Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bursa la a 2 a facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dorina5858

dorina5858

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2021
Buna ziua. Sunt student cu taxa la a 2 a facultate. Am citit si recitit regulamentul si nu gasesc un paragraf in care sa specifice clar ca studentii la taxa pot lua sau nu bursa sociala/ merit.
Eu m-as incadra si la bursa sociala fiind orfan de un parinte, fara alte venituri si la bursa de merit fiind al 3 lea admis.
Stiu ca fiecare facultate are regulamentul ei, dar nu este precizat si acest lucru in contract. Dupa o cautarea mai amanuntita pe internet observ ca unele facultati ofera burse indiferent de finantarea studentului: buget/taxa.
Facultatea este SIM din cadrul Univ. Gheorghe Asachi din Iasi. Precizez ca la facultatea anterioara nu am beneficiat de bursa.

#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Intrebi la secretariatul facultatii unde studiezi.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postforeverbanned, on 04 octombrie 2021 - 13:50, said:

Intrebi la secretariatul facultatii unde studiezi.
Pai nu asa functioneaza treburile cu intrebatul. Poate stie lumea vreo descurcareala, smechereala, treaba ca sa evite eventualele limitari impuse. Si, ca sa nu le dea de banuit celor de la secretariat, intreaba in stanga si dreapta, dar nu unde e informatia.

Nu ti se pare logic?

#4
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Din ce stiu eu, bursa de orfan este de la stat, de ea beneficieaza de ea toti elevii./ studenti care din pacate au pierdut prea repede un parinte. Aceasta este singura conditie ca aceasta sa se aplice.

Normal vorbiind, bursa nu de merit nu ar fi normal si moral ca fie conditionata de bursa de orfan.

Am beneficiat si eu de bursa de orfan, dar la facultatea la care am fost numai primii 5 beneficiau de bursa de merit, iar eu nu am fost printre acestia..

#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Stiam ca bursa sociala se da, in cazul de fata, doar celor orfani de amandoi parintii, nu doar de unul.

Sau care se afla in plasament.

Am gasit ca doar orfanii de un parinte care nu au venit lunar mai mare decat salariul minim pe economie in ultimele 3 luni.

#6
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostAztecWarrior, on 04 octombrie 2021 - 14:59, said:

Ai dreptate

View Postforeverbanned, on 04 octombrie 2021 - 15:05, said:

Am gasit ca doar orfanii de un parinte care nu au venit lunar mai mare decat salariul minim pe economie in ultimele 3 luni.

Am beneficiat de aceasta acum 5-6 ani, nu mai stiu daca era si partea cu venitul lunar mai mic decat minimul pe econoie, dar in acest caz este foarte plauzibila si ok aceasta conditie

#7
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Si eu am fost orfan de un parinte si am gasit doar conditia minimului pe economie, pe care evident nu am indeplinit-o.
In 2012 am inceput faculatea.

#8
dorina5858

dorina5858

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2021

View Postforeverbanned, on 04 octombrie 2021 - 13:50, said:

Intrebi la secretariatul facultatii unde studiezi.
Doamnele de la secretariat sunt niste ”dragute”.

View PostAztecWarrior, on 04 octombrie 2021 - 14:59, said:

Tata senator decedat, mama procuroare cu salar de 26000 lei lunar, cat ia pulimea in 15 luni. Copii primesc pensie speciala de mostenitor dupa tata senator cca 9000 lunar.
De ce sa mai iei si bursa - doar ca esti orfan?
Exact situatia asta am avut-o la mine - tata decedat - job obisnuit, mama educatoare. Surorile erau in liceu au primit pensie de urmas.
Au ajuns la facultate - una a luat bursa ca a invatat bine, celalta nu a primit nimic ca erau 130 in an si se dadeau la primii 20 ca rezultate. Nu a primit nici sociala din cauza pensiei de urmas mizere pe care a pimit-o (cca 160 lei lunar). Cei drept in 2006-2010, 160 era mai mult ca azi.
Nu zic ca nu, orfanii trebuie protejati, cel putin protejati mai bine decat au fost protejate surorile mele, dar tinut cont si de situatie - ca astfel toti plozii de procurori, parlamentari, generali, secretari de stat si alte lepadaturi decedate o sa ajunga cu bursa pe langa pensia de urmas speciala. Plus ca parintele supravietuitor in 95% din cazuri are si el functii inalte ca asa e la noi in tara.
Parintele supravietuitor are salariul minim pe economie, deci da ma incradez in aceasta categorie( orfan de un parinte+  venituri mici ), credeam ca este evident acest lucru de aceea nu am specificat, scuzele mele.

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018
Citeste si tu regulamentul .Da mail la facultatea de care apartii si vezi ce zic s ei

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

View Postdorina5858, on 04 octombrie 2021 - 15:42, said:

Doamnele de la secretariat sunt niste ”dragute”.

Drăguțe, ne-drăguțe, tot acolo trebuie să mergi.
Nu le place să fie deranjate, asta e.

Cu ocazia asta înveți și tu să fii mai asertivă, e ceva de care o să ai nevoie în viață.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate