Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cost proiect casa

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
kelye

kelye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.04.2005
@raducut123 @subss

Inainte sa iau eu o decizie proasta, cand inca ma documentam referitor la costuri RO vs DE, am descoperit ca piata de prefabricate in Germania e chiar mare iar cei ce ofera de mult timp asta ( Fertighaus - case 'de-a gata') si-au modularizat proiectele astfel ca poti obtine ceva personalizat.

https://www.huf-haus...efab-buildings/

#56
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,965
  • Înscris: 08.06.2005
Huf astia nu sunt din filmele cu romani :)

#57
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Chiar nu văd cum ar mai putea respecta normele nZEB cu atât vitraj... :)

#58
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,531
  • Înscris: 03.04.2013
nZEBgate? Is nemti, gasesc ei o cale.

@cacastelulbran - o mica revenire/corectura:
3. 3.1as mari stresinile cu 0.5 metri; as lati prispa cu 20-30 cm; 3.3-as mari deschiderea intre stalpii centrali, la intrare
4. as face podetul si aleea de acces spre casa in stanga terenului. pozitionarea actuala strica la imagine artistica app 80%.

#59
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Am nevoie sa fac o constructie simpla. Parter open space si etaj cu 3 incaperi, amprenta 55mp.

Cat e rezonabil sa coste un proiect complet?

#60
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postomaigadlolz, on 23 mai 2022 - 11:03, said:

Cat e rezonabil sa coste un proiect complet?

Greu de spus ce poate însemna cost rezonabil... mai ales dacă dorești un proiect cu adevărat complet, adică unul care conține și detalii de execuție bine documentate :)

Cei de la OAR încearcă de ani de zile să standardizeze metodele de calcul ale costului de proiectare https://oar.archi/st...a-a-fost-avizat, respectiv au publicat onorarii de referință...

Se merge ori pe tarif orar, ori pe procent din valoarea proiectului.

Un proiect mic, contrar presupunerilor, poate mai scump per m2 decât un proiect ceva mai mare...

Eu nu aș plăti mai puțin de 1000 de euro pe un proiect deoarece în mod sigur nu i se va acorda atenția necesară și va fi lucrat pe repede înainte.

#61
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Acum sincer ma astept 90% sa fie copy paste, doar s-au mai construit case. Iar 1000e inseamna un salariu si jumatate (mediu).

Mai degraba as obliga sa fie controale periodice decat sa avem 99999 proiecte si avize pe care nu le respecta nimeni. Bani la arhitecti, bani la ingineri, bani la stat, bani la constructori, iese un kkt si toti se spala pe maini :)

#62
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postomaigadlolz, on 24 mai 2022 - 17:43, said:

Acum sincer ma astept 90% sa fie copy paste, doar s-au mai construit case.

Există proiecte-tip de case din care ai putea să-ți alegi dar, din câte am văzut, nici acestea nu prea sunt detaliate corespunzător (nu mai spun că pe unele site-uri românești pur și simplu sunt furate fotografiile proiectelor din alte țări)...

#63
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Stiu ce zici, intr-o lume ideala ne-am face toti casa visurilor cu 500k euro, am plati 50k pe proiect personalizat, 50k la designer samd. Insa nu avem dobanzile din Vest, nu avem siguranta zilei de maine din Vest. Prefer sa fac o cocioaba si sa tin banii pt batranete, sa stiu ca am ce manca si cu ce plati taxele interminabile.

Nu-mi trebuie deci poze, randari, calcule de ergonomie sau mai stiu eu ce. Schita cu peretii, usile, geamurile am facut-o eu. Degeaba am proiect facut pe spranceana daca nu-l respecta nimeni, dorel fura din fier si restul il leaga cum stie, ma pomenesc cu o grinda sau un perete in geam... toate intamplari de pe la prieteni :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate