Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Pensiune / Hotel ca sursa de venit pasiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si ce concediu ai. Stai la cratita ca acasa!
Sau manci un covrig pe undeva.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

 wb626ek, on 05 octombrie 2021 - 14:35, said:

Eu unu, daca ma duc la pensiune/hotel, ma duc la totul de-a gata! Nu sa gatesc, curat, etc.
Unde ai vazut in Austria asa ceva? La parcarea din peco?
n-ai văzut că la hotel ți-au lăsat mopul după ușă?l-ai lăsat neatins omule.trebuia folosit dacă tot  l-ai plătit

#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 wb626ek, on 05 octombrie 2021 - 14:53, said:

Si ce concediu ai. Stai la cratita ca acasa!
Sau manci un covrig pe undeva.

Eu rareori imi iau mic dejun fiindca la hotel cu mic dejun in general se ofera cele mai ieftine produse de pe piata. Deseori cand am luat mai demult MD tot prin oras mancam.
De banii care ii platesc pe MD cumpar cele mai bune produse pentru fiecare dimineata si tot ies mai ieftin. Si nu gatesc absolut nimic. Masina de cafea sa fie, asta e esential.
Bine, in ultima vreme am migrat total spre apartamente inchiriate, in special pt spatiul mult mai mare oferit.

Edited by giuliani, 05 October 2021 - 14:59.


#22
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ha ha, trebuia sa rad? @EMPP?

@giuliani, de cand nu mai fumez, nu mai am nevoie de mic dejun. :)

Edited by wb626ek, 05 October 2021 - 15:02.


#23
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Puțin probabil sa reusesti ce vrei tu. Angajații vor încerca sa te fure permanent, am un amic ce are un mic hotel, și deși e zilnic acolo, tot mai încearca sa-l smechereasca angajații prin închirierea neoficială de camere. Acum ce ziceau mai sus cu coduri, usi automate, eu cred ca nu au citit bine ce ai scris tu. Pai pensiune unde zici tu, nu este hotel de tranzit in centru Brasovului, vine omu ia cheia își face treaba prin oraș și gata. La pensiune eu vad ca oamenii vin sa manance, sa le facă gazda tot felul de potoluri, să-i plimbe pe la atracțiile zonei, nu doar sa se cazeze și atat. Și dacă nu face nimeni asta la pensiunea ta sigur o fac la pensiunea de alături, și după cateva review-uri nasoale nu mai vezi nici urmă de turist.

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,219
  • Înscris: 27.10.2007
si eu am stat la pensiuni unde nu i-am vazut pe patroni/administratori.
la Lacul Rosu era numai femeia de servicium unguroaica, nu m-am inteles cu ea, am lasta banii si cheia sub pres.
la Cluj accesul era autmatizat dar erau angajati care faceau curat/serveau micul dejun
La Dubrovnik, intr-o locatie super (3 apartamente intr-o casa), cazare pe booking, 6 zile , nu m-am vazut cu administratorul.
deci se poate.
strict la mentalitatea din Romania, mai greu, dar se poate. acces automatizat, camere pe hol si in jurul cladirii, etc..
problema este ca ajungi mai scump daca nu esti acolo si nu stiu daca nu cumva iesi din zoa profitului scontat.
va trebui sa faci totul cu acte in regula, de la cazare pana la mici reparatii..
daca lasi pe cineva sa cazeze la negru, va caza, dar pentru el...

#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007

 giuliani, on 05 octombrie 2021 - 14:58, said:

Eu rareori imi iau mic dejun fiindca la hotel cu mic dejun in general se ofera cele mai ieftine produse de pe piata. Deseori cand am luat mai demult MD tot prin oras mancam.
De banii care ii platesc pe MD cumpar cele mai bune produse pentru fiecare dimineata si tot ies mai ieftin. Si nu gatesc absolut nimic. Masina de cafea sa fie, asta e esential.
Bine, in ultima vreme am migrat total spre apartamente inchiriate, in special pt spatiul mult mai mare oferit.
Am vazut si varianta de hotel fara receptie sau paznici care oferea si mic dejun, pe la 6:00Am cred venea firma de catering si umplea un frigider pus la comun si tu iti luai ce voiai de acolo ca de la orice bufet suedez, mancai si plecai. Dar m-as mira sa functioneze asa ceva la noi.

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 bbg150, on 05 octombrie 2021 - 13:44, said:

Buna ziua,

Doresc sa imi fac o pensiune la munte in zona Brasov, dar din lipsa de timp nu o sa ma pot ocupa de ea decat ca sursa de venit pasiv de la departare (sunt plecat de foarte multe ori).
'Neata! Culca-te la loc, poate maine iti revii.

#27
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 giuliani, on 05 octombrie 2021 - 14:49, said:

, cand pleci lasi cheia in seif, si gata.


Si daca " uita " sa lase cheia , sau face o dublura ?

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Fix ce zicea un coleg acu cateva posturi: treaba asta merge in tarile civilizate, nu in astea in care uita sa lase cheia sau face dublura.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

 BaXXXon, on 05 octombrie 2021 - 18:15, said:

Si daca " uita " sa lase cheia , sau face o dublura ?
si la orice hotel se poate pune problema asa

#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007

 BaXXXon, on 05 octombrie 2021 - 18:15, said:

Si daca " uita " sa lase cheia , sau face o dublura ?
"cheia" e de fapt un card in hotelurile astea fara personal. Cum spunea cineva, o asemenea abordare este utopica in Ro.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
off-topic:
păi dacă 99,99% din cei ce au comentat, au zis că rumânul e un hoț, ATUNCI vedeți voi vreo speranță în a ajunge ROMÂNIA o țară civilizată? :o

(fiece popor are conducătorii pe care-i merită)
(cin'se aseamănă, se adună)
(cum e turcu' și pistolu')

on-topic:
-subscriu la ce au zis cei 99,99% de mai sus
-accentuez: oricum NU RUDE! :(

#32
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Se poate si cu rude, dar sa fie tata sau mama

#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 22.08.2012

 GaBogdan, on 05 octombrie 2021 - 14:23, said:

Are un prieten ( ii zicem X ) doua cabane, la tarnita parca. El e plecat in Italia, de unde a facut si banutii pentru acestea, in fine, si-a gasit pe cineva aproape de cabane ( ii zicem Y ), care deschide "chiriasilor", ia bani, face curatenie etc.

Faza e in felul urmator,,X se ocupa de rezervari, online, telefoane etc. Y ia banii si ii trimite lui X o data pe luna sau ceva de genul.
Chestia este ca, in zilele in care X nu are chirias, gaseste Y chiriasi si de acestia nu stie X, i-a zis un vecin de fiecare data cand era ocupata una dintre cabane.

Mai pe scurt, inchiriaza Y cat poate fara sa se suprapuna si toti banii ii raman lui in buzunar.  => Da, te ard

E greu sa aiba 2 camere video pe care sa le studieze proprietarul prin net? Pana si eu am la tara...

#34
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 EMPP, on 05 octombrie 2021 - 21:05, said:

si la orice hotel se poate pune problema asa

Cartelele magnetice de la hotel sunt de unica folosinta...

 Olteanul_sfios, on 06 octombrie 2021 - 14:17, said:


E greu sa aiba 2 camere video pe care sa le studieze proprietarul prin net? Pana si eu am la tara...

Asta cumva ;) e opusul definitiei "sursa de venit pasiv"...

#35
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 atupi, on 05 octombrie 2021 - 21:38, said:

"cheia" e de fapt un card in hotelurile astea fara personal. Cum spunea cineva, o asemenea abordare este utopica in Ro.
Cheia de fapt nu e un card ci e un cod care e unic si valabil o perioada determinata.
Toti aia 99.99% de mai sus vorbesc si ei sa se afle in treaba, obisnuinta veche si deja traditionala. Legatura lor cu industria turismul e ca a lui Câțu cu democratia..
Sigur, o pensiune nu se poate tine asa dar niste spatii turistice da.

bbg150, studiaza sistemul Airbnb si o sa vezi ca se poate.
Si doar ca o sugestie, ai putea sa folosesti sistemele Green magic homes, se potrivesc la asa ceva si ar fi cel mai apropiat sistem de o pensiune.

#36
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 22.08.2012

 Piscopescu, on 06 octombrie 2021 - 23:31, said:


Asta cumva Posted Image e opusul definitiei "sursa de venit pasiv"...

Sunt mai multe moduri de a interpreta "venitul pasiv".
In afara de pensie, celelalte tipuri de venit pasiv presupun macar niste minime eforturi.
Sa instalezi doua camere si sa te uiti pe ele din cand in cand e la fel de obositor ca atunci cand verifici conturile din banci, cresterea actiunilor sau cand studiezi bilantul firmei date in gestiune altcuiva.
Aaaaa, daca nu faci nimic din astea si vrei doar ceva bani in cont, atunci e bine sa nu te plangi.

In situatia data, cea mai buna varianta e un fel de "locatie in gestiune" - pe niste calcule prealabile.
Adica omul ala ii da 1000 de euro/pe luna (sau cat crede autorul ca ar fi ok) si il lasa sa traga pe ea cat poate.
Daca ala are un castig decent, se va baga in afacere, daca nu...nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate