Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

VW Tiguan eHybrid (PHEV si HEV)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1109 replies to this topic

#271
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Din cate am inteles de la dealer daca apare seria de sasiu in sistem se poate emite factura iar apoi mai primesti 30-60 zile (???) pentru a inscrie masina fara sa expire Rabla.

#272
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Legat de Rabla si expirarea celor 240 zile cam asta scrie in Ghidul de finantare al AFM:

Cap. 1, art. 19, alin (11):
"(11) În cazul în care achiziţionarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa exclusivă a producătorului
validat, acesta are obligaţia de a oferi solicitantului înscris, în maximum 240 de zile de la data expirării notei de
înscriere, posibilitatea achiziţionării unui autovehicul nou, din al cărui preţ de comercializare se va scădea
cuantumul ecotichetului.
La data de 23-04-2021 Alineatul (11) din Articolul 19 , Sectiunea 1 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 14,
Articolul I din ORDINUL nr. 675 din 21 aprilie 2021, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 432 din 23 aprilie 2021"

De aici deduc ca si dealerii au acelasi morcov ca si cumparatorii. Sau nu ? Am atasat ghidul. Poate e cineva mai priceput care poate interpreta tot ce scrie acolo mai bine si ne poate oferi o explicatie pertinenta.
Attached File  GHID_FINANTARE-rabla_plus-27_februarie_2020-consolidat-26_04_2021.pdf   768.18K   3 downloads

#273
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Tocmai am primit de la dealer:
" Conform informarilor primite de la importator, masina ar trebui sa se produca in saptamana 13 si sa se livreze catre dvs. in saptamana 17, ceea ce inseamna sfarsitul lunii aprilie, inceput de mai.

Din cate stiu nota de inscriere a fost emisa pe 26 octombrie si are valabilitate 240 de zile, deci ne incadram pana spre sfarsitul lunii iunie.

Este adevarat, si noi am priorizat masini, inclusiv pe a dvs. Sper sa se tina de cuvant atat producatorul cat si importatorul pentru ca tot ce va transmit acum dvs. sunt informatii primite de la ei."
Eu tot sper ca va veni mai devreme.

#274
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Tot stau și ma gândesc....îmi vine sa renunț...Sa stai sa aștepți  mai bine de un an de zile sa îți cumperi o mașină...

#275
vcs_silviu76

vcs_silviu76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.07.2021
Am observat atit eu  cat și sotia ( ea e beneficiarul de baza al masinii) că în unele momente frana nu prinde instant , mi e mi s-a parut  că în momentul de trecere din electric în termic.Cineva  dintre voi a mai observat acest aspect?

#276
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Da, așa se întâmplă, eu am Octavia PHEV. Frânarea pe benzină diferă de frânarea pe electric și fiind trecerea bruscă, o perioadă o simți. Ulterior, te obișnuiești și nici nu-ți mai dai seama, chiar și când alternezi mașinile (cum e și cazul meu).

#277
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Frana este cel mai tare aspect la masina asta. Nu se simte nimic cand trece de la magnetic la mecanic.

Bine, eu franez in 99.99% din timp cu ochii pe linia verde de regenerare sa nu ajunga la capat cand intra frana mecanica. Adica ma intereseaza sa regenerez cat mai multa energie.

Doar la mers bara la bara imi intra frana mecanica aproape cand sa se opreasca masina pe loc si iar nu simt nimic, in afara de harjaitul placutelor pe discul semi ruginit. Da, atat de putin imi intra frana mecanica ca discurile apuca sa rugineasca.

Edited by murdar, 19 January 2022 - 09:36.


#278
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Vreo veste ceva?

Vreun feedback  al celor carora le-a venit masina si au folosit-o  doua luni de "iarna"?  :)

#279
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
Am mai gasit , nu pentru Tiguan, pentru  ID3 un Built info tracker. Macar asa, pentru comparatie.

https://docs.google....gr0U/edit#gid=0

View PostInyhrysto, on 31 ianuarie 2022 - 18:23, said:

Am mai gasit , nu pentru Tiguan, pentru  ID3 un Built info tracker. Macar asa, pentru comparatie.

https://docs.google....gr0U/edit#gid=0
Pare ca la ei lucrurile se misca mai repede in sensul ca masini comandate in august au termen de productie saptamanile 10-12-14...

#280
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Nicio noutate din partea mea in legatura cu livrarea masinii.

Pentru tot anul 2021 VW a prioritizat productia de electrice. Cand majoritatea fabricilor aveau intarzieri mari si erau chiar oprite fabricile / o liniile care scoteau EV-uri lucrau la foc continuu. Astfel nu ne putem lua dupa cadenta de livrare pentru ID.3 sau ID.4.

Edited by r_vlad, 01 February 2022 - 16:50.


#281
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Au trecut cate luni de cand ai dat comanda? 4?

Eu zic sa te mai pregatesti de inca 4. Minim.

Edited by murdar, 01 February 2022 - 18:17.


#282
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Au trecut 7 luni ;). Deja m-am plictisit de masina :)

#283
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 01 februarie 2022 - 18:22, said:

Au trecut 7 luni ;). Deja m-am plictisit de masina :)
Am văzut pe unul în Anglia care avea data comanda din aprilie și tot nu știa nimic nici acum.

#284
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Pai noi stim. Saptamana 19 la mine si 17 la tine :). Eu inca sper ca se vor misca mai repede. Ce sa fac ? Optimist din fire.
Urmaresc pe diferite surse care este output-ul fabricii din Volksburg. Pe primele 4 saptamani din 2022 nu au contabilizat intarzieri majore. Nu fac asta doar din disperare :) ma ajuta si in munca de zi cu zi.

#285
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 01 februarie 2022 - 18:48, said:

Pai noi stim. Saptamana 19 la mine si 17 la tine :). Eu inca sper ca se vor misca mai repede. Ce sa fac ? Optimist din fire.
Urmaresc pe diferite surse care este output-ul fabricii din Volksburg. Pe primele 4 saptamani din 2022 nu au contabilizat intarzieri majore. Nu fac asta doar din disperare :) ma ajuta si in munca de zi cu zi.
Da,a mine ar trebui sa vina de Iepuraș.  Dar, ca și tine, tot sper ca vine mai devreme! 😊

#286
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008

View Postr_vlad, on 07 ianuarie 2022 - 11:25, said:

Statistica inmatriculari Tiguan PHEV in perioada martie-decembrie 2021, Romania. Am pus datele si pentru Octavia iV si Superb iV (ambele PHEV si cu acelasi sistem de propulsie) ca sa mai fie niste repere. Pentru ca este vorba despre inmatriculari, nu vanzari, ne ajuta sa estimam cadenta cu care sunt livrate masinile. De asemenea trebuie presupus un decalaj de ~1 luna intre livrare si inmatriculare. Ne lipseste o situatie a vanzarilor pentru a putea incerca o estimare a livrarii / interzierii la livrare.

Attachment Inmatriculari Tiguan eHybrid 2021.png
Sursa: DRPCIV

In ianuarie 2022 s-au inmatriculat 18 Tiguan eHybrid. Sursa: DRPCIV

#287
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021

View Postr_vlad, on 02 februarie 2022 - 12:13, said:



In ianuarie 2022 s-au inmatriculat 18 Tiguan eHybrid. Sursa: DRPCIV
Colegii noștri norocoși don decembrie!  😊

#288
Inyhrysto

Inyhrysto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 25.07.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/so9_CYgqa2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un nou review despre plugin hybrid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate