Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pensiune / Hotel ca sursa de venit pasiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.07.2018
Buna ziua,

Doresc sa imi fac o pensiune la munte in zona Brasov, dar din lipsa de timp nu o sa ma pot ocupa de ea decat ca sursa de venit pasiv de la departare (sunt plecat de foarte multe ori).

Intrebarea mea e daca cineva care este in domeniu a reusit sa isi transforme pensiunea / hotelul in sursa de venit pasiv fara sa fie pacalit de angajati / parteneri etc.

EDIT: rog comentatorii inutili sa nu dea reply

Edited by bbg150, 05 October 2021 - 13:52.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
daca ai pus intrebarea cred ca deja stii raspunsul.

nu cred ca am vazut afacere unde patronul sa nu se implice, si sa mearga.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postbbg150, on 05 octombrie 2021 - 13:44, said:

Intrebarea mea e daca cineva care este in domeniu a reusit sa isi transforme pensiunea / hotelul in sursa de venit pasiv fara sa fie pacalit de angajati / parteneri etc.

Nu exista asa ceva.. Daca pleci o saptamana esti mancat. Ii doare'n cur pe angajati de afacerea ta. O functiona la nivel de multinationale,unde ai directori,directorasi,sefuleti etc, dornici de afirmare.

Edited by mariovrs, 05 October 2021 - 14:10.


#4
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
si ruda apropiata daca lasi la butoane, te maninca .. poate chiar mai abitir ..

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca te implici afacerea s-ar putea sa mearga sau nu.
daca nu te implici in mod sigur afacerea nu o sa mearga.

daca tot nu ai ce face cu banii mai bine cumperi case/apartamente si le inchirieze. macar la astea e de ajuns sa treci 1 data pe luna sau 1 data la 2-3 luni in functie de ce chiriasi ai.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
îți merită dacă reușești s-o faci cu fonduri europene.altfel bătaie de cap și pensiunea goală tot timpul excepție fiind ziua în care pici inopinat și tocmai ce-au venit clienții

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmariustm32, on 05 octombrie 2021 - 14:10, said:

Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.

Pentru asta iti trebuie si turisti care sa se descurce cu asa ceva.
Intai trebuie vazut profilul turistului caruia i se adreseaza initiatorul si de acolo mers intr-o directie sau alta.

@initiator: cata vreme poti apela la oameni in care ai incredere poate sa mearga afacerea si fara sa te implici tu direct prea mult, pana la urma problema cea mai mare este de incredere.

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

View Postmariustm32, on 05 octombrie 2021 - 14:10, said:

Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.

Ai curaj sa incerci la noi asa ceva? Mai bine joci la ruleta banii aia.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
de banii  ia acțiuni și ai un venit mai bun

#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postmariustm32, on 05 octombrie 2021 - 14:10, said:

Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.

Am vazut si in Cluj asta. Mi se pare foarte ok.

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Are un prieten ( ii zicem X ) doua cabane, la tarnita parca. El e plecat in Italia, de unde a facut si banutii pentru acestea, in fine, si-a gasit pe cineva aproape de cabane ( ii zicem Y ), care deschide "chiriasilor", ia bani, face curatenie etc.

Faza e in felul urmator,,X se ocupa de rezervari, online, telefoane etc. Y ia banii si ii trimite lui X o data pe luna sau ceva de genul.
Chestia este ca, in zilele in care X nu are chirias, gaseste Y chiriasi si de acestia nu stie X, i-a zis un vecin de fiecare data cand era ocupata una dintre cabane.

Mai pe scurt, inchiriaza Y cat poate fara sa se suprapuna si toti banii ii raman lui in buzunar.  => Da, te ard

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View Postmariustm32, on 05 octombrie 2021 - 14:10, said:

Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.
Conceptul e unul modern aplicabil intr-o tara civilizata. La noi, unde dispar prosoape, televizoare, baterii de dus si alte "suveniruri" sunt 100% sigur ca o afacere ca asta fara sa ai o persoana care sa verifice, te atuce in pierdere. Vorbim de Romania totusi...la noi mai e mult pana ce romanu intelege ca trebuie sa lase curatenie la fel cum a gasit..

#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Daca ai om de incredere ori chiar vreun neam sa il pui sa managerieze tot ceea ce tine de curatenie, decorat, reparatii, ingrijit etc, apuca-te de treaba.
Repet, un singur om care sa ii supravegheze pe cei care fac ce am scris anterior sau chiar el sa faca astea.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmariustm32, on 05 octombrie 2021 - 14:10, said:

Am vazut in Austria hotel/pensiune unde rezervarile se faceau doar online, codul de la usa se primea online, totul se platea pe internet. Codurile de la usa se setau de la distanta si ma gandesc ca daca depaseai durata de sedere, codul nu mai functiona. La hotelul respectiv era doar femeia de serviciu care facea curat in camere. Nu stiu exact procedura dar eu cred ca este posibil doar ca trebuie sa te documentezi in privinta asta.

Ar putea functiona asa ceva, doar ca ai nevoie de un sistem bine pus la punct pe fundal. De furat se fura si cu si fara personal asa ca nu asta ar fi o problema. Ai nevoie de o femeie de servici care este cel putin 6 ore pe zi la fata locului si care se ocupa de locatie. Dar ai nevoie de cineva care sa se ocupe de finante, de codurile camerelor, de problemele care apar ulterior. Pe langa asta trebuie sa ceri banii in avans si poate si un depozit ca sa fi sigur ca nu iti fura nimic sau macar de unde sa ai de oprit in caz de paguba.

Per total fara sa fi implicat este mult mai riscant decat favorabil. Ai alte investitii mult mai ok pentru castiguri pasive.

#16
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Eu unu, daca ma duc la pensiune/hotel, ma duc la totul de-a gata! Nu sa gatesc, curat, etc.
Unde ai vazut in Austria asa ceva? La parcarea din peco?

#17
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Teoretic se poate, angajezi un administrator platit corespunzator, personal pentru bucatarie si restaurant, personal pentru curatetnie, platesti contabil, platesti impozite & etc.si vezi daca mai ramane ceva si pentru tine sau esti deja in faliment Posted Image

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postwb626ek, on 05 octombrie 2021 - 14:35, said:

Eu unu, daca ma duc la pensiune/hotel, ma duc la totul de-a gata! Nu sa gatesc, curat, etc.
Unde ai vazut in Austria asa ceva? La parcarea din peco?


Si eu am stat la un asemenea hotel in München. Platesti cu cardul de credit inainte/iti ia banii dupa ce pleci, primesti un cod la ora 11 cand incepe checkin-ul, cu codul ala deschizi un seif din care primesti cheia, cand pleci lasi cheia in seif, si gata.

Nu peste tot se ofera mic dejun, si nici nu ai neaparat nevoie de mic dejun decat in anumite locatii. In Romania in schimb parca ai avea nevoie.

Edited by giuliani, 05 October 2021 - 14:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate