Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Honda E

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mult, pentru o utilizare exclusiv urbană.
Inevitabil îți mai trebuie o mașină.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 30 septembrie 2021 - 10:34, said:

Mult, pentru o utilizare exclusiv urbană.
Prin comparatie un Sandero e vreo 200-230 euro pe luna la leasing privat.

Edited by ro_explorer, 30 September 2021 - 10:36.


#39
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Dap, și cu ăla ai curaj să ieși din oraș.
Dpmdv în afară de Spring cu Rabla chiar nu merită ceva exclusiv urban la mai mult de 10k.

Edited by garett, 30 September 2021 - 11:34.


#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postro_explorer, on 30 septembrie 2021 - 10:18, said:

M-am uitat de curiozitate la leasing privat pentru Honda-e, Mini electric si Fiat 500 - undeva pe la 300-350 euro pe luna la toate 3. Deci, alege-ti trotineta care iti place, ca tot pe acolo costa.

LOL. Nu, merci. Chiar ma simt bine.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgarett, on 30 septembrie 2021 - 11:33, said:

Dap, și cu ăla ai curaj să ieși din oraș.
Faptul ca poti nu inseamna neaparat ca si vrei, mai ales daca ai alternative mai confortabile si cu tinuta de drum mai buna.

#42
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Postro_explorer, on 30 septembrie 2021 - 10:18, said:

M-am uitat de curiozitate la leasing privat pentru Honda-e, Mini electric si Fiat 500 - undeva pe la 300-350 euro pe luna la toate 3. Deci, alege-ti trotineta care iti place, ca tot pe acolo costa.
Ooops, la noi este doar „un pic” mai mult! ;)

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Compari masini din clase diferite. ID.3 este masina din clasa Tesla model 3 ... e in alta gama de pret, dimensiuni,dotari, confort, range, ce vrei tu ...

ID.3 incepe de la 45K euro fara nimic, chel.

Edited by ro_explorer, 30 September 2021 - 12:43.


#44
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postro_explorer, on 30 septembrie 2021 - 11:40, said:

Faptul ca poti nu inseamna neaparat ca si vrei, mai ales daca ai alternative mai confortabile si cu tinuta de drum mai buna.
Și la alt preț... ;)
Hai, că am avut amândoi Logan, știm ce ținută de drum avea.
Da' și cât costa...


#45
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Doar că la noi e … dublu la preț de închiriere, deși prețul de vânzare este cu 30% mai mare. ;)

#46
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005

View PostEnd-L-user, on 30 septembrie 2021 - 07:05, said:

In testul celor de la Carwow, de acum un an, ziceau ca (in Marea Britanie, cel putin), Honda e are autonomia declarata de producator de 125 mile. 125 x 1.61 = ~201 km.

Bratu si Giurgea de la SuperSpeed au pus o masina pe circuit si au mers cu ea pana s-a consumat de tot (bateria). Au scos 105km mari si lati si nu au mers in regim de viteza nebuna.

View Postgarett, on 30 septembrie 2021 - 10:34, said:

Mult, pentru o utilizare exclusiv urbană.
Inevitabil îți mai trebuie o mașină.

Eu am noroc ca nevasta-mea e cu masinile mari, altfel era jale,
nu-mi place sa merg cu ditamai camionul aiurea prin targ, caci as fi luat un Enyaq, de la Skoda.

Edited by floraur, 30 September 2021 - 17:00.


#47
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ăla era și pe lista mea dar 62k pentru o Skoda is a no-go!

#48
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgarett, on 30 septembrie 2021 - 19:20, said:

Ăla era și pe lista mea dar 62k pentru o Skoda is a no-go!

Cei de la WhatCar l-au testat impreuna cu mai multe masini, si a primit scor destul de mic, din cauza ineficientei motorului+caroseriei (ce reduc considerabil autonomia).

#49
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfloraur, on 30 septembrie 2021 - 16:59, said:

Bratu si Giurgea de la SuperSpeed au pus o masina pe circuit si au mers cu ea pana s-a consumat de tot (bateria). Au scos 105km mari si lati si nu au mers in regim de viteza nebuna.
"Testul" ala e mai degeaba ca tzatzele de silicon pe un zombalau. Unul din ei ii dadea pe cocoasa de-i arata in bord consumuri de 37 - 45 kWh/100 km. Aceeasi problema ca si cu alti "recenzori" romani: o ard aiurea ca sa para interesanti.
Plus, mai e o chestie: nu au mers cat sa se bubuie complet bateria. Cei de la CarWow au mers la rupere, pana au ramas efectiv in drum. Asa au descoperit ca management-ul bateriei de pe ea e cam contra-intuitiv, ca 'palmeaza' o parte din capacitate. Un fel de 'rezerva', insa nu e o idee buna, deoarece nu stii niciodata exact cat poti sa mergi cu ea. Nenea care o conducea a mai mers inca 14 mile (din punctul in care-i arata 0) pana a crapat.

#50
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007
Fiind injectat de virusul japonez, m-as fi gandit ca e o varianta pentru o mica naveta. Mie personal imi place masina, dar mi se pare enorm de scumpa pentru autonomia declarata. Adica as alege o Mazda CX 30 oricand, sa nu mai vorbesc de Kona sau 2008. Cred ca un pret OK ar fi fost pana in 15 KEUR. Parca am vazut si ID3 undeva in jur de 25-26 KEUR la reprezentanta din Sibiu.

#51
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 08.01.2010
Masina arata foarte bine, mult mai bine decat restul masinilor electrice. Autonomia e penibila, din pacate, iar pretul foarte mare. Dar, pana la urma e mult mai amuzanta decat modele plictisitoare ca cele de la ceilalti producatori, ce mi-e 150km sau 300km la un ID3, macar asta e simpatica.

#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005

View PostCumulus, on 30 octombrie 2021 - 18:26, said:

Masina arata foarte bine, mult mai bine decat restul masinilor electrice.

Si mie imi place, dar e clar ca e o chestiune serioasa de gusturi... ori esti incantat, ori nu o poti suferi, prea putin loc de mijloc.
Ce este clar e ca nu e plictisitoare...

#53
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View PostCumulus, on 30 octombrie 2021 - 18:26, said:

(...) ce mi-e 150km sau 300km la un ID3 (...)
E fix diferenta dintre o masina exclusiv de oras si una pe care o poti scoate la drum lung. Daca Honda vindea un Jazz full electric cu baterie de ~50kWh la pretul E-ului si cu aceleasi dotari (mai putin numarul de ecrane si oglinzile electronice sau alte chestii inutile), s-ar fi dat ca painea calda.

#54
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 08.01.2010
300km nu e autonomie de drum lung, tot e mult stress sa mergi incet, sa cauti statii, sa dai caldura incet samd, dar, da era bine sa aiba o autonomie mai mare. Totusi, intre Honda care arata foarte interesant si o masina banala ca ID3 stiu ce as alege. ID3 are mai multe "sanse" sa fie singura masina dintr-o familie, pe cand Honda E e clar doar o masina de oras, de design, mult mai frumoasa si care nu concureaza cu electricele normale. E foarte scumpa, dar e pentru cei care vor altceva si au banii necesari. Ramane de vazut daca va avea succes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate