Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Jurnal Casa Pantelimon, Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Salut,

Avem un teren cu dimensiunile 19mx22m in Pantelimon jud. Ilfov , ne-am gandit sa construim casa noastra. Suntem o familie 2+1 si locuim intr-un apartament de 3 camere din cartierul Titan (terenul este relativ aproape de locuinta noastra actuala, la 15 min. de mers cu masina).
Vrem sa construim o casa P+E+Pod nelocuibil, structura de rezistenta va fi in cadre de beton cu zidarie din blocuri ceramice 30cm +20cm polistiren, nimic special dupa parerea mea.

Acum incercat sa definitivam proiectul de arhitectura cu aranjarea spatiilor dar nu reusim sa ne incadram la o suprafata mai mica de 200mp construiti. Nu stim nici daca am compartimentat bine casa sau daca mai avem nevoie de ceva de adaugat 9ne-ar fi de ajutor parerea celor care locuiesc deja la casa).

Citesc frecvent diferite topicuri de pe acest forum, asa ca am zis sa incep si eu un jurnal al casei. Vrem sa finalizam anul acesta proiectul (arh+str+ins) iar la inceputul lunii Februarie sa ne apucam de fundatie.

Va rog sa ne ajutati cu pareri \ opinii \ indrumari \ sfaturi de care ar trebui sa tinem cont astfel incat sa nu fim nevoiti sa facem modificari pe parcurs.  

Va multumesc.


Attached File  1.pdf   255.58K   157 downloadsAttached File  2.pdf   182.94K   132 downloads

#2
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Dormitorul de la parter l-ai luat in calcul pentru batranete, e este o idee buna dar te poti descurca si cu livingul
(de la o varsta doar copii mai vin in vizita, puteti dormi linistiti acolo)
Baile la etaj sunt mari, deh, e greu cu 2 femei in casa Posted Image
Dormitoarele se pot si mai mici daca vrei sa mai scazi din suprafata, parerea mea
Dar per total daca te impaci cu ideea de a avea 200 mp construiti este ok

Ps: ia in calcul camera tehnica (daca nu e ce-a de langa baia de jos) si depozi in curte
Pune placa si la etaj daca nu ti se pare scump, daca nu izolat foarte bine podul

Edited by ando01, 01 October 2021 - 22:53.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Mie nu-mi place dormitorul ala de la parter in "bataia vanturilor". Nici faptul ca a trebuit sa improvizeze coltul ala ca sa iasa latimea de 3.25.
Pe scurt, sunt proiecte mai echilibrate pe internet. Doar un exemplu

#4
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Acolo spațiul e gândit pentru birou. Dar ma gândesc ca la bătrânețe dacă nu vrei sa mai urci scările e mai comod sa ai dormitorul la parter

Camera tehnica e cea de lângă baie

#5
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postionita_adrian, on 02 octombrie 2021 - 14:48, said:

Acolo spațiul e gândit pentru birou. Dar ma gândesc ca la bătrânețe dacă nu vrei sa mai urci scările e mai comod sa ai dormitorul la parter

Camera tehnica e cea de lângă baie

Te mai poti uita si pe net de alte proiecte cum zice si crocko, nu te costa nimic,
Unele au si preturi estimative de executie, nu sunt chiar updatate la ce s-a intamplat cu materialele in ultima perioada dar tot e ceva,
Calculand in mare (sau matematica mea da rateuri la ora asta) peretii de la etaj nu au continuare exacta cu cei de la parter, daca nu e asa o sa ai investitii suplimentare in grinzi,
Totodata vezi ca dormitoarele alea generoase o sa iti ceara si tie sa fii generos cu incalzirea iarna,
Deci investeste cat mai bine in izolatie (pereti, tavane, pod)

#6
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Da, ai dreptate o sa am nevoie de grinzi pentru băii în rest vine suprapus. Cam de ce suprafata am nevoie la un dormitor?

#7
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007

View Postionita_adrian, on 03 octombrie 2021 - 14:11, said:

Cam de ce suprafata am nevoie la un dormitor?

Suprafata minima e 12 mp. Deci, orice e peste e bine venit. Eu ma gandesc la un 14 mp, in felul asta ar trebui sa te si poti misca in voie prin dormitor.

Sunt si eu coleg de suferinta, cum mi s-a spus recent, am un teren in Pantelimon pe care vreau sa construiesc si eu o casa, sunt in stadiul -0, daca exista asa ceva, in sensul ca am ideea in cap si trebuie sa gasesc arhitect.

#8
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
Mulțumesc de info. Te pot ajuta cu un contact al celui cu care colaborez eu.

Am primit devizul de arhitectura, și am verificat doar pretul betonul și mi-a căzut fata. Nu prea e acum de construit după părerea mea.

Edited by ionita_adrian, 18 October 2021 - 19:46.


#9
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
Daca esti multumit de el, te rog.
Da, eu as vrea in primavara sa ma apuc, poate se mai linistesc apele.

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postionita_adrian, on 18 octombrie 2021 - 19:43, said:

Mulțumesc de info. Te pot ajuta cu un contact al celui cu care colaborez eu.

Am primit devizul de arhitectura, și am verificat doar pretul betonul și mi-a căzut fata. Nu prea e acum de construit după părerea mea.

pai daca acum nu..atunci cand? sanse sa scada preturile..mai putin. sau daca o vor face va fi nesemnificativ.parerea mea ( sunt si eu in acceeasi situatie cu o constructie in IF)

#11
calutu_calutu

calutu_calutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2009
Va salut. Pretul materialelor de constructie s-a mai stabilizat, insa modificari majore (scadere) nu vor aparea pana la jumatatea anului viitor. "Perioada" perfecta pentru inceperea constructiei unei case nu cred ca exista, sau cel putin nu si pentru o persoana (nu firma). Va doresc spor la treaba si la cat mai multe posturi pe acest canal care sa ajute.

#12
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010

View PostVewDo, on 03 noiembrie 2021 - 08:23, said:

Daca esti multumit de el, te rog.
Da, eu as vrea in primavara sa ma apuc, poate se mai linistesc apele.


Ti-am lasat un mesaj in privat.

Inca lucram la documentatie. Se pare ca zona Lebada Pantelimon se afla intro zona cu restrictii, trebuie sa facem un proiect PUD si informarea vecinilor din zona ca incepem constructia. Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate