Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Bretania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postsil200, on 07 octombrie 2021 - 20:43, said:

ziua a treia
Saint Malo, Dinard - ce amintiri imi trezesti si, in acelasi timp, un dor de duca .....
Sper ca ai ajuns si la Mont St Michel....

#20
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
ziua a patra,
Chiar daca este situata in Normandia i-am alocat o jumatate de zi, fara a patrunde intre ziduri.A fost lume multa asa ca am mers numai pe jos.

Attached Files



#21
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ultima poza cred ca este din Cancale, nu?
iar prima poza este  excelenta - poti face vedere postala din ea!!!

View Postsil200, on 08 octombrie 2021 - 15:30, said:

Chiar daca este situata in Normandia

e cam pe granita intre cele 2 :)

Edited by bogwol, 11 October 2021 - 11:10.


#22
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Da, ultima este din Cancale.

A cincea zi.

Attached Files



#23
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
ziua a sasea

Attached Files



#24
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Frumos in Dinan, poate mai pui 2-3 foto! Restul de unde sunt?
F reusite fotografiile!

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Cand vad unele poze mi se face dor de Call of Duty :D

#26
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
@ Dariuscha sunt din Saint-Briac-sur-Mer. Ultima este din Saint-Jacut-de-la-Mer. E bestiala zona.

#27
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
salut. la vara duc puradelul la studii in olanda si vreau sa ma intorc prin franta cu intrare pe la dunkirk spre normandia plus mont saint-michel si sunt la o aruncatura de bat de bretania. ce ati alege de vazut in bretania pt 1-2 zile? multumesc anticipat. nu sunt turist care bifeaza pe lista, daca e o zona faina (ca landscape) o prefer. beau un vin seara si simt locul mai bine decat unul care bifeaza la mitraliera.

#28
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In iulie am rezervare 1 saptamana la Cancale, in Bretagne si as dori sa cer cateva sfaturi celor care au fost prin locurile alea.

1. Ati fost pe acolo vara, cum e apa, se poate face baie? Adica stiu in general la ce sa ma astept, am fost in 2020 in Germania la marea Baltica si la 19 grade apa era excelenta de baie, in special datorita diferentei mici fata de temperatura de afara.

2. Am pus pe lista, pe langa Cancale anumite obiective: St. Malo, St. Brieuc, St. Briac sur Mer, St Jacut de la Mer, Mont st Michel, Dinan. Sunt deschis la orice sugestie, ca ulterior sa vedem la fata locului pe unde mergem.

3. Mergem cu copil de 3,5 ani, pentru el e important sa stea la plaja/mare, nu neaprat sa intre in apa pt ca mai mult se joaca cu nisip , cu barcute intr-o piscina portabila, etc. Ma gandesc ca plajele sunt cu nisip frumos, asa pare de pe goole street view.

4. Restaurante din zona daca stiti ar fi de folos, A contre courant din Cancale e pe lista :)

#29
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgiuliani, on 25 mai 2022 - 10:31, said:

2. Am pus pe lista, pe langa Cancale anumite obiective: St. Malo, St. Brieuc, St. Briac sur Mer, St Jacut de la Mer, Mont st Michel, Dinan. Sunt deschis la orice sugestie, ca ulterior sa vedem la fata locului pe unde mergem.

Eu am mai vizitat Cap Frehel + Fort La Latte+ pe fuga Dinard si acvariul din St Malo intr-o zi
Atentie, la St Malo e de vazut Intra Muros (intre ziduri) in rest orasul nu spune nimic special
castelele de la Fougeres si Vitre (recunosc, am o pasiune pt castele)
nu stiu pe unde te intorci (din ce am inteles, stai undeva in zona Stuttgart, adica exact unde m-am intors si eu), dar am vizitat intr-o zi (la intoarcere spre DE) catedralele din Reims si Metz + muzeul tehnic din Speyer si Sinsheim  in alta zi(pe aste banuiesc ca le-ai vazut)

View Postgiuliani, on 25 mai 2022 - 10:31, said:

4. Restaurante din zona daca stiti ar fi de folos, A contre courant din Cancale e pe lista Posted Image

nu stiu genul tau de restaurante: nu e nimic fitos, cred ca e o afacere de familie, dar eu m-am simtit/mancat f bine acolo

Edited by bogwol, 25 May 2022 - 11:34.


#30
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
giuliani,
1. Se poate face baie. Recisoara, dar merge. Vezi ca pe plaja cam după ora 10 vine lumea. Dimineața e vânt și răcoare bine, sunt doar câțiva care aleargă.
2. Dinard , puteți ajunge și cu vaporașul din Saint Malo. In general toată coasta e ofertantă, peisajele sunt minunate.
Puteți merge la Brest, Pt acvariu. Noi am fost in Carnac, Vannes și Rochefort- en -Terre. Aveți opțiuni din plin!
3.da, plajele sunt cu nisip.
4.îți recomand piața de stridii din Cancale. Rustic, dar mult mai ieftin decât la restaurantele de lângă. Vezi și in Saint M ce găsești, va recomand o seara acolo+ plimbare pe plaja tot seara târziu. Mi-am dorit S Malo și mi-a rămas la suflet cu atmosfera aia frumoasa creată de pictori, muzicieni, oameni, forfota la terase și plimbarea pe plaja sub lumina lunii.


#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 25 mai 2022 - 18:01, said:

Vezi și in Saint M ce găsești, va recomand o seara acolo+ plimbare pe plaja tot seara târziu. Mi-am dorit S Malo și mi-a rămas la suflet cu atmosfera aia frumoasa creată de pictori, muzicieni, oameni, forfota la terase și plimbarea pe plaja sub lumina lunii.
Plimbarea pe zidurile din Saint Malo merita atat in timpul fluxului cat si in timpul refluxului - imaginea se schimba cumva. Iar pentru mine, venit dintr-o tara unde fluxul si refluxul nu prea exista (este, dar e de cativa centimetri, adica nesemnificativ/nesesizabil) a fost fascinant. Pe plaja din S Malo e si o piscina care atunci cand e flux, e acoperita de apele Canalului si se mai vede doar trambulina, iar cand e reflux e ramasa stinghera pe plaja... Tot la reflux se deschide calea si spre niste mici forturi care altfel sunt situate pe niste insulite..
Atentie insa la preturi in Intra Muros: daca imi amintesc corect, am dat pe un sandwich 7 euro. Intra Muros e ca un fel de centru vechi din Bucuresti, axat in special pe atragerea turisitilor si cu preturile aferente.

#32
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
4. Restaurante din zona daca stiti ar fi de folos, A contre courant din Cancale e pe lista Posted Image

La ferme des nielles

Attached Files



#33
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
Am notat cate ceva din raspunsurile voastre, merci.
Ati folosit Toll-tag pt taxele de drum? Ultima oara cand am fost in franta la volan, plateam cash/card la bariera.
Vad ca exista acum un Tag (ulys.com) care se leaga la contul IBAN si se trag automat banii.
In principiu l-as folosi, desi sunt reticent sa dau acces unei aplicatii la contul IBAN fara top-up.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 25 mai 2022 - 11:32, said:

Eu am mai vizitat Cap Frehel + Fort La Latte+ pe fuga Dinard si acvariul din St Malo intr-o zi
Atentie, la St Malo e de vazut Intra Muros (intre ziduri) in rest orasul nu spune nimic special
castelele de la Fougeres si Vitre (recunosc, am o pasiune pt castele)
nu stiu pe unde te intorci (din ce am inteles, stai undeva in zona Stuttgart, adica exact unde m-am intors si eu), dar am vizitat intr-o zi (la intoarcere spre DE) catedralele din Reims si Metz + muzeul tehnic din Speyer si Sinsheim  in alta zi(pe aste banuiesc ca le-ai vazut)

nu stiu genul tau de restaurante: nu e nimic fitos, cred ca e o afacere de familie, dar eu m-am simtit/mancat f bine acolo

Notat. Genul meu de restaurante e chiar ala, arata bine, meniul corespunde deci e ceea ce trebuie. Da, locuiam langa Stuttgart, acum m-am mutat mai spre Frankfurt, insa nu stiu exact pe ce ruta voi merge. Desi prin Metz-Rouen pare mai scurt si mai rapid, depinde de traficul din ziua respectiva, s-ar putea sa o iau in sus spre Amiens-Rouen-Le Mans-Caen, fara oprire probabil.
La intoarcere insa merg prin Belgia  si as vrea sa fac o oprire de o noapte la Brüges.

View Postdariuscha, on 25 mai 2022 - 18:01, said:

giuliani,
1. Se poate face baie. Recisoara, dar merge. Vezi ca pe plaja cam după ora 10 vine lumea. Dimineața e vânt și răcoare bine, sunt doar câțiva care aleargă.
2. Dinard , puteți ajunge și cu vaporașul din Saint Malo. In general toată coasta e ofertantă, peisajele sunt minunate.
Puteți merge la Brest, Pt acvariu. Noi am fost in Carnac, Vannes și Rochefort- en -Terre. Aveți opțiuni din plin!
3.da, plajele sunt cu nisip.
4.îți recomand piața de stridii din Cancale. Rustic, dar mult mai ieftin decât la restaurantele de lângă. Vezi și in Saint M ce găsești, va recomand o seara acolo+ plimbare pe plaja tot seara târziu. Mi-am dorit S Malo și mi-a rămas la suflet cu atmosfera aia frumoasa creată de pictori, muzicieni, oameni, forfota la terase și plimbarea pe plaja sub lumina lunii.


Multumesc. Da, si eu am in minte demult St Malo, in clasa a 6-a in cartea de Franceza(adusa special din Franta) era o lectie ce se numea " De Brest a St. Malo", pe parcursul ei am primit multe informatii despre Bretania, obiceiuri, gastronomie, istorie, locatii turistice etc.... asa ca si pt mine St. Malo e principalul motiv al excursiei :)

View Postsil200, on 27 mai 2022 - 21:25, said:

4. Restaurante din zona daca stiti ar fi de folos, A contre courant din Cancale e pe lista Posted Image

La ferme des nielles

Notat, multumesc :)

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Revenit dupa o saptamana in Bretania, nu pot decat sa ma declar incantat de ce am vazut. Zona e absolut fabuloasa, si pare chiar mai ofertanta vara datorita climei, in comparatie cu alte zone.

Am avut cazare in Cancale pe care il recomand ca si baza pentru ca in sine e un loc in care poti face ceva seara fara sa fie supraaglomerat, dar are si legaturi bune spre alte locuri faine.

Am vizitat St.Malo, Mont St. Michel, Dinan, Dinard. Chiar la Cancale sunt cateva plaje faine, in special Verger, dar si Saussaye care-i mai greu accesibila.

Am gustat stridii in orasul lor de bastina, Cancale, iar legat de asta recomand o vizita a fermei de stridii, e ceva unic. Am mancat "moules" cat sa spun ca aproape m-am saturat :) , crab, si alte tipuri de scoici si fructe de mare de care nici n-auzisem pana acum.

Personal, consider St. Malo highlightul excursiei :)

#36
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postgiuliani, on 12 iulie 2022 - 09:20, said:

Am vizitat St.Malo, Mont St. Michel, Dinan, Dinard. Chiar la Cancale sunt cateva plaje faine, in special Verger, dar si Saussaye care-i mai greu accesibila.


Bravo pentru vacantata ta; vreodata, trebuie sa o fac si eu; o mica precizare: ai fost si în Normandie (Mont St Michel)Posted Image

Edited by Victor5, 15 July 2022 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate