Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Alegere fosa septica

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai daca mai trebuie sa stau si cu generatorul (dupa ce ca oricum nu am gaze acolo si voi merge cu butelii micute de propan), sa mai faca si ala galagie, sa fiu cu benzina pregatit, etc..mai bine imi iau naibii campii si ma cazez la pensiune. Eu vreau sa ma duc acolo sa ma relaxez, nu sa ma stresez :)
Din cate am citit pana in prezent, majoritatea nu prea recomanda mini statia..cu o proportie covarsitoare mai toti recomanda fosele ecologice...

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
...cu o proporție covârșitoare beau apă plată la bidon și se plâng ce mizerabilă este apa de la robinet...
...cu o proporție covârșitoare beau apă plată la bidon și lasă fântânile de izbeliște...

iar proporția este dată de modul de-nțelegere a unei societăți moderne!

(scuze că m-am inflamat, dar NOI NU suntem niciodat' de vină, mereu CEILALȚI... :( )

#21
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ok, sa o luam altfel: care e avantajul statiei? Ca poti deversa apa rezultata? Si asta cred ca este discutabil, nu stiu daca peste tot este permis acest lucru, chiar si din statie.

#22
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007

 CristiALF, on 06 octombrie 2021 - 19:39, said:

Si eu sunt interesat de subiect, pentru o viitoare casa de vacanta la munte (dar trebuie sa o dimensionez si pentru situatia in care in viitor ma voi muta acolo sau voi sta mai mult timp).
Citisem si eu de cei de la Ecorotary ca fiind buni, acum am mai aflat si de Cribernet.
Statia de epurare necesita curent si daca ai ghinion cu o pana, am inteles ca ar fi probleme.
Dilema mea (chiar daca si eu voi merge pe supradimensionare) este legata de volumul de apa (de la o cada de exemplu, care inseamna un 500-600L) si capacitatea de a o prelua (cu tot cu drenul aferent). Banuiesc ca ar trebui sa poata prelua din cand in cand si asa volum.
La faza cu separarea evacuarii pentru WC separat m-am gandit si eu, dar problema este ca mai ai sapun, solutii de la bucatarie,etc si ar putea fi problematic. Eu am si o mica ulcica pe teren pe care as putea-o folosi la o adica, dar nu am chef nici sa miroasa a sapun, nici sa ramana tot felul de urme de solutii peste tot.. :)

M-am uitat la Cribernet la sugestia voastra...par ok singura chestie ar fi ca are 2 ani garantie fata de alții cu 30 ani

 CristiALF, on 07 octombrie 2021 - 10:33, said:

Ok, sa o luam altfel: care e avantajul statiei? Ca poti deversa apa rezultata? Si asta cred ca este discutabil, nu stiu daca peste tot este permis acest lucru, chiar si din statie.
Un avantaj ar fi ca apa deversata ar fi mai curata si ca in loc sa o deversezi ai putea sa o colectezi si sa o folosesti la udat gazonul

#23
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pe mine unul, udatul gradinii cu apa aia nu ma intereseaza.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
mai bine plătești vidanja sau mai bine o lași să curgă curată afară?

argila ta de la 2m cum s-a udat cum nu mai absoarbe pic de apă

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 ashtray, on 07 octombrie 2021 - 11:29, said:

M-am uitat la Cribernet la sugestia voastra...par ok singura chestie ar fi ca are 2 ani garantie fata de alții cu 30 ani


asta deoarece acolo ai un compresor de aer plus încă alte echipamente mici - care se pot strica-n timp
la o fosă ce drakku să se strice? că fibra de sticlă ține 600 de ani nu 30...

atenție și la fose
io văzui oferte de fose care erau 2 butoaie lipite-ntre ele, nu aveau pereți de liniștire, nu aveau trasee care să plimbe lichidul, nu aveau zonă de decantare nămol... și costau mii de lei...

 CristiALF, on 07 octombrie 2021 - 10:33, said:

Ok, sa o luam altfel: care e avantajul statiei?

dacă acum pui o astfel de-ntrebare, discutăm degeaba :(

Ca poti deversa apa rezultata? Si asta cred ca este discutabil, nu stiu daca peste tot este permis acest lucru, chiar si din statie.

dacă nu ai unde deversa, atunci îți faci câmp de drenare (20 metri de țeavă de drenaj, îngropată la 30...40 cm), iar această apă epurată devine mană cerească pt cultura dimprejur
asta sigur e permis!


 EMPP, on 07 octombrie 2021 - 11:49, said:

argila ta de la 2m cum s-a udat cum nu mai absoarbe pic de apă

după colmatarea acelui strat (apreciez 5 ani, deci 2 vidanjări/an = 2000 lei), va chema un miniescavator și cu 300 de lei sapă o altă groapă în alt colț al curții... :(

#26
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Care argila mea? Stii tu ce am de gand sa fac eu cu apa?
Pentru ca tot va lansati in scenarii , haideti sa lamurim definitiv situatia mea:
- nu ma intereseaza sa ud cu ea, am zis deja.
- nu o beau.. Posted Image
- opt 1: o bag in dren
- opt 2 (eventual + opt 1) - o dau in valcica (aici ar ajuta mini-statia, intr-adevar). Partea neplacuta aici este ca am inteles, ca si daca se foloseste statie de epurare, apa tot are un miros (sa ne confirme/infirme cei care detin insa). Caz in care, evident nu am de gand sa plimb mirosul prin curtea mea si a vecinilor..
Daca o bag in dren insa, deja dpmdv, mini statia de epurare iese din schema pentru ca nu ii mai vad justificat pretul superior. Da, apa va fi un pic mai curata, dar daca folosesti dren deja e cam acelasi lucru. Si chiar si aici ar fi de vazut cu cat este  mai curata apa din statie fata de o fosa cu 3/4/5 camere.
Daca as gasi o solutie pentru sapun/sampon/detergent/etc, ar fi super: as da in fosa doar wc-ul, restul le-as da in valcica. Stiu ca exista separator de grasimi, dar nu stiu cat de eficient este si cat de bine separa/filtreaza. Ar fi util un feedback al cuiva cu un caz asemanator, care deverseaza apa separat.

Edited by CristiALF, 07 October 2021 - 13:57.


#27
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Mulțumesc pentru raspunsuri.

Am ales o fosa Criber cu 4 camere si capacitate de 3000litrii la pretul de 580e+tva



#28
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Care au fost argumentele care te-au convins ?

#29
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Care m-au convinsa sa aleg fosa in loc de statie sau firma asta sau cu 4 camere? La care argumente te referi?

#30
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Toate, ca sunt legate cred.

#31
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Fosa: am ales fosa pentru ca nu are componente care se pot strica...stiu persoane cu statie care au transformat-o in fosa pentru ca dupa ce s-au stricat niste componente ar fi fost prea costisitor sa le inlocuiasca...

4 camere: chiar daca nu am luat statie de epurare nu inseamna ca vreau sa poluez mediul tocmai de aceea am ales cu 4 camere...pentru ca vreau ca ce ajunge in pamant sa fie cat mai putin contaminat...daca se faceau cu 10 camere si erau la pret rezonabil as fi luat cu 10...

Firma: au spus-o 2 persoane de aici ca fosele de la Criber sunt foarte bune...dupa care am inceput discutiile cu cei de la Criber si printre altele i-am intrebat daca asigura montaj si mi-au raspuns ca nu dar mi-au dat un numar al unui domn care face asta de  multi ani...l-am sunat si l-am intrebat daca are exclusivitate cu cei de la Criber sau monteaza orice...a spus ca monteaza orice si nu are treaba cu Criber...asa ca l-am intrebat si pe dansul ce parere are...daca e doar marketing sau chiar sunt ce trebuie....cuvintele lui au fost ca sunt Mercedesul foselor...dupa care urmeaza cei de la EcoRotary si apoi restul....asa ca dupa ce am auzit mai multe pareri am dat avansul si acum astept livrarea in 22 de zile...

#32
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Multumim pentru info! Inteleg deci ca nu au si cu 5 camere?

#33
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Din pacate nu dar sistemul de filtrare la 4 camere e un pic mai complex.

Attached Files


Edited by ashtray, 15 October 2021 - 09:37.


#34
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cum a fost suportul oferit pentru alegerea si dimensionarea corecta a fosei? Sau ai stiut direct ce vrei?

#35
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Suportul a fost foarte ok dar știam dinainte ce vreau...cat mai multe camere si putin supra dimensionata...de aceea am mers pe 3000litrii

Attached Files


Edited by ashtray, 15 October 2021 - 15:14.


#36
ashtray

ashtray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.01.2007
Maricica 😂

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate