Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Adapost exterior pentru pisici - Iarna.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am 2 pisici ale mele care iarna sunt tinute intr-o zona acoperita, pe langa pisicile mele a aparut inca o pisica simpatica, o hranesc dar nu pot sa o bag cu pisicile mele.

Asa ca intrebarea mea este a unui om care incearca sa faca ceva bine, pe langa ca am adoptat deja 2 pisici.
Pot sa fac un adapost, o cusca exterioara pentru pisici?
Cum rezista pisicile la temperatura exterioara? Adica la iarna, frig?

Ma uitam pe la
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sjvxvqSha7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by -ARA-, 14 October 2021 - 18:53.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pai alea fara stapan cum rezista? Matzele se descurca cu dormitul si mancarea, dorm prin poduri, nu sunt legate de pamant ca si cainii.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 -ARA-, on 14 octombrie 2021 - 18:48, said:

Am 2 pisici ale mele care iarna sunt tinute intr-o zona acoperita, pe langa pisicile mele a aparut inca o pisica simpatica, o hranesc dar nu pot sa o bag cu pisicile mele.

Asa ca intrebarea mea este a unui om care incearca sa faca ceva bine, pe langa ca am adoptat deja 2 pisici.
Pot sa fac un adapost, o cusca exterioara pentru pisici?
Cum rezista pisicile la temperatura exterioara? Adica la iarna, frig?

Ma uitam pe la
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sjvxvqSha7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Te rog, nu le lasă afara iarna. Măcar noaptea baga-le în casa. Nu rezista, se îmbolnăvesc.
Pisicile mele iarna stau în casa. Uneori ziua mai ies sa alerge un pic, dar noaptea numai în casa.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Rezista si iarna fara probleme, sunt feline la origine. Nu rezista poate rasele de fitze care nu au scoala vietii :)

Edited by andreic, 14 October 2021 - 18:59.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Rezista... Asa..supravietuieste si omul afara la -20 de grade. Nu inseamna ca o duce bine.
Pana si bunica-mea care are 80 de ani baga pisicile noaptea in casa. Mai ales iarna!
Dar..care nu puteti ca sunteti sensibili ( adica nu sunteti chiar fani pisici ) faceti-le o cusca izolata foarte bine cu polistiren. Apoi puneti ceva paturica inauntru.
Gaura la cusca cat sa intre ea.Nu mai mare.

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

 andreic, on 14 octombrie 2021 - 18:59, said:

Rezista si iarna fara probleme, sunt feline la origine. Nu rezista poate rasele de fitze care nu au scoala vietii Posted Image

  Sunt sigur ca nici tu nu ai scoala vietii .
Iau in calcul raspunsurile tale rupte de realitate si multe si nu mai spun .

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007
Un prieten are grija de doi motani maidanezi si le-a facut pentru iarna un culcus dintr-un cos impletit de circa 50 cm diametru in care le-a pus o paturica, apoi o perna electrica si inca o paturica. Stau aia doi (care sunt de alfel frati) unul langa altul uneori, o placere sa-i privesti cum dorm ziua in cosul ala, chiar daca afara e foarte frig. Cosul este pe terasa lui (un balcon foarte mare) de la parterul unui bloc central. Nu pune in priza perna aia electrica decat cand e nevoie, nu consuma mult. Dar ii ofera satisfactia ca i-a ajutat si cu caldura, pe langa hrana zilnica si dus la doctor cand e cazul.

Edited by Cousteau, 14 October 2021 - 19:14.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
caz, la citeva blocuri de al meu, sub o masina, intr-o parcare, sta o pisica abandonata de citva ani. ii da cineva de mincare si apa, din cite am vazut, dar nu pleaca de sub masina, inclusiv iarna.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu neapărat răspuns la întrebarea inițiatorului, am văzut ideea asta:

Attached File  pisu.jpg   36.07K   88 downloads

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
O cusca din polistiren, undeva sa nu o prinda vreun caine.
Am mai observat ca pisicilor nu le place spatiul inchis/acoperit.
Ale mele de la tara au si cusca (gen cusca de caine) si doua ladite cu polistiren la fund si o patura deasupra.
Prefera sa doarma in ladita, inghesuite cate doua-trei.
Tomita de la bloc (care sta numai in casa), cum prinde o haina aruncata pe pat sau vreo punga goala, cum se baga in ea.
Mai am doua pufoase la Radauti care stau pe un hol neincalzit, cu acces partial afara (pentru nevoi si mai de vazut o pasare, de socializat cu alte mate) la care, cand e foarte frig, le bag in bucatarie unde fac focul.
Parerile sunt impartite-pisica-maidaneza mai ales-daca o cocolosesti prea mult la caldura, o decalesti-adica ii slabesti imunitatea la frig.

Edited by rinaldoparaipan, 14 October 2021 - 19:17.


#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008
Eu am 2 pe care le țin în casa. Mai nou avem și un motănel de pripas căruia ii dam mâncare și sta mai mult la noi pe terasa. I-am făcut o cușcă din polistiren și acum ma strădui să-l fac sa înțeleagă ca ii va fi bine înăuntru. Mănâncă și iese. Poate pana la iarna îl lămuresc. Acum i-am pus o paturica electrica la pernuta pe care doarme. L-aș lua în casa, dar nu cred ca vrea, iar prințesele mele sigur îl hssaie și scuipa.

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cotet captusit cu XPS si paturica electrica:

Edited by crocko.dilul, 14 October 2021 - 19:33.


#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Va multumesc mult, recunosc la modul cel mai serios si sincer ca nu ma asteptam la atatea raspunsuri la obiect.
Am si un fel de cos de rachita, nu stiu de ce este, de la vreo damigeana, naiba stie.
Si am si rigips, pot cumpara si poliester.

Am paduri electrice cumparate pentru mine din China, paduri de se pun pe sub geaca iarna. Am 3 powerbank-uri pe care le folosesc la vestele si gecile mele termice.
Ma gandesc sa fac un patrat, sa-l izolez cum pot si sa bag talpicile eletrice(am cumparat talpici eletrice pe care nu le folosesc) la el in cutie.

Cusca o sa o pun sub o masa deci nu este in ploaie, caine nu am.

Edited by -ARA-, 14 October 2021 - 19:36.


#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
V-as recomanda ca patura electrica sa fie la tensiune mica-12V- gen huse auto incalzite.
Altfel exista riscul de electrocutare, mai vine mata uda de afara, mai bate ninsoarea sau ploaia inauntru.
Eu asa le-am facut la ale mele, -perna era alimentata din panouri fotovoltaice -Posted Image Posted Image ,pana cand a fatat una in cusca.
Normal ca pisoii isi faceau nevoile inauntru, s-a facut husa fleasca.
Intre timp am renuntat la idee-am observat ca cele care dormeau pe patura incalzita devenisera puricoase, se scarpinau in draci.Celelalte nu.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Bingo, on 14 octombrie 2021 - 19:04, said:

  Sunt sigur ca nici tu nu ai scoala vietii .
Iau in calcul raspunsurile tale rupte de realitate si multe si nu mai spun .
Prea multe certitudine ai, rezuma-te la subiect, scoala vietii la pisici = pregatirea pentru supravietuire.

Pisicile de curte (cu scoala vietii) n-au treaba cu iarna si nici rau nu le este contrar unor opinii emotionale. Ele stiu sa aleaga un loc optim, nu degeaba prefera plasticele sau materialele deconectate termic de sol, ele simt unde caldura lor se pasteaza si unde nu si stau acolo unde se pierde cat mai putina caldura. Cotetele si dinastea rareori sunt preferate (eu am avut o droaie ca in tinerete am avut si caini si pisici), in general le ignora si aleg tot unde vor ele, se urca in poduri, langa pereti incalziti etc... se descurca.
Pisicile la tara isi fac si "vizuina" in zapada pe langa casa, prin grajd etc...
Materialele gen fan / paie merg la gaini si cateodata caini, pisicile prefera carpele si resturile de constructii izolante.

Edited by andreic, 14 October 2021 - 20:50.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ii faci un spatiu inchis, protejat de curentii de aer si izolat cu ceva polistiren plus textile nu are nevoie de perna electrica, materialul izolator le mentine caldura corporala plus ca au si blana.

#17
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Poate tin prea mult la pisicei astia si ma gandesc cam mult la ei.
Doar ca la oras nu este ca la tara, la tara probabil se bagau prin patul, pod, naiba stie. La oras in ce sa se bage?

Ma gandesc cum naiba respira pisici la 20 de grade, mor de frig.
Nici nu stiu pana la ce temperatura rezista.

Si cum zicea un coleg de forum, sa supravietuiasca este una dar imi este sa nu se chinuiasca.

Ma tot gandeam ca daca nu o hranesc o sa plece, problema este ca cine sa o hraneasca ca este si fetita si cred ca toti ne ferim de pisicute.

Am un pisic pe care l-am castrat, luna viitoare o sa duc fetita la castrat si ramane pisica asta care se joaca cu pisicei mei.

#18
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
La blocul unde locuiesc sunt vreo 5 pisici maidaneze care intra printr-un grilaj demontat, de la aerisirea subsolului.Dorm pe tevile de termoficare.
Acum vreo 3 ani s-a mutat un vecin de nationalitate franceza si au inceput sa apara la intrarea in bloc farfurii cu bobite, apa, etc.
Cu ani in urma, din cei 10  de vecini de  pe scara, nici unul nu avea pisica in casa.
Acum suntem 4.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate