Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Windows 11 RTM - 21H2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
828 replies to this topic

#91
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 glassofwine, on 08 octombrie 2021 - 09:54, said:

L-au grăbit și pe ăsta... Vista 2.0

Ce hardware ai avut cand ai folosit Vista ?
Sau ai folosit VISTA ?

Mie Windows 11 imi merge, si mi-a mers si VISTA.
Si am Ryzen, dar am si updateurile de BIOS la zi, BIOS scos pentru Windows 11.
Am RTX 3060 totusi, (nu integrata), am SSD PCI_EX,
La fel si pe Ryzen 5 1600, (procesor nesuportat, dar suportat in realitate), BIOS nou, GTX 1060, SSD PCi_EX.
RAM 24 GB DDR4 la 2666 / 3000.
Mentionez ca am si drivere de Windows 11 la toate componentele din calculator.

#92
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011

 SOIMMALTEZ, on 08 octombrie 2021 - 11:33, said:

Ce hardware ai avut cand ai folosit Vista ?
Sau ai folosit VISTA ?
Nu mai știu ce hardware aveam in 2007 când s-a lansat Vista, dar știu că am început să-l pot folosi normal abia din 2008, odată cu SP1. Până atunci avea probleme serioase de performanță și compatibilitate; adică exact situația de acum cu Windows 11. S-a zis deja și-n media că 11 se mișcă greu pe multe calculatoare, al tău probabil că e o excepție pozitivă.

Edited by glassofwine, 08 October 2021 - 11:50.


#93
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Am doua calculatoare cu Ryzen pe care merge Windows 11 bine, inclusiv un Ryzen "nesuportat", dar pe care am instalat Windows 11 fara artificii.

Eu cand am avut Vista, nu aveam ca altii un single core cu 512mb ram si hdd de 80gb ide, cu placa video agp.

Eu cand am pus Vista aveam Intel Pentium D 2.8Ghz (Dual Core), 2GB RAM DDR2 667Mhz, HDD 250GB SATA_2, placa video PCI-EX_2.0 ATi X1950XT 512Mb DDR3, pe care in 2008 am inlocuit-o cu nVIDIA 9500GT.
La Vista a gresit Microsoft ca a spus ca merge pe niste cerinte imposibile, iar mentenata uneori dispera si SATAurile, dar apoi IDEurile.
Dar la Windows 11 Microsoft n-a mai facut ca la VISTA, a pus cerintele sus, ca sa fie clara situatia.

Atunci utilizatorii erau suparati ca VISTA cere mult, dar ca Microsoft a mintit ca merge (VISTA READY), pe orice.

Acum utilizatorii sunt suparati ca cere prea mult Microsoft.

Atunci a gresit Microsoft ca a spus ca Vista merge pe orice gunoi, ca unii au incercat sa puna VISTA pe Pentium 3 la 800Mhz am vazut in unele situatii...

Acum Microsoft nu a gresit cu cerintele, insa cu siguranta mai este de lucru pana la o experienta placuta pentru toata lumea, dar au vina si oamenii pentru ca nu au cautat driverele, pentru ca nu isi updateaza BIOSurile, pentru noul O.S., (vb de cazurile cu Ryzen), etc.

Edited by SOIMMALTEZ, 08 October 2021 - 12:00.


#94
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Salut. Dacă pe un ultrabook MSI Modern 14 din 2020, am făcut upgrade direct de pe site-ul MS, cu Installation Assistant și n-am mai așteptat prompt-ul din Win Update, este în regulă? Are procesor Ryzen seria 4000U.

#95
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 glassofwine, on 08 octombrie 2021 - 11:49, said:

Nu mai știu ce hardware aveam in 2007 când s-a lansat Vista, dar știu că am început să-l pot folosi normal abia din 2008, odată cu SP1. Până atunci avea probleme serioase de performanță și compatibilitate; adică exact situația de acum cu Windows 11. S-a zis deja și-n media că 11 se mișcă greu pe multe calculatoare, al tău probabil că e o excepție pozitivă.
Și mie îmi merge aproape țiplă pe un Ryzen 5500U, 16 gb ddr4 etc etc ssd. Am un bug enervant în care pierd sonorul la revenirea din sleep îndelungat, aștept să văd dacă se rezolvă via WU sau un driver nou de la Realtek. În rest comparația cu Vista e inutilă, Vista a fost un vârf de lance bont, în sensul că toate edițiile Windows sunt bazate pe tehnologii pionierate pe Vista. Din păcate Vista a suferit foarte mult tocmai datorită paradigmei diferite de funcționare, pretenții mult mai mari din partea producătorilor de driver, altă arhitectură a driverilor etc. Asta nu înseamnă că toate problemele de atunci erau doar vina producătorilor de hardware, și Microsoft a dat cu bâta în baltă prin WDDM 1.0 care avea un handicap enorm, anume maparea 1:1 a memoriei video în vram (din cauza faptului că, via telemetrie Microsoft a identificat că factorul principal în BSOD-urile date de Windows XP și predecesorii săi este driverul video). Asta însemna că presiunea pe sistemul de memorie era imensa, mai ales atunci, când sistemele aveau cantități mici de RAM. Ăsta e și motivul pentru care jocurile aveau alte cerințe de sistem pe Vista.

#96
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 Varonul, on 07 octombrie 2021 - 13:30, said:

Ce tampiti spune ca ryzen 1200 nu e compatibil dar mai jos spune ca asa pe jumatate bun.
Cica sa imi iau un pc nouPosted Image
Cum asa? Ok. Să nu mai aud pe nimeni că plânge că nu poate să instaleze Win 11 din cauză că are PC vechi, incompatibil cu Windows 11, că nu are TPM, Uefi! Da-le în pisici! Merge cam asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qswIMbzyLQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NivpAiuh-s0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca esti gamer disperat, mai bine rămâi deocamdată la Win 10:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/21jH39rlvDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Succes tuturor!

Edited by IcecreamAlex, 08 October 2021 - 15:20.


#97
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Totusi inainte sa renunt la W11 o sa ii dau o sansa dupa ce il voi instala pe curat. Dar fie vorba... nu pot sa cred ca si in versiunea finala inca exista porcaria aia cu Show more options, asta arata cat de mult le pasa.

Nu as da mai mult de 10 euro pe un sistem de operare facut de Microsoft. Degeaba arata bine daca trebuie sa dau 17 clickuri sa ajung unde ajungeam inainte cu doar 3 clickuri.

#98
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
Show More Options si se repeta Refresh, View si New si in plus arata in stil W10.
La voi tot asa , meniul contextual se deschide dupa o secunda si se redimensioneaza ?

#99
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Am urmat pașii din primul video, dar la instalare am acest mesaj:
Attached File  WIN11Captură de ecran 2021-10-08 175950.jpg   74.15K   80 downloads

#100
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Microsoft permite instalarea pe hardware mai vechi - desi la inceput nu dorea - insa o faci pe propria raspundere.
Microsoft nu ofera suport.

Deci alegi - Accepti si continua sau renunti.

#101
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
Da-i inainte ca merge si asa, Posted Image daca ai avut atat curaj sa manaresti la o gramada de registrii cand Microsoft a oferit o solutie foarte eleganta de upgrade pentru pc-urile nesuporate.

Edited by Leo2006, 08 October 2021 - 17:12.


#102
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
M-a oprit precizarea că nu va primi actualizări.

#103
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
De asta e bine sa faci o instalare pe curat. Nu se stie cand o sa ai nevoie sa treci inapoi pe W10.

Edited by Leo2006, 08 October 2021 - 17:16.


#104
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

 IcecreamAlex, on 08 octombrie 2021 - 15:11, said:

Daca esti gamer disperat, mai bine rămâi deocamdată la Win 10:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/21jH39rlvDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este un video facut in 26 august.

#105
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Evident, orice vechi user Microsft recomanda sa mai aveti rabdare pana se "aseaza" recte stabilizeaza acest 11. Numai ca pe multi ne mananca si, in congenitalul uman narav al curiozitatii, instalam cat mai repede ce este nou. Da, chiar si aia cu par alb. :-)
Personal, nu am instalat pe curat, doar update, si totusi totul merge struna deocamdata. Sunt multumit. Pana la urma, cui ii place doar ciorba reincalzita, chiar daca stie ca nu se strica deloc cu ea la stomac?  Asa ca, ganditii pozitiv si distrati-va.

#106
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
o intrebare care sper sa nu supere pe..nimeni : in versiunea RTM taskbar-ul poate fi ingustat/poate fi se-mitransparent? pare foarte lat.. in W10 se chema optiunea : use small taskbar icons.

#107
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca se poate. Eu nu am gasit.

#108
dindi

dindi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.12.2013
modoran se gaseste pe youtube

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate