Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Prima Casa P+1 ( Braila )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021
Salutari . In urma cu 1 an am achizitionat un teren de 250 mp in orasul Braila. utilitati : curent , apa , canalizare ( asteptam gazele ). Recent mi-a iesit si autorizatia de construire. Planul este sa ne apucam de fundatie in primavara , intre timp m-am apucat de acte pentru curent. ( dureaza 6 luni ). Am vorbit cu o echipa si am primit urmatoare oferta : 12000 manopera la rosu pentru 101 mp SC. Materialele le cumpar eu. - Daca este pe forum vreun beneficiar cu casa terminata si poate sa imi recomande o echipa buna , mi-ar fi de mare ajutor. A doua problema este cu nu ma hotarasc cum sa fac fundatia. In proiect este pusa varianta clasica, dar eu as dori sa ma duc spre o casa eficienta energetic macar. M-am documentat un pic si am ajuns la varianta aceasta care au facut-o cuplul isidor.ro. As vrea sa stiu ce parere aveti de varianta aceasta . va las si niste poze. Multumesc anticipat pentru ajutor.
https://isidor.ro/fundatia-casei/
- Săpătură șanțuri fundație
- Montaj membrane + polistiren xps 20cm
- Turnare beton simplu fundație
- Trasare axe construcție
- Cofraj grinzi de fundație
- Armare grinzi de fundație
- Montaj mustăți armătură stâlpi
- Turnare beton armat în grinzi de fundație
- Decofrarea grinzilor de fundație
- Montaj polistiren xps 5cm la interior
- Umplutură de pământ compactată mecanizat
- Realizare strat de pietriș rupere capilaritate
- Montaj polistiren xps 20cm sub pardoseală
- Montaj folie pvc
- Armătură placă cota ± 0.00
- Turnare beton armat în placă cota ±0.00

Attached Files



#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
„Montaj polistiren xps 20cm sub pardoseală”

temperatură pământ sub casă = 15*C
temp în casă = 22*C

io aș zice că este o exagerare a exagerării să pui polistiren de 20 cm sub podea...
chiar și pe pereții exteriori un 20 cm este exagerat la brăila... în oraș...

ce-i drept io nu am banii ăștia!

PS: acum citesc că vrei alți 20 cm sub fundație... Posted Image
„Montaj membrane + polistiren xps 20cm
- Turnare beton simplu fundație”

Edited by gushpi, 07 October 2021 - 10:38.


#3
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021
Este vorba despre peretii fundatiei in exterior (contact cu pamantul) , sub placa vin doar 20 cm . zici ca este mult ? sa scad la 10 ?

Edited by Dany_Darke, 07 October 2021 - 14:28.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
dacă banii nu-s o problemă pt tine, atunci nu-i bai...
dar, dacă tot faci o asemenea izolație față de sol, atunci proiectează încălzirea să fie în pardoseală (IPAT)

doar așa vei putea beneficia total de acea izolație

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgushpi, on 07 octombrie 2021 - 10:37, said:

temperatură pământ sub casă = 15*C
Se incalzeste de la caldura pierduta din casa.

View Postgushpi, on 08 octombrie 2021 - 07:39, said:

doar așa vei putea beneficia total de acea izolație
Asta este un mit.
Va beneficia de acea izolatie si daca se incalzeste cu lumanari furate de la biserica.

#6
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021

View Postgushpi, on 08 octombrie 2021 - 07:39, said:

dacă banii nu-s o problemă pt tine, atunci nu-i bai...
dar, dacă tot faci o asemenea izolație față de sol, atunci proiectează încălzirea să fie în pardoseală (IPAT)

doar așa vei putea beneficia total de acea izolație

De ce spune toata lumea de bani in legatura cu polistirenu ? e asa mare diferenta daca nu izolezi ? daca cititi in linkul postat de mine , au reusit sa faca casa la rosu cu 28000. Ce-i drept anul trecut cand nu erau scumpe materialele, dar totusi cat poate sa fie in plus !?

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Vreo 50 - 300% scumpiri. Pune mana si citeste jurnale elocvente si ia deciziile care ti se potrivesc tie mai bine.

#8
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021

View Postbobitzaaa, on 08 octombrie 2021 - 15:56, said:

Vreo 50 - 300% scumpiri. Pune mana si citeste jurnale elocvente si ia deciziile care ti se potrivesc tie mai bine.

pai caut un jurnal elocvent sa ma lamureasca dar nu prea gasesc. ms

#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Sunt destule jurnale elocvente si complete in anumite masuri, cu discutii pertinente, la obiect, problemele specifice tarii noastre, dar au inclus si umor. Da-mi pm si iti voi da cateva link-uri. Parcurge cateva cap coada.

#10
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postkolfleading, on 08 octombrie 2021 - 08:31, said:


Se incalzeste de la caldura pierduta din casa.


Asta este un mit.
Va beneficia de acea izolatie si daca se incalzeste cu lumanari furate de la biserica.

Urmareste cu atentie ce scrie/spune Kolf, e dintre putinii care stiu ce scriu pe aici. Poti eventual, sa citesti jurnalul lui; eu nu l.am parcurs pe tot :) . DAR,  as vrea sa punctez o chestie (poate Kolf vine cu contraargumente): o izolatie buna pastreaza caldura in interiorul incintei. Peste o anumita valoare a izolatie, randamentul caloric, financiar scade. Tu trebuie sa scoti optimul. Astfel: ce rost are sa izolezi placa cu 20 cm (intre placa si pamint), cind poti pune 10cm, si folosi extra pt a izola placa de interiorul camerei (intre placa si sapa). Astfel, caldura va inmagazinata in sapa, doar.... Tot ce nu este inmagazinat acolo, va fi distribuita/degajata in interiorul camerei. Altfel, caldura Este transmisa prin sapa si placii (chiar daca este izolata de pamint) si incalzesti ceva MC inutil/degeaba. Chiar daca ea va radia caldura, aceasta va fi atit in ext cit si in int., deci o pierdere, in final

#11
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021

View PostCa Castelul Bran, on 08 octombrie 2021 - 20:28, said:

Astfel: ce rost are sa izolezi placa cu 20 cm (intre placa si pamint), cind poti pune 10cm, si folosi extra pt a izola placa de interiorul camerei (intre placa si sapa). Astfel, caldura va inmagazinata in sapa, doar.... Tot ce nu este inmagazinat acolo, va fi distribuita/degajata in interiorul camerei.

Pai asta incerc sa aflu , cum este mai bine , ca sa nu arunc banii degeaba. Eu doar am propus o varianta cum au facut cei de la isidor.ro . Ma gandeam ca e ok.

#12
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021

View Postbobitzaaa, on 08 octombrie 2021 - 19:20, said:

Sunt destule jurnale elocvente si complete in anumite masuri, cu discutii pertinente, la obiect, problemele specifice tarii noastre, dar au inclus si umor. Da-mi pm si iti voi da cateva link-uri. Parcurge cateva cap coada.

nu pot sa-ti dau pm , cred ca din cauza ca am putine postari si nu imi da voie. pune aici linkurile poate se mai uita si altcineva. ms frumos

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCa Castelul Bran, on 08 octombrie 2021 - 20:28, said:

ce rost are sa izolezi placa cu 20 cm (intre placa si pamint), cind poti pune 10cm, si folosi extra pt a izola placa de interiorul camerei (intre placa si sapa).
Raspunsul meu se referea la ideea generala ca "n-are rost sa izolezi spre pamant, ca pamantul oricum are 15 grade" si ca "izolatie groasa are rost doar la incalzire in pardoseala". Cu tot respectul, nu sunt de acord cu aceste afirmatii.

Dar daca discutam cum sa repartizam izolatia, atunci intr-adevar, mai mult castigi din izolatia dintre shapa si placa de beton.

Este insa necesara izolatie si sub placa, pentru ca zidurile fac punte termica si fura caldura de la interior si o dau direct in placa de beton.

#14
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021
Adica sa inteleg ca ti se pare o idee buna izolatia propusa de mine ?

Edited by Dany_Darke, 09 October 2021 - 22:35.


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postzero_sapte_07, on 06 octombrie 2021 - 14:54, said:

  • Montaj membrane + polistiren xps 20cm
  • Montaj polistiren xps 5cm la interior
  • Montaj polistiren xps 20cm sub pardoseală

Problema 1: Nu mi-e clar unde vin primele doua din lista de mai sus.
Problema 2: Ce izolatie vrei sa pui peste placa (intre placa de beton si shapa de la parter)?

#16
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021

View Postkolfleading, on 09 octombrie 2021 - 22:42, said:

Problema 1: Nu mi-e clar unde vin primele doua din lista de mai sus.
Problema 2: Ce izolatie vrei sa pui peste placa (intre placa de beton si shapa de la parter)?

Deci vine asa : Pentru fundatie - in laterale membrana crampoane + 20 xps + carton bituminos. + beton
                        Elevatie - 5 cm xps pe laturi in interiorul casetelor + pamant + compactat + pietris + 20 xps + cota 0

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TB6E2Y1apl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - uita-te in video asta sa intelegi perfect . ms

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si Problema 2: peste placa (intre placa de beton si shapa de la parter)?

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postzero_sapte_07, on 09 octombrie 2021 - 17:19, said:

nu pot sa-ti dau pm , cred ca din cauza ca am putine postari si nu imi da voie. pune aici linkurile poate se mai uita si altcineva. ms frumos
Prefer pe pm ca deh, asa-i acum, se supara "ailanti" :) Aduna minimul de postarti si vei avea si mesagerie privata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate