Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Recomandare DAP

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Salutare,

Situatia sta cam asa: Am niste boxe Edifier R2750db si un subwoofer tot Edifier, T5, conectat la boxa principala care are iesire speciala pentru el. Boxele suporta si intrare digitala. Stiu stiu, nu sunt cele mai meseriase "scule", comparativ cu ce am vazut pe aici, insa pentru mine sunt foarte bune. Raport calitate/aspect/pret. Am si o placa audio care le da un plus de valoare, fata de situatia in care sunt conectate direct la laptop. Este o saracie de Logilink UA0099. Astazi, bagandu-mi nasul prin softul placii de sunet, am vazut ca scoate 46hkz, putin, comparativ cu ce poate scoate un Fiio M3, de ex. Pe mine, sincer, ma multumeste si placa Logilink insa poate pot scoate mai mult din boxe. As vrea sa fac un upgrade acestei placi de sunet. Muzica ascult pe Spotify. O sa incerc si un abonament la Tidal. Nici gratis nu mi-am facut, mi-a fost lene.

Bugetul este de maxim 500 de lei. Am vazut ca brandul Fiio este laudat. Imi surade ideea de DAP. L-as folosi si cu castile. Ce parere aveti? Vreau ceva care sa suporte si bluetooth, daca nu sunt prea mofturos.
PS: Imi place bass-ul. Am inteles ca unii sunt nemultumiti de bass-ul scos de unele dispozitive Fiio.


Multumesc anticipat!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
DAP?????
Poate DAC. Si oricum cu sistemul ala nu face mare diferenta ca e 16bit/44,1KHZ ,24/96. etc
BTW ,e vorba de 48 KHz. Nu exista 46KHz la semnal audio digital deci si la DAC-uri.

#3
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Nu se poate folosi DAP (Digital Audio Player) si ca DAC (Digital-to-Analog Converter)? Voiam sa impusc doi iepuri cu o achizitie:D
Intr-adevar, sunt 48khz. Greseala de scriere.

Spui ca n-ar aduce niciun plus (notabil, altfel nu as face achizitia) un DAC mai bun?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt unele care se pot folosi.

Vezi ca daca dai de gust o sa te mance in c*r mai tarziu :lol:

la DAP am pers pe sony A55. Are si functie de DAC (deci il poti infinge in PC apoi in boxe).

In general multumit, dar de cand am apple lossless simt lipsa androidului si poate in viitor trec la zx507. Si o alta problema e portul de date/ incarcare... proprietar sony.

Fiio sunt laudati dar nu i-am incercat.

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
La ce fel de sunete te referi când spui asta?

View PostDrLexic, on 08 octombrie 2021 - 23:39, said:

am vazut ca scoate 48kHz,
Eu de la 7kHz în sus nu mai aud nimic:
https://www.youtube-...?feature=oembed

#6
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010

View PostMircel, on 09 octombrie 2021 - 10:21, said:

La ce fel de sunete te referi când spui asta?

Eu de la 7kHz în sus nu mai aud nimic:
https://www.youtube-...?feature=oembed

Scrie clar in software "Digital Audio (48 kHz)". Nu inteleg intrebarea ta.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
48khz e rata de esantionare. Nu are legatura cu frecventele audibile. Decat ca la 48khz frecventa maxima semnalului audio e de 24khz.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://www.headphon...depth-bit-rate/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate