Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#37
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Un alt minus la rulouri ar fi ca vara, cand soarele bate direct in ele, se incing rau de tot, iar caldura degajata patrunde in casa. Solutia pe care am gasit-o a fost sa tin geamurile inchise in orele in care am soarele in fata geamului.
Am vrut sa prezint si aceste doua minusuri deoarece atunci cand doresti sa-ti achizitionezi rulouri exterioare iti sunt prezentate doar plusurile.

#38
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Întrebare legata de montarea unor ferestre doar cu spuma și dibluri. Având în vedere ca zidăria e cu goluri verticale are rost fixarea tâmplăriei în partea de jos cu dibluri? Nu garantează nimeni ca diblurile nimeresc în ceva solid. Cum vine prinderea în partea de jos?

#39
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Se pot da suruburi de prindere in partea de jos intre caramida cu goluri unde ar trebui sa existe ceva mortar in care sa prinda.

#40
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postgreenlife, on 10 octombrie 2021 - 17:33, said:

Întrebare legata de montarea unor ferestre doar cu spuma și dibluri. Având în vedere ca zidăria e cu goluri verticale are rost fixarea tâmplăriei în partea de jos cu dibluri? Nu garantează nimeni ca diblurile nimeresc în ceva solid. Cum vine prinderea în partea de jos?
sau se incarca cu ciment ( ceva mai lichid) toate găurile ,se lasă să se întărească iar apoi se poate monta liniștit cu șuruburi( dacă au găurile de montaj deja  date) sau se dau gauri exact la rostul dintre cărămizi

#41
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Adică utilizatorul trebuie să-și pregătească din timp suprafața? Fiindcă nu cred ca echipa de montatori așteaptă pana se usucă.
În practica i se spune clientului asta? Cum se procedează la fata locului?
De ce întreb. Fiindcă la mine dacă ma proptesc de geamuri se mișcă în partea de jos. Cu tot cu șuruburile lor.
O sa vina tencuiala peste, dar asa ca idee.

Edited by greenlife, 10 October 2021 - 19:01.


#42
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
O firma serioasa respecta standardele de montaj date de producatorul profilului.
Atata doar ca accesoriile cerute sunt cam scumpe si pretul creste corespunzator :D


https://www.ferestre...profesional.pdf

Normal, cand vine executantul sa ia releveul la goluri, beneficiarul stabileste cu acesta toate amanuntele legate de pregatirea golurilor in vederea montajului.

#43
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postgreenlife, on 10 octombrie 2021 - 18:58, said:

Adică utilizatorul trebuie să-și pregătească din timp suprafața? Fiindcă nu cred ca echipa de montatori așteaptă pana se usucă.
În practica i se spune clientului asta? Cum se procedează la fata locului?
De ce întreb. Fiindcă la mine dacă ma proptesc de geamuri se mișcă în partea de jos. Cu tot cu șuruburile lor.
O sa vina tencuiala peste, dar asa ca idee.
la măsurători ii trebuie aduse la cunoștința beneficiarului toate problemele care există și soluții pe care le poate folosi,ca producător și montator a timplariei pe care o produc  ii explic foarte bine la client ce înseamnă o casa netencuita,cote prea mari ( fata de cerințele lor),nu pot să pregătesc eu suprafață dar....mă pot asigura ( într-un fel sau altul) că timplaria nu se misca

#44
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postborhot, on 10 octombrie 2021 - 16:57, said:

Un alt minus la rulouri ar fi ca vara, cand soarele bate direct in ele, se incing rau de tot, iar caldura degajata patrunde in casa. Solutia pe care am gasit-o a fost sa tin geamurile inchise in orele in care am soarele in fata geamului.
Am vrut sa prezint si aceste doua minusuri deoarece atunci cand doresti sa-ti achizitionezi rulouri exterioare iti sunt prezentate doar plusurile.

Depinde de mai multi factori :culoare , compozitia lamelelor cu spuma sau fara din aluminiu sau din plastic.
Eu am o camera cu 2 geamuri expuse  de dimineata si pana seara la soare, inainte de montarea rulourilor  in camera aveam vreo 34 grade  dupa montarea lor temperatura nu mai depaseste  28 de grade

#45
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postborhot, on 10 octombrie 2021 - 16:57, said:

Un alt minus la rulouri ar fi ca vara, cand soarele bate direct in ele, se incing rau de tot, iar caldura degajata patrunde in casa. Solutia pe care am gasit-o a fost sa tin geamurile inchise in orele in care am soarele in fata geamului.
Am vrut sa prezint si aceste doua minusuri deoarece atunci cand doresti sa-ti achizitionezi rulouri exterioare iti sunt prezentate doar plusurile.
E greșit. Întreabă pe cei care au rulouri dacă e mai cald cu rulouri sau nu. E cea mai bună soluție pentru protecția la soare. Are efect dublu, pentru că face ca obiectele din casă să nu se mai încingă și să degaje căldură, iar bariera contra căldurii este mai departe de fereastră, nu la nivelul ferestrei, când nu ai rulouri, sau în interior ca în cazul jaluzelelor de orice fel. Are efect de izolare termică inclusiv iarna.

View Poststephanatsea, on 10 octombrie 2021 - 15:48, said:

Digix, pe ce vin prinse rulourile aplicate?
Ce este b1 in poză?
Se prind de tâmplărie, iar caseta se poate prinde de zidărie sau nu. E cota casetei izolate.

View Postargonaut, on 10 octombrie 2021 - 16:03, said:

Discutam aici despre lucruri de calitate nu de improvizatii sau analize de pret in care scoti polistirenul din caseta ca tot nu se vede ca-i acolo sau nu Posted Image
Prin asa ceva nu cred ca sunetele sau frigul ajung in casa!

Eu am experiență de confecționare, execuție și montaj de aproape 20 de ani. Actualmente am o firmă care se ocupă de așa ceva și care activează din 2004. Vorbesc din proprie experiență. Nu vreau să mă contrazic, e doar o părere personală.

#46
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View PostDigix, on 10 octombrie 2021 - 20:51, said:


Eu am experiență de confecționare, execuție și montaj de aproape 20 de ani. Actualmente am o firmă care se ocupă de așa ceva și care activează din 2004. Vorbesc din proprie experiență. Nu vreau să mă contrazic, e doar o părere personală.


In 1995 am taiat primul profil de aluminiu, era din seria produsa la Slatina, copiata sub licenta de ceausisti, si am confectionat prima usa din aluminiu. Culmea, si astazi este functionala dupa doar o interventie de schimbat balamalele si feroneria, uzate.
Era o serie primitiva si ultragreoaie fata de ce se lucreaza acum dar ne-am descurcat,
Apoi au aparut celebrele profile turcesti din aluminiu simplu cu o camera, mama si tata condensului iarna :D, apoi cele cu rupere termica din poliamida, tot turcesti, economice cu accesorii ce nu se potriveau ... am trecut prin toate :)
In 2001 am facut prima lipitura pe profile PVC, bineinteles tot turcesti, PakPen, PimaPen si cate penuri au mai adus turcii, am lucrat cam toate seriile, proaste si ca material, economice si cu feronerie fara nicio calitate.
Acum 5 ani am iesit din firma ce ajunsese partener oficial Gealan dar mai lipea si Rehau.
Zic ca am suficienta experienta, nu ma laud dar nici nu pot lasa sa apara sfaturi aiurea, date doar de dragul de a scrie ceva.

#47
neacsudanv

neacsudanv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.09.2021
Salutare! O întrebare simpla am si eu. Am citit despre ce inseamna sticla low-e, float și cea 4s. Am văzut discuții aici pe forum în care încercați sa stabiliți impreuna cu beneficiarii ce este mai potrivit pt ferestrele lor în funcție de preferințe, orientare după soare etc. Ma gandeam ca pentru casa noastră varianta de tripan cu 4S este cea mai buna alegere. INSA, am văzut și în postări si in diverse oferte postate pachete de sticla de genul: 4S-float- low-e. Nu mai înțeleg, se pot combina cele 2 tipuri de sticla ? Pe exterior 4S și la interior low e? Nu se anulează efectele lor?

#48
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postneacsudanv, on 11 octombrie 2021 - 08:23, said:

.......Nu se anulează efectele lor?

nope.

#49
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare, vine iarna si vreau sa fac o " revizie " , de ex :la unul din cele cu deschidere batanta, cand e pe pozitia deschis , coltul din stanga sus ...se deschide si el si "cade" geamul, ma gandeam daca se poate regla/inlocui armatura ..schimbat garnituri..eventual. Exista asemenea operatiuni? Altele parca se inchid /deschid mai greu...se deplaseaza cineva pentru chestii de-astea? Multumesc!

#50
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDodo03, on 11 octombrie 2021 - 09:21, said:

Salutare, vine iarna si vreau sa fac o " revizie " , de ex :la unul din cele cu deschidere batanta, cand e pe pozitia deschis , coltul din stanga sus ...se deschide si el si "cade" geamul, ma gandeam daca se poate regla/inlocui armatura ..schimbat garnituri..eventual. Exista asemenea operatiuni? Altele parca se inchid /deschid mai greu...se deplaseaza cineva pentru chestii de-astea? Multumesc!
trebui ridicat în sus de la balama,nu se poate schimba armatura,in rest da

#51
zStef

zStef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 21.11.2017
Salut!
Ma alatur si eu topicului dupa multe ore pierdute in research.
Se da o casa ce in prezent are tamplarie de generatie veche, lemn, doua geamuri, etc.
A venit si vremea ei, nevoia de izolatie termica(cel mai important factor), fonica, aspect etc.
Fiind in Piatra-Neamt, este o gama variata de ofertanti, care mai vechi pe piata, care cu oferta mai buna etc.
In prezent m-am oprit la 2 oferte, dupa cum urmeaza:
ADF - vechime, firma premium, lucreaza cu Salamander. Garantie 5 ani.
Celena - nu cunosc mai nimic, lucreaza cu Rehau. Garantie 10 ani
1. ADF - profil Salamander greenEvolution 76mm 3D - feronerie Maco MM Titan .
* 3 sticle
* 4seasons
* 48mm
Pret: 2350
De la ADF, profilul top, sa vorbim de echivalenta ar fi bluEvolution 92. Pretul sare cu peste 20%
2. Celena - profil Rehau RAU-FIPRO X 86mm - feronerie Winkhaus activPilot,
* 3 sticle
* 4S
* 44mm
Pret: 1870
Clar 2 suna mult mai bine si financiar si dpdv calitativ-specificatii si tehnologii
Dar e reticenta fata de montaj si calitatea constructiei
Firma 1 a pus si acum 5 respectiv 13 ani la apartament si calitatea de montaj e super buna, feroneria la fel.
Firma 2 ofera un pret mai bun, un produs net superior, garantie etc, dar indoiala e fata de calitate.
Totodata, ce ar trebui sa mai stiu? Ce imi scapa, la ce sa fiu atent, eventual ce solutii/propuneri aveti.
Multumesc!

#52
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
..........

Cel mai bine daca ai posta ofertele aici , asa oricine ar alege cel mai ieftin produs dar poate ascunde ceva greseli in ea.

Edited by conu71, 14 October 2021 - 18:27.
Quote


#53
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
............

din ce spui aia cu rehau par a lucra în pierdere��,posibil sa lipsească ceva ,cei de la adf fac treabă bună dar..... noul profil de la salamander lasă de dorit ,e sub seria stremline ( din ce am văzut și auzit),dar daca nu postezi ca să comparăm��...e greu așa

Edited by conu71, 14 October 2021 - 18:28.
quote


#54
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

SorinPopa said:

1634221706[/url]' post='28335451']
Asa este, m-ai convins. Merg inainte cu BE 73 pentru balcon! Multumesc de sfaturi ..

Orice serie de profil de la producatorii de profile cunoscuti, enumerati in postarile tale, orice serie de la ei este buna, atat pentru balcoane (incalzite sau neancalzite) cat si pentru casele de locuit. Asta pentru ca producatorii cunoscuti au serii de profile bune, de aia sunt si cunoscuti.
La orice lucrare de tamplarie, calitatea acesteia tine in primul rand de configurare, felul in care este impartita, rigidizata daca este nevoie etc.. Iar pretul depinde de cele enumerate  anterior plus de nr-ul de deschideri, felul deschiderilor, culoare etc.. Abea apoi poate incepe discutia despre profile, asa ar fi normal, cum la noi nimic nu este normal discutia incepe de la profile si pe parcurs se pierd detaliile mai importante.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 14 October 2021 - 17:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate