Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Honda E

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Cateva chestii vizavi de Honda e, versiunea Advanced.
O versiune foarte bine echipata, in oferta de astazi - 26.000e dupa toate discount-urile, rabla si ecobonus.

Am facut astazi un test drive, de vreo cateva ore, concluzia e ca nu m-a convins.
Sunt multe lucruri bune de spus despre aceasta draguta, in primul rand design-ul.
E o chestiune de gust, dar mie imi place, fara niciun fel de rezerve.

Conduc masini mici, exclusiv pentru oras, acum am un Golf cu 150cp benzina. Pentru exterior am altceva.
Mi-a placut acceleratia si putearea la Honda e, dar toata lumea stie ca electricele se comporta intr-un mare fel, insa nu toate au 155cp. Cu toate astea este foarte grea si o simti. Poate am forjat-o eu, nu spun nu, insa cand m-am oprit, mirosea a ferodou ars ca naiba. Sigur nu am tras de ea atat de tare, la o masina obisnuita, n-ar fi aparut problema asta. Deci e cam grea si discurile nu prea cred ca fac fata asa cum trebuie, in regim de condus sportiv.

Portbagajul este foarte mic, dar cum spuneam... nu prea ma intereseaza aspectul, ma lasa rece.

Sistemul de sunet este senzational, iar conversatiile telefonice se aud HD, nu am avut niciodata asa ceva intr-o masina.
CarPlay pe BT devine standard, dar se conecteaza mereu instantaneu, fara sincope.

Camerele de luat vederi pentru oglinzi sunt un castig, insa cred ca nu ofera aceeasi acoperire ca o oglinda clasica. Ma rog, poate am eu nevoie de mai mult timp sa ma obisnuiesc. Camera pentru oglinda retrovizoare este foarte misto, cred ca e un plus. Mi-ar fi placut ca luminatorul sa fie trapa adevarata si sa o poti deschide vara... uite ca nu e, dar tot mai bine decat nimic.

Scaunele sunt foarte simple si deloc confortabile, nu mi-a placut cel al soferului. Pacat, caci sunt incalzite, la fel si volanul. Era misto sa existe ceva mai bun, nu sunt deloc in ton cu intregul.

Totusi autonomia reala este o suta si ceva de km, adica o zi de condus fara griji, in oras.
Incarc zilnic telefonul, ceasul, acum si masina? Bai, chiar in fiecare zi? Da-o naibii de treaba, nu sunt de acord cu asta.
Daca as fi avut 300km pe bune, cred ca as fi dat banii pe ea, fara sa clipesc. Poate data viitoare, cand va aparea urmatorul model.

Deci una peste alta o masina vesela - fun car, asa cum zic unii si bine fac. Cei care o iau se vor distra cu ea, e o chestie misto. Am impresia ca cei de la Honda au vrut sa faca ceva hip, pentru tineri, cu multe atuu-uri pentru ei. De ex. poti sa pui un Google Chromecast in HDMI si sa arunci pe un display continut de pe Youtube sau Netflix, excelent. Poti sa legi si o consola prin acel HDMI, chiar e o optiune misto.

Nu vreau eu sa fac review complet, caci nu asta am avut in cap. Doar sa las aici ceva impresii la cald. Imi caut o electrica si sunt curios si eu, la care o sa ma opresc Posted Image deocamdata nu stiu. Faza e ca Honda a ridicat stacheta foarte sus. Cine stie, poate ma razgandesc si incep un jurnal de bord cu Honda e, totul e posibil!

Attached File  WhatsApp Image 2021-09-29 at 13.08.27.jpeg   443.69K   160 downloads Attached File  WhatsApp Image 2021-09-29 at 14.50.22.jpeg   427.74K   148 downloads

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
cred ca in anii 80 erau borduri mai frumoase!

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Esteticul e o problema personala.
Fiecare are propria lui opinie despre frumos.
De exemplu eu gasesc postul tau ca fiind o marlanie! Tu poate ca ai impresia ca ai lasat o capodopera pe forum!

#4
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Autonomia e un mare minus la acel preț oricum o dai 😐
Păcat de banii cheltuiți pentru dezvoltare ..

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Si o problema mare la revanzare... cu toate ca garantia e mare.

#6
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
As mai pune niste bani si as lua model 3 in loc de uratenia aia.

#7
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012
Aceasta masina a fost din start outdated. Si nu ma refer doar la autonomia mica ci si tehnologia bateriilor.
O masina lansata de curand care incarca pe DC cu 50 kw doar intre 0 si 20% apoi incarca cu 40 kw intre 20 si 40% apoi se duce la 30kw pana la 70% unde iar scade...Pe AC suporta doar 6,6kw ca Spring dar Sping din start a vizat limita de jos a tehnologiei pentru un pret cat mai mic.
Preferam mai putine ecrane pe bord si mai multa tehnologie pe dedesubt iar in ziua de azi la 26000 de euro gasesti muuulte variante cu autonomie intre 250-400 km

Edited by raven75, 29 September 2021 - 20:08.


#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Nu, n-as fi dat ecranele :) asta e farmecul.
Ai dreptate, bateria este aiurea rau, mica, grea si proasta.
Masina e facuta pentru a atinge cotele obligatorii, ca sa nu trimita aiurea sute de milioane la Tesla.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
I-au schimbat spatele sa nu mai semene cu fata?

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 richi_e, on 29 septembrie 2021 - 19:32, said:

cred ca in anii 80 erau borduri mai frumoase!
Bordul ca bordul, da' la exterior zici ca e un golf1 cu tuning.
Bordul arata interesant dar nu pentru sofer ci pentru ala din dreapta. Zici ca esti acasa in  dormitor si stai la biroul cu PFL maroniu langa calculator, poti juca si un joc daca vrei in timp ce soferul isi vede de treaba lui

Edited by sandu222, 29 September 2021 - 21:25.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sa facem o masina cu o mie de ecrane pe care soferul nu le poate privi, pentru ca trebuie sa se uite la drum.
Eu zic ca se exagereaza exact unde nu trebuie, din dorinta de a iesi in evidenta. Totusi, toate frumoase, pana la autonomie. O suta Km este exagerat de putin. Nu zic un plin de benzina, dar nici 100Km. Despre aspect, nu ma pronunt, as fi subiectiv.
Inca ceva: cat mananca cele doua oglinzi din autonomie (prin rezistenta la inaintare), de i-au pus doua camere si doua ecrane ce la un loc, ar trebui sa compenseze. Sau este tot chestie de moda?

Vor sa le faca usoare, dar sunt scumpe si arata iefftin. Adica, da, sunt eco si protejez natura, dar ce e cu bordul ala de tractor de Brasov?!?!

#12
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Foarte frumoasă, chic aș spune, foarte tehnologizată dar foarte scumpă. Oricât ar fi de simpatică, trebuie să fii prea ahtiat după așa ceva ca să o cumperi. Mașina ideală pentru pițipoance.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi place mult cum arata. As avea mari probleme in a ma decide intre asta si un Mini electric :)

Apropos, mini-ul e mai ieftin .. daca pui si Rabla plus iesi pe la 25K cu ceva dotari.

#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Numai eu am gasit pe net ca are autonomie 220 km?

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E masina de oras, este facuta cu autonomie mica.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Designul masinii imi place mult. Chiar si bordul cu aer retro (vb de ce e sub ecrane, evident) dar de ce naiba ai pune displayul "oblinzii" din dreapta tocmai in capatul bordului? Nu are niciun sens.
De ce sa ti-l scoata complet din campul vizual daca nu era necesar sa faca asta? Macar in zona periferica a campului vizual sa-l fi pus sa vezi macar ca e ceva in dreapta masinii tale chiar si cand nu te uiti direct la display.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 underb, on 29 septembrie 2021 - 22:23, said:

de ce naiba ai pune displayul "oblinzii" din dreapta tocmai in capatul bordului? Nu are niciun sens.
Pentru ca tu, ca sofer, acolo te uiti cand vrei sa verifici "oglinda din dreapta" ...
Acelasi sistem este si la E-Tron, versiunea cu camere in loc de oglinzi. Ecranele sunt puse acolo unde te-ai uita in mod normal.

La Model 3 de exemplu, pot pune camerele stanga-dreapta pe ecran ul central ... dar imi vine extrem de greu sa apreciez cum se misca masina in spatiu folosind aceste imagini pentru simplul fapt ca in creierul meu pozitionarea 3D este facuta avand ca referinta pozitia oglinzilor originale, asadar toate reperele mi se dau peste cap uitandu-ma in mijlocul ecranului.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ro_explorer, on 29 septembrie 2021 - 22:23, said:

E masina de oras, este facuta cu autonomie mica.
Masinile de oras costa 10-15k euro.
Platesti costul dar mai platesti si valoarea. Si oricum o intorci, o masina de oras n-are cine stie ce valoare ca nu e mare branza sa te invarti pe o raza pe care o poti cuprinde cu privirea de pe o cladire inalta intr-o zi senina.

Edited by underb, 29 September 2021 - 22:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate