Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Dacă vrei răspuns despre termopane, scrie!

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Salut! Acesta va fi topicul răspunsurilor în scris, fără telefoane.

Nu am nimic împotriva telefoanelor și PM-urilor, eu am răspuns la ele mereu. Consider că asta e esența unui forum, să fie răspunsuri scrise, astfel ca fiecare din cei interesați și care nu au timp să scrie, ci doar să citească, să afle aici răspunsurile. Invit colegii de forum din domeniu, care au timpul necesar să dea răspunsuri strict în scris aici.

Nu este un topic contra nimănui, doar vrem să aflăm informații utile, atât noi, cât și clienții. Consider că forumul își pierde esența, dacă stăm doar la telefon.

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Care-i durata medie de viata a termopanelor si care-i ierarhia d.p.d.v calitativ. De asemenea un cost estimativ n-ar strica.

Cu multumiri,

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Durata medie este 25 de ani, ierarhia depinde de foarte multe lucruri, costul estimativ este intre cateva zeci de euro si cateva sute, mii, zeci de mii, sute de mii, chiar milioane de euro, depinde de lucrare.

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca durata medie e de 25 de ani, aia maxima cat e?

#5
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Spre 50, la fel ca la ferestrele vechi.

#6
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostGroot, on 10 octombrie 2021 - 00:29, said:

Daca durata medie e de 25 de ani, aia maxima cat e?
Durata maxima este infuentata de mai multi factori: calitatea materialelor, montare, temperaturi, umiditate, modul de utilizare, etc...

Edited by arisel, 10 October 2021 - 00:52.


#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Asta in principiu, practic nu este chiar asa, durata maxima la noi tine de cat crede proprietarul ca este de buna tamplaria. Gasiti si pe aici opinii cum ca tamplaria de acum 100-200 de ani ar fi extraordinara, daca n-ar fi vopsita ar fi perfecta pentru gratar.

#8
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View PostDorel-Jefuitorul, on 10 octombrie 2021 - 00:56, said:

daca n-ar fi vopsita ar fi perfecta pentru gratar.
Depinde de lemn, nu tot lemnul e bun pentru gratar...(scuzati off-ul)Posted Image

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Daca punem rulouri cu bormasina in lemn....am stricat termopanul ?

ceva de genul asta

https://vreau-rolete...CUaAvUCEALw_wcB

Doar ca e direct in lemn, gauri date cu bormasina.

Edited by jimi91, 10 October 2021 - 01:28.


#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am déjà vu?!  😳
Parcă abia a fost deschis un subiect, de către alt coleg!
Conu?!

#11
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Am o intrebare. Am termopane din 2007, si daca doresc sa fie modificate sa se rabateze, se mai poate daca sunt montate? Sau trebuia din fabrica?

#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postflorinpopa1, on 10 octombrie 2021 - 08:29, said:

Am o intrebare...

se poate. google: reparatii termopane+orasul in care stai. nu dureaza mult si nici nu costa cat o fereastra noua. succes.

Edited by conu71, 10 October 2021 - 08:41.


#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postjimi91, on 10 octombrie 2021 - 01:23, said:

Daca punem rulouri cu bormasina in lemn....am stricat termopanul ?

ceva de genul asta

https://vreau-rolete...CUaAvUCEALw_wcB

Doar ca e direct in lemn, gauri date cu bormasina.

Fie ca este vorba de lemn sau de pvc, tamplaria nu se “strica” de la niste gauri si niste suruburi, pana la urma rulourile interioare asa sunt proiectate, cu prindere pe tamplarie. In functie de gaurile si suruburile folosite cel mult tamplaria poate fi afectata estetic.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcrisstonne, on 10 octombrie 2021 - 01:43, said:

Am déjà vu?!  ��
Parcă abia a fost deschis un subiect, de către alt coleg!
Conu?!
E ceva complementar. Se cam împotmolise forumul în ultima vreme.

#15
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View Postvladut01, on 10 octombrie 2021 - 00:11, said:

Care-i durata medie de viata a termopanelor si care-i ierarhia d.p.d.v calitativ. De asemenea un cost estimativ n-ar strica.

Cu multumiri,

Dupa mai multe studii efectuate s-a ajuns la urmatoarea concluzie:
- tamplaria din pvc are o medie de viata de 24,1 ani
- aluminiu 43,6 ani
- cea din lemn (molid) 39,6 ani
- lemn + aluminiu 46,7 ani

Cu siguranta daca lemnul ar fi fost reconditionat in acest studiu, depasea rezistenta aluminiului.

Nu am experiente pe pvc, dar eu am demontat in Cluj ferestre din molid si usi din pin de peste 100 de ani vechime
Iar in Franta am demontat ferestre de meranti de peste 170 de ani si ferestre de stejar de 250 de ani vechime.
Totul tine de intretinere, la lemn e nevoie de mai multa intretinere dar si va tine mult mai mult daca i se acorda.

#16
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

View PostDeaD, on 10 octombrie 2021 - 09:19, said:


Totul tine de intretinere, la lemn e nevoie de mai multa intretinere dar si va tine mult mai mult daca i se acorda.


Mai intervin si alte criterii, de exemplu zona climatica si geografica in care este amplasata constructia :)

Faptul ca la munte inca gasesti constructii din lemn cu vechime considerabila este un argument. De asemenea gradul de expunere la soare si intemperii influenteaza durata de viata a tamplariei.

Eu as aproxima durata de viata a unei tamplarii moderne, bine executata, din materiale de calitate si echipata cu feronerie la fel calitativa, insotite de o minima intretinere periodica,  cu durata de utilizare si viata a constructiei.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel-Jefuitorul, on 10 octombrie 2021 - 09:00, said:

Fie ca este vorba de lemn sau de pvc, tamplaria nu se “strica” de la niste gauri si niste suruburi, pana la urma rulourile interioare asa sunt proiectate, cu prindere pe tamplarie. In functie de gaurile si suruburile folosite cel mult tamplaria poate fi afectata estetic.

Chestia e ca, am vazut astfel de rulouri prin primarii...toate erau atarnate de perete, nu de tamplarie. Oricum, am pus deja rulouri pe tamplarie de cativa ani.

#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostDeaD, on 10 octombrie 2021 - 09:19, said:


Dupa mai multe studii efectuate s-a ajuns la urmatoarea concluzie:
- tamplaria din pvc are o medie de viata de 24,1 ani

Cu alte cuvinte, asta inseamna ca un alt tip de tamplarie decat cea cu profile pvc este o cheltuiala mult mai mare, nejustificata la constructii de tip rezidential. Asta daca privim lucrurile din punct de vedere al durabilitatii si al rezistentei in timp. Daca privim lucrurile din punct de vedere al aspectului, “ca lemnu-i lemn”, atunci da, sa-si puna lemn orice cocalar care-si construieste un castel ce arata ca un grajd de obicei, dar sa aiba tamplarie din lemn, pentru ca “lemnu-i lemn”. Si pentru ca are cocalarul bani, nu prea intelege el ca lemnul este un material nobil si nu prea stie el ca la grajdul lui tamplaria din lemn este risipa, dar ce asteptari sa ai?

Casele se mai si renoveaza, se anvelopeaza, se reanvelopeaza, cu materiale mai noi, mai eficiente, atunci se schimba si tamplaria cu una mai noua, mai frumoasa, mai eficienta. Vin mostenitorii carora nu le place configurarea actuala, vor sa schimbe lucruri si tamplaria care tine zece vieti dispare dupa ce “ctitorul” ei nu mai este.

Nu stiam ca diferenta intre lemn si lemn placat cu aluminiu este de doar 7 ani, adevarul este ca dupa 40 de ani de la montarea tamplariei o sa-mi pun problema de schimbare a acesteia cu una placata cu aluminiu. Asta este, am gresit cand aveam 40 de ani, acum sunt mai intelept la 80, voi alege lemn placat cu aluminiu.

View Postjimi91, on 10 octombrie 2021 - 13:03, said:


Chestia e ca, am vazut astfel de rulouri prin primarii...toate erau atarnate de perete, nu de tamplarie. Oricum, am pus deja rulouri pe tamplarie de cativa ani.

Daca se muta primaria la tine acasa trebuiesc alte rulouri, acestea montate deja pe tamplarie nu pot fi montate pe perete, pentru ca sunt mai mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate