Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Bretania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am revenit pe acele meleaguri dupa 11 ani. De frumos e superb. Toate sunt la superlativ mai putin mancarea. Bucataria frantuzeasca nu este la ea acasa in aceasta zona, nici in Paris, nici in Reims, nici pe valea Loirei. Uni zic ca-r fi pe la Lyon, altii in Poitou Charents. Singurul loc unde eu am intalnit acele preparate de la emisiunile culinare de pe la noi a fost in Beuil, dar asta este din alta poveste.
Peisajele, modul de petrecere a vacantelor ale francezilor si prezenta insemnata a mareei face ca aceste locuri sa fie diferite pe toata durata zilei.
Am stat in Brest 3 nopti si undeva langa Dinan 4 nopti.
Ceva foto din prima zi.

Attached Files



#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003
Ala dupa ce sapa pe plaja?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca aduna racii din nisip dupa reflux.

#4
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Sapa dupa scoici....pentru cina. Au un fel de grebla si gasesc o gramada dupa reflux. Super fresh.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Ai prins vreme buna, asta e rar pe-acolo; bretonii sunt mândri de Bretagne, arhitectura e impresionanta, dar ploua si e furtuna deseori.
Brest= Bretagne ouest? sau Bordeaux= Bord d'eaux

#6
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
A doua zi am mers sa revedem Camaret sur mer si sa mai colindam prin imprejurimi.

Attached Files



#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 sil200, on 03 octombrie 2021 - 19:55, said:

modul de petrecere a vacantelor ale francezilor

Adica...?

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 sil200, on 03 octombrie 2021 - 19:55, said:

Am revenit pe acele meleaguri dupa 11 ani. De frumos e superb. Toate sunt la superlativ mai putin mancarea. Bucataria frantuzeasca nu este la ea acasa in aceasta zona, nici in Paris, nici in Reims, nici pe valea Loirei. Uni zic ca-r fi pe la Lyon, altii in Poitou Charents.
Ma mira ce spui, doar bucataria franceza e recunoscuta unanim.
Am fost in Bretania sau in zone apropiate, e adevarat acum 22 ani. La Lorient si Saint-Lo, dar si la Nantes is Poitiers.
Am mancat bine atat la restaurant cat mai ales la 4-5 familii unde am fost oaspete. Poate perceptia mea de atunci a fost influentata de faptul ca pe la noi cu greu patrunsesera atunci varietatile gastronomice din vest. Dar cu siguranta am mancat mai bine decat la Nice, Paris sau Lille.
Candva, sper cat mai curand, am in plan sa merg in Lyon si imprejurimi in sejur gastronomic.

Mareea e fabuloasa. Am fost si eu la cules de scoici. Sunt excelente gatite in Muscadet si usturoi, asezonate cu ierburi provence si mai ales vinaigrette.

Edited by nniki, 06 October 2021 - 00:33.


#9
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

 Piscopescu, on 05 octombrie 2021 - 21:19, said:

Adica...?
Cum ii percep eu:
- le plac plimbarile asa ca tarmurile sunt conturate cu poteci si peisajul este de vis.
- cand apa se retrage plajele se umplu plimbareti, cautatori de scoici, calareti, niste triciclete cu vele, copii care deseneaza pe nisip diverse jocuri gen sotron, picnicurile binecunoscute.
- apa chiar daca are doar 18grade este folosita in primul rand de scolile de navigatie pentru copii in catamarane, iole, caiace. Adultii nu lipsesc din peisaj chiar daca au barci cu motor, yachturi, nu ezita sa se alature celor mici si sa iasa pe apa cu un mini catamaran.
-windsurfing, kitesurfing este omniprezent.
- am vazut oameni jucand volei pe plaja pe teren amenajat, stalpi,plasa, benzi ce marcheaza terenul de joc.
Oameni sunt iubitori de miscare in aer liber, chiar daca clima nu este foarte prietenoasa.

#10
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
@nniki
E ceva de povestit.
Am stat in Brest, oras industrial din care nu cred sa am 3 poze facut cu telefonu'. Am gasit cateva pizzerii, cartofii belgieni cu maioneza si hamburgeri, nachos, tapas, fish and chips si crepes breton. mai era un restaurant japonez, dar era inchis. Doua restaurante am mai gasit si unul dintre ele era la hotelul in care stateam. L-am incercat intr-o seara si noroc ca mancasem un sandwich inainte cu cateva ore. E bun pentru cei care sunt la cura de slabit.
Despre clatitele bretone, am incercat o data, stiam ce am sa primesc si a fost suficient. Intr-o farfurie plata un patrat maroniu gros de 1,5 mm format din doua foi cu ceva umplutara la mijloc. Cred ca au 15 combinatii sarate si cam tot atatea dulci. Nici nu m-am obosit sa fac o fotografie. Langa aceste clatitarii sunt cele cu scoici si poate o pizzerie. Cam asta gasesti in toate localitatile. In Dinard am vazut la o terasa unui restaurant ( il pot gasit la nevoie ) o bucatca de carne intr-o farfurie.
Am discutat cu un localnic din Saint Malo care isi echipa catamaranul si mi-a dat dreptate.
Cum am supravietuit? Carrefour, HyperU, Sopermarche si alte supermagazine au mancare gatita, am gasit langa Canacale un restaurant bestial al unui producator de fructe de mare care avea  peste si carne la gratar. Chiar langa biserica din centrul Cancale-ului este un magazin familial cu macelarie si produse semipreparate si preparate, salate gata pregatite, fructe, vinuri. Am iesit din magazin bine garnisit si am mers la parcarea unde lasasem masina si am intins masa pe capota ei.
Am inteles de ce francezii iubesc camperele, rulotele si  casele de vacanta.
Butelia cu arzator si frigider sau casa de vacanta cu bucatarie vor fi conditiile pentru o viitoare vacanta in zona.

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pfuai, noua ne plac clatitele bretone! Sunt facute din faina de hrisca si asa e, sunt altfel decat cele cu care suntem noi obisnuiti. Merg la fix cu cidrul. (Cidrul original, facut doar din mere, nu toate combinatiile dulci si aromatizate pe care le gasim de obicei). Intr-adevar atat clatitele din hrisca dar si cidrul sunt cam “acquired taste”, ajung sa-ti placa dupa ce te obisnuiesti cu ele.
Cidrul se bea din niste cani ca niste boluri din ceramica groasa.

La fel de interesant la Nisa am mancat clatite din faina de naut, specifice zonei, se numesc socca. Excelente si alea, am fost in doua seri la un loc unde se servea asa ceva, era plin de localnici, foarte misto atat mancarea cat si atmosfera.

Dar te inteleg foarte bine. Noi pe unde mergem incercam sa degustam bucataria locala dar exista locuri in care (sa vorbesc in numele  meu) nu ma inteleg deloc cu bucataria locala si atunci incep si caut alternative, ceva care sa-mi placa si sa-mi cada bine.

Edited by mdt, 06 October 2021 - 22:44.


#12
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 mdt, on 06 octombrie 2021 - 22:38, said:

Pfuai, noua ne plac clatitele bretone!
Si eu sunt fan galettes si crepes.  Au multiple feluri de peste, fructe de mare si midii(care imi plac teribil).
Celebrul coquelet, care merge la fix cu un cidru.
Trebuie sa aiba si quiche si oricum peste tot cred ca gasesti croque monsieur/madame.
Insa eu cand nu stiam ce sa mananc, ma refugiam intr-o bagheta langa un carnat din ala super uscat(nu mai stiu cum se chema), evident asezonat cu un platou de fromages si 1-2 sticle de vin rosu.
E adevarat, steak-ul spre exemplu nu e in traditia lor, Una peste alta, as zice ca nu ramai nemancat in Bretania.

Mi-a placut simplitatea asezarilor bretone. Mici orasele cu cate o cetate sau castel vechi, cu flori peste tot, cu oameni simpli si ospitalieri.
In plus o coasta a oceanului extrem de frumoasa. E o zona mai putin turistica. super-potrivita pentru o calatorie de cateva saptamani cu autorulota.

Edited by nniki, 07 October 2021 - 00:46.


#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu in Cancale am mancat la un restaurant din port (Restaurant a contre courant) moules si a fost excelent. Semana mai mult a o terasa, jumatate in interior si jumatate afara. Am venit special din St Malo sa mananc acolo fructe de mare si nu am regretat deloc. Spunea cineva de vremea capricioasa din Bretania. Eu  am stat in St Malo cred ca 5 zile (am bantuit in fiecare zi si in zonele de langa) si in afara de o ceata groasa in prima dupa-amiaza cand am ajuns, in rest vremea a fost excelenta (in a doua jumatate a lunii iunie).

Edited by bogwol, 07 October 2021 - 09:50.


#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Foarte binevenit topicul si foarte frumoase pozele. Bretagne e pe lista mea inca dinainte sa am o lista de locuri pe care vreau sa le vad, cartile din care am invatat franceza incepand cu Cls. a doua veneau direct din Franta, si probabil erau editate in Bretagne pt ca toata actiunea se intampla fie acolo, fie in Paris. Asa ca am ramas de mic cu locurile alea in minte :)

#15
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
"Bucataria frantuzeasca nu este la ea acasa in aceasta zona..."
Asta am spus si-mi mentin afirmatia.
Vad ca sunteti de acord cu mine pentru ca mentionati doar de moulles, des huitre, croque monsieur, cuische lorraine,o bucata de carnat si cartofi prajiti. Nu sosuri, nu piureuri, nu legume, nu salate, nu supe.
Nici eu nu am bagat de seama pana anul acesta. Au mai fost voci in jurul meu care afirmau acelasi lucru, nu le-am contrazis vehement, dar acum le dau dreptate. nu bagi de seama daca mergi in Franta pentru cateva zile, dar daca ajungi dupa Viena, Friedricshafen, Reims, Brest (3nopti),Plancoet (4n ), Amboise (2n),Martigny(2 n), abia astepti sa intri in Austria sa mananci o mancare gatita, nemaivorbind de Ungaria.

#16
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
ziua a treia

Attached Files



#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 sil200, on 07 octombrie 2021 - 15:13, said:

dar daca ajungi dupa Viena, Friedricshafen, Reims, Brest (3nopti),Plancoet (4n ), Amboise (2n),Martigny(2 n), abia astepti sa intri in Austria sa mananci o mancare gatita, nemaivorbind de Ungaria.

Eh, nu poate sa fie atat de rau incat sa te bucuri de Austria si mai ales de Ungaria. Adica nah, ungurii in afara de Gulas si carne cu cartofi n-au mare lucru.

Totusi, Bretania are in total 38 de stele Michelin, ( la 36 restaurante), si vreo 160 de restaurante mentionate in ghidul Michelin, cu vreo 30% mai mult decat Austria. Poate-i doar o problema personala de gust.

#18
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
@Giuliani dupa o saptamana de mancat street food,paste, pizza, scoici, melci si alte minunatii incepi sa-ti doresti sa mananci ceva apropiat cu mancarea de zi cu zi.
N-am mers in Bretania pentru experiente culinare, n-am asemenea buget si a fost un mic minus al acestei vacante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate