Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ANCOM lanseaza licitatia pentru noi licente de spectru destinat serviciilor de comunicatii mobile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#73
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Nu vor mai avea motive sa stea la 50/80 GB, chit ca pt marea masa e arhisuficient si atat, der deh...

#74
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 MembruAnonim, on 23 noiembrie 2021 - 19:00, said:

Nu poate renunta niciun operator din RO la 3G, utilizarea e inca mare, terminale vechi, tara saraca.
Chiar asa de urata e situatia?

#75
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Digi ar avea mult de câștigat din reclama și eliberare de spectru , dat după ce fac cei 8 MHz in 900 și trebuie sa vadă cum stau cu problemele de voce .
  După ce fac verificările și știu procentele pot lua asemenea măsuri de a renunța la 3 G .
  In joc poate intra și Vodafone care pot lua fata celor de la orange .

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Care 8 MHz 900? Au 5, pot face 10 doar daca fac acel schimb 800-900 cu VDF, nu 8.

Iar acei 10 pot fi impartiti in 5MHz LTE + 5MHz GSM.
Sau lasa pentru moment la fel 3MHz LTE + 2MHz GSM + reactiveaza 5MHz UMTS ca sa poata trece la 15MHz LTE B1 (+ ar degreva si GSM900), dar daca vine B7, nu cred ca mai merita varianta asta.
LTE in 8MHz nu se poate.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2021 - 21:32.


#77
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Corect, 3,5,10,15 sau 20MHz.
Bvdan2016 o fi crezut că merge 3+5 ..

Edited by gestt, 23 November 2021 - 22:27.


#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Bvdan2016, on 23 noiembrie 2021 - 18:58, said:

Acum toate telefoanele sunt volte și cu spectru suficient in B8 nu mai văd sa fie păstrat prea mult rețeaua 3G
Trebuie si 3G... la Orange nici nu poti suna numere scurte fara 3g... ca alea nu se fac in LTE sau wifi Posted Image Si in plus cand pica 4g de la semnal merge in continuare 3g, nu cere SNR asa mare sa decodeze. Iar fara 2 si 3G nu faci caietul de sarcini la acoperire.

Edited by andreic, 23 November 2021 - 22:37.


#79
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Nu trebuie neaparat 3G, se poate si cu 2G. Acum, cei de la Digi stiu cel mai bine daca reteaua poate duce convorbirile care pana acum erau in 3G doar in GSM. Reteaua lor e mai nou dezvoltata, posibil ca procentul de smartphone-uri sa fie mai mare ca la altii. De asemenea, pot accelera dezvoltarea si implementarea VoLTE si VoWiFi pe cat mai multe telefoane. Plus ca nu e nevoie sa fie chiar la fel in toata tara... Unde e nevoie pui si 800, unde nu poate lasi 900, unde e nevoie pui si 3G, unde nu lasi numai GSM... Cam cum fac si ceilalti.

Also, nu dati cu pietre, dar eu nu cred ca se va face niciun deal cu Vodafone. Da, au fost ceva intelegeri cu Vodafone pe spectru, dar relatiile s-au racit de la faza cu roaming-ul national, cand Voda a facut tot felul de nasoale si i-a tot lasat pe Digi cu fundu-n balta. Motiv pentru care Digi a si incheiat roaming-ul mai devreme decat trebuia, chiar asumandu-si faptul ca unele zone au ramas fara semnal pana la montarea antenelor proprii. Deci a fost bai mare, nu oricum. Nu vad de ce Vodafone ar ajuta o firma care-i concureaza la greu pe toate planurile doar ca sa... ce? Ca diferenta de viteza dintre 10 si 15 MHz de 4G nu e chiar asa de mare (mai ales ca vb despre un layer de acoperire), in schimb i-ar scapa pe Digi de o cheltuiala serioasa. Pai ce facem, ii ajutam sa ne dea la gioale? Deci eu m-as baza pe faptul ca fiecare ramane cu ce are.

Edited by iRunaway, 23 November 2021 - 23:24.


#80
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Chestia cu schimbul cu Vodafone este doar o idee/presupunere, la care și eu am contribuit, dar care nu are nicio valoare în lipsa altor informații mai de sus.
Ce este cert este că Digi a confirmat așteptările și au luat spectru acolo unde ii doare, acum așteptăm să se pună pe treabă.



#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 iRunaway, on 23 noiembrie 2021 - 23:21, said:

Unde e nevoie pui si 800, unde nu poate lasi 900

Poate, dar 800 vine cu obligatii de acoperire destul de mari.


 iRunaway, on 23 noiembrie 2021 - 23:21, said:

au fost ceva intelegeri cu Vodafone pe spectru, dar relatiile s-au racit de la faza cu roaming-ul national, cand Voda a facut tot felul de nasoale si i-a tot lasat pe Digi cu fundu-n balta. Motiv pentru care Digi a si incheiat roaming-ul mai devreme decat trebuia, chiar asumandu-si faptul ca unele zone au ramas fara semnal pana la montarea antenelor proprii. Deci a fost bai mare, nu oricum.

Ce-mi plac basmele astea de forum. E vreo informatie pe undeva care sa sustina povestea asta?

Digi avea control asupra roamingului national si il tineau activ acolo unde aveau nevoie, initial peste tot apoi l-au dezactivat treptat in functie de cum evoluau cu extinderea pentru ca ii costa traficul generat de fiecare user in roaming national.
Ai impresia ca un operator care se angajeaza in a oferi servicii precum roaming national pentru altul sub niste contracte/clauze clare, isi permite sa faca nasoale care se pot dovedi oricum foarte simplu?

Ideea cu Vodafone vine de la faptul ca sunt vecini de banda atat in 800 cat si in 900 si se pot intelege simplu intre ei. Nu are legatura cu istoria roaming national.

Pe langa argumentul financiar, costuri enorme pentru RDS sa se extinda national pe un LTE800 de doar 5MHz ce il poate avea instant in 900, pe VDF nu crezi ca ii avantajeaza 15MHz LTE intr-o banda joasa? Sau ar trebui sa caute fiecare sa se tina in sah reciproc?
Pentru GSM cred ca le-ar fi suficienti cei 5MHz ramasi in 900.

Edited by MembruAnonim, 24 November 2021 - 00:21.


#82
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 03.03.2016

 chfger, on 23 noiembrie 2021 - 18:19, said:

AR fi buna o comparație side by side cu ce era inainte de licitatie

#83
chfger

chfger

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2020
Attached File  Fără titlu2.png   780.98K   171 downloads

#84
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 27.07.2006
eu am o mare nelamurire de foarte multi ani (12) Posted Image pentru B34, banda care a venit la pachet cu licitatia 3G si nu este folosita

cum a reusit ANCOM sa imparta B34 de 15MHz la 4 (operatori) si sa le dea cate 5 MHz la fiecare Posted Image ?

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Acel bloc e B39, nu B34.

#86
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 28.09.2017
Pentru licențele acordate în banda de 800 MHz, obligațiile vizează asigurarea acoperirii unui procent de 95% din populația a 56 de localități specificate în caietul de sarcini, cu servicii de comunicații mobile de bandă largă cu o viteză de transfer a datelor la utilizator în direcția descendentă (downlink) de cel puțin 2 Mbit/s, cu o probabilitate de 95% a recepției indoor. Această obligație curge, cel târziu, de la data de 31 decembrie 2023 până la finalul perioadei de valabilitate a licenței, respectiv 5 aprilie 2029. După încheierea procedurii de selecție, înainte de acordarea licențelor de utilizare a frecvențelor radio, Digi în calitate de câștigător al blocului de 800 MHz, are la dispoziție 7 zile pentru a transmite ANCOM o listă cuprinzând cele 56 de localități pe care dorește să le acopere din totalul de 83 disponibile.

Sursa: ANCOM.

Edited by A-ONE, 24 November 2021 - 08:52.


#87
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Din ceea ce scrie mai sus nu o sa fie nici un schimb cu vodafone , digi o sa foloseasca banda pt 4G in 800 mhz.  Partea buna ca ii obliga sa asigure viteze de 2 mbps ceea ce este suficient pt youtube sau facebook si alte chestii .
O sa avem si in beciuri semnal 4G de la Digi dar si pe toate coclaurile in urmatorii 2 ani.

#88
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 27.07.2006

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2021 - 08:36, said:

Acel bloc e B39, nu B34.

nu am gasit un document clar in care sa specifice exact alocarea frcventelor TDD la licitatia 3G din 2009

daca e B39 atunci e OK,

dar in cazull asta de ce nu a fost nimeni interesat sa activeze cei 5 MHz alocati, eventual pentru teste, terminale sunt foarte multe care stiu B39, banda folosita intensiv in China

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt complet inutili, 5MHz TDD. Bani aruncati in echipamente noi pentru asa ceva.

Poate daca i-ar fi avut un singur operator pe toti cei 20, mergea punctual pentru hotspots...

#90
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2021 - 00:07, said:


Ce-mi plac basmele astea de forum. E vreo informatie pe undeva care sa sustina povestea asta?


Nu e niciun basm de forum, e inside info si chestie traita de mine si de altii si care la momentul respectiv s-a si discutat pe aici pe undeva. Vodafone a taiat roaming-ul national fix in ziua de Paste, parca. Si nu numai. Sigur ca ei pot invoca tot felul de defectiuni, dar... Poate @catalinman sa-si aduca aminte mai multe. In rest, informatiile pe care le vrei tu nu cred ca sunt pe undeva, greu de crezut ca a iesit Digi public sa zica "Vodafone e rai, ne-au faultat la roaming". Si chiar daca ar fi pe undeva, eu nu mai stau sa le caut pentru ca tu vrei sa fii Toma Necredinciosul si sa tii mereu partea Vodafone. No offense, dar nu sunt primul care iti zice asta.

In fine, nu mai e mult pana in ianuarie si vom vedea daca Digi incepe sa instaleze LTE in B20 sau... face schimb cu Vodafone.

 MembruAnonim, on 24 noiembrie 2021 - 00:07, said:

Poate, dar 800 vine cu obligatii de acoperire destul de mari.

Acoperire, dar nu neaparat in 800, dupa cum se discuta si pe Acoperire Digi.Mobil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate