Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cică: Primaria da stalpii jos...pe bune ?!

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Chiar este adevărat asta ?

am primit un de la Telecom cică "primăria da stâlpii jos si trebuie sa va trecem pe fibra optica"
"nu exista costuri adiționale pentru dvs" ,"trebuie sa aducem un media convertor si sa il instalam la dvs."

Mie unul mi se pare o mișcare trasa de par, in primul rand aceasta mișcare vine fix după ce RDS-ul a anunțat cele doua noi abonamente, iar in alt doilea rand Telecom nu are liniile telefonice pe stâlpi din București din cate știu.

Ati primit si voi astfel de apeluri de la gagicile din CallCenter-ul RomTelecom ?

#2
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Telekomul fix de ieri e bye-bye. De acum discuti cu Orange.
Eu in locul tau m-as bucura ca ma muta pe fibra.

LE. Topicul asta ar trebui mutat pe aria Telekom fix

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Pai nu ai costuri suplimentare. Ar trebui sa te bucuri ca mai scapa orasul de padurea de stalpi.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View Postovtd, on 01 octombrie 2021 - 11:55, said:

Telekomul fix de ieri e bye-bye. De acum discuti cu Orange.
Eu in locul tau m-as bucura ca ma muta pe fibra.

Nu, discuta cu Telekomul in continuare. Chiar daca 'raporteaza' Orange-ului Telekom fix ramane inca o companie de sine statatoare.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Fibra optica tot pe stalpi e trasa...nu or disparea stalpii cat o sa dispara cablurile de pe ei.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMihai_3, on 01 octombrie 2021 - 11:48, said:

Chiar este adevărat asta ?

am primit un de la Telecom cică "primăria da stâlpii jos si trebuie sa va trecem pe fibra optica"
"nu exista costuri adiționale pentru dvs" ,"trebuie sa aducem un media convertor si sa il instalam la dvs."

Mie unul mi se pare o mișcare trasa de par, in primul rand aceasta mișcare vine fix după ce RDS-ul a anunțat cele doua noi abonamente, iar in alt doilea rand Telecom nu are liniile telefonice pe stâlpi din București din cate știu.

Ati primit si voi astfel de apeluri de la gagicile din CallCenter-ul RomTelecom ?

Intereseaza-te la primarie. Cei de la RC spun ce li s-a transmis.

Pentru cine are chef de offtopic/teoria conspiratiei/informatii neverificate: abtineti-va!

#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
De urmărit dacă chiar vor fi daţi jos stâlpii.
Eu din fericire am subteran, aşa că am să rămân la clasica sârmă. Net am din altă parte, deci puţin îmi pasă.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 24.02.2017
voi stiti ca in Bucuresti mai exista inca stalpi din lemn dati cu catran ?  In zona Clucerului am vazut cativa. Deja nu  mai au nimic pe ei. Sunt goi si tristi ..... :(

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Ai dreptate, sau cel putin asa se pare, imaginea fiind totusi din 2019. La vremea respectiva inca erau incarcati.
Si mai sunt si astia, plus inca altii.

Edited by addumi, 01 October 2021 - 13:03.


#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cred ca o sa folosesc acest prilej si voi tăia orice legătura cu Telecom...
rămân pe telefonia fixa de la RDS (este suficient pentru mediu business)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBogotta, on 01 octombrie 2021 - 12:46, said:

voi stiti ca in Bucuresti mai exista inca stalpi din lemn dati cu catran ?  In zona Clucerului am vazut cativa. Deja nu  mai au nimic pe ei. Sunt goi si tristi ..... :(

E plin orasul de stalpi de lemn telekom, mai ales in zonele de case pe unde nu au retea subterana. Lumea a treia, nu poti avea pretentii.

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Asta este motivul pentru care s-au tot sapat canale prin Bucuresti pentru NetCity, sa dispara ciorchinele de cabluri de pe stalpi.
https://www.economic...ran_506346.html

Attached Files


Edited by claudiu1, 01 October 2021 - 13:19.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
stii gresit, mai sunt linii telefonice pe stalpi. stalpi pe care nu-i da jos primaria ci telekom, ca sunt in proprietatea ei.

nu vad legatura cu noile abonamente RDS...

View PostMihai_3, on 01 octombrie 2021 - 11:48, said:

am primit un de la Telecom cică "primăria da stâlpii jos si trebuie sa va trecem pe fibra optica"
"nu exista costuri adiționale pentru dvs" ,"trebuie sa aducem un media convertor si sa il instalam la dvs."
Mie unul mi se pare o mișcare trasa de par, in primul rand aceasta mișcare vine fix după ce RDS-ul a anunțat cele doua noi abonamente, iar in alt doilea rand Telecom nu are liniile telefonice pe stâlpi din București din cate știu.


#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu vad care-i problema; eu am fibra de la Telekom de ceva vreme. Merge bine, mai bine decat pe sarma.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nici nu știam că Telekom mai menține operaționale rețelele de tip DSL în orașele mari. La mine în Aiud au înlocuit de mult cu fibră tot, doar în zonele ce aparțin de UAT (satele din jur) mai au rețea xDSL. Și acolo, au niște artificii doar de ei știute, știu că în Aiud nu se dădea mai mult de 12 Mb/s în condițiile în care e(ra) un municipiu de 21000 de oameni iar într-un sat ce aparține de Aiud, la 5 km, Telekom oferea ADSL2+, cu viteze măsurate de mine de aprox 20 mb/s.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
strongsss: or mai fi mane ... dar mie tot nu îmi vine sa cred ca ceea ce spune aia este adevărat.
ca este doar o înfloritură astfel încât sa convingă abonații sa accepte echipamente in găzduire la ei.

Revin cu întrebarea inițiala a mai primit cineva un telefon similar de la Telecom cu ce am spus eu in #1 ?

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,527
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca iei fibra de la RDS iti baga GPON-ul in casa.
Astia vad ca pun un MC - consuma si mai putin si e foarta mic. Probabil daca ia avea router cu port SFP n-ai avea nevoei de MC-ul lor.
Ma mira totusi ca la mine la firma au scos MC-ul si au bagat tot GPON ca si RDS-ul.

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca "echipamentul in gazduire" e routerul de fibra, iarasi, nu vad care e problema. Iti inlocuieste routerul A/VDSL cu ala de fibra.

Eu am primit telefonul acum nici nu mai stiu cati ani de zile, si nu era vorba de taiat stalpii - dar m-au trecut, gratuit evident, de la DSLR la fibra. Cu cresterea de rigoare a vitezei de transfer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate