aspecte pe lângă cele trei povestiri, sunt multe ramificații și posibilități. Recomand!

#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,331
  • Înscris: 23.05.2003
Film impecabil pentru mine. Singurul care mi s-a parut ca nuca-n perete a fost Ben Affleck.

#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Bun. In sfârșit un film nou cu adevărat bun, Ridley Scott și a reconfirmat valoarea.


View Post207cc, on 02 decembrie 2021 - 10:45, said:


un film in care o femeie (foarte instigatoare Posted Image ) e violata de 3 ori. deducem ca ii placea mult.


Mă,tu ești sigur că te ai uitat la același film ? :D
Asta ai priceput tu, că a fost violată de 3 ori ?

#18
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mie unul nu mi-a plăcut o singura chestie la acest film! Chiar a trebuit sa dea scena violului de doua ori? Cât te pervers sa fii, sa vezi o scena de viol de doua ori? Chestia asta mi s-a părut penibila.
În rest a fost un film bun. Ar fi fost foarte bun, dacă dădeau scena violului (sau mai bine zis scenele) mai cu perdea.  Asta e părerea mea ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate