Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Bula creditelor umflate cu pompa?

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cred ca toti stim persoane care isi umfla veniturile sa se califice pentru diferite credite imobiliare sau de consum, sa se poate incdra pentru a lua un credit pentru care nu se incadreaza normal.

Eram la banca sa inchid un credit si acolo era o tipa care cumva avea nevoie de aproape 70.000 de lei imprumut si in acte aparea cu leafa de 1800 si cat era, pana in 1900 de lei.
Si tipa de la acolo i-a facut simulare pe credit chiar daca nu se incadra, stia ca o sa isi modifice leafa in acte sa se incadreze pentru credit. Explica ca rata o sa fie undeva pe la 1200 sau cat naiba incerca sa ii zica, ca are nevoie ca in acte sa aiba trecuta o alta suma.
Ba, ma uitam la clienta, cum sa ii zic tipei respective? Ma uitam la naiva aia frumusica dar imbracata in haine de buget, ma uitam cum discuta lucruri tampite, pandemie, criza, ea se gandea sa faca un credit peste ce putea sa plateasca.
Si aia de la ghiseu era indiferenta, nu ca indiferenta, explica cam ce si cum.

Imi imaginez ca sentimentele nu se pot exprima asa de usor in cuvinte, senzatia aia cand iti dai seama ca asta se petrece in toata tara, se acorda credite persoanelor care nu se incadreaza, care nu isi permit sa plateasca ratele, care isi umfla leafa aiurea, vorbesc cu patronul sa le mareasca leafa in acte si platesc ei diferenta, totul sa se incadreze pentru credite de nu le pot plati.

Si ma uitam la diferenta asta, cat de cizelata, polisata, cat de priceputa era consiliera de credit si cat de naiva era tipa care dorea creditul pentru care nu se incadra.

Din cauza asta piata imobiliara este la sume record, din cauza asta societatea traieste pe credit si la prima criza se scufunda rahatul.

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Deci pe aria asta nu apar subiectele in lista cu subiecte noi.

Cum forumul este depopulat cum este de asteptat sa vada careva subiectul si sa scrie in el daca nu apare in lista de subiecte noi?

#3
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Oamenii disperati sunt si inconstienti iar sacalii exploateaza la maxim aceste lucruri.
Intrebarea ar fi , de ce nu ii controleaza nimeni ?
Daca ar fi pe bune vreun control al bancilor nu ai mai avea nici credite neperformante, nici oameni aruncati in strada, nici dudui de astea de  prostesc sarmanii.
Dar ce sa vezi, ca in orice din tara asta nu intereseaza pe nimeni altceva decat parvenirea, de la consultantul care incaseaza bonusul de acordare credit, la directorul de banca si functionarul care vine in control si primeste si el un credit cu dobanda preferentiala...sa se uite de departe prin dosare.
Mai este si latura banilor negri in care nimeni nu are curaj sa intre din aceleasi considerente. Sarmana aceea fii sigur ca mai umfla 500-1000 de lei pe langa ce scrie in acte, ca na, privatii , acesti stalpi imaculati ai societatii nu pot daca nu o dau cotita.
Eu as fi tare interesat de exemplu de veniturile dnei Elena Udrea cand a facut creditele alaea la BRD de peste 3 mil euro 😉

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Banca controleaza si in fund....la credit ipotecar solicita garantie de 118%, maxim 40 la suta grad de indatorare, salariat pe perioada nedeterminata, fara intreruperi, angajator cu istoric solid financiar...

Daca nu te incadrezi in conditiile lor, banca iti da cu flit imediat.

Si cine stie ce combinatii o fi avand tipa. Poate are firma pe care face videochat si "produce" peste 10000 lei/luna si s-a angajat pe firma ei.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Sau poate aia era plătită la numărul de credite date şi a zis să-şi tragă un comision şi să arate că face şi ea ceva.
Pe De aLtă parte, cred că măgării din astea s-au întâmplat în numărul destul de mare în perioada "credit doar cu buletinul".

#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 Mosu007, on 15 octombrie 2021 - 06:53, said:

Oamenii disperati sunt si inconstienti iar sacalii exploateaza la maxim aceste lucruri.
Intrebarea ar fi , de ce nu ii controleaza nimeni ?
Daca ar fi pe bune vreun control al bancilor nu ai mai avea nici credite neperformante, nici oameni aruncati in strada, nici dudui de astea de  prostesc sarmanii.
Eu as fi tare interesat de exemplu de veniturile dnei Elena Udrea cand a facut creditele alaea la BRD de peste 3 mil euro 😉
Deci cred ca am mai citit pe tema asta pe internet dar cand te uiti pe viu la asemenea interactiune ramai masca.

Eu eram la banca ca am avut si eu un credit pe 5 ani, eram acolo sa inchid contul/cardul si asteptam la coada.
Ziceai de partea consilierei, sigur ia ceva procente la credit. Eu de exemplu nu stiam ca platesc taxa de administrare sau de unde au scos ei cativa lei dupa ce am achitat creditul si apaream cu restanta de cativa lei.
Pe desfasurator nu zicea nimic de asa ceva.

Udrea ca si duduia asta cred ca ziceau ce alte surse de venit mai au.

 paco rabanne, on 15 octombrie 2021 - 07:24, said:

Banca controleaza si in fund....la credit ipotecar solicita garantie de 118%, maxim 40 la suta grad de indatorare, salariat pe perioada nedeterminata, fara intreruperi, angajator cu istoric solid financiar...

Daca nu te incadrezi in conditiile lor, banca iti da cu flit imediat.

Si cine stie ce combinatii o fi avand tipa. Poate are firma pe care face videochat si "produce" peste 10000 lei/luna si s-a angajat pe firma ei.
Cam asa ceva parea, avea un fel de firma si ca incasa. Consiliera de credit zicea ca sa vada ce zic aia la ANAF.

Tot felul de treburi ciudate. Tipa de dorea creditul era frumusica dar era imbracata saracacios.
Si sa fim seriosi ca un om care are bani nu se imprumuta la banca pentru 68.000/70.000 de mii de lei cat avea credit.

La cum era explicata treaba oricine isi putea mari artificial leafa si apoi dupa cateva luni putea lua un credit peste puterile lui financiare.

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Acum te verifica la ANAF pt ce venituri ai, nu mai vii cu adeverinta de salariu de la firma. Tipa de la ghiseu nu decide daca acea persoana chiar va fi acceptata sau nu pt credit, totul e decis in "back office".

Cand am avut eu primul credit ipotecar in 2014, nici macar nu mi-au luat in considerare cel mai recent venit, pentru ca tocmai primisem o marire mare de salariu (cu 2-3 luni in urma) si putea fi considerata marire "fictiva" cu scopul de a obtine un credit mai mare. Noroc ca salariul inainte de marire era indeajuns de mare incat sa ma incadrez la suma dorita.

Cred ca bancile s-au ars destul la ultima criza si acum te verifica destul de mult. Tipa de la ghiseu nu e "persoana de decizie" si nu da ea creditele. Si sintagma "credit doar cu buletinul" e destul de inselatoare. Da, ai nevoie doar de buletin, dar acum semnezi acte si iti verifica veniturile direct la ANAF.

#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 djl, on 15 octombrie 2021 - 12:55, said:

Sau poate aia era plătită la numărul de credite date şi a zis să-şi tragă un comision şi să arate că face şi ea ceva.
Pe De aLtă parte, cred că măgării din astea s-au întâmplat în numărul destul de mare în perioada "credit doar cu buletinul".
Am avut o cunostinta care lucra la banca, din credite aveau comisioane. Ca vorba aia... si pe mine m-a consiliat pentru un credit pe 5 ani si eu doream pe 3 ani.
Am mai platit 2 ani de zile comisioane, asigurari, taxe de administrare. Dar ce sa faci daca am avut nevoie de bani.
Nu se punea problema ca nu ma incadram pentru credit dar aveam nevoie urgenta de bani, nu vroiam sa mai stam la verificare, aprobare, am vrut sa fim 100% siguri.

Imi venea sa o intreb pe aia ce face cu creditul.
Suma nu era asa de mare dar raportat la venitul ei era rata problematica de 1100/1200 de lei.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

 -ARA-, on 14 octombrie 2021 - 14:46, said:

Cred ca toti stim persoane care isi umfla veniturile sa se califice pentru diferite credite imobiliare sau de consum, sa se poate incdra pentru a lua un credit pentru care nu se incadreaza normal.
............
Nu, majoritatea nu stim asemenea persoane. Si probabil nici tu!

#10
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Inseamna ca nu ai destul de multe cunostinte.

Depinde si de varsta.

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Mi-a placut o vorba pe care a zis-o odata Moise Guran. Nu stiu daca va place sau nu personajul, dar pe asta cred ca a nimerit-o: "cel mai bun credit e ala pe care nu-l faci".

#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Creditele cred ca se impart in credite bune si credite rele.

Un exemplu de credit bun este pentru cumpararea unei locuinte.(poate fi considerat un mod de economisire fortata; asigura o nevoie de baza, te scapa de plata chiriei).

Un exemplu de credit prost este pentru achizitia unei masini, pe care de fapt nu ti-o permiti dar o iei pentru statut.

Asadar, daca cumperi ceva ce se scumpeste(peste rata dobanzii platite) si nu ceva ce se ieftineste, creditul poate fi considerat acceptabil.

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 pufonel, on 16 octombrie 2021 - 00:24, said:

Mi-a placut o vorba pe care a zis-o odata Moise Guran. Nu stiu daca va place sau nu personajul, dar pe asta cred ca a nimerit-o: "cel mai bun credit e ala pe care nu-l faci".
Am citit mesajul asta pe la 04:00 si ceva si ziceam sa scriu un mesaj ca ete am avut si eu credit, ete ca este util.
Doar ca in timp ce ma gandeam la cea ce o sa scriu mi-am adus aminte ca de pe urma creditului aluia au supt ca capusele.
- Asigurare credit.
- Aia de credite si-a luat si ea comision.
- Pe 5 ani.
- Pe langa dobanda, asigurare si tot cele cand sa inchid cardul am observat si ceva comision restant de cativa lei. Cred ca asta este taxa de administrare care nu aparea in desfasurator credit dar era pentru cardul cu care plateam ratele. Daca bagai cardul in bancomat nu aparea vreo suma de plata, 0 lei.
Asa ca are dreptate, ca persoana fizica, cel mai bun credit este cel pe care nu-l faci.

 paco rabanne, on 16 octombrie 2021 - 09:52, said:

Creditele cred ca se impart in credite bune si credite rele.

Un exemplu de credit bun este pentru cumpararea unei locuinte.(poate fi considerat un mod de economisire fortata; asigura o nevoie de baza, te scapa de plata chiriei).

Un exemplu de credit prost este pentru achizitia unei masini, pe care de fapt nu ti-o permiti dar o iei pentru statut.

Asadar, daca cumperi ceva ce se scumpeste(peste rata dobanzii platite) si nu ceva ce se ieftineste, creditul poate fi considerat acceptabil.
Cred ca depinde ce faci cu creditele respective.
- Am avut credite de nevoi personale si in timp ce ti-am citit mesajul mi-am adus aminte ca asa au fost si ai mei naivi, doar ca ei au fost naivi pentru un credit de consum si intr-un magazin privat.
Am cumparat aragaz, masina de spalat, combina frigorifica si tipa de acolo tot zicea mai puteti sa cumparati de atatia lei. Am cumparat si un aparat de stors fructe, exact ce ne trebuia noua... cred ca si un fier de calcat si nu stiu daca si o tigaie ceva?

Acum cumpar totul cash, fara credit, fara nimic.
M-am invatat bine sa am un istoric pozitiv bun pe card ca ete am avut nevoie de un credit si am rezolvat repede.

Ce m-a mirat a fost ca discutau liber, mai erau si alte colege de ale consilierei de credit, eu eram pe un scaun asteptam la rand, discutau asa liber si era obisnuita de se cunostea ca nu era prima data cand facea asa ceva.

Edited by -ARA-, 16 October 2021 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate