Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Pliantele, toxice?!

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdraculescu, on 06 octombrie 2021 - 17:32, said:

Eu, de ex., când am fiert borcanele cu conservele de iarnă, am folosit o oală mare pe fundul căreia am pus niște pliante d-astea. După ce le-am sterilizat, hartia se făcea terci si culoarea parcă intrase și în oală. Dacă am pus niște apă fiartă, a ieșit o culoare albastră ciudată. Oala aia e compromisă? Ar trebui să mă îngrijorez?
Patesc si eu, dar de la claiul cu care sunt lipite etichetele (apropo, de ce bagi pliante de la Kaufland in oala?).

View PostFane, on 06 octombrie 2021 - 17:56, said:

cum pot sa fac sa nu-mi mai fie lasate pliantele astea? am vreo doua magazine in oras care ma spameaza si cum am doua intrari in curte gasesc in ambele porti indesate pliantele si revistele lor. aterizeaza direct in tomberon. dar taie padurile degeaba pt ele...
Recicleaza-le.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteiffel, on 06 octombrie 2021 - 20:02, said:

Nu se mai foloseste plumb in tipografii de zeci de ani.
Nu voplselurile erau cu plumb ci matritele.

De fapt cam de vreo 20 şi ceva. Ultimul ziar tipărit în mod curent în România cu ajutorul unei matriţe cu Plumb a fost acum 24 sau 25 de ani. La Cluj încă se tipărea cu Plumb, dar ăla e un ziar de nişă (al Armatei).
Dacă ar fi aşa de toxic Plumbul pentru citotori, ar fi murit oamenii pe capete de la cărţi şi ziare. Probabil ajungea o mică cantitate de Plumb când erau bagăte sub presa de tipar. Ah, şi doar tiparul înalt (adică care era aidoma literelor maşinilor de scris) folosea Plumb.

Dar cum zicea un alt coleg, cerenurile sunt toxice. Alea cred că put. Rău e de unii care lucrează în tipografii şi pe patroni îi doare-n cot de sănătatea lor.
Oricât de nostalgic aş fi, pliantele mi se par în mare parte pierdere de timp azi. Doar dacă e ceva foarte interesant sau eşti abonat la un magazin. În rest, cam 80% (cel puţin) ajung la gunoi, deci nasol pentru mediu.

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Are Caragiale o povestire cu un amarat de tipograf (apropo, ei chiar se imbolnaveau de saturnism la greu pe vremea aia) caruia Dumnezeu (sau nu stiu ce sfant) i-a rasplatit pentru toate minciunile si ticalosiile pe care a fost nevoit sa le tipareasca :D

On: mi-am amintit ca si eu puneam la un moment dat pliante la fundul oalei, ca sa nu se sparga sticlele/borcanele pe care le fierbeam in bain Marie. Dar am renuntat. Acum pun cativa cm de apa, aoi sticlele si completez cu apa sa le acopere aproape complet. Asa nu se mai formeaza pungi de aer intre sticla si oala. Si oala e mai usor de curatat dupa aceea.

#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu_, on 06 octombrie 2021 - 20:04, said:

Maine vreau sa pun niste azbest pe casuta din padure. Cine vine sa ma ajute?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bqL3et6XG6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate