Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contestatie decizie impunere ANAF

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ieri m-am trezit in cutia postala cu o decizie de impunere de la ANAF ptr plata CASS pe anul 2017 ptr venituri din investitii si s/sau din alte surse.
in desfasurator apare suma de 512 lei baza de calcul pe luna februarie iar pe prima pagina la aceasta baza de calcul apare suma datorata de 28 lei ptr CASS care reprezinta 5.5% din 512.

in anul 2017 am fost angajat cu contract de munca, din cate stiu angajatorul mi-a platit toate obligatiile de CAS+CASS, nu am incasat chirii ptr apartamente sau dividende ptr actiuni.
as vrea sa depun o contestatie sa imi clarifice de unde naiba apare aceasta suma dupa 4 ani.

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Pe decizie ar trebui sa scrie termenul de contestatie (de obicei 30 zile) si procedura.
Vezi si aici, google is your friend : https://lupsa.ro/dec...um-se-contesta/

Edited by radu103, 01 October 2021 - 13:36.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Sfatul meu de om patit e sa platesti cei 28 de lei si apoi sa ceri compensarea lor. Vei da peste cretini din ce in ce mai mari pe masura ce dosarul va avansa, dar fara a se rezolva.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Înainte de contestație du-te la ANAF și întreabă pur și simplu ce e cu aia. Dacă nu-ți place răspunsul faci contestație dar ai grijă să o formulezi cum trebuie altfel răspunsul nu va fi cel așteptat.
Pentru 28 lei tot ce aș face ar fi să întreb de unde vine, așa de curiozitate, și aș plăti. Timpul și nervii consumați vor valora mult mai mult de atît.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
termenul de contestare e de 45 zile de la primirea notificarii. o sa ma uit prin cont daca am primit vreo suma asemanatoare in perioada aia.
parca prin 2016-2017 am depus o cerere ptr rambursarea taxei auto platita in 2008. suma platita initial a fost de vreo 800 lei din care mi-au scazut ei niste datorii si e posibil ca asa sa fi aparut suma de 512 lei. cu toate ca fiind o returnare de taxa nu se plateste impozit, cas sau cass la ea ca nu intra la venituri. dar mai stii ce le trece prin cap tampitilor aia sau cum au facute sistemele informatice?

si n-am chef sa o platesc suma aia degeaba: acum imi cere 28 lei, data viitoare 280 si tot asa.

#6
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
S-ar putea sa fie din nou "teapa".
Eu am patit de 2 ori, am auzit si de alte persoane, chiar multe / foarte multe.
Nu situ care este motivatia lor, dar solutia mea a fost sa merg la ANAF din orasul meu, am vorbit la ceva ghiseu acolo, te orienteaza imediat cineva
Prima data a completat o cerere, a doua oara nici macar atit. In al doilea caz NU era aceiasi chestie, era alta suma, alta perioada, nici macar nu au fost in ani consecutivi.
S-a anulat imediat, nu am platit nimic.

#7
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
saptamana asta am primit si eu decizie de impunere anul 2017 pt venituri din investitii/alte surse
nu eram angajat dar administrator la srl-ul meu
am fost sa vorbesc la anaf si dupa multe cautari a reiesit ca am incasat dividende dar nu am platit cass-ul de pe persoana fizica, ci de pe firma
am facut cerere de compensare si s-a rezolvat
verifica extrasele de cont ce incasari ai in anul 2017.. e ceva de furca dar numai asa te poti lamuri
apoi incarcat cu niste informatii, te duci la anaf si discuti acolo pe cifre si sume.. doar asa poti ajunge la un consens

acum pentru 28 de lei nu merita efortul.. te costa mai mult drumul pana la ei.. tu stii mai bine.

Edited by mikaell, 01 October 2021 - 16:53.


#8
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Incurcate sunt caile ANAF-ului... cel putin ale celui de la Buzau. Am avut apartamentul inchiriat un an de zile, s-a platit totul la zi la taxe si impozite  la contractul de inchiriere, si dupa 3 ani, hopa decizie de impunere cica sa platesc CASS la veniturile alea. Pana mea, sunt angajat al statului, mi se retine CASS-ul regulat din veniturile salariale, am fost la ei, dar in 2013 nu a fost nimeni in stare sa ma lamureasca clar ce si cum. Am contestat, am inaintat hartiile, pana la urma am platit - era vorba de vreo 270 ron, recalculati dupa contestatie la 140 - si... surpriza!!! Anul urmator a venit o decizie de impunere de 730 ron, pe aceeasi problema. Suma cu penalitati, bineinteles Si eram plecat din tara, noroc ca imputernicisem sotia sa ma reprezinte in relatia cu administratia locala. A vorbit acolo, a platit si i-a amenintat ca daca mai vine vreo impunere pe aceeasi problema merge pe judiciar. N-a mai venit, cel putin nu pana in ziua de azi.
Scurt pe doi: intreaba sa iti explice pentru ce e, si plateste. Nu merita nervii si timpul tau, mergi, intreaba, plateste si pleaca linistit, ca la anul se va face 280 ron si chiar iti va pasa atunci, plateste-o acum cat mai e cam cat un pachet jumate de tigari - scuze, nu fumez, doar aproximez valoarea...

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Culmea este ca eu am platit CASS tot pentru 2017, la mine erau vreo 36lei dar tot am primit somatie.
Am facut reclamatie pe site anaf, copie a documentelor emise chiar de ei care confirmau plata,  am primit confirmarea ca este in lucru ai acuma astept rezolvarea.
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 01 October 2021 - 18:26.


#10
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Eu nu va inteleg. Va vaitati ca e birocratie si ca sunt multi functionari la stat, dar nu va jenati sa faceti contestatie pentru 28 lei ori pentru 36 lei. Voi va ganditi de ce armata de functionari e nevoie sa raspunda contestatiilor voastre? Nu mai zic ca nici hartiile care se plimba pentru contestatiile alea nu valoreaza 28 lei !
Ce sperati sa obtineti? Va inchipuiti ca acolo sta un functionar mic si rau care face din pix sa aveti voi de plata sumele astea uriase, iar daca faceti contestatie asta rau' o sa fie trimis acasa (dupa ce va cere scuze in public, bineinteles)? Asa e legea, oameni buni, de-aia ati primit deciziile! Ca n-or fi nici astia de la anaf niste nebuni masochisti sa inventeze sume de 20-30 lei! Asa inventau si ei niste sume mai mari, sa merite macar efortul de a va fi pus hartia in plic si pe urma la posta.

Initiator, fa-ti un cont pe anaf.ro si cere de acolo o adeverinta de venit pentru 2017. Asa o sa vezi de unde ai avut in 2017 acele venituri din investitii si s/sau din alte surse de care zic ei.
Eu cred ca n-ai sa rezolvi nimic cu contestatia, ca astia au voie pana la 5 ani sa te intrebe din urma de taxe. Si  oricum nu iti vor da dreptate. O sa te zapaceasca citand o mie de articole de lege, si o sa ramana tot ca ei. Iar ca sa mergi in instanta pentru 28 lei...

#11
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
Nu atât suma ar fi problema, ci modul cum (nu) îți explică de unde provine și pe baza cărei legislații - în cazul ăsta pare a fi ceva ce s-a aplicat doar în ianuarie 2017.
În ghișeul.ro nu apare suma, în SPV nu m-a lăsat să îmi fac cont pe baza nr.deciziei.
Asta ar trebui să ajungă la televiziuni..

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Postinu1711, on 02 octombrie 2021 - 13:30, said:

Eu nu va inteleg. Va vaitati ca e birocratie si ca sunt multi functionari la stat, dar nu va jenati sa faceti contestatie pentru 28 lei ori pentru 36 lei

Dumneata pricepi ca eu am platit asta si in fapt ma deranjeaza doar incompetenta generalizata la nivel de stat?
Bine ca mai gasesc si aparatori!

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Suma se datorează faptului că în februarie s-a schimbat legislația și suma respectivă este pentru luna ianuarie pe legea veche.
Faceți contestație degeaba. Sunt in aceeași situație, trebuie să mă duc să o plătesc.

#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
La mine era defalcata suma pe tot anul nu doar pe o luna, am facut contestatia, am primit raspuns ca este in lucru, acuma astept sa vad ce zic.

Edited by Ion_Bumbu, 11 October 2021 - 09:01.


#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
am intrat pe ghiseul.ro si imi apare suma de plata 28 lei la rubrica ANAF.
o sa imi fac cont si pe anaf.ro sa vad de la cel provine plata si daca e legitima, o sa platesc cei 28 lei.

#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
La mine suma de plata este 821 lei. Se agita contabila, probabil fara sorti de izbanda. Aceeasi poveste privind luna ianuarie - impozitul datorat de beneficiarii de dividende care erau sau nu angajati.

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu nu am dividende, maica-mea a primit niste dividende de la SNP Petrom si le-a ridicat de la ghiseu de la BRD. dar din ce am citit la ei pe site aceste dividende au deja impozitul retinut la sursa, deci nu ar mai trebui sa plateasca nimic. vedem peste 4 ani :D

cat priveste cazul meu, nu am mai fost la anaf sa depun contestatia. mi-a aparut suma de plata de 28 lei pe ghiseul.ro
am incercat sa imi fac cont pe spatiul virtual privat dar imi tot dadea eroare ca numarul deciziei nu este gasit. asa ca am optat ptr identificare vizuala. maine la pranz las totul, ma barbieresc, ma parfumez, imi fac freaza (ce a mai ramas din ea) si ma prezint pe zoom la ghiseu. oare trebuie sa ii arat pe webcam ca am si dosar cu sina?!

dupa ce o sa imi activeze contul pe spatiul virtual privat o sa vad acolo ptr ce imi cer aia 28 lei si daca e pe bune o sa le platesc cu cardul pe ghiseul.ro

noroc cu pandemia asta ca i-a fortat sa se mai digitalizeze si ei putin !!!

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
azi am avut conferinta pe zoom cu cineva de la anaf. bineinteles ca nu ma auzeau ca aveau probleme cu netul.
macar video-ul mergea asa ca m-a sunat pe mobil, m-a intrebat numele si adresa apoi mi-a zis ca voi primi 2 mailuri: unul de aprobare si unul de activare.
am intrat in spv-ul lui peste prajit si am cerut o adeverinta de venit pe anul 2017. dupa ce vine o sa vad ptr ce naiba imi cer aia 28 lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate