Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Cea mai bine vândută mașină din Europa: Dacia Sandero

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGroot, on 03 octombrie 2021 - 09:22, said:

Dacia e buna doar cand mergi cu ea in coloana cu viteza legala.

D-aia la straini e buna la romani nu prea. Te cam chinui sa mergi ilegal cu o dacie. Nu are zvacul necesar cum zicea un coleg mai sus.

Pe strainache nu prea ii intereseaza demarajul si reprizele de acceleratie ca nu au unde sa abuzeze de ele. La ei pleci de pe loc, prinzi 50-70 functie de drum, pui cruise control si mergi asa 30 de kilometri. Nu croseteaza nimeni ca disperatul coloana care se deplaseaza cu viteza legala.
Unde mai pui că toți sunt cu zâmbetul pe buze la volan, pe când la noi: ”tu-ți morții ***** de prost!”.

#38
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Nu stiu cum mai este azi ... INSA acum cativa ani Daciile (Logan, Sandero) foloseau motoare  nitel mai vechi , adica fara multe noutati electrinice de ultima ora...
Si stiti ceva ?
Ajungeau mult mai rar la service!!! Tocmai fiindca aveau motoare "verificate" in timp ...

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBaXXXon, on 03 octombrie 2021 - 09:19, said:

Deci ti-e jena sa dai un raspuns concret ? Te-am intrebat ce masina ai , scurt , Deci ce masina ai ? Sau de fapt nu ai .
Nume, prenume, colegi de armată nu vrei?
Ce drac e cu atitudinea asta de securist pe tine?

#40
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postericmario, on 03 octombrie 2021 - 09:32, said:

Nume, prenume, colegi de armată nu vrei?
Ce drac e cu atitudinea asta de securist pe tine?
Pai cand face asemenea afirmatii:

View Postgeorge_alexandru, on 03 octombrie 2021 - 08:06, said:

Fraieri europenii ăștia, își iau Sandero in loc de Seria 5 din 2008 cu 250.000 km reali condus de o babă în weekend până la piață.
si el insusi probabil nu are nici dacie , te intrebi ce cauta pe topicul asta , flame ?

Dar stiu ca si tu esti fan Dacia doar ca ti-ai luat Peugeot second hand si ma intreb care e logica sa iei un cazan in locul uneia noi , faimoasa ca dacia?! Mai ales ca tu stai pe dincolo unde mergeti in coloana cu 30 la ora...

Edited by BaXXXon, 03 October 2021 - 09:37.


#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008
Am urcat intr-o dacie,dezastru bancheta din spate,duce renumele mai departe de carat cartofi,bancheta spate mult mai confortabila la o duba din 2006
Masina de tavaleala prin oras sau mai exact de circulat in maj.timpului singur

#42
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 15.01.2017
Masina arata excelent si are dotari de bun simt, calitate super ok pentru banii dati. E normal sa vanda bine.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBaXXXon, on 03 octombrie 2021 - 09:36, said:


Pai cand face asemenea afirmatii:

si el insusi probabil nu are nici dacie , te intrebi ce cauta pe topicul asta , flame ?


După atâtea conturi Baxoane și tot nimic în capul ăla (de curiozitate, la următorul cont mai pui un x? :D) .

Vorbești de flame dar tu iei lumea la întrebări cu privire la ce mașini au, de parcă topicul despre asta ar fi. Îți mai dai și cu presupusul despre ce crezi că are fiecare in ogradă...

Edited by george_alexandru, 03 October 2021 - 09:50.


#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBaXXXon, on 03 octombrie 2021 - 09:36, said:

si el insusi probabil nu are nici dacie , te intrebi ce cauta pe topicul asta , flame ?

Dar stiu ca si tu esti fan Dacia doar ca ti-ai luat Peugeot second hand si ma intreb care e logica sa iei un cazan in locul uneia noi , faimoasa ca dacia?! Mai ales ca tu stai pe dincolo unde mergeti in coloana cu 30 la ora...
Mă confunzi când zici că-s fan Dacia.
Da, mi-am luat un Peugeot 2008 pentru că am vrut și am putut, dar cel mai important, pentru că mi-a plăcut. Și urmează 3008.
Ah, ai uitat, acasă am încă Mazda 6!

30 km/h, nu sunt prea multe zone, dar și când urc pe autobahn...
Păi dacă nevastă-mea merge cu 190 km/h, legal...

Edited by ericmario, 03 October 2021 - 09:54.


#45
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 02.06.2021

View Postceanu1980, on 03 octombrie 2021 - 09:37, said:

Am urcat intr-o dacie,dezastru bancheta din spate,duce renumele mai departe de carat cartofi,bancheta spate mult mai confortabila la o duba din 2006
Masina de tavaleala prin oras sau mai exact de circulat in maj.timpului singur

Inconfortabila tare...salteaua pe care dormi e premium? Sau ai luat.o pe cea mai ieftina, ca in pat nu te vede nimeni?

#46
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 29.10.2017

View PostGroot, on 03 octombrie 2021 - 08:49, said:

Avea. Acum ar lua vreo 0,5 stele. In cel mai fericit caz. Cred ca s-au schimbat sistemul de punctaj si metodologiile de test de vreo 2 ori intre timp.

Fierul e tot acolo pentru masinile care nu au avut parte de accidente in toti anii astia, testele de impact nu s-au schimbat radical
diferenta ar fi la sistemele autonome pe care masinile vechi nu le au deloc

2008
Frontal Impact takes place at 64 Km/h, 40% of the width of the car striking a deformable barrier.
In the side impact, a mobile deformable barrier impacts the driver's door at 50 km/h.
In the pole test, the car tested is propelled sideways at 29km/h into a rigid pole.

2021
- a frontal impact test, 50% of the width of the car is striking an oncoming deformable barrier, also travelling at 50 km/h (1400 kg trolley)
- a frontal impact test, the car impacts a rigid full width barrier 50 km/h
- a side impact test, a mobile deformable barrier impacts the driver's door  60 km/h
- a pole test, the tested car is propelled sideways into a rigid pole  32 km/h
- a far-side impact test, the robustness of the centre airbag is evaluated by two dummies in the front.

Doua masini din perioada aia care au luat 5 stele atunci si s-ar descurca la testele de impact 2021:  Skoda superb 2008 si Kia Sorento 2009

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNamidee, on 03 octombrie 2021 - 10:07, said:

Inconfortabila tare...salteaua pe care dormi e premium? Sau ai luat.o pe cea mai ieftina, ca in pat nu te vede nimeni?
Scaunele față, susținere laterală = zero.

Pe de altă parte, un nepot are un Megane 3 Coupe, sunt enervant de strâmte scaunele față.

#48
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Poststalker2142, on 03 octombrie 2021 - 10:19, said:

Doua masini din perioada aia care au luat 5 stele atunci si s-ar descurca la testele de impact 2021:  Skoda superb 2008 si Kia Sorento 2009

Ar lua probabil 2 stele din cauza sistemelor active de securitate lipsa.

#49
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postgeorge_alexandru, on 03 octombrie 2021 - 09:47, said:


Vorbești de flame dar tu iei lumea la întrebări cu privire la ce mașini au, de parcă topicul despre asta ar fi. Îți mai dai și cu presupusul despre ce crezi că are fiecare in ogradă...
Faci ironii ieftine si dupa aia te dai ranit ? Tipic . Daca tot faci afirmatii de genul ce buna e Dacia e normal sa apara intrebarea : tu de ce nu ti-ai luat una ?
Topicul este despre vanzarile dacia nu despre " fraierii sau inteligentii " pe care-i amintesti. Ceva la subiect ai de zis sau doar flame ?

View Postericmario, on 03 octombrie 2021 - 09:49, said:

Mă confunzi când zici că-s fan Dacia.
Da, mi-am luat un Peugeot 2008 pentru că am vrut și am putut, dar cel mai important, pentru că mi-a plăcut. Și urmează 3008.
Ah, ai uitat, acasă am încă Mazda 6!

In topic e vorba de vanzari masini noi in speta dacia nu de cazaturi second .

#50
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postericmario, on 03 octombrie 2021 - 09:04, said:

Eu am o singură întrebare: în ce fel vă afectează faptul că Sandero a ajuns să fie cea mai vândută mașină în Europa?
Că mie mi se rupe de vânzările lor.
Nu-mi plătește Dacia facturile, deci...

Inclin sa cred ca Dacia plateste la buget mai mult impozit decat tine. Pe langa asta statul roman primeste ceva dividende din participarea sa de 49%. Daca n-ar fi angajati acolo, o parte din cei peste 17.000 de angajati de acolo ar primi ajutoare sociale (si de la tine). Sau cum spunea Iohannis: "Industria auto în România reprezintă 14% din PIB şi contribuie cu 26% la exporturi." (din care Fordul mai subtire; dupa productie). Deci...

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGroot, on 03 octombrie 2021 - 10:21, said:


Ar lua probabil 2 stele din cauza sistemelor active de securitate lipsa.
Ok, dar cu se explică decizia Renoult de a nu mai vinde Sandero, Logan, Duster în America de Sud?

Eu m-am împăcat cu ideea că acolo sus au niște retardați, de exemplu eu pot cumpăra Lodgy Stepway, dar în România chiar și numele Lodgy e istorie.

View PostBaXXXon, on 03 octombrie 2021 - 10:25, said:



In topic e vorba de vanzari masini noi in speta Dacia nu de cazaturi second .
Moamă ce mi-ai zis-o!

Colegule cu mulți x, o mașină cumpărată azi și pusă la vânzare mâine, se numește mașină second-hand.
Tocmai de astaaaa... tu oricum nu o să înțelegi, dar nu e nici o problemă aici.

View Post__Dan__, on 03 octombrie 2021 - 10:26, said:

Inclin sa cred ca Dacia plateste la buget mai mult impozit decat tine. Pe langa asta statul roman primeste ceva dividende din participarea sa de 49%. Daca n-ar fi angajati acolo, o parte din cei peste 17.000 de angajati de acolo ar primi ajutoare sociale (si de la tine). Sau cum spunea Iohannis: "Industria auto în România reprezintă 14% din PIB şi contribuie cu 26% la exporturi." (din care Fordul mai subtire; dupa productie). Deci...
Hei!
Eu știu că cel mai mare contributor la PIB e Dacia!
Dar de ce ar trebui să-mi pun hainele de pionier pe mine și să aplaud rezultatele lui Sandero?

ps. Ai cumva un inel pentru cravată?

#52
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Iara incepe Dacia vs masini de 40-80000Eu Posted Image
"cand m-am dat jos din Brabus la Caciulata si am urcat in Sandero spre Bucuresti am simtit o jena la scaunul sofer, la 320 km/h nu aveam sustinere laterala iar climatronicul nu facea fata , l-am decuplat si instantaneu am fost percutat la 416 km/h"

Se vinde pentru ca 4 ani functioneaza fara probleme dupa care...vin la noi sa ne laudam in targuri "ce domle te uiti asa , e din Germania 70000k km , nou , distributie schimbata" blabla si mai face un consumator mandru ca are Sandero via Germania .
Nu v-ati prins ca vestul nu tine masina peste 5 ani , masini ce costa sub 20k Eu , alta , au un sistem pay back la masini superior fata de jecmaneala de la noi , nu renteaza la ei sa le tina pentru ca manopera si piesele te rup , nu au Dorei la colt de bloc . Dar si cand apar la noi uau , numai reparatii dinalea simple : schimbam coloana directie, alta cutie, linie injectie in pom, full directie la BMW praf iar comentariile posesorilor "o am de 6 ani si nu am bagat numai ulei si filtre " care adunate au costat peste 8000Eu dar asta nici la nevasta nu-i spune Posted Image

Tot o dati cu stelele soarelui - nu va uitati la stiri ce izbituri sunt de vreo 5 ani incoace : turism vs locomotiva, autotren, cap de pod , doua turisme din care unul avea 230km/h
In oras e mai de bun simt

Edited by ldpe, 03 October 2021 - 10:54.


#53
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,493
  • Înscris: 25.10.2007
Ar fi fain un Sandero electric sau hibrid

#54
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008
Si cand te gandesti ca eu tot cu Matizul din 2005 circul... La ce vremuri cacacioase se anunta, masina asta va fi aur curat pentru mine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate