Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#163
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostBottecchia, on 07 ianuarie 2022 - 18:47, said:

In Dec 2021 a fost montata tamplaria Salamander BE 92 la casa mea si dupa montaj am constatat ca am o mare problema la care acum caut o solutie.

Ca sa nu fie probleme (gauri ramase pe toc si pe ramele care se deschid), sa ai o usa noua asa cum ai vrut, trebuie inlocuita complet tamplaria (sticla se poate muta pe tamplăria noua) si nu cred ca are cum sa coste doar 3-400 de euro. Tu acum ai o fereastra, iti doreai o usa, deci fereastra trebuie inlocuita cu o usa. Vezi ca mie mi se pare ca “usa” din poza nu are legatura cu “usa” din oferta. Pe oferta ai o singura deschidere si o parte fixa, in poza ai ambele parti cu deschidere.

View PostBottecchia, on 07 ianuarie 2022 - 18:47, said:

SFAT pt cei care comanda tamplarie cu usi. Stabiliti de la inceput cu firma cu care o sa lucrati ce tip de clanta sau incuietoare vor avea usile, ca ei nu zic nimic si iti pun niste scoici de 2 lei la o tamplarie de 7500 euro cat m-a costat pe mine.

Undeva intre 100 si 200 de euro ar fi fost diferenta intre usa si fereastra, deci ar fi trebuit sa platesti 7700 euro. Asa este cand te concentrezi pe un anume profil si atat.
Sfatul meu este sa fiti mai atenti la ofertanti si mai putin la profile.

#164
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View PostBottecchia, on 07 ianuarie 2022 - 18:47, said:

In Dec 2021 a fost montata tamplaria Salamander BE 92 la casa mea si dupa montaj am constatat ca am o mare problema la care acum caut o solutie. La usa de la terasa care se deschide si oscilobatant am maner pe interior, dar pe exterior am doar o scoica. Eu nici nu m-am gandit ca se poate ca o usa sa vina fara clanta pe exterior, credeam ca va avea si clanta si butuc pt incuietoare fiind usa secundara a casei pe care doream sa o incui si pe care vroiam sa am acces si de la exterior.
Cei care au montat au zis ca nu le-am zis ca imi trebuie maner si pe exterior si incuietoare si ca e foarte dificil de adaugat aceste elemente acum, ba pt ca e geamul oscilobatant acolo, ba ca nu voi putea pune usa cu plasa pt ca se va lovi de clanta exterioara. Solutia prezentata de ei a fost ca trebuie sa inlocuiasca toata usa si costa 300-400 sute de euro. Mai am doua usi de balcon la care a fost montata tot scoica aceea care nu etanseaza bine usa, dar sa zic ca acolo nu conteaza atat de mult.

Intrebare. Se poate adauga o incuietoare si o clanta de exterior la aceasta usa, fara sa fiu nevoit sa o inlocuiesc?

SFAT pt cei care comanda tamplarie cu usi. Stabiliti de la inceput cu firma cu care o sa lucrati ce tip de clanta sau incuietoare vor avea usile, ca ei nu zic nimic si iti pun niste scoici de 2 lei la o tamplarie de 7500 euro cat m-a costat pe mine.
Teoretic se poate dar e foarte mult de munca+ că trebuie decupata armatura,profilul,date alte gauri ,au sa se vadă găurile actuale ale minerului de fereastră....Sau poți vorbi cu  cineva sa modifice ușa cu pricina( scos partea cu minerul de fereastră și înlocuit cu alta bucata de cercevea la care sa fie făcute găurile pt broască și miner) dar nu te aștepta la minuni  🤕 ,modificările costă și de multe ori nu dau rezultatul scontat

#165
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013

View PostDorel-Jefuitorul, on 07 ianuarie 2022 - 20:19, said:

Tu acum ai o fereastra, iti doreai o usa, deci fereastra trebuie inlocuita cu o usa. Vezi ca mie mi se pare ca “usa” din poza nu are legatura cu “usa” din oferta. Pe oferta ai o singura deschidere si o parte fixa, in poza ai ambele parti cu deschidere.

Ai dreptate, chiar e o fereastra, nu o usa. Posted ImagePosted Image  Nu credeam ca o usa de terasa poate sa vina fara clanta pe exterior, ca nu as fi facut-o asa.
Ai dreptate si cu “usa” din poza, aia era prima varianta de oferta, la a doua, s-au facut corect deschiderile.
Imi vine sa ii pun o yala aplicata pe exterior sau sa ii pun doua belciuge cu un lacat acum, dar degeaba pun, ca usa nu se inchide etans cu scoica aia oribila.
Singura varianta ramane sa inlocuiesc complet rama, dar e prea scumpa varianta asta momentan.

P.S. Pana si pe schite apare mereu clanta la exterior, din pacate nu am stiut ca va veni fara ea. Macar sa invete altii din patania mea.

Attached Files


Edited by Bottecchia, 07 January 2022 - 23:44.


#166
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca se schimba doar cerceveaua atunci o sa fie o usa cu balamale de fereastra.Daca doresti balamale de usa trebuie schimbat si o parte din toc.Daca au avansat suma de 300 de euro eu zic ca e ok la ce haiala e acolo.
Scoica aia nu are rol de etansare.E ca sa “o tragi dupa tine”,gen sa nu intre pisica in casa.La urma urmei nici nu ar avea cum sa o faca pentru ca inchide doar intr/un punct.
Sunt sigur ca nu stii simbolistica de pe oferte dar in ambele oferte ai ferestre oscilobatante.Deci cu maner doar pe interior.Si din moment ce fereastra e vazuta din interior nu ai cum sa vezi daca ai maner pe exterior(nici daca intorci pagina-asta a fost o gluma)
Nu caut scuze ofertantului dar ai primit exact ce ai avut pe oferta.
Sfat pentru ceilalti.Cand discutati cu un ofertant,spuneti ce doriti,intrebati…cereti sfaturi,solutii.Cand lucram in alt domeniu firma la care eram angajat avea un slogan:”noi vindem solutii nu produse”

#167
ciumurel

ciumurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.10.2003
Va salut, Nelutu ma numesc.
As vrea sa intreb oamenii cu experienta (fiindca specificatiile tehnice nu sunt intotdeuna tptul), la o casa fara izolatie dar ziduri de 50 cm de caramida nearsa si tencuita cu multibat si la un zid de 40cm (poroterm 30cm grosime plus 10 cm tencuiala (5+5)), se justifica a se monta geamuri cu tripan fata de termopan? DECEUNINCK SERIA ARCADE cu feronerie Maco, termopan 24mm, argon, pierdere 1.35w fata de tripan 40mm, pierdere 1.07w, mentiinez ca nu am de gand sa izolez casa si geamurile vor fi montate intr-un hol cu asa direct afara si o camera carw va avea 3 usi (tot pvc cu termopan). Daca incaperile nu sunt f bine izolate termic, tripanul va face vreo diferenta?
Multumesc, va salut cu respect. Sanatate!

#168
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostBottecchia, on 07 ianuarie 2022 - 23:40, said:

Ai dreptate, chiar e o fereastra, nu o usa. Posted ImagePosted Image  Nu credeam ca o usa de terasa poate sa vina fara clanta pe exterior, ca nu as fi facut-o asa.


Nu tu ai facut “usa”, ofertantul a facut-o, de asta si sfatul din postarea anterioara.

Nici usa din poza atasata nu prea da cu realitatea, in poza ofertei 2 “usa” este pe stanga, iar in realitate “usa” pare pe dreapta. Pentru ca niste reguli, ne uitam doar din interiorul incaperii, pretul pe mp este absolut irelevant pentru orice profesionist etc. . Oricum usa si daca ar fi usa nu ar inchide perfect, fara actionarea din maner sau din cheie, nu se poate doar sa tragi usa dupa tine si ea sa fie etansa. Bine, se poate, dar trecem in alta categorie de sisteme de inchidere decat cele standard si la usi cu doua deschideri nu prea sunt ceea ce ar trebui sa fie nici sistemele mai scumpe.

Pana la urma se poate trai cu o astfel de “usa” de terasa, daca vrei etansare actionezi manerul din interior (posibil sa etanseizeze mai bine decat o usa), atat ca nu poate fi folosita ca o usa.

#169
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postciumurel, on 08 ianuarie 2022 - 01:10, said:


Daca incaperile nu sunt f bine izolate termic, tripanul va face vreo diferenta?


Da, vei vedea mai putin condens pe ele (in functie de cum incalzesti). Arcade cu tripan de 40 este ok, vezi ca coeficientii nu au legatura cu realitatea, sunt mai mici, daca se respecta specificatiile, argon spre exemplu.

#170
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postbogumilandia, on 08 ianuarie 2022 - 00:59, said:

.....
Scoica aia nu are rol de etansare.E ca sa “o tragi dupa tine”,gen sa nu intre pisica in casa.La urma urmei nici nu ar avea cum sa o faca pentru ca inchide doar intr/un punct.
Sunt sigur ca nu stii simbolistica de pe oferte dar in ambele oferte ai ferestre oscilobatante.Deci cu maner doar pe interior.Si din moment ce fereastra e vazuta din interior nu ai cum sa vezi daca ai maner pe exterior(nici daca intorci pagina-asta a fost o gluma)
Nu caut scuze ofertantului dar ai primit exact ce ai avut pe oferta.
Sfat pentru ceilalti.Cand discutati cu un ofertant,spuneti ce doriti,intrebati…cereti sfaturi,solutii.Cand lucram in alt domeniu firma la care eram angajat avea un slogan:”noi vindem solutii nu produse”



chici ce? firma la care lucrez i-a vandut tamplaria iar consilierea a fost facuta de mine. sotia colegului Bottecchia este arhitect si am stat cel putin 4 ore de vorba la telefon ca sa facem configuratia plus inca vreo ora la fata locului. nu m am gandit nici macar o secunda sa intreb daca se vrea cheie la terasa mai ales ca usa de intrare este la 3 metri distanta si este pe aceeasi fatada. de obicei imi recunosc greselile dar aici a fost pur si simplu o omisiune intre alte sute de detalii discutate. se pare ca am imbatranit si mai am scapari, rare dar vad vad ca incep sa apara.

ii inteleg durerea colegului dar tinand cont ca in living si in locul de luat masa nu exista ferestre care se deschid mi se pare o solutie foarte buna usa oscilobatanta.

acum astept gramada de bolovani aruncata spre mine.

ps: "scaparea" a fost facuta de ambele parti, ei nu au spus ca vor cheie, eu nu am considerat cheia necesara. nu era nimeni idiot sa nu puna cheie daca i se cerea asa ceva.

credeam ca am trecut peste acest episod dupa alte cateva ore petrecute la telefon pana ce am vazut aceasta postare. daca mai ajuta cu ceva: scuze de scapare Bottecchia.

#171
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013
Coane, intre noi am lamurit problema, a fost o omisiune reciproca, pe mine ma intereseaza ce pot sa fac in viitor cu usa aia daca vreau sa o incui si de afara, chiar daca pierd geamul oscilobatant pt ca o sa pun o ventilatie descentralizata acolo. In functie de necesitatea imperioasa de a avea usa cu cheie acolo si de pretul acestei modificari o sa vad ce o sa fac ca sa transform geamul ala in usa care se incuie.
Mesajul a fost scris pentru alti useri, sa tina cont si de asta cand discuta cu firma care le va face tamplaria cu usi, ce fel de inchidere doresc, sau daca vor si clanta pe exterior ca sa arate ca o usa, nu ca un geam, sau poate ca nu ii intereseaza acest aspect. Asta e rolul unui forum, sa ofere cat mai multe informatii, legate de mai multe aspecte, ca userii sa aleaga solutiile cele mai bune pentru ei, chiar daca asta implica costuri mai mari, sau poate doar eliminarea unor mecanisme (geam oscilobatant).
Un alt aspect care se poate discuta si pe care l-am discutat si eu inainte, a fost despre spatiul dintre spalet si tamplarie. Eu am tencuit spaletii, si am pus si polistiren extrudat de 2cm pe ei, tocmai ca sa fie cat mai mica toleranta. Imi doream un gol de 1cm pe fiecare margine, mi s-a spus ca vor 1,5cm, dar in general a venit cu 2cm, chiar si cu 3 punctual. Asta e o problema mai mica, pt ca am folosit o spuma mai buna si o sa acopar si tocul cu vata, dar mai castigam 1cm de geam.
Montajul a fost ok, pentru un montaj standard, baietii formeaza o echipa sudata de multi ani si se misca bine, chiar si la -3C cat au fost in ziua montajului.

#172
MirceaGG

MirceaGG

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2021
Salutare, revin cu rugamintea catre conu de a ma contacta pentru cateva informatii legate de un tablou de tamplarie, daca e posibil. [email protected]  
Mersi

Edited by conu71, 12 January 2022 - 19:06.
editare adresa mail


#173
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ti am trimis mail si ti am editat postul anterior ca sa nu se vada mailul.

#174
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostBottecchia, on 12 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Coane, intre noi am lamurit problema, a fost o omisiune reciproca, pe mine ma intereseaza ce pot sa fac in viitor cu usa aia daca vreau sa o incui si de afara, chiar daca pierd geamul oscilobatant pt ca o sa pun o ventilatie descentralizata acolo. In functie de necesitatea imperioasa de a avea usa cu cheie acolo si de pretul acestei modificari o sa vad ce o sa fac ca sa transform geamul ala in usa care se incuie.
Mesajul a fost scris pentru alti useri, sa tina cont si de asta cand discuta cu firma care le va face tamplaria cu usi, ce fel de inchidere doresc, sau daca vor si clanta pe exterior ca sa arate ca o usa, nu ca un geam, sau poate ca nu ii intereseaza acest aspect. Asta e rolul unui forum, sa ofere cat mai multe informatii, legate de mai multe aspecte, ca userii sa aleaga solutiile cele mai bune pentru ei, chiar daca asta implica costuri mai mari, sau poate doar eliminarea unor mecanisme (geam oscilobatant).
Un alt aspect care se poate discuta si pe care l-am discutat si eu inainte, a fost despre spatiul dintre spalet si tamplarie. Eu am tencuit spaletii, si am pus si polistiren extrudat de 2cm pe ei, tocmai ca sa fie cat mai mica toleranta. Imi doream un gol de 1cm pe fiecare margine, mi s-a spus ca vor 1,5cm, dar in general a venit cu 2cm, chiar si cu 3 punctual. Asta e o problema mai mica, pt ca am folosit o spuma mai buna si o sa acopar si tocul cu vata, dar mai castigam 1cm de geam.
Montajul a fost ok, pentru un montaj standard, baietii formeaza o echipa sudata de multi ani si se misca bine, chiar si la -3C cat au fost in ziua montajului.

ce bine suna aia cu "rolul unui forum este sa ofere cat mai multe informatii", dar cred ca pe undeva n-ai aplicat cum trebuie aceasta afirmatie.sunt zeci de postari de la userii care activeaza in domeniu si care au dezbatut pe larg subiectul "fereastra tip usa" la o terasa de la parter sau "usa cu U mare".bine, multe din cele zeci de postari au mai fost si cenzurate.

#175
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Sa ne amintim zic, a nu se lua ca “bolovani”.

Attached Files



#176
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013

View PostGPal, on 13 ianuarie 2022 - 17:18, said:


ce bine suna aia cu "rolul unui forum este sa ofere cat mai multe informatii", dar cred ca pe undeva n-ai aplicat cum trebuie aceasta afirmatie.sunt zeci de postari de la userii care activeaza in domeniu si care au dezbatut pe larg subiectul "fereastra tip usa" la o terasa de la parter sau "usa cu U mare".bine, multe din cele zeci de postari au mai fost si cenzurate.
Probabil ca s-a ma discutat despre asta, dar eu nu pot sa citesc fiecare thread de sute de pagini ca sa descopar niste detalii care nu credeam ca ma vor privi pe mine. Sunt jurnale de casa cu sute de pagini, subiecte gen instalatii IPAT, IPEL, centrale, acoperisuri, ferestre mansarda, seminee, termopane, ventilatie cu recuperare, termoizolatii, nu pot citi mii de pagini si sa retin toate detaliile de peste tot.
Acum faptul e consumat, am niste ferestre in loc de usi, la care mai trebuie reglate manerele, ca se inchid foarte greu, de la jumatatea cursei trebuie sa apas foarte puternic pe ele ca sa le inchid complet, dar probabil asta e o chestie de reglaj care se va rezolva.
Sotia ramane totusi cu un regret ca nu am pus Veka, profilul asta rotunjit, mai ales la geamurile oscilo chiar nu arata deloc bine. O avea proprietati superioare si garnituri supranaturale, dar liniile drepte de la Veka arata mult mai bine.
Am observat si o diferenta la usile ferestre, care nu stiu daca are vre-o importanta,  la partea fixa care se deschide dupa actionarea foarfecii, sau cum se numeste aia care deblocheaza usa, acasa, la apartament, am doua la Salamander Streamline 76, la usa de la casa BE92 are o singura foarfeca daia in partea de jos, pare mai fragila, dar blocheaza bine usa. Tot la apartament am la balcon Veka Softline 70 AD si acolo e tot cu o singura foarfeca dar mai aproape de mijloc.

#177
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
exista bluevolution 92 drept. iar usile tale nu sunt ferestre. daca iti faceam ferestre nu mai aveai cercevea de usa, coltare termosudabile, zavor cu bila. pur si simplu ai o usa de terasa fara cheie la fel ca la balconul de la etaj.

#178
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View Postconu71, on 14 ianuarie 2022 - 12:59, said:

exista bluevolution 92 drept. iar usile tale nu sunt ferestre. daca iti faceam ferestre nu mai aveai cercevea de usa, coltare termosudabile, zavor cu bila. pur si simplu ai o usa de terasa fara cheie la fel ca la balconul de la etaj.
din cite știu eu ,ușile de terasă și ușile de balcon au întrebuințări diferite precum și solicitări FOARTE DIFERITE,iar noi că producători de timplarie facem cea ce cere clientul nu cum ne place noua 🤔🤐,se explică foarte bine fiecare ce rol are,la ce se pretează ,care Sint riscurile comparativ cu beneficiile,soluții de balamale,broaște,minere iar în funcție de astea se face prețul,am avut client la care am fost  de 3 ori explicind și avind monstre de 3 balamale diferite ,4 minere si  explicind la fata locului ( inclusiv am cărat broaște multipunct de la simple pina la automate😩😕)

#179
CiMes

CiMes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2021
Scuze ...  c _ mestereanu @ yahoo . com...

#180
CiMes

CiMes

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2021
Bună seara!
Am nevoie de un sfat. Trebuie să aleg ferestrele pentru o casa în construcție și am redus la 2 oferte:
1. Adf - profil Salamander 92 (sau 76, dar parcă mai mult aș merge pe 92), feronerie Maco M-M respectiv
2. Trionec - profil Rehau Synego, feronerie WinkHaus.
Dacă îmi puteți da un sfat, mail-ul e în postarea anterioară.
Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate